Skocz do zawartości


Zdjęcie

Style aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Style aikido
Wybaczcie, jeśli się powtarzam i jeśli ten temat już kiedyś był. Ale czy ktoś może mi wyjaśnić w przystępny sposób na czym polegają różnice pomiędzy tymi stylami aikido:
Aikikai
Kobayashi
Yoshinkan
Tomiki ?
I dlaczego jeden jest cacy, a drugi jest be (bo widzę jak jedni aikidocy "tępią" innych bo trenują inny styl)? I czy O'Sensei stworzył któryś z nich, a reszta stanowi style samodzielnie rozwinięte z jego nauki przez jego uczniów?
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
archiwum.
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
No szukam i szukam. Znalazłam nawet adres stronki, którą podawał Fiodor, ale się nie otwiera. :( A może po prostu każdy kto ćwiczy dany styl dorzuci swój kamyczek?
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
W FAQ swojego czasu zamieszczono tak zwane "tematy wałkowane" Są tam też linki do różnych dyskusji o stylach w Aikido.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Wybaczcie, jeśli się powtarzam i jeśli ten temat już kiedyś był. Ale czy ktoś może mi wyjaśnić w przystępny sposób na czym polegają różnice pomiędzy tymi stylami aikido:
Aikikai
Kobayashi
Yoshinkan
Tomiki ?
I dlaczego jeden jest cacy, a drugi jest be (bo widzę jak jedni aikidocy "tępią" innych bo trenują inny styl)? I czy O'Sensei stworzył któryś z nich, a reszta stanowi style samodzielnie rozwinięte z jego nauki przez jego uczniów?

Aikido jest jedno, nawet Szczepan to ostatnio potwierdzil. Po jednym dla kazdego. A szkoly sie tepia, bo to takie typowo polskie jest. Bo ja jakos nie widze wiekszych roznic pomiedzy Kobayashi a Aikikai, niz wsrod samego Aikikai... 8)
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Wybaczcie, jeśli się powtarzam i jeśli ten temat już kiedyś był. Ale czy ktoś może mi wyjaśnić w przystępny sposób na czym polegają różnice pomiędzy tymi stylami aikido:
Aikikai
Kobayashi
Yoshinkan
Tomiki ?
I dlaczego jeden jest cacy, a drugi jest be (bo widzę jak jedni aikidocy "tępią" innych bo trenują inny styl)? I czy O'Sensei stworzył któryś z nich, a reszta stanowi style samodzielnie rozwinięte z jego nauki przez jego uczniów?


To że jedni tępia drugich to nie oznacza że cos jest cacy a cos be, jak wiadomo jeden woli ogórki a drugi ogrodnika córki.
Proszę nie dodwać trzeciej mozliwości. :)
Ligeia, przestań się takimi strzegółami, tfu detalami zajmować. Na macie nic a nic Ci się to nie przyda.
  • 0

budo_yoshihiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Krakowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
Jeśli nie wiadomo o co chodzi - to chodzi o pieniądze :)
Taka uniwersalna prawda :wink:
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Ligeia, przestań się takimi strzegółami, tfu detalami zajmować. Na macie nic a nic Ci się to nie przyda.

Chcę być świadomym aikidoką (aikidoczką?) dlaczego akurat np. Kobayashi (bo my chyba od niego) a nie Tomiki. Mnie nie wystarcza walnąć się na matę i cześć. Po prostu lubię wiedzieć. Poznać źródło. Pomoże, nie pomoże, ale wolę mieć świadomość tego, co u korzeni leżało.
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
Ok, Voivod, Gambit, Yoshihiro - którym stylem wy się zajmujecie? Jak u was to wygląda?
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Ok, Voivod, Gambit, Yoshihiro - którym stylem wy się zajmujecie? Jak u was to wygląda?
Poznać źródło. Pomoże, nie pomoże, ale wolę mieć świadomość tego, co u korzeni leżało.


No więc najpierw Ziemia była cholernie gorąca, później lawa wystygła, i pojawiły się dinozaury, później w ziemię uderzyła kometa i zabiła dinozaury, ich szczątki zamieniły się w ropę. Rope przejeli Arabowie i zaczął się kryzys paliwowy..........

