Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
180 odpowiedzi w tym temacie

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
sorry
miało być kata, a nie karta
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
MEIKYO jakie występuje w kata shotokan jest podobne do Meikyo Shodan prezentowanego przez I.Jorgę. Podobne, ponieważ występuje w nim kilka różnic... Natomiast Meikyo Nidan w karate shotokan jest nie znane. Kiedyś w rozmowie zapytałem I.Jorgę skąd się wzięły te kata, skoro w shotokan robimy Meikyo nieco inczej i jest tylko jedno takie kata. Odparł, że oba kata są dwiema wersjami tego samego kata ćwiczonymi na Okinawie i później w Japonii. M.Shodan pochodzi ze szkoły shorin-ryu /shuri-te/ zaś M.Nidan ze szkoły shorei-ryu /naha-te/. Meikyo jako jedno kata, zdaniem Jorgi powstało w wyniku standaryzacji przeprowadzonej w 1949 roku na spotkaniu starszych rangą instruktorów w tym Nakayamy.
Tak na marginesie to właśnie wtedy Nakayama zadecydował, że kata CHINTE będzie kończyło się trzema przeskokami /do tyłu/ na osi głównej kata /do punktu rozpoczęcia kata/. Powód był prozaiczny, żaden z zebranych nie pamiętał jak kończyło się kata Chinte, kiedy trwały dysputy nad tym i spory Nakayama wstał i zadecydował demonstrując właśnie te 3 przeskoki, że będzie do niedokończone kata. W ten sposób jest praktykowane do dzisiaj.
W Brennej zapytaliśmy Hiroshi Shirai ,kiedy rozpoczął nas uczyć Meikyo, które to jest Meiyko - shodan czy nidan ? Nieco poirytowany odparł: jest tylko jedno kata Meikyo ! Kiedy opowiedzielismy mu o kata naucznaych przez Jorgę skwitował krótko: nigdy nie spotkałem się z kata Meikyo Shodan i Nidan.
W Polsce po raz pierwszy kata te były zaprezentowane przez Ilija Jorgę w Nowym Targu w 1990 roku / podobnie jak Kaminari/.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
GIRO do listy kata Fudokan możesz jeszcze zaliczyć:

10/ Pakua
11/ Setsubama-yama

Niewykluczone, że za jakiś czas pojawią się następne kata. Ilija Jorgę cechuje bowiem stosunkowa łatwość tworzenia nowych układów i form ruchowych. Dawno przestał nauczać i demonstrować kata shotokan /chociaż za swoje Goju-shiho czy Unsu zdobywał tytuły Mistrza Europy/. Jak sądzę powodem tego była chęć przyciągnięcia na treningi i zaciekawienia nowymi kata większej ilości trenujących, co przy próbie budowy swojego stylu jest fundamentalnym warunkiem jego przetrwania.
Jeśli chodzi zaś o przetrwanie Fudokanu jako stylu to podzielam zdanie Chemika. Razem z I.Jorgą /niech żyje 100 lat !!!/ odejdzie także Fudokan. Chociaż napewno będa próby jego kontunuwania np. w Rumunii gdzie karate tradycyjne /sfederowane z ITKF/ w zasadzie oznacza karate Fudokan. Całe karate tradycyjne w tym kraju to Fudokan zaś jego lider /ściga się na stopnie z Kwiecińskim/ Dan Stuparu ma 7 Dan /jak sądzę od I.Jorgi/, który ma już 9 Dan /?/...
Kiedy w 1998 roku przyjechał do Wałcza sensei miał 7 Dan. Było to 6 lat temu...
Jak widać postawił się w równym rzędzie z Nishiyamą, Shirai, itp.
No cóż jego życie, jego karate...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
Dan
dzięki...
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
na kasetach video wydanych przez teryuki Asai 9-ty dan Shotokan są przedstawione kata meikyo shodan i nidan napewno, (sandan- nie jestem pewien)

pozdrawiam
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
Kilka ludzi znało kata więc raczej pokazywał je. Choć na ostatnim treningu robiliśmy jakbyśmy znali--- no techniki już jakotako zapamiętaliśmy. Szczególnie wanshu( chyba) bo było pierwowzorem Enpi.


Plany??

Za miesiąc zawody we włoszech, przedtem na dnaich polski w serbii DB i MG jadą robić pokazy, później przyjeźdzają ucnziowie Jorgi na pokazy na dni Serbii w Polsce.

Już planują Gassuku w lipcu, na którym bedą poprawki na dany.

Co do 10 województw to chyba nie będzie tak źle. Na początek my z mazowsza, napewno podlasie, MG też nie ma w mazowszu, być moze dołączy klub Tomo( Radom to jakie woj?? sorry ale z gegry słaby jestem :) mat-fiz :) ).

Jak jeszcze do tego dojdą jakieś kluby z zachodu polski gdzie istniał fudokan to spokojnie dycha będzie.
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
po mału bo juz w tym wszystkim sie zakręciłem czyli odchodzi to karate z PZK ? i kto jest wreście szefem tego w kraju ?
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
Klub w którym ćwicze często zmnieł wodzów:) Bylismy w PZKT odeszliśmy na rok do PZK, wrócilismy do PZKT teraz "wskrzeszamy" karate Fudokan w polsce.
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?

