Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
138 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Wytlumacz mi jeszcze po co uczyc sie stujki bokserskiej, skoro bjj to styl polegajacy na walce w parterze ?

Żeby, zanim sprowadzisz przeciwnika do tegoż właśnie parteru, w mordę za bardzo nie dostać, na przykład.
Myślałem, że to jest dość oczywiste.
Ale to pytanie jest, tak jakby, nie na temat trochę... 8)
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Royce na pierwszym Ufc jakos bardzo nie dostawał w morde. a jego stójki nie nazwałbym
"boxerską"

teoretycznie można ludziom wyjasnić ze takie a takie są ciosy, taka a taka jest obrona przed nimi itp.
ale wtedy zaczynamy robic samoobrone.
pozatym albo dobrze robisz chwyty albo robisz wszystko po łebkach i na dobra spawe nie umiesz nic.
pzdr gnz
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Specjalizujesz się w jednej, najważniejszej dla danego stylu strefie (np. parter), a o reszcie masz jakie takie pojęcie, o ile ta reszta, w tym stylu, choćby i marginalnie, występuje.

A garda Royce'a nie była idealna, ale była do bokserskiej przynajmniej zbliżona i ją przypominała najbardziej...
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

pozatym albo dobrze robisz chwyty albo robisz wszystko po łebkach i na dobra spawe nie umiesz nic.

yhym. jak czolowka MMA.
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Jasne stary. zobacz ze kazdy zawodnik mma jest specjalistą w jakiejs dziedzinie: tj. super parter i troche stójki albo super stójka i trochę parteru. pozatym nie robia bjj tak jak je opisuje Sanjuro tylko maja treningi ze specjalistami z danego stylu.
gdzie sie myle?
pzdr gnz
ps. Sanjuro co ćwiczysz?
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Mradu piszesz nie na temat ale pomogłes mi. goście robią mma. nie wszechstronne "gracie jiu jitsu" z kopnięciami i uderzeniami. bo jesli jest tak jak mówi Sanjuro to przenosimy dział mma tutaj... przeciez to bjj tylko bez zasad.
pzdr gnz
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
taki Minotauro - rzeczywiscie troche stojki, w boksie slaby jest, phi. cienias ;)
A tak serio to musialem sie wtracic - nie popieram w dyskusji zadnej ze stron. Dla mnie bjj to to co bede mial na treningu -czy zawiera uderzenia czy nie.
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
wiedziałem ze to zauważysz :wink:
to był skrót myślowy...
chodzi o porównanie sukcesów Minotauro w bjj i sukcesów w boksie.
to ze boksuje swietnie to fakt ale jak by sobie poradził z zawodowym bokserem...
tylko bez bjj :wink:
pzdr gnz
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Jasne stary. zobacz ze kazdy zawodnik mma jest specjalistą w jakiejs dziedzinie: tj. super parter i troche stójki albo super stójka i trochę parteru. pozatym nie robia bjj tak jak je opisuje Sanjuro tylko maja treningi ze specjalistami z danego stylu.
gdzie sie myle?
pzdr gnz
ps. Sanjuro co ćwiczysz?

Sanjuro wcale tak tego nie opisuje... :wink: Napisał tylko o analogiach między 'wczesnym', 'ulicznym' bjj a MMA. Dość wyraźnych chyba.
A to, że czołowka MMA specjalizuje się w swych ulubionych strefach nie znaczy jeszcze, że w pozostałych są to ostatnie leszcze. :roll:
pozdr
ps. picipolo 4 life :)

A jeszcze zdaje się, że Minotoro ma znaczne sukcesy w boksie. Ale to tu niczego nie wnosi.

Tak trudno przyjąć niektórym, że moze istnieć w bjj także coś czego oni sami nie ćwiczą. to dziwne... :?
  • 0

budo_popo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1035 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Nawet jesli Minotoro ma znaczne sukcesy w boksie (w brazylii boks chyba nie stoi na najwyzszym poziomie), to napewno sie go nie nauczyl na treningach bjj, ale o tym chyba ktos juz wspomnial :roll:
  • 0

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Ostatnio dostałem na treningu łokciem pod oko. Wniosek... w bjj są łokcie :)
ps. Jak dostane kiedyś z kolana to nie omieszkam zameldować
:roll:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

Nawet jesli Minotoro ma znaczne sukcesy w boksie (w brazylii boks chyba nie stoi na najwyzszym poziomie), to napewno sie go nie nauczyl na treningach bjj, ale o tym chyba ktos juz wspomnial :roll:

Dlatego napisałem, że to nic nie wnosi. W żadną stronę. :roll:
  • 0

budo_popo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1035 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Ty juz chyba za wszelka cene chcesz utrzymac ten watek przy zyciu :lol:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Jaaaa? 8O
Już dawno próbowałem go 'polubownie' zakończyć. :wink: A teraz czas wreszcie ruszyć tyłek na trening. Na razie. :D
  • 0

budo_dran
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim


Ja to widzę tak:
Nawet jeśli założyciele mieli intencję dodania do bjj nieco uderzeń, jako uzupełnienia do walki na chwyty, na etapie tworzenia stylu, to zaczerpnęli je pewnie z boksu. Ucząc się boksu od trenerów boksu.
Zatem jeśli w jakiejś akademii bjj pojawia się trener boksu (co nie jest chyba żadkością), żeby takich uderzeń pouczyć, to czemu nagle mamy stwierdzić, że to przestał być trening bjj? Skoro z założenia, gdy tworzono ten styl, Gracie mieli ideę uzupełniania grapplingu ciosami z boksu, nauczanymi przez trenerów boksu?


No wlasnie to jest dla mnie argumentem za tym, ze uderzen w bjj nie ma, podczas gdy Ty patrzysz na to wrecz odwrotnie... Jesli zatrudnia sie trenerow boksu do cwiczenia uderzen, to tym samym przyznaje sie, ze w danym stylu ich brakuje.
Jak mozna napisac, ze idea danej sztuki jest uczenie adeptow przez trenerow innej sztuki? Przeciez to bez sensu. Jesli koreanskie taekwondo ma korzenie w karate, to czy do nauki np. elementow samoobrony, czy tez innych zaprasza sie tam trenerow z karate? Nie. Dlaczego? Wlasnie dlatego, ze tkd zawiera te elementy, sa one usystematyzowane, cwiczone i uczone przez trenerow tej dyscypliny, a nie dyscypliny z ktorej tkd czerpalo w swych poczatkach... Jak mozna napisac, ze uczysz sie ciosow na bjj, skoro trener tej dyscypliny ma o nich na tyle nikle pojecie, ze musi zatrudniac specjaliste, aby uczyl ludzi? Dla mnie to jest juz MMA, bo jest to trening przekrojowy - uczysz sie bjj od trenera bjj i boksu od trenera boksu, czyli laczysz dwie dyscypliny. Twierdzenie, ze uczysz sie obu rzeczy jako bjj staje sie w tym momencie hipokryzja. Bo jesli tak jest, to niech trening uderzen prowadzi ten sam trener, wtedy moge przyjac poglad ze boks zostal wlaczony w poczatkach istnienia w zakres stylu i stal sie jego integralnym elementem. Dopoki jednak uderzenia beda nauczane przez bokserow itd. nie uznam ich za integralna czesc systemu.

Pozdrawiam
  • 0

budo_paragorn
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Jeśli ktoś z Was ćwiczy w klubie nastawionym na sport, to nieznaczy że BJJ ogranicza sie do sportu. To znaczy tylko że Wasz klub sie do tego ogranicza
  • 0

budo_isengrim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 246 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MAOD Academy

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Paragorn, jak dla mnie bardziej miarodajne jest czego uczą w Gracie Barra niż w Sarmatii... :roll:
Roger twierdzi że w bjj nie ma uderzeń, a jest on "nieco" większym autorytetem bjj niż trener Sarmatii czy Matuszczak.
  • 0

