Skocz do zawartości


Zdjęcie

Style?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_coss
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bytom

Napisano Ponad rok temu

Style?
Ostatmio na szczęście ucichła dyskusja na temat:
"ITF vs. WTF - moje taekwondo jest mojsze od twojego"
Mnie jednak przyszło na myśl, coś czym chciałbym się podzielić z forumowiczami i zapytać was o zdanie:
czy zamiast kłócić się które jest "oryginalne" i "prawdziwe" (Choi powiedział,że WTF to podróbka karate - a my jesteśmy na olimpiadzie, a wy macie 4 różne mistrzostwa świata) uznać, że są to dwa ogrębne STYLE tkd?
Ja nie czuję się (jako niemal zupełny laik) uprawniony do wypowiadania sądów w tej materii, ale... różnią się przecież nie tylko zasady walki sportowej, także układy - tul/poomse i chyba też warstwa techniczna. Nasi "starsi bracia" z karate mają kilkanaście stylów, nikomu to nie przeszkadza, nikt nie twierdzi że jego jest "ten jedyny" - po prostu uznają że w ramach jednej SW mogą występować różnice. Faktem jest, że sytuację tkd komplikują trochę same federacje, roszcząc sobie prawo do "wszechświatowości", "międzynarodowości", "globalizmu" nawet... nie o to mi jednak chodzi.
jak to waszym zdaniem wygląda od strony teorii SW?
Czy twierdzenie o dwóch różnych stylach taekwon- do jest uzasadnione?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
a jaka bys proponowal nazwe dla tych styli? bo ze to 2 rozne nie ulega watpliwosciom :)
  • 0

budo_coss
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
Z nazwą faktycznie, jak wspominałem jest problem, zresztą nie sądzę żeby nazywanie ich na naszym forum miało jakis sens - i tak raczej sie nie przyjmie. Chyba że ITF i WTF :D
O ewidentnych różnicach też nie ma co dyskutować - fakt że są.
Chodzi mi o samo stwierdzenie - mamy w tkd 2 różne style, czy też jest jedno tkd, a oni to robią źle, dziwnie, pokracznie?
  • 0

budo_coss
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
sorry za flood, ale się zapędziłem z wysyłaniem.
uznajemy że odmiany tkd różnią sie od siebie bo to inne style czyt. : tak mam być,
czy jest to spowodowane jedynie tym że ktoś sie kiedys nie dogadał?
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?

uznajemy że odmiany tkd różnią sie od siebie bo to inne style czyt. : tak mam być?


Mamy:
- różne techniki - przynajmniej ręczne (sądząc po filmach prezentujących WTF, które widziałem)
- inne formy/układy
- inne zasady walki sportowej

Wspólne:
- kraj pochodzenia
- nazwa

Uczono mnie, że o tym, co czym jest, nie decyduje nazwa, lecz treść.

A zatem dla mnie to dwa różne style.

pozdr.

ps. tylko co ma z tego wynikać? ;)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
Stylów w taekwondo jest jeszcze więcej. Sam WTF powstał z połączenia różnych szkół taekwondo i do tej pory niektóre grupy podkreślają swoją odrębność. Choćby moo duk kwan TKD. Dość popularny jest songahm TKD, działający zarówno poza ITF, jak i WTF. A np. stara wersja ITF promowana przez mistrza Kwon Jae Hwa jako taekwondo tradycyjne? A stary chung do kwan w wykonaniu federacji WTA? Różnią sie od siebie jak dzień od nocy...

A co do tego, że taekwondo ITF, czy też chang hun TKD i taekwondo - nazwijmy ogólnie - olimpijskie, zwane czasami kukki TKD to dwie zupełnie odrębne rzeczy, nie ma raczej wątpliwości.

Róznice między WTF i ITF wynikaja m. in. z tego, że zasadniczo ITF powstało z jednej szkoły taekwondo, z Oh Do Kwan. WTF jest strukturą powstałą z kilku grup i na dobrą sprawę, z wyjątkiem bardzo ogólnych kryteriów, wspólnych układów itp. nigdy nie zostało tak dalece usystematyzowane i scentralizowane.

