Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mawashi geri


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Mawashi geri
Czesc mam takie pytanie : widzialem dwa wykonania tego kopniecia jedno w poziomie badz lekko do gory a drugie najpierw prowadzimy kolano wysoko pozniej noga spada po luku w dol mam nadzieje ze bedziecie wiedzieli o co mi chodzi. A wiec czy jest to to samo kopniecie mawashi geri tylko rozne metody wykonania czy to jzu sa dwa rozne rodzaje kopniec ?
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

A wiec czy jest to to samo kopniecie mawashi geri tylko rozne metody wykonania czy to jzu sa dwa rozne rodzaje kopniec ?


Mawashi geri to kopnięcie po łuku lub okrężne. Czyli jeśli kopnięcie ma taką trajektorię to po japońsku tak się może nazywać. Natomiast kopnięcie po łuku ale do góry jest ryzykowne (technicznie raczej niepoprawne).
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri
jezeli dobrze zrozumialem to mowisz o kubi mawashi geri kopniecie w szyje spada po luku
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

jezeli dobrze zrozumialem to mowisz o kubi mawashi geri kopniecie w szyje spada po luku

Mnie dawno temu uczono, że takie opadające mawashi geri to oryginalne mawashi, ale teraz ucze tego jako historyczną ciekawostkę (w sensie, że opowiadam tą historię).
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

jezeli dobrze zrozumialem to mowisz o kubi mawashi geri kopniecie w szyje spada po luku


tak tak o to mi wlasnie chodzi a wiec troszke inaczej sie jednak nazywa bo wlasnie ogladalem rozne filmy kyokushin i takie dwa rodzaje wykonania widzialem dlateg osie pytam z ciekawosci.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

Mawashi geri to kopnięcie po łuku lub okrężne. Czyli jeśli kopnięcie ma taką trajektorię to po japońsku tak się może nazywać.

Czyli mikazuki geri może się nazywać mawashi? :)

Natomiast kopnięcie po łuku ale do góry jest ryzykowne (technicznie raczej niepoprawne)

Dlaczego niepoprawne ... Różne kopnięcia na różne sytuacje.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

Czyli mikazuki geri może się nazywać mawashi? :)

Może się nazywać jakkolwiek. Jest jednak różnica między tymi kopnięciami w kwestii zastosowania, powierzchni uderzeniowej itd. Ale niech się nazywa mikazuki mawashi geri. :roll:

Natomiast kopnięcie po łuku ale do góry jest ryzykowne (technicznie raczej niepoprawne) Dlaczego niepoprawne ... Różne kopnięcia na różne sytuacje.


Owszem, tyle że od dołu dla kopniecia po łuku trudno szukać zastosowania. Z reguły lepiej stosować mae geri. Zgadzam sie, że przypadkiem wszystko może się udać, ale jeśli dyskutujemy o kanonach technicznych to moje zdanie jest jak wyżej. Jest to co prawda akademicka dyskusja ale czemu nie...
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

Owszem, tyle że od dołu dla kopniecia po łuku trudno szukać zastosowania. Z reguły lepiej stosować mae geri.

Mozna zajść kogoś za plecy i lekko delikwenta wychylając do przodu (lub nie 8) ):
-mae lub -mawashi zależnie od tego czy jesteśmy za nim centralnie czy z przesunięciem (kop. do góry, w twarz) :twisted: ... i zależnie od nogi, którą kopiemy
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri
[quote]Mawashi geri to kopnięcie po łuku lub okrężne. Czyli jeśli kopnięcie ma taką trajektorię to po japońsku tak się może nazywać. Natomiast kopnięcie po łuku ale do góry jest ryzykowne (technicznie raczej niepoprawne).[/quote]

Czemu więc M. Nakayama zachwyca się właśnie takim wykonaniem u Katsunori Tsuyamy? Pewno, że nie jest to kopnięcie na zawody, gdzie najważniejsza jest szybkość i zaliczanie punktów, ale jego siła jest porażająca. Szczególnie, że miejsce jest dość niebezpieczne.[/quote]
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

Zgadzam sie, że przypadkiem wszystko może się udać, ale jeśli dyskutujemy o kanonach technicznych to moje zdanie jest jak wyżej. Jest to co prawda akademicka dyskusja ale czemu nie...

