Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
138 odpowiedzi w tym temacie

budo_dran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Eh, jaka ja mam slaba wole... :roll: :D Ja nie twierdzilem, ze rzutow w BJJ nie ma, twierdzilem ze sa mocno zaniedbane. Nie mowiac o sprowadzeniach zapasniczych, lepiej przystosowanych do walki bez gi. Natomiast jak widac, znany autorytet odpisal, ze uderzen nie ma, a jedynie sa one wlaczane wedlug indywidualnych potrzeb. I ja caly czas bede sie trzymal takiej wlasnie wersji ;)

Pozdrawiam
  • 0

budo_drow
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Nie ważne, czy ktoś preferuje, rzuty czy też nie, ważny jest fakt, że są one integralną częścią stylu, czemu zaprzeczyć się nie da.


Skoro Roy twierdzi że rzuty są integralną częścią BJJ, to nie będę się upierał przy swoim zdaniu. Być może trochę się rozpędziłem, broniąc BJJ przed uderzeniami, samoobroną i walką nożem. Zależy mi aby ten styl był kojarzony przede wszystkim z walką sportową. Żebym nie musiał czytać takich głupot jak np.:

"Oprócz katowania na śmierć dozwolone jest praktycznie wszystko. Coś na miarę brazylijskiego jiu-jitsu, które hołubi spontaniczną siłę, brak jasnych reguł (jeśli już są, to znikome), przemoc przynoszącą satysfakcję."
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Zależy mi aby ten styl był kojarzony przede wszystkim z walką sportową.


No może jestem dosyć laikiem ale czytałem gdzieś że BJJ nie jest tylko wyłącznie walka sportową/ sportem. Mówił to... No włąsnie nie pamietam który z Graciech.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Rigan Machado też tak twierdzi...
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Co do uderzeń, organizacja Ricksona Gracie(zakładając, że nie on odpisuje) mówi, że bjj jako takie uderzeń nie posiada, ale Gracie jiu jitsu to też "self defence" i w tej formie uderzenia się pojawiają jak i walka ( a raczej obrona) przed kilkoma napastnikami, ćwiczona w sposób realistyczny.
Wygląda na to, że Rickson jest zwolennikiem bjj(gjj) jako samoobrony i wolnej walki a sportu przy okazji... :-)
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Wygląda na to, że Rickson jest zwolennikiem bjj(gjj) jako samoobrony i wolnej walki a sportu przy okazji... :-)


Ja myślę, że nie chodzi tu o to kto jest czego zwolennikiem, ale kto może na czym zrobić pieniądze.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
No ale nie można tak podchodzić:
Ricksona odpisał, że w bjj nie ma ciosów, to jest OK.
Rickson odpisał, że w gjj są ciosy, to od razu - chce zarobić.


Takie podejście trąci absurdem i jakimś zafałszowywaniem obrazu sztuki walki.
W końcu twórcy bjj (czy, jak kto woli gjj) mogli sobie do niego dodać co tylko chcieli. Choćby i samoobronę przed kilkoma przeciwnikami lub przed nożem, czy ciosy z boksu, wejścia w nogi itp. Ich prawo.
A każdy niech sobie ćwiczy jak chce. Np. sportowo i bez ciosów, bez rzutów, tylko w parterze, tylko z kolan itp. - Ale niech przy tym nie obwieszcza światu, że dana sztuka walki do tego tylko, co on ćwiczy i zna, się ogranicza, bo to trochę niepoważne podejście chyba...
  • 0

budo_isengrim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 246 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MAOD Academy

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Sanjuro, ale ty robisz dokładnie to samo, tylko że w druga stronę :roll:
Że o niejakim Paragornie nie wspomnę...
  • 0

budo_drow
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 210 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Rickson odpisał, że w gjj są ciosy, to od razu - chce zarobić.


1. Czy GJJ i BJJ to dokładnie to samo?
2. Na razie widzieliśmy tylko cytat z listu do Fiodora. Gdzie jest cytat z listu, w którym Rickson twierdzi, że w BJJ jednak są ciosy? Albo chociaż link do owego osławionego wywiadu, w którym udziela takiej odpowiedzi?
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Maili nie wklejam, bo to moim zdaniem nie ma sensu(pojawią się głosy że samemu można napisać i wkleić itd). Zachęcam za to do samodzielnej korespondencji, w tedy zainteresowany będzie miał jasną sprawę.

