Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowe oddychanie - co to jest?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

budo_*michu*
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Torun

Napisano Ponad rok temu

Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Mam nienajgorszą kondycję, regularnie trenuję, pływam biegi interwałowe i inne pierdoły, więc kondyncję mam, a mimo to czuję czasami, że źle oddycham podczas sparingów czy innych intensywnych ćwiczeń i brakujemi mi tchu.

Co to jest prawidłowe oddychanie?

Czy np. podczas robienia pompek wydech mam robić przy schodzeniu w dół, czy podczas podnoszenia w górę. Czy np. podczas sparingów, gdy ruszam z serią na gościa, przestaję oddychać, albo atak robię na wydechu, co jest prawidłowym oddechem w takiej sytuacji.

Oczywiście w chwili odpoczynku głęboki wdech i powolny wydech, ale jak oddychać podczas długotrwałego wysiłku?

Ktoś wie?
  • 0

budo_doomdoom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Edmonton, AB, Kanada

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Specjalista nie jestem, ale przy pompkach to raczej wydech przy podnoszeniu, a sparach, to chyba tobrze robic szybki, krotki wydech przy kazdym ciosie/kopnieciu. Nie wiem jak to jest w graplerskich SW, ale w uderzanych chyba wlasnie tak. I na bank nie wstrzymuj oddechu przy seriach, bo jak dostaniesz na korpus to.... 8O
  • 0

budo_m0ses
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Eindhoven

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
i ja wrzuce moje 3 grosze...

oddychanie w sportach walki jw.

co do oddychania przy dluzszym, w miare stalym wysilku (biegi itp) staraj sie tak oddychac zeby wydech byl 2 razy dluzszy niz wdech. to prosta technika oddechowa z jogi (paranajama chyba). pozwala zniwelowac zle nawyki oddychania- gwaltowne wdechy i wydechy.
to cwiczenie stosowane przez dluzszy czas pozwala takze na poprawienie swoich umiejetnosci "bezdechowych"
  • 0

budo_raju
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Podczas otrzymywania kopnięc na klatke piersiowa robisz wydech albo wspomagasz sie okrzykiem w przeciwnym wypadku po strzale na mostek i przepone zaliczasz "zgon" i trzeba Cie przeciagnac na plecach. Długi temat zreszta do nauczenia odpowiedniej czynnosci oddychania jest mnóstwo ćwiczen wystarczy poszukac.
  • 0

budo_yahara
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z daleka

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Przy pompkach to wydech jest jak podnoscisz sie do gory w z dech jak idzasz na dól. Przy bieganiu to starj sie oddycha nosem a powietrzy wypuszczaj ustami w ten sposób regulujesz prace serca. Na sparingach jak sie walczysz to torobisz male wdechy i wydechy wszystko dzieje sie szybko mozesz tez sobie pomoc okrzykiem tak jak napisane jest wyzej przez Ryu. Wazne jest to ze jak walczysz i decydujesz sie na atak to robisz to z cala sila i imptetem jak skonczysz swoj atak to odczekaj chwilke opocznij i jedziesz dalej. to jest pewnie ze sie na sparach zmeczysz i to badzo bo nie jestes w stanie tak szybko oddychac i regulowac swojej pracy serca zeby po kazdym ataku nie byc zmeczonym. Zawsze staraj sie wciagac powietrze przez nos a wypuszczac ustami. Pozdro
  • 0

budo_ks_
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?

... Przy bieganiu to starj sie oddycha nosem a powietrzy wypuszczaj ustami w ten sposób regulujesz prace serca...


OMG! Bez obrazy ale jak nie masz pojecia o czym piszesz to nie wprowadzaj ludzi w blad.
  • 0

budo_bishop
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Co do pracy serca to sie nie znam na tym, lecz wdech nosem i wydech ustami jest prawidlowym oddychaniem podczas wysilku fizycznego. Przez wdechy i wydechy ustami mozemy nabawic sie przeziebienia a nawet zapalenia pluc i innych chorob ukladu oddechowego ( włoski w nosie zatrzymuja kurz itp. i w nosie ogrzewane jest powietrze ktore dostaje sie do pluc )
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?

Co do pracy serca to sie nie znam na tym, lecz wdech nosem i wydech ustami jest prawidlowym oddychaniem podczas wysilku fizycznego. Przez wdechy i wydechy ustami mozemy nabawic sie przeziebienia a nawet zapalenia pluc i innych chorob ukladu oddechowego ( włoski w nosie zatrzymuja kurz itp. i w nosie ogrzewane jest powietrze ktore dostaje sie do pluc )

Teoria fajna, ale do zastosowania podczas czekania na autobus na przystanku, a nie podczas biegu. Bieg, plywanie, czy jakiegokolwiek inny intensywny wysiłek aerobowy, wymaga powietrza, ktorego zawsze jest za malo i dlatego jak tylko mozna, to podczas wdechu usta sie otwiera.

