Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
138 odpowiedzi w tym temacie

budo_dran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Jeśli jeden z założycieli stylu trenował boks (a także zapasy).
Jeśli kompilował swoje umiejętności w jeden efektywny styl walki.
Jeśli źródła podają, że łączył ju-jitsu Maedy z doświadczeniami z boksu i z zapasów.
To...

Ewidentnie macie rację chłopaki. W bjj nie ma NIC z boksu. Bo niby skąd? :D


Daruj, ale to byly osobiste doswiadczenia tamtej osoby i wcale nie musialy zostac wlaczone do stylu. Jesli twierdzisz, ze dany styl zawiera pewne elementy, to powinny one byc usystematyzowane, nazwane itp. Znasz z BJJ nazwy roznych technik, wiesz szczegolowo jak je wykonac, jaka postawe przyjac itp. Czy uczy sie na treningach BJJ jaka pozycje masz przyjac w stojce, ustawic nogi itp, jak prawidlowo wyprowadzic ciosy proste/sierpy itp, jak ma przy tym pracowac tulow, rece itp itd ? Nie sadze. I dlatego uwazam, ze nie sa to elementy stylu, nie ma nad czym dyskutowac. Jesli ktos dla poprawienia skutecznosci uczy sie technik boksu, sprowadzen z zapasow itp. to bardzo dobrze, byc moze robi to nawet w ramach swojego podstawowego treningu BJJ, ale jest to juz trening przekrojowy.
I rowniez przepraszam za dwa posty z rzedu :oops:
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Ale Vale Tudo to formula wedlug ktorej rozgrywane sa zawody, a nie odmiana BJJ. Moze chodzilo o pokazanie jak w tego typu walce zastosowac klucz na reke


jaśniej by było gdybym napisał "bjj do vale tudo". Nie miałem na myśli tego, że vale tudo to nazwa bjj z uderzeniami ale, użyłem pewnych skrótów myślowych, dlatego pojawił sie cudzysłów. Na marginesie np. Pride to organizacja gdzie walki odbywają się na zasadach mma. MMA też jest formułą tak jak vale tudo, a są prowadzone treningi mma i vale tudo. wiec wygląda, na to, że można trenować formułę, a raczej w formule. I tak bjj z uderzeniami to bjj w formule vale tudo. Bo trening przekrojowy to trenowanie różnych sw, a co wówczas jeżeli ktoś trenuje bjj i dodaje uderzenia w parterze tak jak mu wygodniej. żadna znana mi sw nie uczy "technicznych uderzeń w parterze"(może za mało znam), więc raczej nie ma tu mowy o treningu przekrojowym, że np. z boksu bierzemy uderzenia. I jeżeli te uderzenia nie są "techniczne" znaczy że ich nie ma? . Więc gdzie jest granica kiedy bjj przestaje być bjj? czy trening grapplingu bez gi to bjj czy sw? czy trening "bjj" z uderzeniami to bjj, czy zawodnicy startujący na zawodach full contact ju jutsu, w gi i uderzając nadal stosują bjj... więc nasuwa mi się jedno kluczowe pytanie. Czy jeżeli trenujemy w klubie i np. w sobotę jest "vale tudo", i nie mam tu na myśli treningu z instruktorem innej sw(boksu, KB itd) to w ten dzień nie ćwiczę bjj tylko... co? metodyka ta sama, chwyty te same, nie ma gi i są uderzenia w parterze... jeżeli nie jest to bjj to rozumie, ze np. w środę trenując grappling bez gi ćwiczę luta livra lub bardziej sw. a może jednak ćwiczę bjj tylko pod inną formułę, nie sportową a pod vale tudo i nadal jest to bjj
  • 0

budo_robot
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
rany kolejna dyskusja ktorej efektem bedzie ze i tak nikt nikogo nie przekona tylko wszyscy sie nawzajem na siebie powkorwiaja.

Sa uderzenia czy nie ma co za roznica?

