Skocz do zawartości


Zdjęcie

filmik z katana na discovery


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

filmik z katana na discovery
Witam
Jakis czas temu (raczej dluzszy) byl na discovery program o sztukach walki i miedzy innymi o broni białej. Byl taki dosc fajny filmik z jakiegos konkursu - forma z mieczem japonskim ale raczej taka odstajaca od tradycyjnej (bardziej pokazowa: salta, rzuty mieczem itp) wykonywana przez mlodego chlopaka (25lat?) o ciemnej karnacji

Czy ma ktos moze jakis dostep do tego filmiku?
Zdecydowanie zrobil na mnie duze wrazenie pod wzgledem wizualnym ale dobrze by bylo sie przypatrzec jeszcze raz ;)
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Ekstremalne sztuki walki... Ekstremalny syf... 8)
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Ta, ale forma z tym mieczem byla pierwsza klasa ;)
  • 0

budo_struś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
XMA - sprawdz na stronie Discovery - sa tam filmiki... niestety Twojego z Katana nie ma ;/
Sam keidys szukałem w necie tego... nie znalazłem niestety ;/ jak cos znajdziesz -daj znac
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Ciekawe co na to starzy wyjadacze z iaido :wink: ?
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Oglądałem to na discovery ale niestety nie potrafię raczej Ci pomóc...

W każdym razie ze sztukami walki nie miało to zbyt wiele wspólnego... efektowne to fakt.... ale nie za bardzo efektywne ;) To że szalał i skakał, podrzucał nie znaczy że to jakaś strasznie wyszukana forma. W tym "sporcie" liczy się opracowanie własnego oryginalnego i efektownego zestawu. Muszę przyznać że na pewno to nie było proste ... ale ze "sztukami" walki niewiele miało wspólnego.
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Hmmm ja to bym raczej powiedzial, ze ze sztukami walki to mialo wiele wspolnego ale z sama walka to juz niezbyt. :)
Nie trenuje iaido ale IMO czlowiek ktory w ten sposob potrafi sie poruszac pokonalby niejednego wyspecjalizowanego technicznie "wojownika" ze wzgledu na szybkosc.
IMHO to dlatego, ze podczas treningu taki czlowiek naprawde mocno sie podbudowuje fizycznie (sila, predkosc, nadgarstki, rownowaga) niz osoba trenujaca "lekkie" iaido.
Zaraz zbiore baty ze napisalem ze iaido to sport lekki - ale niestety mam takie odczucia.(trenuje taekwondo, do tego porownuje)
Pozdrawiam
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
A tam od razu baty :D pewnikiem ktos w rzeczową dyspute tylko wejdzie :wink: . Ja tam Iaido tylko liznąłem ale wiem, że można trenować to lekko i naprawdę ciężko. Zresztą tak jak wszystko można trenować w wersji light i hard...
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
No cóż, po pierwsze to nie miało nic wspólnego z iaido... ani technicznie nawet z żadną szkołą bądź stylem kenjutsu. Iaido to od iaijutsu sztuka szybkiego wyciągnięcia miecza i zadania ciosu... natomiast ten koleś skakał z wyciągniętym mieczem, podrzucał go nad głowe, kręcił i łapał.

Szczerze mówiąc to musze przyznać że był szybki i precyzyjny, ale z techniką i dokładnością cięć to nie miało praktycznie nic wspólnego. Poza tym nie ważne czy koleś jest szybki... bo szybkość zanika z czasem i wiekiem... a wielu bardzo starych mistrzów pokonuje techniką jurnych młodzików. Wystarczy wystawić i umiejętnie utrzymać sztych a taki hojrak skończy jako szaszłyk.

Mam już trochę doświadczenia i uwierz mi że w walce na miecze szybkość to nie jest wszystko... i tak naprawdę jest o wiele mniej istotna niż odpowiednia technika... bo jeżeli dobrze się ustawisz w pozycji.... to może być tak że nie będzie się dało skrócić dystansu czyli podejść na odpowiednią odległość.... i po co Ci wtedy szybkość ??

Efektowne nie znaczy efektywne....
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery

jeżeli dobrze się ustawisz w pozycji.... to może być tak że nie będzie się dało skrócić dystansu czyli podejść na odpowiednią odległość.... i po co Ci wtedy szybkość ??


Wtedy trzeba podskoczyc, zrobic salto i lądując zadać cios :D
A wszystko w czasie 1ms.

