Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hakama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
169 odpowiedzi w tym temacie

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Dziadek może i gadał o zakładkach od hakamy i nie podwijaniu rękawów... i nawet zrobi wykład ...
tylko czy to coś komuś pomoże w lepszym ćwiczeniu, czy też dążeniu do doskonałości - szczerze wątpię...
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
W lepszym ćwiczeniu może nie, w lepszym poznaniu tego co się ćwiczy - tak. hakama jest częścią Aikido i według mnie nalezy wiedzieć coś niecoś o historii tego stroju. Taka wiedza nie boli a czasem może sie przydać.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

25-26.06.2005 w Warszawie gościl Isoyama sensei. Na zajęciach dla instruktorów mówił m.in. na temat zakładek w hakama i ich znaczenia. (Niestety nie jestem instruktorem i na zajęciach nie byłem). Mówił też wiele w czasie stażu o schludnym wyglądzie ćwiczących, np. zawijaniu rękawów gi. 18-19.03 br. w Suchym Lesie koło Poznania kolejny staż z w/w sensei połączony z kongresem instruktorów, którego częścią będzie wyklad "Etyka i etykieta w Aikido'. Myślę, że wtedy też będzie można dowiedzieć się więcej na temat znaczeniai pochodzenia znaczenia zakladek.

A co mowil o "zawijaniu"...? :oops:
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Na treningu sensei Isoyama zapytał kolesia z podwiniętymi rękawami, czy ma może za duże gi... :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Na treningu sensei Isoyama zapytał kolesia z podwiniętymi rękawami, czy ma może za duże gi... :)

Nooo, to jest wlasnie moj przypadek... :) :) :)
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Na treningu sensei Isoyama zapytał kolesia z podwiniętymi rękawami, czy ma może za duże gi... :)

Nooo, to jest wlasnie moj przypadek... :) :) :)

No wiem. Z uwagi na "centrum" musisz kupować o dwa rozmiary za duże... :) Rękawy zawsze można nieco skrócić na maszynie. Służe pomocą jakby co ;-)

Dziadek może i gadał...

To o Isoyama sensei, shihanie, tak? (irimi, tylko się upewniający :) ).

...tylko czy to coś komuś pomoże w lepszym ćwiczeniu...

Z pewnością nie!

...czy też dążeniu do doskonałości...

Głęboko wierzę, że TAK, bo dbanie o czystość i właściwe składanie hakama, schludny wygląd, są niezłym sposobem, jednym z wielu (obok solidnego treningu!), na dążenie do doskonałości. Nie ma oczywiście żadnego przymusu w tej materii. Osobiście mnie boli koło l...i, co kto robi z hakama i gi, i może też chodzić w majtach z pasem startowym od wewnątrz, jeśli taka jego wola. Jednak dziwi mnie i bawi, że dbanie o hakama i czystość gi, schludny wygląd, znajomość znaczenia zakładek w hakama itp. jest cierniem w oku, dla osób, które wagi do tego nie przywiązują. Bajdełej: nikt nie mówi, że "te" sprawy są ważniejsze niż solidny trening. One nie są konkurencją dla niego, ale jako takie stanowią dla świadomego aikidoki pewną wartość samą w sobie. Kto chce tych spraw pilnuje, kto nie chce - nie.
  • 0

budo_dojoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Zawinięty rękaw oznacza, że z naszą reką jest coś nie w porzadku i żeby współćwiczący na nią uważał.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Zawinięty rękaw oznacza, że z naszą reką jest coś nie w porzadku i żeby współćwiczący na nią uważał.

A u nas sie oklejaja w okolicach bolacych czerwona tasiemka, zeby ze mna nie cwiczyc, bo ja zawsze sie myle i mysle, ze to jest target... :) :) :)
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
jestem ciekaw czy Isoyama też zwróciłby uwagę Endo i Tissier, że mają zawinięte rękawki...
czystość mówimy zdecydowane tak, a dorabianiu dupie uszu i filozoficznym dysputom na temat zakładek w spodniach mówimy zdecydowane nie ...

Wallace (zastanawiający się, czy wszyscy mają się uczyć historii Wlk. Brytanii, gdyż z tamtąd pochodzi tzw. football)
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

jestem ciekaw czy Isoyama też zwróciłby uwagę Endo i Tissier, że mają zawinięte rękawki...

