Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hakama


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
169 odpowiedzi w tym temacie

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Skoro hakama w zdecydowanej wiekszosci dojo aikido nosi sie dopiero od pewnego pulapu, to nie jest to tylko stroj treningowy. To pokazanie innym w dojo osoby, na ktorej powinni moc polegac, ktora troche potu na macie zostawila i wreszcie, ktora ma dla tych bez hakamy byc przykladem pod kazdym wzgledem.

Ciagle jestem zdziwiony...
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Hakama w dojo to stroj treningowy, to nie pokaz mody czy tez "wyjscie" na jakas specjalna okazje, gdzie konwencja spoleczna wymusza na ludziach odpowiedni nieskazitelnie wyprasowany i superelegancki ubior. :wink:

Zgadza się, jest strojem treningowym, ale proszę szanownego moda, jest to też specjalna okazja na załozenie go, a jest nią praktyka w dojo. :wink:
Równie dobrze mozesz przychodzić w śmierdzącym keikogi na treningi. Niechlujstwo i brud nie świadczą dobrze o takim człowieku. Wręcz odpychają innych.

wingman (składający hakama jak tradycja nakazuje)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Hakama w dojo to stroj treningowy, to nie pokaz mody czy tez "wyjscie" na jakas specjalna okazje, gdzie konwencja spoleczna wymusza na ludziach odpowiedni nieskazitelnie wyprasowany i superelegancki ubior. :wink:

Tylko ze dla japońców hakama jest bardziej eleganckim strojem niż garnitur.
Teraz ze względu na tradycję to chyba jeszcze bardziej.
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Równie dobrze mozesz przychodzić w śmierdzącym keikogi na treningi. Niechlujstwo i brud nie świadczą dobrze o takim człowieku. Wręcz odpychają innych.


A kolega od razu w przesade popada, równie dobrze można powiedzieć że jak ktoś nie nosi garnituru na codzień, to fleja i niechluj, a jak krawatu nie umie wiązać, to już wogóle stracowny dla społeczeństwa.

Może trochę więcej Jin w wypowiedziach(pierwsza zakładka od lewej) :D
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

A kolega od razu w przesade popada, równie dobrze można powiedzieć że jak ktoś nie nosi garnituru na codzień, to fleja i niechluj, a jak krawatu nie umie wiązać, to już wogóle stracowny dla społeczeństwa.

Może trochę więcej Jin w wypowiedziach(pierwsza zakładka od lewej) :D

Jeżeli nie rozumiesz róznicy pomiędzy ubieraniem garnituru a niechlujnym ubiorem to tak jakbys nie odróżniał kibla od szafy :roll: Co z tego, że załozysz garnitur, skoro będzie pognieciony czy przepocony. Dla mnie to znaczy jedno FLEJA, no chyba że jest upośledzony ruchowo i społecznie i nie wie jak się obchodzi z żelazkiem i pralką - a le to dla mnie znaczy kaleka życiowa


Garnitur też trzeba umieć nosić :)

Poza tym mam wrażenie, ze jesteś uosobieniem przysłowia "uderz w stół a nożyce się odezwą".

Nie jest to nic osobistego :wink:
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Widzę, że mało kto rozróżnia strój sportowy od stroju wyjściowego ....
a więc informuje, że strój sportowy nie musi być wyprasowany w tzw. kancik, nieskazitelnie czysty i idealnie wyprasowany ....
to strój do ćwiczeń, czyli dobrze jak jest czysty i nie wydziela odstraszających woni ...

Wallace (zastanawiający się nad wyglądem zawodników grających w rubgy w czasie wyspiarskiej pogody w śnieżnobiałych garniturach) :roll:
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Jeżeli nie rozumiesz róznicy pomiędzy ubieraniem garnituru a niechlujnym ubiorem to tak jakbys nie odróżniał kibla od szafy Rolling Eyes Co z tego, że załozysz garnitur, skoro będzie pognieciony czy przepocony. Dla mnie to znaczy jedno FLEJA, no chyba że jest upośledzony ruchowo i społecznie i nie wie jak się obchodzi z żelazkiem i pralką - a le to dla mnie znaczy kaleka życiowa

My chyba nie rozmawiamy o tym samym?
Albo nie umiesz złapać różnicy między ubraniem sportowy, a brudnym?

Oczywiście można codziennie prasować hakame i chwali ci się że namawiasz do tego innych, ale ktoś mógł by powiedzieć że jest to już przerost formy nad treścią.

komban(Co widział takich, którym tradycyjne zakładanie i składanie hakamy zajmuje znacznie więcej czasu niż ćwiczenie)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

komban(Co widział takich, którym tradycyjne zakładanie i składanie hakamy zajmuje znacznie więcej czasu niż ćwiczenie)

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
a kto kaze prasowac codziennie hakama??
przeciez wystarczy ja zlozyc po treningu, a nie zwinac w klebek :roll: :roll: :roll:
to tylko maly gest, okazanie szacunku dla sprzetu treningowego i uklon w strone tradycji...
jedna z chech Aikido jest piekno - po co to niszczyc przez niechlujstwo??
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Widzę, że mało kto rozróżnia strój sportowy od stroju wyjściowego ....
a więc informuje, że strój sportowy nie musi być wyprasowany w tzw. kancik, nieskazitelnie czysty i idealnie wyprasowany ....
to strój do ćwiczeń, czyli dobrze jak jest czysty i nie wydziela odstraszających woni ...