A tak poważniej to jestem zdania, że w każdym niemal stylu walki czy to wręcz czy bronią białą czy czarną technika zaczyna mieć przewagę dopiero po sporej ilości lat spędzonych na ciężkim treningu.
Aby zobrazować coś co mam na myśli przedstawie poniższą historyjkę.
Bolek i Lolek były to dwa cienkie bolki ;) które postanowiły, że chcą pokonać wszystkich za pomocą katany. No więc Bolek znalazł sobie treningi iaido 3 razy w tygodniu a Lolek wyjechal do Chin na roczny trening zwinności w wolnej walce mieczem.
Bolek chodził na treningi iaido gdzie rozwijał swoją technikę i szkolil się u świetnego mistrza.
Lolek natomiast pojechał do chin gdzie zrzucił 10kg, potem nabrał te 10kg i ogólnie stał się szybki jak gazela. Lolek trenował oczywiscie caly czas z mieczem, tylko nie uczyl sie techniki a jak najszybszego i sprawnego wywijania mieczem.
Obaj panowie trenowali cały rok (w tym sparingi).
Po roku spotykają się i Lolek wygrywa bez problemu bo Bolek nie jest w stanie się obronić przed Lolkową prędkością.
40 lat później Bolek rozgramia Lolka bo prędkośc się skonczyla.
IMO tyczy się to każdej sztuki walki. Najpierw zachartowanie, potem technika.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Za bardzo ufasz szybkości i zwinności... to się może sprawdzić w sztukach walki wręcz... a nawet tam technika jest istotniejsza... Technika to nie tylko odpowiednie ruchy ale również umiejętność wyczuwania odpowiednich niuansów w jej wykonywaniu.

Równowaga, pozycja, przekładanie siły.. to wszystko jest ćwiczone powoli żeby zorientować się i zapamiętać co i jak powinno być "ustawione" żeby technika była jak najbardziej efektywna. To nie przypadek że przywiązuje się taką wagę do techniki. Ale technike trzeba ćwiczyć, najmniejsze aspekty trzeba szlifować do perfekcji... I z tego później wychodzi szybkość i siła...

Więc wybacz ale z Twoim przykładem się nie zgadzam, możliwe że jeśli chodzi o rok to może coś z tego może być... ale nawet na takim etapie człowiek techniczny może pokonać kogoś szybkiego i silnego. Nawet bokserzy zwracają uwagę na technikę bo czasem jeden odpowiednio wyprowadzony cios... kończy walke... a szybkość zdobywa się z czasem, kiedy wyprowadzone uderzenie doprowadzasz do perfekcji. Na tym polega doskonałość techniczna..

Zdaje mi się że nic nie ćwiczysz w taki naprawdę techniczny sposób ? Bo gdyby tak było sam byś wiedział jak to jest gdy sensei mówi "jeśli ustawisz nogę bardziej w prawo w tej pozycji i przeniesiesz ciężar ciała bardziej w przód.... to będziesz o wiele swobodniej i szybciej wykonywał tą technikę" .... A później po miesącu albo latach skupiania się na tej jednej radzie dochodzisz do wniosku że faktycznie ta technika zrobiła się o wiele szybsza. I na tym to polega... technika uczy cię jak najefektywniejszego ruchu... nie chodzi tylko o ułożenie rąk... ale ich sposób, środek ciężkości, zaparcie w ziemi, ułożenie nóg, wektory siły itd. To wszystko jest niemal tak dokładne jak nauka...

Technika nie jest skomplikowana tylko dlatego żeby być skomplikowaną....

Technika jest skomplikowana po to żeby być jak najbardziej efektywną...

Dlatego możemy zrobić test.. i spotkać się... no i spróbujesz zrobić to salto ;) albo przejść obok miecza :]
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery

A tam od razu baty :D pewnikiem ktos w rzeczową dyspute tylko wejdzie :wink: . Ja tam Iaido tylko liznąłem ale wiem, że można trenować to lekko i naprawdę ciężko. Zresztą tak jak wszystko można trenować w wersji light i hard...


Ja po treningach iaido jestem dużo bardzioej zmęczony niż po treeningach jiu-jitsu. Zaangażowanie prsychiczne też jest ważne a samo iaido to nie jest jakaś tam gimnastyka w hakamach. Longquan znajdź sobie nauczyciela bo mam wrażenie, że twoim sensei czy też guru jest monitor domowego komputera.
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery

Longquan znajdź sobie nauczyciela bo mam wrażenie, że twoim sensei czy też guru jest monitor domowego komputera.