Czy GJJ i BJJ to dokładnie to samo?

moim zdaniem tak. Z tego co wiem to w Brazylii jest po prostu jiu jitsu. Po za granicami w celu odróżnienia tej sztuki od innych, np. staro japońskiego ju jutsu czy tez innych odmian stosuje się nazwę bjj, a rodzina Gracie z oczywistych względów nazywa ją Gracie jiu jitsu. Machado natomiast mówią Machado jiu jitsu... Pomimo drobnych różnic wynikających z indywidualnych preferencji instruktora ciągle jest to, to samo jiu jitsu

Pozdrawiam!
  • 0

budo_michal_m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1034 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nyc

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
z tego co sie orientuje to prawo do nazwy gracie jiu jitsu ma tylko rorion, bo sobie zastrzegl, i posluguje sie ta nazwa tylko "jego" czesc rodziny.
  • 0

budo_paragorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
I don't have my personal [style] because jujutsu covers all the different aspects of real self-defense. The translation of jujutsu is "soft art," so that makes no restrictions on the [techniques] I can use in a fight. Once you become knowledgeable enough to really understand all the principles of jujutsu, you will want to cover all the different aspects of fighting, like striking, throwing and fighting on the ground with controlling, submission holds and other stuff.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Sanjuro chyba nie myślisz,że napisałem to nie przeczytawszy dokładnie wątku...
Pozatym nie odpowiedziałes na pytanie...

Te ciosy w bjj to jak parter w aikido... ukryte techniki dla wybranych :roll: .
jak ktos robi boks, kopanie i parter (czytaj bjj) to robi mma i tyle. a mma to nie bjj.
I jeszcze sprawa: czemu kiedy ja piszę, że mistrz swiata Roger Gracie nie pokazuje ciosów na zajęciach to twierdzisz "zaszkodził mu bigos , bolała go głowa itp" ale ktoś inny pisze "u nas w akademii robimy ciosy" jest ok i odsyłasz do niego ludzi??
pzdr gnz
  • 0

budo_paragorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Roger Gracie jest sportowcem, więc nic dziwnego że naucza tego w czym jest najlepszy. To że zapraszając na seminarium sportowców chce się żewy nauczali technik sportowych nie jest niczym dziwnym.
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Paragorn
ćwiczyłem u Rogera w akademii i wierz mi nie przychodzili tam sami sportowcy.
pozatym od stójki mieli gościa od thaj boxingu.
pzdr gnz

ps. a Rickson nie jest sportowcem?
  • 0

budo_dran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Takie podejście trąci absurdem i jakimś zafałszowywaniem obrazu sztuki walki.
W końcu twórcy bjj (czy, jak kto woli gjj) mogli sobie do niego dodać co tylko chcieli. Choćby i samoobronę przed kilkoma przeciwnikami lub przed nożem, czy ciosy z boksu, wejścia w nogi itp. Ich prawo.
A każdy niech sobie ćwiczy jak chce. Np. sportowo i bez ciosów, bez rzutów, tylko w parterze, tylko z kolan itp. - Ale niech przy tym nie obwieszcza światu, że dana sztuka walki do tego tylko, co on ćwiczy i zna, się ogranicza, bo to trochę niepoważne podejście chyba...


OK, tylko powiedz mi w ilu akademiach cwiczy sie stojke, uderzenia i samoobrone w ramach treningu bjj (ale nie oddzielnego treningu pod mma) ? Bo w porzadku, mozemy sie zgodzic ze sa ciosy, tylko jesli kazdy bedzie twierdzil, ze bjj zawiera i ciosy i samoobrone, a okaze sie ze takie aspekty sa cwiczone np. w 5% klubow, to zaczyna to byc bardziej bezsensowne i komiczne, niz podejscie ktore nam zarzucasz. Bo co bedzie jak zechcesz komus pokazac te inne aspekty i okaze sie, ze masz je opanowane w takim samym stopniu jak walke ze smokami? I podobnie jest z 95% cwiczacych? Bo jesli okaze sie, ze samoobrone i stojke w bjj cwiczy tylko kilku czlonkow klanu Gracie, to co mi z tego, skoro nigdzie sie tego nie nauczysz? Za kilka czy kilkanascie lat to bedzie folklor i rownie dobrze mozna by twierdzic, ze np aikido czy inna sztuka jest morderczo skuteczna, bo kilkaset lat temu zawierala takie czy inne elementy. A jak stwierdzil Helio (chyba) to tylko jego synowie znaja prawdziwe ju jitsu, wiec wychodzi na to, ze cala reszta cwiczy tylko sport.

Wiec formulujac to podobnie do Ciebie, niech kazdy sobie trenuje jak chce, ale niech nie obwieszcza przy tym swiatu, ze dana sztuka zawiera wszystko co on cwiczy, skoro ogranicza sie to tylko do niego i kilku mu podobnych, bo to troche niepowazne podejscie chyba ;)

Pozdrawiam
  • 0

budo_mexico
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Popieram zdanie, ze BJJ jest tym, co dozwolone na zawodach. Na treningach wielu sportowych SW wprowadza się dodatkowe elementy, jako naukę samoobrony, BJJ nie jest wyjątkiem. Gdyby jednak techniki udrerzane były integralną częścią BJJ, to na zawodach byłyby prowadzone również walki w formule zezwalającej na zadawanie ciosów, tak jak ma to miejsce w przypadku turniejów Sambo.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

...OK, tylko powiedz mi w ilu akademiach cwiczy sie stojke, uderzenia i samoobrone w ramach treningu bjj (ale nie oddzielnego treningu pod mma) ?

