Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hakama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
169 odpowiedzi w tym temacie

budo_tatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamusi... podobno ;)

Napisano Ponad rok temu

Hakama
No cóż- takie dziwne zwierzątko. Historię ma z goła fantastycznąPięć zakładek z przodu, dwie z tyłu.razem siedem- taka szczęśliwa liczba.
Ciekawa jestem waszych interpretacji znaczenia tych zakładek. Odkryłam jakąś straszliwą ilość, podobno w kendo oznaczają w ogóle coś innego. Przedstawię te które mi sięnajbardziej spodobały :D


1
pięć zakładek z przodu oznacza pięć cnot - gotoku - strej japońskiej kultury. Wszystkie razem mają bodajrze stworzyć jednoąw pełni wartośową istotęludzką.

Chuu: loyalty - lojalność
Ko: justice - sprawiedliwość
Jin: humanity; compassion - człowieczeństwo, współczucie
Gi: from giri; or honor - honor
Rei: respect - szacunek

i ciekawostka:

Five is usually used as gotoku and not only means "five virtues," but it also means a stand for the iron kettle used to heat water in old Japanese houses, meaning it is a foundation. In the tea ceremony, there are four virtues:

* wa: harmony
* kei: respect
* sei: purity
* jaku: enlightenment; wisdom


2
druga interpretacja mowi o tych zakładkach jako reprezententach siedmiu cnot budo:

Jin: benevolence - życzliwość
Gi: honor or justice - sprawiedliwość, honor
Rei: courtesy and etiquette - kurtuazja, etykieta
Chi: wisdom, intellligence - mądrość, inteligencja
Shin: sincerity - szczerość
Chu: loyalty - lojalność
Koh: piety - pietyzm

3
najbardziej mi siępodoba :D

Dwie zakładki z tyłu wzieły sięz japonskiego mitu. Zanim japonia się zjednoczyła, dwaj bogowie wojny pomogli bogowi słońca (aczkolwiek nie wiem czy właśnie w tym zjednoczeniu czy czymś innym). Pracowali wspólnie, z godnością i nie uciekając się do użycia broni. Te zakładki to właśnie ci bogowie - Take-Mikazuchi-no-Kami i Futsu-Nushi-no-Kami.
Koshi-ita (ta twarda część z tyłu- karczek ;) ) łączy te zakaldki i reprezentuje boga słońca Amaterasu-Omikami. Jako całość ma to być koncepcją Wa- harmonii.
Według tego samego źródła te pięć z przodu to cnoty budo- od Jin do Shin.


Znacie jeszcze jakies fajne znaczenia?
  • 0

budo_mero
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Ja znam jedno, a nawet dwa znaczenia :) Hakame nosi ten kto zdal na stopien shodan badz trenuje iaido :) :):)
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Tatsu, ciekawe to co piszesz, tylko czy dzisiaj ktoś się zastanawia nad znaczeniem zakładek na hakamie? I don't think so. Chciałabym się jednak mylić. :wink:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Tatsu,
jakbys szukała to na stronach polskich (i mojej :) ) masz wyjasnienie znaczenia zakładek na hakama.
Podpowiem abc..., słownik, literka h :) :) :)
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
a ja mysle, ze niektorzy sie zastanawiaja...
hakama jest (czt. powinna byc) wyznacznikiem umiejetnosci... no i nadaje patosu:wink:
zakladki oznaczja idealy, ktore sa wazne dla ludzi praktykujacych Aikido...
ja tam sie czasami zastanawiam nad pewnymi wartosciami - reprezentowanymi przez zakladki badz tez nie - i wiem, ze spora grupa osob tez tak robi...

czyli :D :
nie chodzi o to zeby sie zastanawiac co oznacza trzecia zakladka od lewej,ale wiedzieć, ze hakama jest ikona pewnego podejscia do zycia i zalozenie jej jest zgoda na takie zycie i swoistym zobowiazaniem... :roll:
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

... nie chodzi o to zeby sie zastanawiac co oznacza trzecia zakladka od lewej,ale wiedzieć, ze hakama jest ikona pewnego podejscia do zycia i zalozenie jej jest zgoda na takie zycie i swoistym zobowiazaniem...

O to, to!
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Szczepaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnn..... :)
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Gambit, nie krzycz tak, bo cię gardełko rozboli. :) :) :) :) :) :) :)
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
przeciez nikt nie napisal, ze hakama jest wyznacznikiem skutecznosci...


oooppsss :oops: :oops: :oops:


tak tak...wiem... :roll:
bylo...pozukaj w archiwum...

albo zrobmy tak:
od dzisiaj bedzimy "rozmawiac" tylko na tematy, ktore zalozy Szczepan...
a jak ktos napisze cos czego jeszcze nie ma w archiwum wtedy Mod stworzy nowy watek zacznajacy sie od rzeczonego postu... :roll: :roll: :roll:
bedzie super zabawa i w ogole...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Ciekawe czy kanty u spodni tez oznaczaja jakies wartosci..............hmhm.... jest ich sztuki cztery..... :lol:
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

albo zrobmy tak:
od dzisiaj bedzimy "rozmawiac" tylko na tematy, ktore zalozy Szczepan...
a jak ktos napisze cos czego jeszcze nie ma w archiwum wtedy Mod stworzy nowy watek zacznajacy sie od rzeczonego postu... bedzie super zabawa i w ogole...