Gizmo
  • 0

budo_rip_dorey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POZNAN

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
Sugeryjecie, że na forum powinny być dwa odrębne działy o tkd? Skoro to zupełnie jest coś innego, a wspólne jest tylko pochodzenie...moim zdaniem jest jednak więcej cech wspólnych niz różnic, chociażby techniki nożne dopracowane do perfekcji.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
Przesadzasz. Raczej chodzi o to żeby nie było dyskusji że jak "wy" robicie technikę inaczej niż "my" to wasze to już nie TKD. Jedno i drugie jest TKD mimo że dość znacznie się różnią od siebie.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?

moim zdaniem jest jednak więcej cech wspólnych niz różnic, chociażby techniki nożne dopracowane do perfekcji.


ale przecież to jest tak nieostre kryterium, że się nie liczy.

Chyba, że chodzi o podobieństwo technik.

Gizmo, czy kopnięcia w WTF i w ITF są wykonywane tak samo?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
Najbardziej podobne są kopnięcia do walki sportowej, bo przecież i tu, i tu stawia się na szybkość. Generalnie jednak są różnice.

Gizmo
  • 0

budo_rip_dorey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POZNAN

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
Dla mnie różnica w kopnieciach jest pomiędzy tkd a MT lub karate. Już nie przesadzajmy, że różnica w kopnięciach pomiędzy WTF, a ITF jest taka duża. Chyba, że się mylę i . Oglądajac jednak pokazy gupy Z Koreii Pn to kopnięcia wygladały tak samo, a najbardziej to było widać przy kyokpa. Ogólne zasady wykonywania technik ręcznych też są podobne(chodzi mi o poomse). Cały czas wydaje mi się, że jednak jest wiecej podobieństw niz różnic. Osoba trenująca ITF nie miałaby wielkich kłopotów z przekwalifikowaniem się na WTF i na odwrót, natomiast dla osób trenujące inne sztuki walki to jest kolosalna zmiana. Jeden i drugi styl preferuje luz nie sztywność(MT,karate). Dlatego sądze, że nie ma sensu tak drastyczne oddzielanie jednej federacji od drugiej.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
Tak z ciekawości - miałeś do czynienia (osobiście, na treningach) z kimś, kto próbował przestawić się z ITF na WTF, odwrotnie lub z karate na TKD?

Gizmo
  • 0

budo_janekbossko84
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
hmmm roznice to ja zauwazylem w momencie przejscia z aikido na TKD :)

roznica naprawde kolosalna nie zaprzecze :)
  • 0

budo_rip_dorey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POZNAN

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?

Tak z ciekawości - miałeś do czynienia (osobiście, na treningach) z kimś, kto próbował przestawić się z ITF na WTF, odwrotnie lub z karate na TKD?

Gizmo


Karatecy- to była kompletna porażka(zawsze), łatwiej nauczyć nową osobę kopać, niz oduczyć karatekę kopać po swojemu :lol:

Co do osoby z ITF-u to kiedyś przyszła do nas jedna laska z ITF-u bodajże z tego co pamiętam mówiła, że miała 1 dana, aczkolwiek w doboku sie nie pokazała. Widziałem, że radziła sobie całkiem nieźle, nawet można powiedzieć, że w niczym nie odbiegała od reszty.

Takie są ogólnie moje wspomnienia, nie wiem jak to jest z osobami, które trenowały WTF, a zmieniły federację na ITF. Mogę tylko przypuszczać, że z nożnymi sobie radzili(zależy też od sekcji w jakiej byli), no a nad ręcznymi musieli popracować. Jednak mógłby się ktoś wypowiedzieć, czy spotkał się z taka sytuacją(Gizmo możesz się rozpsiać :wink: )
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?

Dlatego sądze, że nie ma sensu tak drastyczne oddzielanie jednej federacji od drugiej.


uświadomiłem sobie, że brak mi jednej podstawowej chyba rzeczy.
Jakie elementy świadczą o tym, ze dany (nauczany) zestaw ruchów stanowi odrębny styl.

Od razu zaznaczam, że ceły ten wywód ma dla mnie charakter czysto akademicki.

Jeśli uznamy, że taekwon-do to jest to co zostało sklasyfikowane w Encyklopedii TKD, to tylko ITF i jego odłamy nauczają taekwon-do (i oczywiście analogicznie, jeśli uznamy, że liczą się tylko techniki nauczane w WTF czy też innych szkołach, to tylko WTF czy też te szkoły nauczają taekwon-do, zaś cała reszta taekwon-do już nie jest).