Nawet jezeli sa to tak jakby ich nie bylo. Moze w jakichs wersjach bjj samoobrony sa ale i tak ich zawiele, dlatego cwiczymy takze kickboxing w moim gymie.

odpowiedz jest ze sa uderzenia i ze ich nie ma za wiele. hahahha

traktujmy uderzenia nie jako ceche absolutna ale ilosciowa.

Zresszta teraz i tak juz sie wszystkie te sztuki walki przemieszaly i kazdy trenuje mniej wiecej to samo...nie ma sie o co klucic. Idzcie na trening zamiast sie na siebie wkorwiac.

Pozdr
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

sanjyro widze ze chcesz zajac moje miejsce forumeowgo skandalisty , nie pozwole na to bo jestes bejem.

Nie. Nie chcę. Tak sobie tylko rozmawiamy. :D :D :D

A co to jest ten 'bej'? 8O :?: :D
Czy powinieniem Ci odpisać, że sam jesteś bedałem? :)
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Jeżeli forum nie jest od takich dysput to od jakich? :) przychodzi czas na trening to trenujemy, a w wolnym czasie niektórzy chcą zgłębić teoretyczną wiedzę na temat tego co jest ich pasją. Nie widzę w tym nic złego. Jeżeli kogoś to nie interesuje nie pisze i nie czyta...
Też dochodzę do pewnego rodzaju sprzeczności logicznej, że w bjj są uderzenia i ich nie ma :-)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

...
odpowiedz jest ze sa uderzenia i ze ich nie ma za wiele. hahahha
...

Noo... chyba tak.

Co do argumentów Drana:
Czy uderzenia są w ,kanonie technik, bjj?
Przecież nawet technik grapplingowych bjj nikt wszystkich jeszcze nie usystematyzował (za: R. Machado), bo ciągle powstają nowe i nowe, a i tych starych jest mnóstwo...

Rickson w wywiadzie mówi jedno, a komuś tam odpisał co innego. Hm... Może to faktycznie odpisywała jego mama, bo On był akurat zajęty? :D

Czy elementy boksu nie weszły w skład bjj na etapie jego tworzenia przy powstawaniu stylu?
Pisano, w początkach bjj w Polsce, że weszły. Potem widzimy Royce'a obijającego worek i trzymającego czasem bokserską gardę. Potem mamy MMA i boks jest nieodłączną częścią treningów bjj pod MMA.
Reasumując - na początku, gdy krystalizował się nowy styl włączano elementy boksu do bjj (i zapasów, i samoobrony) - nawet jeśli były one nieliczne, ale to już osobna kwestia.
W czasach pierwszych UFC ten trening bokserski nadal daje się zauważyć (vide Royce i worek). A potem już mało kto trenuje same tylko chwyty bo nastaje era mma.
Cieżko chyba znaleźć moment w historii bjj, kiedy nie miałoby ono z boksem nic wspólnego. A że zawodnicy bjj walczą bez uderzeń na zawodach sportowych naprawdę niczego nie przesądza. (To dokładnie niemal jak sprawa z kiokushinkai i ciosami na głowę...)

Sugerowałbym zwolennikom opcji 'bezuderzeniowej' przytaczanie rzeczowych argumentów zamiast obrażania ludzi czy bluzgania na nich. :?
(To oczywiście nie było do Drana, który takowe argumenty przytoczył.)



A dyskusja jest, bo kwestia jest ciekawa. Z historycznego punktu widzenia. :D
  • 0

budo_saruman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Widze ze słowo "boks" zrobiło taką afere jak "lub czasopisam", powołajmy komisje sledcza...
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Ręce opadają.
W BJJ nie ma uderzeń, nie ma kopnięć, nie ma rzutów, nie ma bicia kijem, walki nożem, kamieniowania, gryzienia, kopania po jajach, wydłubywania oczu. BJJ to tylko i wyłącznie walka w parterze na chwyty.