Wallace (zastanawiający się nad wyglądem zawodników grających w rubgy w czasie wyspiarskiej pogody w śnieżnobiałych garniturach) :roll:

Wallace, strój wyjściowy to w tej dyskusji "przenośnia". Bardziej obrazowy :roll: Nikt nie każe komukolwiek prasować dresu, dogi czy hakama, ale podstawowe zasady higieny są takie same. Dogi trzeba prać jak są przepocone? - prawda czy fałsz? Hakama należy składać po treningu, aby nie wyglądała jak szmata i co jakiś czas ją wyprać - prawda czy fałsz.
Co do twojego podpisu to zapewniam cię, że na maecz wychodzą w czystych strojach :) :wink:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

...My chyba nie rozmawiamy o tym samym?
Albo nie umiesz złapać różnicy między ubraniem sportowy, a brudnym?....

a jak jest różnica między ubraniem sportowym a brudnym, przepoconym ubraniem sportowym? Tu żeś mnie do łez rozbawił :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Podpowiem róznica jest brudne i przepocone

wingman (od czasu do czasu piorący swoje sportowe rzeczy)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Wingman podpadasz, wszak wszystkim wiadomo ze szczepan nie pierze hakamy :D
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

pitu pitu

Zdecydowanie nie rozmawiamy na ten sam temat.
Życze miłej zabawy
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Nie wiem jak ty ale ja rozmawiam w temacie hakama- czyli co nosimy i co to oznacza i jaki mamy do tego stosunek :wink:

Brawa za argumenty w rozmowie :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

Wingman podpadasz, wszak wszystkim wiadomo ze szczepan nie pierze hakamy :D

noooooooo....raz musialem wyprac. :wink: Staz z Chiba sensei odbywal sie w dojo na wsi, ktore jest nieogrzewane caly rok. Mozesz sobie wyobrazic, co po paru latach sie zrobilo z tatami przestraszony Tatami na staz zostalo wyniesione na zewnatrz i rozlozone pod takim niby daszkiem. Ale na drugi dzien z samego rana sie pojawila rosa, jeszcze bardziej nasaczyla wilgotnoscia tatami, i wylazl na wierzch jakis klej czy cos. Mimo intensywnych prob czyszczenia cwiczylismy na zgnilym, smierdzacym, pelnym czarnych klejopodobnych plam tatami superklasa.
Po calym dniu hakama wygladala bosko, i nie mialem wyboru zeby ja uprac :cry:

Ale wrocmy do topiku.
Skad tak konkretnie wziela sie ta cala "symbolika" hakamy? Moze miszcz Marian ja zdefiniowal?
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama

...Skad tak konkretnie wziela sie ta cala "symbolika" hakamy?

8O Większość zapewne oczekiwała uzyskania odpowiedzi na to pytanie od Ciebie, Szczepanie.

Kolejny dzień w fazie zdziwienia... :)
  • 0

budo_tatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamusi... podobno ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
dobra- tak a'propos dyskusji na temat kiedy nosić hakamę- [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] macie artykuł jednego z uczniów Ueshiby. Ciekawe. Można było nosić kiedyś wszystkie kolory i wzory ;)

Ale moi drodzy NIE MA tam o dziwo napisane że można ją traktować jak jakiś śmieć :?

ponadto starałam się znaleźć kto i kiedy wymyślił znaczenie tych zakładek- nie udało mi się- pewnie trzeba sięwybrać do ambasady i poczytać jedną z wielu ksiązek o hakamach jakie powstały- nie znam japońskiego- nie piszę się na to. Chociaż równie dobrze można też się zastanawiać kto wymyślił różę jako symbol miłości...

Ale przy okazji znalazłam taki mały skrócik co każdy kto cośtakiego nosi wiedzieć o hakamach powinien ;) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (niesamowite- wikipedia :lol: )

i na koniec małe puezento ;) z pewnego zachwycającego serialu ;)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamusi... podobno ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
Ps- to pierwsze niestety musiałam podać jako wynik z googla- strona już nie istnieje.
  • 0

budo_dojoman
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
25-26.06.2005 w Warszawie gościl Isoyama sensei. Na zajęciach dla instruktorów mówił m.in. na temat zakładek w hakama i ich znaczenia. (Niestety nie jestem instruktorem i na zajęciach nie byłem). Mówił też wiele w czasie stażu o schludnym wyglądzie ćwiczących, np. zawijaniu rękawów gi. 18-19.03 br. w Suchym Lesie koło Poznania kolejny staż z w/w sensei połączony z kongresem instruktorów, którego częścią będzie wyklad "Etyka i etykieta w Aikido'. Myślę, że wtedy też będzie można dowiedzieć się więcej na temat znaczeniai pochodzenia znaczenia zakladek.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Hakama
No po tym co się działo na ostatnim Jego stażu nie dziwne że wybrał taki temat wykładu :wink: , popatrz tez na powyższe komentarze odnośnie hakamy.....

Pancer (który chętnie by posłuchał, ale pewno go nie wpuszczą :wink: )
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024