Gdyby byli jego uczniami, zapewne tak, ale to już sam Isoyama tylko wie. W takiej kulturze został wychowany. W kulturze, w której powstało aikido.

czystość mówimy zdecydowane tak, a dorabianiu dupie uszu i filozoficznym dysputom na temat zakładek w spodniach mówimy zdecydowane nie...

Faktycznie, dupie uszu dorabiać nie należy, ale po czynności fizjologicznej dokładnie wytrzeć wypada (kwestia czystości). Skoro dysputy filozoficzne na temat zakładek nie ciekawią i jesteśmy na NIE, to przeca można ich nie czytać i w tym czasie przykładowo hakama wyprasować.

...czy wszyscy mają się uczyć historii Wlk. Brytanii, gdyż z tamtąd pochodzi tzw. football

Także nie sądzę. Ale pewnie część pasjonatów piłki kopanej, nie tylko mecze w TV ogląda, w barwy narodowe się ubiera, na taktyce zna, ale także sporo o pochodzeniu i historii owej dyscypliny wie. Tak z czystej ciekawości i dla zrozumienia.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Nie róbcie z Isoyamy mistyka skoncentrowanego na cnotach ukrytych w zakładkach.

Isoyama ma upodobanie do wojskowego drylu i karności, bo kawał życia spędził w armii.
A to, że zwraca uwagę na to, żeby ze stroju aikidoki nie zwisały żadne paski i żeby rękawy nie były za długie, to sprawa czysto praktyczna, bo za taki pasek lub rękaw łatwo złapać.

Leszek (którego wyżej wymieniony jedną ręką złapał za zwisający pas, a drugą przywalił w bebech)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Leszek (którego wyżej wymieniony jedną ręką złapał za zwisający pas, a drugą przywalił w bebech)

No i wlasnie na tym polega bezposredni przekaz Mistrz - uczen :lol:
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Prorock: oj chyba z tym wykorzystaniem przeciwko komuś to przesadzasz...
Co najwyżej o taki rękaw to osoba łapiąca może sobie palce zaplątać i połamać ..
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Prorock: oj chyba z tym wykorzystaniem przeciwko komuś to przesadzasz...
Co najwyżej o taki rękaw to osoba łapiąca może sobie palce zaplątać i połamać ..

Może przesadzam, ale po tej akcji Isoyamy wszyscy migiem powiązali sobie paski tak, zeby nie bylo za co złapać.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

A co mowil o "zawijaniu"...? :oops:


wszyscy znaja pewna legendarna historie o swistaku i o zawijaniu sreberek.... :wink: :)
  • 0

budo_eutyfrona
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Derby

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Ja znam jedno, a nawet dwa znaczenia :) Hakame nosi ten kto zdal na stopien shodan badz trenuje iaido :) :):)



albo trenujesz w KI AIKIDO FEDERATION OF GREAT BRITAIN i jestes kobietą - możesz nosić hakamę, niezależnie od tego jaki masz stopień; panowie od 1. dana :)
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Ja znam jedno, a nawet dwa znaczenia :) Hakame nosi ten kto zdal na stopien shodan badz trenuje iaido :) :):)

albo trenujesz w KI AIKIDO FEDERATION OF GREAT BRITAIN i jestes kobietą - możesz nosić hakamę, niezależnie od tego jaki masz stopień; panowie od 1. dana :)


to taka rekompensata, za wysiłek włożony w pieczenie serniczków, które się wcina po morderczych treningach.


:wink: :twisted: :twisted:
  • 0

budo_eutyfrona
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Derby

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Ja znam jedno, a nawet dwa znaczenia :) Hakame nosi ten kto zdal na stopien shodan badz trenuje iaido :) :):)

albo trenujesz w KI AIKIDO FEDERATION OF GREAT BRITAIN i jestes kobietą - możesz nosić hakamę, niezależnie od tego jaki masz stopień; panowie od 1. dana :)


to taka rekompensata, za wysiłek włożony w pieczenie serniczków, które się wcina po morderczych treningach.


:wink: :twisted: :twisted:


Mnie podano trochę inne wytłumaczenie, ale równie praktyczne.
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Mnie podano trochę inne wytłumaczenie, ale równie praktyczne.

A jakie? :wink:

I jestem ciekawa, czy brzydsza część ćwiczących nie patrzy na panie w hakamach jakoś dziwnie krzywo?
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Mała errata: pisząc *brzydsza część* miałam na myśli oczywiście płeć brzydką. Od tego majowego chłodu myśli pozbierać nie można. :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024