W BJJ nie ma rzutow? 8O Kolega sobie tzw. jaja robi, jak rozumiem? Walki sportowe w bjj i submision wrestling zdaje sie ze stojki sie zaczynaja.
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
bjj.org twierdzi coś innego :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Wszystkie z tych technik występują również jako rzuty w 67 oficjalnych rzutach Kodokanu pod ta sama nazwą
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Wszystkie techniki parterowe wystepujace w judo maja swoje odpowiedniki i nazwy w BJJ. Czy to oznacza, ze w Judo nie ma parteru?

To, iz w bjj naucza sie rzutow zaczerpnietych z judo i zapasow, czasami tylko nieco modyfikowanych to fakt - nie oznacza to jednak absolutnie, ze w bjj nie ma rzutow.
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

To iz w bjj naucza sie rzutow zaczerpnietych z judo i zapasow, czasami tylko nieco modyfikowanych to fakt - nie oznacza to jednak absolutnie, ze w bjj nie ma rzutow


Źle zinterpretowałeś moją wypowiedź. Ja skłaniam sie do twierdzenia że rzuty w bjj jak najbardziej występują, a linki które podałem służą jako podparcie tej tezy. a o Japońskich nazwach wspomniałem w tym celu aby uniknąć czyjejś odpowiedzi, że techniki z tych linków to nie rzuty tylko...sprowadzenia :-)
  • 0

budo_paragorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
y3ti.: W koncu Royce Gracie w UFC strasznie duzo uderzal noga i reka.

Niezauważyłeś jak Royce każde wejście w nogi łączył z kopnięciem?

y3ti.: Przez to tez duzo walk wygral...

To jak bokser nie wygrywa przed czasem to w boksie nie ma uderzeń? Czy może taki bokser co innego ćwiczy? Pewnie BJJ?

Po BJJ wychodza najlepsi uderzacze. Na zawodach to az milo popatrzec jak swietnie sobie w stojce radza...

Uderza się nie tylko w stójce. W parterze przez uderzenia dużo zawodników BJJ wygrało. A to że zwłaszcza w stójce pełnią one pomocniczą rolę nie znaczy że ich nie ma.

Popo: dla mnie sie liczy to co powiedzial na ten temat Rickson i Roy Harris.
Świetnie! Więc wejdz na stronę Ricksona i przeczytaj wywiad z nim w którym mówi o uderzeniach w BJJ, zamiast wierzyć ludziom którym się zdaje że Rickson Gracie, czy Jan Paweł II z nimi korespondowali.

Popo: Wymien jeszcze tych eskpertow, ktorzy w Polsce nauczali bjj z uderzeniami.
Wymieniłem.

Dran: Zreszta, jak juz bylo wspomniane, sam Rickson odpisal ze uderzen w BJJ nie ma

Jak już wspomniano Rickson powiedział coś odwrotnego.
  • 0

budo_dran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Ja nie twierdze, ze mam monopol na prawde, ale dla mnie sytuacja wyglada tak, ze za BJJ uwazam to, co mozna obejrzec na zawodach rozgrywanych w tym stylu, a tam uderzen sie nie dopuszcza. Oczywiscie mozna stwierdzic, ze jest to sportowa odmiana, byc moze i tak jest... Jednak skoro to na tym bazuje styl, to uderzenia itp sa tylko dodatkiem zepchnietym na margines. Jezeli przyjrzymy sie sekcjom, w ktorych trenuje sie pod VT, to zauwazymy np. taka rozpiske : poniedzialek 18.30 zapasy, wtorek 19.00 BJJ, sroda 18.00 boks/MT, czwartek 19.00 BJJ, piatek 18.00 boks. Gdyby BJJ faktycznie zawieralo wszystko co potrzebne (wjazdy w nogi, uderzenia, kopniecia), to rozpiska wygladalaby raczej tak: 5x w tygodniu BJJ tradycyjne ;) .
Ale to faktycznie dyskusja z rodzaju tych, gdzie nikt nikogo nie przekona. Faktem jest, ze jakies tam uderzenia moga w sklad treningu BJJ wchodzic, dla mnie jednak sa one tak szczatkowe, ze trudno je nazwac elementem stylu. Rzuty z pewnoscia jakies sa, bo bez tego trudno mowic o walce w parterze, chyba ze to nas maja rzucac ;) Jednak we wczesnych latach walk Royce i reszty, wyraznie widac bylo ze byly mocno zaniedbane.
Do tego dochodza chwyty marketingowe, z ktorych akurat rodzina G. jest dobrze znana ;) Nie chce sklamac, ale to Helio albo ktorys z seniorow stwierdzil np. ze tylko jego synowie znaja PRAWDZIWE BJJ, a reszta cwiczy tylko sport, wiec w zasadzie mozna tak sobie gdybac co jest bardziej prawdziwe, a co mniej i czyja prawda jest prawdziwsza od prawdy kogos innego ;)
Ja juz dam sobie spokuj bo w zasadzie komu to potrzebne, mi nie robi roznicy jak zalicze strzal na maske, czy ktos to nazwie prawym prostym z boksu, czy prawym prostym z BJJ ;) Zauwazam tylko, ze w tym drugim trening uderzen raczej nie jest integralna czescia codziennych treningow.
Zreszta sport sie zmienia, chyba Rickson byl pytany np. o walki bez gi i stwierdzil, ze w zasadzie, to rywalizacja w VT wymusila ten rodzaj treningu, tradycyjnie trenuje sie w gi, a same treningi no gi nie stwarzaja raczej nowych sytuacji technicznych i nie przyczyniaja do rozwoju stylu...