Klub w którym ćwicze często zmnieł wodzów:) Bylismy w PZKT odeszliśmy na rok do PZK, wrócilismy do PZKT teraz "wskrzeszamy" karate Fudokan w polsce.

A Ruta czym zarządza ?
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
.......... nie wiem czy pan Ruta wogule będzie czym kowiek zarządzał, z tego co ja słyszałem o jego mości to lepiej od niego jak najdalej................
ps nie nierubmy z radomia takiej pipiduwy oczywiście, że mazowsze :)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?

.......... nie wiem czy pan Ruta wogule będzie czym kowiek zarządzał, z tego co ja słyszałem o jego mości to lepiej od niego jak najdalej................

Kayo, wygląda na to, że ty nie masz o niczym pojęcia. Ćwicz swoje i z daleka od ZR, DG, MG, WK i kogo tam jeszcze.
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?

.......... nie wiem czy pan Ruta wogule będzie czym kowiek zarządzał, z tego co ja słyszałem o jego mości to lepiej od niego jak najdalej................


Bo nie słuchał Jorgi na kolanach jak pozostali?
Bo w dwa lata z niczego zrobił najbardziej profesjonalna podkomisję w PZK?
Bo ma swoją wizję tego co chce robić?
Bo współpracuje z organizacją Shirai sensei?


No cham i prostak jednym słowem.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?

.......... nie wiem czy pan Ruta wogule będzie czym kowiek zarządzał, z tego co ja słyszałem o jego mości to lepiej od niego jak najdalej................


Bo nie słuchał Jorgi na kolanach jak pozostali?
Bo w dwa lata z niczego zrobił najbardziej profesjonalna podkomisję w PZK?
Bo ma swoją wizję tego co chce robić?
Bo współpracuje z organizacją Shirai sensei?


No cham i prostak jednym słowem.



:lol: :lol:

No to ja odpowiem Pan Ruta zarzadza WSI Poland i jest bardzo blisko sprowadzenia sensei Shirai`a do Polski, aby poprowadzil seminarium. Czego jak widze wszyscy zazdroszcza.....
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
karateka1 Ruta zarządza Podkomisją Karate Shotokan WSI w PZK, zaś kiedyś po odejściu od Kwiecińskiego w 1997 roku zorganizaował Polską Federację Karate Tradycyjnego Fudokan, której był niestety prezesem - w latach 1997-2001 współpracował z Ilija Jorgą. Infoemacje te możesz znaleść na naszej stronce internetowej.
Obecnie Fudokan w Polsce organizuje na nowo Bajkowski i Grubski, którym życzymy powodzenia...

kayo nie oceniaj ludzi po tym co o nich mówią , ale po tym co robią... a zresztą czy wogóle znasz Rutę ?!

chemik trochę przesadziłeś :oops:
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?

kayo ... a zresztą czy wogóle znasz Rutę ?!

Ty, jak sądzę, znasz Go bardzo dobrze, Dan. Nie mogłem się powstrzymać :)
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?

Ty, jak sądzę, znasz Go bardzo dobrze, Dan. Nie mogłem się powstrzymać



Może to jego alter ego?

chemik trochę przesadziłeś


No nie bądźmy tacy skromni :lol:
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
Taaaak, sporo już lat zmagam się razem z nim w karate...
  • 0

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?

.......... nie wiem czy pan Ruta wogule będzie czym kowiek zarządzał, z tego co ja słyszałem o jego mości to lepiej od niego jak najdalej................
ps nie nierubmy z radomia takiej pipiduwy oczywiście, że mazowsze :)


Moim skromnym zdaniem...
Zbigniew Ruta to jeden z najlepszych instruktorów karate tradycyjnego w kraju. Wyśmienity w pracy z młodzieżą, niesamowity organizator, obdarzony olbrzymią charyzmą, a przy tym wspaniały facet.
Prawdziwy karateka...
Strasznie nam go brakuje w Chojnicach
Oss Sensej

Kayo Nie oceniaj innych, jeżeli ich dobrze nie poznasz!

ps. wszystko to bez cukrowania - żeby nie było :) [/b]
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
Własnie Dan nie pomyśl, że Ciebie tutaj wazeliniujemy :roll: .

Na 10 zapytanych osób, jakiego chciałbyś mieć sesneja, 9 osób odpowiada : sensei Ruta (dlatego 9, bo 10 osoba to z pewnością są niektórzy z Krzyża :) bo się ekhm..boją tego senseja, *boją to mało powiedziane) . Chemik jak i zarówno Macp mają rację. Też się podpisuje pod tym co powiedzieli.



jest bardzo blisko sprowadzenia sensei Shirai`a do Polski, aby poprowadzil seminarium. Czego jak widze wszyscy zazdroszcza.....


Hmm...na obozie Twój kolega wypowiedział takie zdanie : "Co dzień Kwiatkowi gula skacze, że my mamy Knapczyka i Shiraja , a on nie"...:) Cóż....

Pozdro!
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Fudokan wraca pod skrzydła PZKT ?
Aha! I żeby nie było! Wszyscy senseje z naszej Podkomisji są również bardzo fajni, każdy inny ale kązdy oryginalny i wyjątkowy.

:-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024