Nie chodzi mi o to, że coś wyjdzie przypadkiem, a raczej o przypadki zastosowań (ang. use cases :wink: )
Podyskutować warto, bo w kanonach czasem brakuje takich technik pośrednich, "skrzywionych" a praktycznych.
Podobnie z mawashi z góry, przez niektórych nazywanym "mawashi otoshi", które na treningach pojawia się rzadko - jako ciekawostka.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

Czemu więc M. Nakayama zachwyca się właśnie takim wykonaniem u Katsunori Tsuyamy? Pewno, że nie jest to kopnięcie na zawody, gdzie najważniejsza jest szybkość i zaliczanie punktów, ale jego siła jest porażająca. Szczególnie, że miejsce jest dość niebezpieczne.

Czy możesz podać źródło? Popatrzę i skomentuję.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri
Best Karate, cz.3 Kumite 1.
W wydaniu IPPON str. 88
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

Best Karate, cz.3 Kumite 1.
W wydaniu IPPON str. 88


Nakayama pisze tam o palcach skierowanych w dół i o kopnięciu w szczękę. Nie pisze więc o mawashi geri kopanym w górę (w sensie z dołu do góry "pod górę"), ale raczej o mawashi kubi geri właśnie. Do tej wersji nie miałem zastrzeżeń.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri
Faktycznie, coś mi się w czytaniu przestawiło. Co ślepemu po oczach :)
A wykonanie pod górę, to rzeczywiście niezdrowa sprawa. Łatwo się nadziać na łokieć przeciwnika.
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri
z calym szacunkiem dla innych styli karate i pana nakayamy ktorego mam zreszta ksiazke ale raczej wolalbym wypowiedzi osob trenujacych pelnokontaktowe karate takie jak kyokushin czy oyama ...a najlepiej jeszcze jesli ktos ogladal szkoleniowke trzy czesciowa matsui i program telewizyjny ktory mozna sciagnac na emule ichigeki hissatsu z udzialem kenji midori .
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

... ale raczej wolalbym wypowiedzi osob ...

Co chciałeś to dostałeś. W czym problem?
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri
nie ma problemu dziekuje
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri
widzialem ta telewizyjna szkoleniowke, sam osobiscie uzywam wlasnie tego po luku bo wtedy jakby latwiej noga przeleci przeciwnikowi nad garda - zdecydowanie wieksza skutecznosc niz u tego "normalnego"
  • 0

budo_rafi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri
Może pytającemu chodzi techniki uchi - mawashi - keage lub soto - mawashi -keage? Te kopniecia zadaje sie własnie po łuku, celem jest głowa przeciwnika.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi geri

Czesc mam takie pytanie : widzialem dwa wykonania tego kopniecia jedno w poziomie badz lekko do gory a drugie najpierw prowadzimy kolano wysoko pozniej noga spada po luku w dol mam nadzieje ze bedziecie wiedzieli o co mi chodzi. A wiec czy jest to to samo kopniecie mawashi geri tylko rozne metody wykonania czy to jzu sa dwa rozne rodzaje kopniec ?


i tak i nie...tzn pierwszy soposób wykonania tego kopnięcia jest, nazwijmy to klasycznym sposobem - tak sie uczysz poprawnie kopać to kopnięcie (w kihon czy tez w kumite dachi). jezeli chodzi o drugą wersję mawashi geri to jest to tzw brazilian kick - nie jestem pewien, ale chyba zostało ono wymyślone/najczęściej stosowane własnie przez brazylijczyków - chociaz z drugiej strony widziałem jak tsukamoto (jezeli macie możliwośc to obejrzyjcie walkę tsukamoto vs grigoriev z wagowych mistrzostw swiata shinkyokushin 2005 z osaki) i reszta zawodnków z shinkyokushin bardzo ciekawie wyjaśnia proces nauki tego kopnięcia (jest film do sciągnięcia w sieci). oroshi mawashi geri-bo tak mozna nazwać ten rodzaj kopnięcia opadającego - jest moim zdaniem dobra technika na zawody bądz sparing w dojo, ale niebardzo widzę jej praktyczne zastosowanie po za miejscami, które wymieniłem.

Tego rodzaju elementy można traktować również jako "ewolucje" stylu. tylko z drugiej strony gdzie to ma prowadzić? więcej akroobatyki w karate?

Nightwolf dokładnie o to chodzi.

Rafi tak myślisz? w tych kopnięciach o których mowisz prowadzisz noge wyprostowana (ewentualnie lekko zgięta) i wydaje mi sie, ze soto i uchi mawashi to bardziej do "rozbicia" gardy (lub jako blok) niz uderzenia w głowę. wg mnie zbyt wolne kopnięcia
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024