PS. Jesli chodzi o wypowiedzi Ricksona i calej reszty rodziny, to nie raz zmieniaja zdanie jak im wygodniej albo jak im wiatr powieje i zapach fortuny przyniesie, wiec ja osobiscie nie widze juz sensu kruszenia kopii.
  • 0

budo_dran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Przecież nawet technik grapplingowych bjj nikt wszystkich jeszcze nie usystematyzował (za: R. Machado), bo ciągle powstają nowe i nowe, a i tych starych jest mnóstwo...

No z tym sie zgodze.

Rickson w wywiadzie mówi jedno, a komuś tam odpisał co innego. Hm... Może to faktycznie odpisywała jego mama, bo On był akurat zajęty? :D

Oni wogole czesto zmieniaja zdanie, jak juz napisalem, kreca i matacza ;) Biznes... Mowimy to, co przyniesie nam korzysc w danej chwili, a jak bedzie trzeba to kiedys sie odkreci ;)

Pisano, w początkach bjj w Polsce, że weszły. Potem widzimy Royce'a obijającego worek i trzymającego czasem bokserską gardę.

Jesli wczesna garda Royce'a byla bokserska, to chyba nalezy sie cieszyc, iz nie toczyl zadnych walk w tym stylu, mogloby zabraknac jednej z legend BJJ ;)

A potem już mało kto trenuje same tylko chwyty bo nastaje era mma.

I na tym chyba mozemy poprzestac, w tej chwili faktycznie ciezko juz rozroznic kto co trenuje. A ze BJJ wyroslo z tradycji walk ulicznych i dzieki temu zdobylo rozglos, to i nie ma sie co dziwic, ze ludzie ktorzy je cwicza tak czesto nastawiaja sie wlasnie na skutecznosc i formule VT.
Ja wierze w opcje bezuderzeniowa, ale uznaje podejscie uderzeniowe, za prawde rownolegla i nie bede sie juz spieral ;)

Ja juz naprawde koncze, nie moglem sobie darowac, no i byloby niegrzeczne pominac post przedmowcy ;)

Pozdrawiam
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

JRzuty z pewnoscia jakies sa, bo bez tego trudno mowic o walce w parterze, chyba ze to nas maja rzucac ;) Jednak we wczesnych latach walk Royce i reszty, wyraznie widac bylo ze byly mocno zaniedbane.