Będzie wyjątkowo fajnie . :roll:

A co komu przeszkadza, że ktoś się wypowie co dla niego oznacza hakama, oprócz tego co oczywiste? I czy w ogóle coś oznacza. Ja osobiście chętnie się dowiem. :wink:

ligeia, przed którą do hakamy droga długa i kręta ;-)
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Ciekawe czy kanty u spodni tez oznaczaja jakies wartosci..............hmhm.... jest ich sztuki cztery..... :lol:

Ja tam nie wiem, bo noszę spodnie bez kantów. :) Ale może ktoś coś do nich przywiązuje, wagę jakąś czy cuś. :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
kanty w zwyklych spodniach tez sa wazne...
jak czlowiek nie dba o swoj ubior i chodzi w wygniecionych spodniach, to mozna stwierdzic, ze taki jest tez w zyciu - niedbaly...

to Szczepan:
czy nie czujesz sie troche inaczej idac w wyprasowanych na kant spodaniach a inaczej idac do sklepu w dresie??

wiem, ze wiele osob nie przejmuje sie tym czy hakama jest czysta i zlozona... ich sprawa.
dla innych jest to wazne... podchodza do hakama z pietyzmem - i zastanow sie czy zasluguja bardziej na Twoj szacunek czy pogarde wyrazona ironia??
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Gambit, nie krzycz tak, bo cię gardełko rozboli. :) :) :) :) :) :) :)


Moje gardziołko ma się dobrze, i jak widać po złośliwości naszego O'Moda darłem je w słusznej sprawie. :)
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Bardzo mnie dziwi, że pewien wybitny znawca aikido i poszukiwacz prawdy ma tak niewiele do powiedzenia na temat zakładek w hakama i mając za nauczyciela shihana tak ironicznie podchodzi do sprawy...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Zeby zaraz sie doszukiwac pogardy zaprawionej ironia :? :roll:
Po prostu troszke zazartowalem 8O Hakama to przeciez nic innego jak tylko czesc codziennego ubrania w dawnych czasach, jak melonik, zakiet czy tez ubior polskiej szlachty w sredniowieczu....Z pewnoscia etykieta dworska i moda dyktowala kolory i format hakam, wiec szczerze sie dziwie ze ktokolwiek probuje sie doszukiwac jakichkolwiek wartosci duchowych.... Zwykle, prawdziwe wartosci duchowe wyrazaja sie przez czyny, a nie poprzez sposob ubierania sie. Afiszowanie sie nimi, poprzez ubieranie specjalnych strojow, zaprzeczaloby jakiemukolwiek rozwojowi wewnetrznemu.
  • 0

budo_yoshihiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Krakowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Gambit, nie krzycz tak, bo cię gardełko rozboli. :) :) :) :) :) :) :)


Moje gardziołko ma się dobrze, i jak widać po złośliwości naszego O'Moda darłem je w słusznej sprawie. :)

Nie O'Moda tylko O Moda bo tamto pierwsze to w szkocji O'Connory uzywają :) :) :)
dobrze mówie O Modzie :lol: :wink:
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

... Zwykle, prawdziwe wartosci duchowe wyrazaja sie przez czyny, a nie poprzez sposob ubierania sie...

W pełni popieram!!!

Afiszowanie sie nimi, poprzez ubieranie specjalnych strojow, zaprzeczaloby jakiemukolwiek rozwojowi wewnetrznemu.

Tak jest! Nie chodzi o afiszowanie się. Dlatego nosząc hakama w aikido, warto wiedzieć, co, po co i dlaczego, i powinno się o nią dbać. Hakama jest w końcu (powinna być) wyrazem pewnego stopnia rozwoju w aikido, nie tylko technicznego, ale także duchowego. Hakama nie jest dokładnie tym samym czym gi, nie jest tylko strojem do ćwiczeń. Jest właśnie wyróżnikiem i (głównie) obowiązkiem.
  • 0

budo_tatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamusi... podobno ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
to wingman- ha! najciemniej pod latarnią ;) że też nie przejrzałam stron własnej sekcji najpierw ;) Tym niemniej mimo że nie skupiłam ise na jezyku polskim szukane fakty znalzłam ;) Nawet w znacznej ilości ;)

to mod-
hakama była noszona bóg wie ile czasu, otoczki duchowej dorobiła się z dziesięc razy. A jej krój przez tą kupę czasu zasadniczo sięnie zmienił. NIe porównuj jej do czegoś co nie przetrwało nawet stu lat!
Nie doszukuję się wartości duchowych- one tam po prostu są ;) - histroia zrobiła swoje. To się nazywa symbolika ;) Nosisz pewne rzeczy i one coś sobą reprezentują... no wiesz... według mnie jestem odpowiedzialna za to co noszę i co swoim ubiorem mówię (rózne kultury, rózne ubiory- nie mówiąc już o subkulturach ;) ). Swastyki na przykład bym nie nosiła - mimo że ma ładny kształt ;) .

Naprawdędziwię sięże tak do sprawy podchodzisz- miałam nadziejęże właśnie od ciebie jakiś ciekawych rzeczy siędowiem :(
Zgodnie z twoim sposobem myślenia można ćwiczyć w dresie :/ - przecież wygodniej by było? A tradycja?- pal ją sześć.
  • 0

budo_yoshihiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Krakowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

przecież wygodniej by było? A tradycja?- pal ją sześć.

Ano wygodniej!!!
I można by było cwiczyc wszystko...ale na boga nie aikido!
Wszystko tylko nie to!
Sam nie cwicze aikido, ale nie wyobrazam sobie tej sztuki walki bez hakam - sensei w zwykłym gi? Nie wiem, aikido ma jakis magiczny(mistyczny?)klimat! nutke tajemnicy - osoba w hakamie jest jak magik - nie widac pracy nóg, itp. itd.
bez hakam połowa klimatu idzie w diabły :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024