Uparłbym się, że chodzi o całe wykonanie techniki, jak w układach. Bo jeśli uznamy, że liczą się techniki typu: blok na głowę, blok na korpus, blok na nogi - to za taekwon-do możemy równie dobrze uznać karate czy też inne style. Przecież tam też występują takie elementy. Występują też kopnięcia proste i okrężne. Myślę więc, że przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach i należałoby rozpatrywać sposób wyprowadzania bloku (ze skrzyżowanych rąk, z falą, z ruchem bioder i kopnięcia z ruchem bioder).
To jedno kryterium.

Drugim - równie dobrym - jest podział administracyjny. Mamy klasyfikacje sportowe, związki i możemy założyć, że style, które należą do związków taekwon-do to jest taekwon-do, chociaż istnieją róznice w technikach.

Kolejne kryterium to samoświadomość trenujących. Czyli, jeśli ktoś uważa, że ćwiczy taekwon-do to tak jest, niezależnie od tego, że są inni ćwiczacy, którzy wykonują ruchy - nieco czy też zupełnie - odmiennie, chociażby tak jak słynne
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], ale też uważają, że ćwiczą taekwon-do. Dlaczego ktoś uważa, że to taekwon-do to już kwestia odrębna i w zasadzie pozostawiona ocenie konkretnych ćwiczących (konkretnej szkoły). W ten sposób ITF i WTF z odmiennymi technikami to tkd, chociażby dlatego, że pochodza z Korei, zaś Tang Soo Do, Hapkido, czy Kyok Sul już taekwon-do nie jest, bo sami ćwiczący się za nie nie uważają.

Ustalmy zatem kryteria i spór się sam rozwiąże (o samych kryteriach tez można dyskutować do woli ;) ).

Na marginesie. żadne z rozwiązań nie pomoże nikomu z nas w zdobyciu kolejnego stopnia :) czy pokonaniu przeciwnika na macie.

A i tak się to skończy tak, że przyjdzie Gizmo czy IRA i zakończą dyskusje :) .
  • 0

budo_saruman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
ha, widziałem kiedys chłopaków z Arizony. Pewien trener powiedzial zeby poogladac sobie ich wykonanie układów jezeli czuje sie ze robis sie je beznadziejnie. Od razu samopoczucie wzrasta :D
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?

ha, widziałem kiedys chłopaków z Arizony. Pewien trener powiedzial zeby poogladac sobie ich wykonanie układów jezeli czuje sie ze robis sie je beznadziejnie. Od razu samopoczucie wzrasta :D


Najbardziej zachwyca mnie piękne yop chagi w Do San Tul.

Kolanko trze o ziemię, ale stopa gdzieś w niebiosach :)
  • 0

budo_vesmir
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?

Karatecy- to była kompletna porażka(zawsze), łatwiej nauczyć nową osobę kopać, niz oduczyć karatekę kopać po swojemu :lol:


sry obecnie jade juz ponad pol roku KK (3x w tygodniu) i ITF (2x w tygodniu) i tragedii nie ma ; ) Mysle ze znajomi z KK "bez problemu" przestawiliby sie na ITF i odwrotnie. Roznice sa jak z tad na marsa oczywiscie ale KK i TKD mimo wszystko ida dosc blisko siebie ; )

A wracajac do temu to nie mam pojecia ITF praktykuje WTF ogladam w TV
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?
Ja sam przestawiałem się dwa razy. Z WTF na ITF w 1990 i z powrotem w 1995. Dodatkowo mam albo miałem w klubie sporo ludzi, którzy przyszli bądź z ITF, bądź z różnych sekcji post-ITF. Rozstrzał stopni od 10 kup do 1 dana. Ludzi po kyokushin też mam, najwyższy stopień z nich to 4 kyu. Powiem tak - nie ma reguły. Niektórzy przestawiaja się łatwiej, inni gorzej - zależy na ile plastyczna technikę mają. Różnice jednak są spore w szczegółach technicznych i u niektórych nawet po latach widać, skąd przyszli ;-)

Gizmo
  • 0

budo_rip_dorey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POZNAN

Napisano Ponad rok temu

Re: Style?

sry obecnie jade juz ponad pol roku KK (3x w tygodniu) i ITF (2x w tygodniu) i tragedii nie ma ; ) Mysle ze znajomi z KK "bez problemu" przestawiliby sie na ITF i odwrotnie.


Do mojej sekcji przychodzili trenować ludzie z karate shotokan, mam yjednego co ćwiczył KK 3miesiące i całkiem dobrze sobie radzi. Ale kopnięcia zaczynał raczej od zera, ręczne miałnatomiast dobre.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024