W sztukach walki bywa inaczej.
Nie na darmo jogini powtarzaja, ze usta sa od jedzenia, a nos od oddychania.
Z drugiej strony wielu adeptów sztuk walki po prostu ma trudności z oddychaniem przez nos, z powodu skrzywionej przegrody nosowej.
  • 0

budo_ks_
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
[quote name="budo_Bishop"]Co do pracy serca to sie nie znam na tym, lecz wdech nosem i wydech ustami jest prawidlowym oddychaniem podczas wysilku fizycznego. Przez wdechy i wydechy ustami mozemy nabawic sie przeziebienia a nawet zapalenia pluc i innych chorob ukladu oddechowego ( włoski w nosie zatrzymuja kurz itp. i w nosie ogrzewane jest powietrze ktore dostaje sie do pluc )[/quote]

Ale Ty tak na serrio piszesz ? W takim razie wyjdz na dwor i sprobuj pobiegac tylko 10 minut pozniej zrob 3 przebiezki (okolo 80m - wolno) lecz od poczatku nie zatrzymuj sie nawet na sekunde. Jak to wykonasz to powiedz czy metoda sie sprawdzila. Zycze powodzenia, tylko pamietaj zebys nie nie udusil...

[quote name="budo_Bishop"]... wdech nosem i wydech ustami jest prawidlowym oddychaniem podczas wysilku fizycznego[/quote]

aaa... bym zapomnial, napisz prosze skad masz takie informacje.[/quote]
  • 0

budo_m0ses
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Eindhoven

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?

Przez wdechy i wydechy ustami mozemy nabawic sie przeziebienia a nawet zapalenia pluc i innych chorob ukladu oddechowego


dlatego przy intensywnym oddychaniu w zimny dzien powinno sie, przy oddychaniu ustami, przylozyc jezyk do podniebienia aby powietrze nie dostawalo sie bezposrednio do gardla. zima biegam nawet przy duzych mrozach i jak na razie nie mialem zadnych problemow z gardlem.

przy intensywnym wysilku nie dostarczy sie odpowiedniej ilosci powietrza oddychajac przez nos. ale to juz bylo wspomniane....
  • 0

budo_mika'
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Ja stosuję wdech nosem, wydech ustami po wysiłku fizycznym, podczas odpoczynku. A jeżeli chodzi o taki sposób oddychania przy bieganiu- to juz po 800m biegu nie daję rady tak oddychać. :wink:
I mam jeszcze problem z oddychaniem płucami/przeponą. Ostatnio lekarz powiedział mi, że cały czas oddycham przeponą a powinnam płucami. Mój trener zawsze mówi że podczas wysiłku powinniśmy oddychać przeponą-chociaż nie mam pojecia czy to robi jakąś różnicę :wink:
  • 0

budo_ks_
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?

dlatego przy intensywnym oddychaniu w zimny dzien powinno sie, przy oddychaniu ustami, przylozyc jezyk do podniebienia aby powietrze nie dostawalo sie bezposrednio do gardla...

...przy intensywnym wysilku nie dostarczy sie odpowiedniej ilosci powietrza oddychajac przez nos. ale to juz bylo wspomniane....


Wiec jak sam wiesz ze powietrza brakuje to czemu piszesz o jakis dziwnych metodach ktore hamuja przeplyw powietrza ?

Ostatnio lekarz powiedział mi, że cały czas oddycham przeponą a powinnam płucami. Mój trener zawsze mówi że podczas wysiłku powinniśmy oddychać przeponą-chociaż nie mam pojecia czy to robi jakąś różnicę


To robi ogromna roznice. Co trenujesz ? Z lekarzami to roznie bywa. Czesto biora jedna miara zawodnika i 'zwyklego cywila'.
  • 0

budo_yahara
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z daleka

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Ks nie wiem o co ci lata ale jeszcze sie nie udusilem przy bieganiu caly czas zyje gdybym sie udusil to bym chyba juz nie napisc co nie ?!
  • 0

budo_mika'
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?

To robi ogromna roznice. Co trenujesz ? Z lekarzami to roznie bywa. Czesto biora jedna miara zawodnika i 'zwyklego cywila'.

Trenuję karate tradycyjne-shotokan. A przepona oddycham od zawsze i bardzo trudno byłoby mi się przestawić na oddychanie płucami, bo jest to dla mnie dość uciążliwe i niewygodne.
  • 0

budo_*michu*
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Torun

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Z tego co pamiętam oddychanie przeponą jest pełniejsze, silnieszy mięsień napełnia całe płuca. Oddychanie samą piersią podczas wysiłku może doprowadzić (oczywiście w skrajnym przypadku) do rozedmy płuc.
  • 0

budo_xjankowski
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
ks mółbyś w końcu podzielić się swoją wiedzą ? Rabbi oświeć nas.
Z tego co mi mówił p.Zbigniew (rektor AWF-Katowice), kiedy był jeszcze moim trenerem, powietrze wciągamy nosem, a wypuszczamy ustami. Kiedy biegam długie dystanse już inaczej oddychać nie potrafię. Sprint to inna sprawa, biegam bardzo rzadko i nawet nie wiem jak oddycham.
  • 0

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Jaka jest roznica miedzy oddychaniem przepona a plucami ? :>
  • 0

budo_ks_
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?

