Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
138 odpowiedzi w tym temacie

budo_drow
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

A Ty Drow jak chcesz znać numer strony to sobie kup książkę.


Prosiłem o dokładny cytat, nie o numer strony.
http://www.forum-kul...showtopic=54781
  • 0

budo_drow
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Drow nie ma co dyskutowac z ekspertami BJJ ktorzy widzieli szkoleniowke, przegladali jakiegos PDF-a i wiedza teraz co jest, a czego nie ma w tym pieknym sporcie. I tak ich nie przekonasz...

pozdro 8)
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Ale czy w BJJ jako całościowym stylu są nauczane uderzenia? bo jeżeli jakaś sw w swoich założeniach ma stosowanie ciosów, to chyba naucza ich poprawnego wyprowadzania itd. Była tu mowa o szoleniówka Roriona. Ale na nich Gracie nie uczą jak uderzać, tylko jak się bronić przed uderzeniami(skracać dystans itd). Analogicznie jeżeli ktoś naucza obrony przed nożem to chyba nie uczy jak nożem walczyć (no chyba, że to sw walki bronią). Jeżeli na Karate uczą obron przed obchwytami i rzutami to uczą chwytów? I tak zupełnie na koniec, jeżeli zawodnik bjj bierze udział w wolnej walce to logiczne jest, że będzie uderzał czy kopał bo inaczej samoistnie ograniczył by swój arsenał broni. Tak samo będzie robił zapaśnik czy judoka itd. Ale dalekie to będzie od bokserskiej walki(chyb, że wcześniej boksu się uczył. A jeżeli się uczył to nie od trenera bjj tylko od boksera). Trenerzy bjj nie uczą walczyć pięściami czy kopać , ale dostrzegają zalety tych technik w wolnej walce i adaptują je pod tym kontem. wydaje mi się, ze historia bjj jest tak przesiąknięta wolnymi wlkami, że teraz trudno nawet samym Gracie postawić granice gdzie kończy się bjj a zaczyna vale tudo, i czy bjj zostało okrojone z uderzeń czy uderzenia zostały dodane na skutek wniosków wyciągniętych z wolnych walk. Na to pytanie może odpowiedzieli by Mitsuo Maeda, Carlos i Helio. nie można pominąć też fakt, że bjj ulega usportowieniu jak kiedyś judo, i za jakiś czas na forum będą spory czy w bjj są rzuty i czy walkę zaczyna się ze stójki czy z kolan... ale mi się ten koniec rozciągnął :?
  • 0

budo_y3ti
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków / Wawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Na temat tych rzutow w bjj mam podobna opinie jak o uderzeniach w bjj 8)
Jak sie uprzec to mozna to nazwac sprowadzeniami...
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Jeśli jeden z założycieli stylu trenował boks (a także zapasy).
Jeśli kompilował swoje umiejętności w jeden efektywny styl walki.
Jeśli źródła podają, że łączył ju-jitsu Maedy z doświadczeniami z boksu i z zapasów.
To...

Ewidentnie macie rację chłopaki. W bjj nie ma NIC z boksu. Bo niby skąd? :D
  • 0

budo_popo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1035 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Sanjuro jak zwykle dowartosciowuje sie na forum, walczac chuj wie o co i udowadniajac innym, ze nie maja racji.

Znajdz mi jedna akademie bjj na swiecie, gdzie w ramach treningu jiu jitsu sie uderza, w dodatku w kimonach.
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Dawne bjj różni sie od obecnego. Czy to jest to samo bjj? jedne techniki zanikają a inne powstają. koncepcja bjj Carlosa to już nie to samo bjj które jest teraz.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Sanjuro jak zwykle dowartosciowuje sie na forum, walczac chuj wie o co i udowadniajac innym, ze nie maja racji.

Znajdz mi jedna akademie bjj na swiecie, gdzie w ramach treningu jiu jitsu sie uderza, w dodatku w kimonach.

Czegoś się akurat do mnie personalnie przypiął?
Może to Ty się dowartościowujesz na forum człowieczku?
I nie bluzgaj tu więcej, bo to chamstwo.

Jeden z przedmówców zapraszał już na piątek do Sarmatii. Zatem znalazła się tym samym taka akademia... :)




A poważnie:
Dla mnie ta dyskusja jest nawet trochę ciekawa.

U zarania stylu, tworząc go, korzystano ponoć z boksu. Od jego początku walczono z przedstawicielami innych stylów na bardzo ograniczonych zasadach (także z uderzeniami).