A na poważnie, ja Cię uświadamiać nie będę. :) :) :)
Randall, Randall, gdzie on jest do cholery. Z nim jest jak z Policją i dziwkami, jak trzeba to nie ma :)
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
Dobra, Gambit, że masz poczucie humoru to już wiemy. Żeś złośliwy też już wiemy. Ale czy ty zajmujesz się w ogóle aikido? Tylko nie mów, że jesteś z LAA. 8O I proszę, nie szczuj mnie Randallem, bo się nie boję. :twisted: :wink:
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
Ja szczuję, ani trochę. Po prostu Randall ze względu na doświadczenie wie więcej ode mnie, ale pewnie powie coś blisko tego co ja tyle że znacznie mądrzej.
Tutaj na dziale mamy zresztą tabuny takich co to lubią takie "teologiczne aikidockie" dysputy toczyć, czy godzi się grać na okarynie czy już nie :)
Co do mojej sytuacji to jest moja, i spowiadać się z niej nie muszę. Jeśli dobry Bóg pozwoli to jeszcze na matę wrócę :)

A tak przy okazji, przypomniał mi się jeszcze fragment skeczu z kabaretu Marcina Dańca.
-Asfalt oszukał Andrew.
-Jak to oszukał?
No bo Andrew myślał, ze w pierwszej rundzie to on z nim będzie dyskutował. A on go zaczał bić. :)
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Tutaj na dziale mamy zresztą tabuny takich co to lubią takie "teologiczne aikidockie" dysputy toczyć, czy godzi się grać na okarynie czy już nie

Ale mnie nie o filozofię się rozchodzi, bo to sobie sama dorobić potrafię, tylko o rzeczy bardziej techniczne. Ogólnie. Kawa na ławę. :wink:

Jeśli dobry Bóg pozwoli to jeszcze na matę wrócę

Gud luck. :wink:
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

...A tak przy okazji, przypomniał mi się jeszcze fragment skeczu z kabaretu Marcina Dańca.
-Asfalt oszukał Andrew.
-Jak to oszukał?
No bo Andrew myślał, ze w pierwszej rundzie to on z nim będzie dyskutował. A on go zaczał bić. :)

Nie bardzo kumam w jakim to kontekście... :roll: :) Rozumiem tez, że asfalt to ktoś mniej blady od kolegi Gambita? :)

A poważnie (na ile się da :wink: ) koleżanko Ligeia: poszczególne style różnią się interpretacją aikido, podejściem do niego, rozumieniem zasad, a co za tym idzie samych technik, realizowaniem tych zasad w praktyce treningowej. Tak bardzo z grubsza. Każdy z nich jest aikido "prawdziwym" bo każdy bierze się z Dziadka, ino w różnych okresach jego życia, różnej interpretacji i rozumienia tego co robił przez jego uczniów, w końcu także tego, co sami chcieli w jego aikido zobaczyć i tego co chcieli w nim zmienić i dostosować do się. Niestety nie da się w kilku zdaniach napisać czym się różnią "style" aikido. W obrębie samego aikikai ludzie ćwiczą w tak różny sposób, że można by tomy napisać... Chyba jedyna droga, to: poćwiczyć nieco dłużej, zrozumieć podstawowe zasady w obrębie własnego stylu (uniwersalne zresztą...), następnie doświadczyć, postażować w różnych stylach lub przynajmniej zobaczyć co i jak robią inni, starać się to zrozumieć, poukładać sobie w głowie i mieć własny pogląd. Jeśli człek ma głowę otwartą to wszędzie zauważy to samo: dystans, timing, kontrolę, atemi, irimi... tyle, że realizowane na różne sposoby. Ta różnorodność jest bardzo cenna. Jedni chcą widzieć w niej różnice, inni dostrzegają podbieństwa (tym drugim łatwiej ;-) ). Jedni budują na tym teorię "moje mojsze" inni robią swoje i podpatrują jak robią to inni. Niestety (stety?) jakie są różnice między "stylami aikido" z forum się nie dowiesz.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Chcę być świadomym aikidoką (aikidoczką?) dlaczego akurat np. Kobayashi (bo my chyba od niego) a nie Tomiki. Mnie nie wystarcza walnąć się na matę i cześć. Po prostu lubię wiedzieć. Poznać źródło. Pomoże, nie pomoże, ale wolę mieć świadomość tego, co u korzeni leżało.