Oczywiscie sa zaniedbane - podobnie jak partrer w judo - pomimo to NIKT nie twierdzi, ze w judo nie ma parteru.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
W sumie to chyba mamy tu coś w rodzaju kompromisu. :wink:
(Rzecz na forum wcale nie częsta i warta przynajmniej 'zapisania kredą w kominie'. :D )
Bardzo dobrze. Na tym można by chyba zakończyć tę dyskusję (tym niemniej z przyjemnością poczytam, jeśli ktoś przytoczy jakieś nowe ciekawe argumenty za którymkolwiek stanowiskiem. :D )

Miło się w sumie dyskutowało (przynajmniej z większością rozmówców). :)
Dzięki i cześć. :D
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Sanjuro
jak to cos w rodzaju kompromisu?
znaczy są uderzenia czy nie ma?
przeczytałem cały wątek i nie zauważyłem zebyś dodał od siebie cos konkretnego (z wyjątkiem szkoleniówki Roriona i przeczytanych "gdzies tam" historii o Maedzie i Helio)
wiec może błyśnij wiedza i napisz konkretny wniosek bo wg mnie Dran postawił sprawę jasno: nie ma uderzeń. I utwierdził mnie w tym nie gadkami o wiatrakach i filetach...
pzdr gnz
ps. bjj ma świetna stójkę i dlatego Minotauro ćwiczy z kubańskimi bokserami...pewnie ich uczy ciosów :lol:
  • 0

budo_drow
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

W BJJ nie ma rzutow? Kolega sobie tzw. jaja robi, jak rozumiem? Walki sportowe w bjj i submision wrestling zdaje sie ze stojki sie zaczynaja.

To jeszcze o niczym nie świadczy. Zaczynasz walkę z góry, jednak to wcale nie oznacza, że musisz walczyć w górze. Można od razu wskoczyć do gardy, albo nawet usiąść sobie na tyłku, nie tracąc przez to nawet jednego punktu.

To, iz w bjj naucza sie rzutow zaczerpnietych z judo i zapasow, czasami tylko nieco modyfikowanych to fakt - nie oznacza to jednak absolutnie, ze w bjj nie ma rzutow.

Zależy jak na to patrzeć. Czy można ćwiczyć BJJ nie ćwicząc uderzeń ani rzutów? Można. Czy można ćwiczyć BJJ nie ćwicząc walki w parterze? Nie można. BJJ koncentruje się na walce w parterze, na chwyty, w kimonach. Reszta ma drugorzędne znaczenie.
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Zależy jak na to patrzeć. Czy można ćwiczyć BJJ nie ćwicząc uderzeń ani rzutów? Można. Czy można ćwiczyć BJJ nie ćwicząc walki w parterze? Nie można. BJJ koncentruje się na walce w parterze, na chwyty, w kimonach. Reszta ma drugorzędne znaczenie.

można też ćwiczyć bez dźwigni na kręgosłup których podczas turniejów się nie stosuje, ale czy to oznacza że w bjj nie ma takowych? Nie ważne, czy ktoś preferuje, rzuty czy też nie, ważny jest fakt, że są one integralną częścią stylu, czemu zaprzeczyć się nie da.
Organizacja Roya Harrisa (nie wiem czy on osobiście odpisuje na maile czy ktoś inny, ale nie ma to znaczenia, bo podpisuje sie w iminiu Roya) twierdzi jednoznacznie: " BJJ does have throws similar to Judo". (zachęcam do samodzielnej korespondencji w celu potwierdzenia). Takie samo zdanie na ten temat mają Royce i Rorion Gracie.
Co do uderzeń Harris podtrzymuje swoje twierdzenie, że w bjj ich nie ma, ale często są dodawane według potrzeb i założeń treningowych. Royce i Rorion jeszcze nie odpisali na to pytanie...
Pozdrawiam!
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Sanjuro jak to cos w rodzaju kompromisu? ... przeczytałem cały wątek i nie zauważyłem zebyś dodał od siebie cos konkretnego (z wyjątkiem szkoleniówki Roriona i przeczytanych "gdzies tam" historii o Maedzie i Helio) wiec może błyśnij wiedza i napisz konkretny wniosek ...

Wiesz co - przeczytaj sobie całość jeszcze raz. Tylko znacznie dokładniej. :lol: :roll: 8) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024