W czasach gdy nikomu się nie śniło o mma i treningu przekrojowym Rickson Gracie przygotowując się do jednego z pierwszych UFC i trenując wtedy jak twierdzono tylko Gracie ju-jitsu... boksował w worek. (Jak najbardziej będąc przy tym w kimonie :) )

Niedługo potem bjj stało się podstawą treningu mma i jedno z drugim się mocno zżyło i przemieszało.

Członkowie rodziny Gracie wywodzą bjj od: ju-jitsu Maedy + boks + zapasy (zapasy zresztą i sam Maeda już dodawał do 'swojego judo'). Podkreślają (podobnie jak Rigan Machado zresztą), ża samoobrona to integralna część bjj.

A kilku kolesiów kruszy kopie, żeby udowodnić, że w całym bjj nie ma nic z boksu i żadnych uderzeń.
Tylko dlatego, że ich akurat nikt tego nie uczy i nie uczył w Polsce lub za Granicą.
Olewają to, że może istnieć obok siebie sportowe bjj, bez uderzeń i niesportowe z wieloma rzeczami o jakich im się nie śniło. :D
Olewają literaturę, szkoleniówki video i to, że są eksperci bjj, którzy nawet w Polsce nuaczali go z uderzeniami.
Vortalowi eksperci-krzykacze pokroju Popo wiedzą lepiej: jeśli oni się czegoś nie uczyli, to tego na pewno nie ma! :lol:
  • 0

budo_popo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1035 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

W czasach gdy nikomu się nie śniło o mma i treningu przekrojowym Rickson Gracie przygotowując się do jednego z pierwszych UFC i trenując wtedy jak twierdzono tylko Gracie ju-jitsu... boksował w worek. (Jak najbardziej będąc przy tym w kimonie :) )

Royce, znawco kazdego tematu.
Gdyby Nastula szykujac sie do Pride'a uderzal w worek bedac w gi, to do technik judo zaliczal by sie boks ?

Czegoś się akurat do mnie personalnie przypiął?

Bo wpieprzasz sie w kazdy temat, ktory ciebie nie dotyczy i klepiesz swoje farmazony.

I nie bluzgaj tu więcej, bo to chamstwo.

Figa z makiem ci do tego.

Olewają literaturę, szkoleniówki video i to, że są eksperci bjj, którzy nawet w Polsce nuaczali go z uderzeniami.
Vortalowi eksperci-krzykacze pokroju Popo wiedzą lepiej: jeśli oni się czegoś nie uczyli, to tego na pewno nie ma! Laughing

Dla mnie sie liczy to co powiedzial na ten temat Rickson i Roy Harris.
Wymien jeszcze tych eskpertow, ktorzy w Polsce nauczali bjj z uderzeniami.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Royce, znawco kazdego tematu.

Ajjjj... Pomyliłem się z rozpędu. Głupi błąd, głupawy nawet - przyznaję. :oops:
Dobrze, że ekspert Popo był na posterunku i w porę to wychwycił oraz raczył uszczypliwie skomentować.
Jeszcze ktoś by został w błąd wprowadzony... :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Bo wpieprzasz sie w kazdy temat, ktory ciebie nie dotyczy i klepiesz swoje farmazony.

Po prostu się wypowiadam. Merytorycznie. A wpieprzasz to się jedynie Ty - chamku.

Wymien jeszcze tych eskpertow, ktorzy w Polsce nauczali bjj z uderzeniami.

Patrz wyżej, w tym temacie.
Nie chce mi się już dyskutować z chamkiem. Spadaj i przestań mnie prowokować, bo nie masz po co.
Żegnam.
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Popo daj mu ignora(tak jak ja :wink: ) i po sprawie :!:

pozdro 8)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Będę zobowiązany! :)
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Wygląda na to, że bjj ma różne odmiany. Gdyby identyczne pytanie ktoś zadał o sambo to nie było by takiej wrzawy, tylko pierwsza osoba odpowiedziała by : zależy, bojowe czy sportowe. I wygląda na to, że podobnie jest z bjj tylko miesza nazewnictwo. Na bjj.org prezętowane są techniki bjj i miedzy innymi jest : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
niby techniki bjj a tu vale tudo i uderzenie. co prawda w celu wymuszenia reakcji, ale jest.
więc czyżby "vale tudo" w rozumieniu prekursorów bjj to takie bojowe sambo ? jedna z odmian bjj ? I z tego pnia Gracie jiu jitsu jakie tworzyli Carlos i Helio wyrosło "vale tudo bjj" i bjj to sportowe czysto chwytane...

Na temat tych rzutow w bjj mam podobna opinie jak o uderzeniach w bjj
Jak sie uprzec to mozna to nazwac sprowadzeniami...