Wprawdzie Tomiki aikido w Polsce nie ma, ale inne styla sa.
Np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Jak pasjonuje cie swiadomosc oraz korzenie, doradzam po kolezensku sie przejechac i pocwiczyc w roznych dziwnych dojo. Czytac o innych stylach to jedno, doswiadczyc na wlasnym ciele to zupelnie inna historia. Niewielu sie na to odwaza, bo nagle sie okazuje ze jest to rownoznaczne z wyjsciem poza wlasna strefe komfortu. Sam cos wiem o tym. Bardzo wzbogaca to osobiste aikido.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Zgadzam sie, moze za wyjatkiem tego pierwszego wytluszczonego, bo one sie naprawde az tak nie roznia, wiecej zdecydowanie jest podobienstw niz roznic.

Bardzo powierchowna analiza. Podejzewam ze nie masz zbyt duzo doswiadczenia w osobistym cwiczeniu roznych styli ....
Istnieja niezwykle powazne roznice. Wystarczy np.porownac istniejace w Polsce style Iwama aikido z Kobayashi aikido. Oczywiscie dla ligeii bylby to zbyt wielki szok, nie tylko nerwowy, zeby pocwiczyc chocby godzine Iwama aikido, ale fakt pozostaje faktem.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

...Bardzo powierchowna analiza. Podejrzewam ze nie masz zbyt duzo doswiadczenia w osobistym cwiczeniu roznych styli ....

Cos Ty, ja przeciez w ogole nie mam doswiadczenia. Ucze sie glownie z klipow video, nawet nie z ksiazek, bo mi sie nie chce czytac, co najwyzej obrazki poprzegladam... :) :) :) , a tam jest wyraznie widac, ze oni wszyscy robia to samo, ino troche inaczej, ale... zachowujac zasady uniwersalne, wspomniane przez irimi...
A te uniwersalne zasady aikido sa wlasnie najwazniejsze przeca... (?)
Taki Nishio sensei na ten przyklad (akurat wlasnie przejrzalem Jego DVD)... robil zupelnie inaczej, niz ktokolwiek inny, ale... wedle tych samych, uniwersalnych zasad(?)
PS. Teraz jeszcze brakuje, zebys mi kazal te zasady wymienic. Z gory odmawiam, bo ja sie przeciez nie znam... :oops: :oops: :oops: Zreszta, na pewno sa gdzies w archiwum, co nie? :) :) :)

...Każdy z nich jest aikido "prawdziwym" bo każdy bierze się z Dziadka, ino w różnych okresach jego życia, różnej interpretacji i rozumienia tego co robił przez jego uczniów, w końcu także tego, co sami chcieli w jego aikido zobaczyć i tego co chcieli w nim zmienić i dostosować do się. Niestety nie da się w kilku zdaniach napisać czym się różnią "style" aikido. W obrębie samego aikikai ludzie ćwiczą w tak różny sposób, że można by tomy napisać... Chyba jedyna droga, to: poćwiczyć nieco dłużej, zrozumieć podstawowe zasady w obrębie własnego stylu (uniwersalne zresztą...), następnie doświadczyć, postażować w różnych stylach lub przynajmniej zobaczyć co i jak robią inni, starać się to zrozumieć, poukładać sobie w głowie i mieć własny pogląd. Jeśli człek ma głowę otwartą to wszędzie zauważy to samo: dystans, timing, kontrolę, atemi, irimi... tyle, że realizowane na różne sposoby...