Nie wiem w ilu. (W Sarmatii może? Może u Matuszczaka (wnioskując z tego co pojawia się czasem w 'Budokanie', np. 'Samoobrona w bjj' itp.)?)
A czy Ty wiesz w ilu nigdy nie ćwiczy się żadnych uderzeń?

Ja to widzę tak:
Nawet jeśli założyciele mieli intencję dodania do bjj nieco uderzeń, jako uzupełnienia do walki na chwyty, na etapie tworzenia stylu, to zaczerpnęli je pewnie z boksu. Ucząc się boksu od trenerów boksu.
Zatem jeśli w jakiejś akademii bjj pojawia się trener boksu (co nie jest chyba żadkością), żeby takich uderzeń pouczyć, to czemu nagle mamy stwierdzić, że to przestał być trening bjj? Skoro z założenia, gdy tworzono ten styl, Gracie mieli ideę uzupełniania grapplingu ciosami z boksu, nauczanymi przez trenerów boksu?

Czy przypadkiem pierwsze bjj, ćwiczone pod kontem wolnych walk z wyzwania i konfrontacji międzystylowej nie było zarazem 'pierwszym MMA' (lub jednym z pierwszych)?
Skoro czerpało z ju-jitsu, z zapasów i z boksu, jak podają niektóre źrógdła, to tak jakby było...
Dzisiaj bjj i mma także zazwyczaj się przenikają, choć oczywiście wykrystalizowało się także czste, sportowe bjj (same chwyty, ograniczona stójka itp.) - i bardzo dobrze, bo to idealna formuła rywalizacji, dla tych, co nie chcą nawalać się po ryjach.
Po co zatem twierdzić, że jak w bjj pojawiają się ciosy z boksu to to już nie jest bjj, tylko mma? (Skoro już założyciele stylu mieli zdaje się koncepcję aby się w bjj te ciosy pojawiały.)



Bo w porzadku, mozemy sie zgodzic ze sa ciosy, tylko jesli kazdy bedzie twierdzil, ze bjj zawiera i ciosy i samoobrone, a okaze sie ze takie aspekty sa cwiczone np. w 5% klubow, to zaczyna to byc bardziej bezsensowne i komiczne, niz podejscie ktore nam zarzucasz. Bo co bedzie jak zechcesz komus pokazac te inne aspekty i okaze sie, ze masz je opanowane w takim samym stopniu jak walke ze smokami? I podobnie jest z 95% cwiczacych? Bo jesli okaze sie, ze samoobrone i stojke w bjj cwiczy tylko kilku czlonkow klanu Gracie, to co mi z tego, skoro nigdzie sie tego nie nauczysz? Za kilka czy kilkanascie lat to bedzie folklor i rownie dobrze mozna by twierdzic, ze np aikido czy inna sztuka jest morderczo skuteczna, bo kilkaset lat temu zawierala takie czy inne elementy. A jak stwierdzil Helio (chyba) to tylko jego synowie znaja prawdziwe ju jitsu, wiec wychodzi na to, ze cala reszta cwiczy tylko sport.

To powiedzmy tak:
Jest czysto sportowe bjj, gdzie wcale nie ma ciosów.
Jest także bjj niesportowe, gdzie są ciosy z boksu, obrona przed ciosami, więcej obaleń z zapasów, dźwignie na kręgosłup, skrętówki i samoobrona. Ale nawet w nim podstwa to parterowe chwyty. Ciosów i samoobrony jest od nich bez porównania mniej.
Ale to nie znaczy, zę wcale ich nie ma.
No i jest bjj ćwiczone na potrzeby mma, tyle, że jakoś tak bardzo podobne do tego drugiego...




Wiec formulujac to podobnie do Ciebie, niech kazdy sobie trenuje jak chce, ale niech nie obwieszcza przy tym swiatu, ze dana sztuka zawiera wszystko co on cwiczy, skoro ogranicza sie to tylko do niego i kilku mu podobnych, bo to troche niepowazne podejscie chyba ;)

Pozdrawiam

No właśnie. Czy wyjściem nie jest przyjęcie, że istnieją dwa (a może nawet trzy) podejścia do bjj:
Sportowe i mma (lub sportowe i niesportowe, jak kto woli).

I nie przkonywanie całego świata, że tylko jedno z nich jest jedynie słuszne i jest jedynie prawdziwym bjj? :wink:

Pozdrawiam
  • 0

budo_popo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1035 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Wytlumacz mi jeszcze po co uczyc sie stujki bokserskiej, skoro bjj to styl polegajacy na walce w parterze ?
  • 0

budo_balofy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Popieram zdanie, ze BJJ jest tym, co dozwolone na zawodach.

aha, aha.
a wszystkie techniki niedozwolone na zawodach to juz nie jest bjj... jasne... :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024