Z tego co widziałem, przeczytałem to dawniej uczono rzutów, ale jak widać sztuka ewoluuje, pozycje są coraz niższe, i za niedługo w ogóle nie będą potrzebne sprowadzenia, bo walki będą zaczynać się z kolan, lub z siadu, a może nawet rzut sędziowską monetą będzie decydował o tym, który zawodnik zaczyna z gardy przeciwnika...
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Hmm... Ale Vale Tudo to formula wedlug ktorej rozgrywane sa zawody, a nie odmiana BJJ. Moze chodzilo o pokazanie jak w tego typu walce zastosowac klucz na reke?

pozdro 8)
  • 0

budo_michal_m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1034 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nyc

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
sanjyro widze ze chcesz zajac moje miejsce forumeowgo skandalisty , nie pozwole na to bo jestes bejem.
ludzie o czym tarozmowa bezsensowna zastanowcie sie nad swoim biednym ubogim zyciem duchowym a nie rozkminy czy w karate jest szczypta ukrainskiej kuchni narodowej.
  • 0

budo_y3ti
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków / Wawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Watek mozna bylo zakonczyc jedna odpowiedzia:

- Czy w BJJ sa uderzenia?
- A czy cwiczysz je (czesto!) na treningu?

- Czy w BJJ sa rzuty?
- A czy cwiczysz je (czesto!) na treningu?

Ludzie na BJJ cwicza rzuty, cwicza uderzenia - ucza sie od najlepszych ... bohaterow szkoleniowek, ale jak trzeba rzucic lub uderzyc to jakos tak cieniutko to wychodzi...

... dlatego Ci madrzejsi widywani sa czesto na zajeciach z zapasow/judo lub zanim zaczeli cwiczyc BJJ 6 lat Judo/zapasy cwiczyli.
  • 0

budo_y3ti
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków / Wawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Pozostali wierza, ze rzuca i uderza bo w koncu ktos tam im powiedzial, ze takie techniki sa w repertuarze BJJ.

Taki ze mnie czlowiek, ze nie uwierze jak nie zobacze/poczuje/uslysze na wlasne(-j) oczy/skorze/uszy...

W PRL`u tez gloszono propagande, ze Polska gospodarka jest jedna z najsilniejszych na swiecie. Mowili to osoby, ktore ponoc byly wiarygodne, bo to w koncu rzad. Jak bylo wtedy z polska gospodarka? Kazdy wie, a jeszcze lepiej wiedza Ci, co w tamtych czasach zyli i na wlasne oczy widzieli jak jest.

PS. Sorka, za 2 posty jeden pod drugim, ale 5 minut minelo i nie moglem nic juz zmienic...
  • 0

budo_dran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

niby techniki bjj a tu vale tudo i uderzenie. co prawda w celu wymuszenia reakcji, ale jest.
więc czyżby "vale tudo" w rozumieniu prekursorów bjj to takie bojowe sambo ? jedna z odmian bjj ? I z tego pnia Gracie jiu jitsu jakie tworzyli Carlos i Helio wyrosło "vale tudo bjj" i bjj to sportowe czysto chwytane...


Ja sadze, ze chyba jednak nie jest tak jak z sambo. Vale Tudo to walka bez regul, to ze Gracie cwiczyli BJJ pod tym katem, nie znaczy ze sama sztuka zawiera uderzenia itp. Zreszta, jak juz bylo wspomniane, sam Rickson odpisal ze uderzen w BJJ nie ma ;) Zauwaz, ze te ich wczesne VT to byly po prostu walki uliczne. Wiec jesli trener np. zapasow, pokaze chlopakom, ze w razie klopotow na ulicy, po wjezdzie w nogi i dosiadzie mozna zrobig ground & pound, to znaczy ze zapasy zawieraja uderzenia?
W BJJ nie cwiczy sie zadnych technik bokserskich, kopniec itp. Dla mnie jednoznacznie ich nie ma, bo to, ze ktos w trakcie walki trzepnie przeciwnika po swojemu (nie technicznie, zgodznie z zasadami danej sztuki) to jest jego inwencja wlasna i tyle.

Z tego co widziałem, przeczytałem to dawniej uczono rzutów, ale jak widać sztuka ewoluuje, pozycje są coraz niższe, i za niedługo w ogóle nie będą potrzebne sprowadzenia,


I tu znow mam inne wrazenia ;) Obejrzyj wczesne walki Royce'a czy nawet Ricksona albo jak znajdziesz to strzepki historycznych walk Helio. Rzuty/sprowadzenia prawie nieistniejace. Od wspolczesnych przekrojowcow dziela ich lata swietlne w tej dziedzinie. Ich zalozeniem byla wlasnie walka na ziemi, a sprowadzenie do niej potraktowali chyba na zasadzie "jakos to bedzie", co obecnie jak widac nie wystarcza.

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024