  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

Nie bardzo kumam w jakim to kontekście... :roll: :) Rozumiem tez, że asfalt to ktoś mniej blady od kolegi Gambita? :)

A poważnie (na ile się da :wink: ) koleżanko Ligeia: poszczególne style różnią się interpretacją aikido, podejściem do niego, rozumieniem zasad, a co za tym idzie samych technik, realizowaniem tych zasad w praktyce treningowej. Tak bardzo z grubsza. Każdy z nich jest aikido "prawdziwym" bo każdy bierze się z Dziadka, ino w różnych okresach jego życia, różnej interpretacji i rozumienia tego co robił przez jego uczniów, w końcu także tego, co sami chcieli w jego aikido zobaczyć i tego co chcieli w nim zmienić i dostosować do się. Niestety nie da się w kilku zdaniach napisać czym się różnią "style" aikido. W obrębie samego aikikai ludzie ćwiczą w tak różny sposób, że można by tomy napisać... Chyba jedyna droga, to: poćwiczyć nieco dłużej, zrozumieć podstawowe zasady w obrębie własnego stylu (uniwersalne zresztą...), następnie doświadczyć, postażować w różnych stylach lub przynajmniej zobaczyć co i jak robią inni, starać się to zrozumieć, poukładać sobie w głowie i mieć własny pogląd. Jeśli człek ma głowę otwartą to wszędzie zauważy to samo: dystans, timing, kontrolę, atemi, irimi... tyle, że realizowane na różne sposoby. Ta różnorodność jest bardzo cenna. Jedni chcą widzieć w niej różnice, inni dostrzegają podbieństwa (tym drugim łatwiej ;-) ). Jedni budują na tym teorię "moje mojsze" inni robią swoje i podpatrują jak robią to inni. Niestety (stety?) jakie są różnice między "stylami aikido" z forum się nie dowiesz.


No to chyba wszystko jasne
  • 0

budo_ligeia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido
Chcę podziękować moim przedmówcom za odpowiedzi, a nie odsyłanie do googla czy archiwum.

Chyba jedyna droga, to: poćwiczyć nieco dłużej, zrozumieć podstawowe zasady w obrębie własnego stylu (uniwersalne zresztą...), następnie doświadczyć, postażować w różnych stylach lub przynajmniej zobaczyć co i jak robią inni, starać się to zrozumieć, poukładać sobie w głowie i mieć własny pogląd.

Chyba nic innego mi nie pozostaje tylko skupić się na Kobayashim, poczytać na razie o innych stylach i potem przekonać się na własnej skórze z czym to się je. To może być ciekawe doświadczenie. Tylko coś czuję, że to będzie dłuuuuga droga. ;-)

Czytac o innych stylach to jedno, doswiadczyc na wlasnym ciele to zupelnie inna historia. Niewielu sie na to odwaza, bo nagle sie okazuje ze jest to rownoznaczne z wyjsciem poza wlasna strefe komfortu. Sam cos wiem o tym. Bardzo wzbogaca to osobiste aikido.

Ta różnorodność jest bardzo cenna. Jedni chcą widzieć w niej różnice, inni dostrzegają podbieństwa (tym drugim łatwiej). Jedni budują na tym teorię "moje mojsze" inni robią swoje i podpatrują jak robią to inni.

No właśnie, nasunęło mi się tutaj takie pytanie: czy po wielu latach na macie człowiek, który wyszedł od jednego stylu, potem przeszedł przez etapy "zachwytu" innymi stylami, zaczyna robić swoje aikido, biorąc od innych to co mu najbardziej pasuje, czy zostaje przy jednym do końca?

Niestety (stety?) jakie są różnice między "stylami aikido" z forum się nie dowiesz.

To może podacie mi jakieś wiarygodne źródła? Linki? Literaturę? Tak, żeby było przekrojowo.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Style aikido

To może podacie mi jakieś wiarygodne źródła? Linki? Literaturę? Tak, żeby było przekrojowo.

Jedynym wiarygodnym źródłem wiedzy na temat aikido jest systematyczny, zaangażowany, świadomy, wieloletni trening aikido.

PS. Nieco błędnie (inaczej?) rozumiesz "swoje" aikido. Nie oznacza to w moim mniemaniu tworzenia nowego stylu, czy robienia po swojemu (sic!), ale raczej dotyczy świadomości tego na czym aikido polega, na jego dobrym rozumieniu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024