budo_raul constantin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
moim zdaniem boks ma średnie znaczenie w tym wątku. to, że jest to sztuka pięściarska niczego nie zmienia. bjj może korzystać z uderzeń nie czerpiąc z boksu...Ja skłaniam się raczej do poglądu, ze bjj w obecnej formie to chwyciarstwo uzupełniane w razie potrzeb uderzeniami, lub innymi zapożyczeniami, ale dziwi mnie forsowany pogląd, że bjj zawiera w sobie elementy boksu. To, że pojawiają się uderzenia z dosiadu z boksem nie ma nic wspólnego, a jak ktoś napisał wcześniej bjj nastawione jest na walkę parterową, a ewentualne uderzenia w stójce maja raczej charakter skracania dystansu a nie walki w stójce co widać w pierwszych walkach reprezentantów bjj. Moim zdaniem problemem przewodnim tego wątku jest pytanie, czy uderzenia w parterze np. z dosiadu to część bjj? Powtórzę to co napisałem we wcześniejszych wypowiedziach , a mianowicie, że z podobnymi założeniami taktycznymi nie spotkałem się w żadnej innej sw wcześniej( nacisk na pozycję dosiadającą i obrona przed nią, jak i jeszcze wiele innych kwestii) . Nie da się ukryć faktu, że niektóre założenia techniczne ćwiczone nawet w postaci czysto grapplerskiej są przesiąknięte założeniami wolnej walki, jak i cała strategia walki w bjj jest nastawiona na taką konfrontacje. Priorytetem w bjj jest zajęcie pozycji top, i bronienie takich pozycji za wszelka cenę, a wydaje mi się, że wachlarz technik z gardy jak i tych z dosiadu jest porównywalny a jednak w sportowej walce bjj w sytuacji bez punktowej i bez przewagi, jako "zwycięzcę" wskazuje się człowieka który jest na górze w gardzie przeciwnika, a nie tego który w gardzie trzyma, z prostego powodu. w wolnej walce ten na górze bije mocniej i ma lepszą do tego możliwość. I mnie osobiście między innymi ten fakt skłania ku poglądowi , że bjj najpierw było ”wolna walką”, a z czasem wyewoluowało do obecnej sportowej postaci. Sztuka ta ciągle się rozwija, i to w sportową stronę, co pozwala mi postawić tezę, że za jakiś czas znikną z jej repertuaru dźwignę na kręgosłup, rzuty, i strategia walki nastawiona na konfrontacje miedzy stylową i nieograniczony czas walki., tak jak zniknęły ciosy w parterze i główny cel bjj, wolna walka...
Pozdrawiam!
  • 0

budo_p-chan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 848 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim
Raz na zawodach umacniałem moja boczną, bo koleś sierwał nieźle... I przez przypadek strzeliłem mu z kolana. Chwilę później drugi raz( troche się już bałem że zaraz mnie zdyskfalifikują). Nikt mi jednak nie zwrócił uwagi, więc chyba kolana są dozwolone. :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy BJJ - czyste "chwyciarstwo", czy też są w nim

...Jak mozna napisac, ze uczysz sie ciosow na bjj, skoro trener tej dyscypliny ma o nich na tyle nikle pojecie, ze musi zatrudniac specjaliste, aby uczyl ludzi? Dla mnie to jest juz MMA, bo jest to trening przekrojowy - uczysz sie bjj od trenera bjj i boksu od trenera boksu, czyli laczysz dwie dyscypliny. Twierdzenie, ze uczysz sie obu rzeczy jako bjj staje sie w tym momencie hipokryzja. Bo jesli tak jest, to niech trening uderzen prowadzi ten sam trener, wtedy moge przyjac poglad ze boks zostal wlaczony w poczatkach istnienia w zakres stylu i stal sie jego integralnym elementem.

Hm... Ale tak chyba bywa? Nie?
Podstaw boksu może nuaczać trener bjj lub muay thai, o ile tylko je zna.
Wielu je zna. Wtedy te uderzenia i garda to jest już dla Ciebie bjj???

... Dopoki jednak uderzenia beda nauczane przez bokserow itd. nie uznam ich za integralna czesc systemu.

Pozdrawiam

Ale zawsze trener boksu zrobi to lepiej, bo temu poświęca życie.

Podajesz przykład z karate i takewondo.
W niektórych stylach karate praktykuje się także tzw. kobudo. W ramach tych stylów. W skład stylu wchodzi np. walka wiosłem. (Poważnie! :) )
Na świecie jest może 3% sensei, którzy to umieją. Na Okinawie nieco więcej, ale także niewielu. Jednak walka tymże wiosłem, choć prawie nikt tego nie trenuje, wchodzi w skład tego stylu karate...
Możesz sobie np. pojechać na Okinawę i ją trenować - NADAL trenując ten styl karate.
Możesz sobie także pojechać do jakiegoś z 'wczesnych' Gracie i potrenować u niego także podstawy boksu w ramach treningu bjj.

Ale jak chcesz nauczyć się boksu lub walki wiosłem :) na wyższym poziomie, to już musisz się uczyć u trenera boksu, lub u trenera kobudo specjalizującego się w walce wiosłem (są i tacy).
Bo bjj i wspomniany styl karate zawierają te techniki siłą rzeczy w ograniczonym zakresie, w porównaniu do stylów specjalizujących się w nich. Ale zawierają... :wink:

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024