Ks nie wiem o co ci lata ale jeszcze sie nie udusilem przy bieganiu caly czas zyje gdybym sie udusil to bym chyba juz nie napisc co nie ?!


Wiesz 'biegac' a 'biegac' to moga byc dwie rozne rzeczy. Tak samo jak napiszesz 'koles trenuje' (juz 3 tygodnie), 'koles trenuje' (byl zawodnikiem 8 lat, teraz jest trenerem). Wiec jak piszesz ze biegasz to rozumiem ze jest to reakreacja. Co do tego ze sie udusisz to byla to przenosnia oczywiscie. Jak chcesz sie przekonac ze nie masz racji to wyjdz do lasku i biegnij umiarkowanie szybkim tempem tak dlugo jak miesnie/oddech Ci pozwola - jesli uda Ci sie przy tym oddychac do samego konca nosem to jestes fenomenem na skale swiatowa. Pozdrawiam :-) .

...


Glownie to co napisal Michu. Przy bardzo duzym i dlugim wysilku [oddechowym] krotki oddech (klatka nie przepona) moze prowadzic do tzw. kolki watroby - bol porownywalny do otrzymania ciosu [konkretnego] w watrobe.

ks mółbyś w końcu podzielić się swoją wiedzą ? Rabbi oświeć nas.
Z tego co mi mówił p.Zbigniew (rektor AWF-Katowice), kiedy był jeszcze moim trenerem, powietrze wciągamy nosem, a wypuszczamy ustami. Kiedy biegam długie dystanse już inaczej oddychać nie potrafię. Sprint to inna sprawa, biegam bardzo rzadko i nawet nie wiem jak oddycham.


Pewnie ze moge sie podzielic - wlasnie dlatego pisalem wczesniej, tylko nie wiem po co ta ironia. Jak mozesz podac nazwisko "p.Zbigniew'a" bede wdzieczny. Z tego co wiem w AZS-AWF Katowice trenerem jest Pan Skowronek - Mistrz Europy w wieloboju. Mozesz sie do Niego zglosic z prosba o wytlumaczenie owych spraw, bo jak wiesz latwiej sie tlumaczy rozmawiajac niz piszac. Co do oddychania przez nos... Gleboki wdech nosem podczas np. gimnastyki korekcyjnej powoduje wieksze dokrwienie mozgu. Jesli mowimy o zawodowcach to w biegach dlugich nie realne jest oddychanie nosem dlatego ze: za miare wydolnosci przyjeto zdolnosc do maksymalnego poboru tlenu (VOmaks.). Co do sprintu to jest to inna bajka bo tu wysilek jest krotkotrwaly... Wracajac do tego 'tlustego' zdania. Jesli sie z tym nie zgadzasz to sprobuj nabrac tak samo duzo powietrza robiac wdech ustami i nosem (przy okazji zwroc uwage na czas) i jeszcze sproboj nabrac tak duzo powietrza nosem zebys czul oddech przepona. GL & HF. Pozdrawiam :-)
  • 0

budo_*michu*
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Torun

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Dobra,
jeśli jest wysiłek rytmiczny np biegnę, lub robię brzuszki to mogę sobie wyregulować oddech nosem czy ustami w zależności od obciążenia (potrzeby organizmu). Wdech i wydech tak jak ma być.

Ale co robić gdy sparujemy już 15 minutę, płuca mamy na podłodze i marzymy by to już był koniec. Tymczasem partner kontruje, nie daje odpocząć i w takiej chwili przydaję się coś. Jakaś specjalna umiejętność oddychania, coś co poderwie nas jeszcze na np ostanie 30 sekund i zasypiemy partnera gradem ciosów.

Jak w takim nie rytmicznym sporcie panować nad oddechem by się nie wykończyć szybciej niż musimy.

Myślę tutaj o takiej sytuacji: sparuję z kolegą on i ja mamy powoli dość. Coraz szybciej kontratakujemy by zakończyć walkę, powoli wykańczamy się oboje i w pewnej chwili czuję przeciąg, powiew świeżego powietrza. To dla mnie było jak zastrzyk adrenaliny, sił witalnych, starczyło na 2 serie i partner poddał walkę.

Czy można tak się dotlenić chwilowo przez jakąś specjalną technikę?
  • 0

budo_zden
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 306 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowe oddychanie - co to jest?
Różnica między bieganiem i SW polega na tym, że przy SW łamie się Twój naturalny rytm oddychania. Bas Rutten mówił, że kiedyś przyszedł do niego na trening biegacz maratoński
i po rozgrzewce nie mógł złapać oddechu. Tłumaczone było to tym, że biegając możesz mieć regularny oddech, a podczas walki już nie bardzo. Żeby więc wyrobić sobie wytrzymałość trzeba przeprowadzać trening, który łamie Twój rytm oddychania i po prostu przyzwyczaić się do takiego trybu. Można np. wykonywać serie ćwiczeń - bieganie, przysiady, pompki, przewroty itp.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024