Marcin: Mylisz się. Moj nauczyciel przyklada bardzo duza uwage do doskonalenia techniki, ale tak naprawde u mnie 3/4 treningu to wlasnie trening kondycyjno wytrzymałościowy.
Powiedz mi dlaczego w wielu sytuacjach zmotywowany wariat potrafi położyć na plecy prawie każdego ? Mimo, że nie używa zaawansowanych technik itp.
Znam człowieka (niestety go znam, na szczescie teraz jest juz w wiezieniu) ktory ciagle chla, bierze narkotyki, okrada ludzi i wszczyna burdy. Nikt kogo znam (a znam wiele osób trenujących od bjj do starego dobrego kk) ktore nie sa w stanie czlowieka "pokonac". Paru probowalo. Niestety szal i slepa (zeby nie mowic "zwierzeca") determinacja powoduje ze ten czlowiek nie mając podstaw potrafi pokonać bardziej doswiadczonych od siebie.
IMO ten model mozna zastosowac rowniez w walce mieczem. Zgaduje, ze nie raz wielki wojownik ktorego technika byla nie do pobicia padal pod mieczem wiesniaka ktory po prostu wpadl w szał bitewny.

Yagyu: Absolutnie się z Tobą zgadzam, że TECHNIKA JEST ISTNOTNIEJSZA. W koncu czym są sztuki walki jak nie techniką? Jednak to o co mi chodziło, to to, że absolutną podstawą sztuk walki jest wyćwiczenie sily i szybkosci. Bez tego ani rusz.
Moge sie podeprzec w moim twierdzeniu chociazby przykladem klasztorow w ktorych adept dopuszczany byl do techniki dopiero po opanowaniu "poziomow nizszych" - czyli rozwoj sily, predkosci, wytrzymalosci, rownowagi etc.
IMO czlowiek po roku treningu (niewazne co trenuje, chyba ze spiewanie) prezentuje jakies podstawy techniki. Tymczasem te podstawy nie zapewnią mu zwyciestwa w razie potyczki z szybszym i silniejszym.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
longquan, argumenty masz że tak powiem lekko z księżyca wzięte. Weź najpierw pocwicz a potem opowiadaj innym swoje mądrości. Mam niemal pewność, że ćwiczysz krócej niż dwa lata. To nie znaczy że mam Cię w dupie, ale to znaczy, że nie masz co mędrkować i tyle. Wnosze po tem że nie wiesz za bardzo co to jest technika. Technika to nie tylko bieganie i robienie fiflaków, to także timing, wyczucie dystansu i parę innych rzeczy. Prędkośc to nie wszystko, starsi mistrzowie, a trochę ich w życiu widziałem, z niektórymi miałem przyjemniośc potrenować, nie byli ode szybsi, ale mimo to nie mogłem im nic zrobić, zawsze znajdywali na mnie sposób. To się właśnie nazywa technika. Jak potrenujesz to się może dowiesz o co w tych klockach chodzi.

Widze, że każdy dzieciak na budo to miść mający wizję trfeningu i dojścia do mistrzostwa w sztukach walki, trenujący od lutego. :)
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
No cóż...

Ja dam tutaj dość prosty przykład... pomyśl nad kierowcą rajdowym... I teraz powiedz mi kto wygra, ktoś kto ma samochód szybszy o 50 km/h czy ktoś kto jest kierowcą rajdowym od lat i ma wspaniale dopracowaną technikę jazdy (ścinanie zakrętów, zmiany biegów, wiraże itd) Oczywiście może być różnie ale nie sądzę by ten z szybszym samochodem miał większe szanse, no bo nie będzie umiał na krętej drodze wykorzystać tej przewagi.

Z walką jest podobnie, jest pokrętna, trzeba cały czas kombinować jak podejść przeciwnka... no i w pewnym momencie już nie liczy się tak bardzo szybkość a technika...

Dam jeszcze jeden przykład, gdy sensei pokazywał mi o co chodzi w technice zrobił coś co mnie wtedy strasznie zaskoczyło. Mianowicie po prostu powoli zaczął iść do przodu utrzymując mój boken na swoim (ciężko to opisać) podszedł do mnie powoli na odległość dłoni.... ot tak sobie... i tym mi uzmysłowił że nie istotne jest jak szybko doskocze do przeciwnika żeby zadać cios... tylko istotniejsze jest jak opanowałem kontrole nad jego mieczem...

Nie twierdze że trenujesz krótko albo mało.... ale jakoś mi się nie widzi że gdyby ktoś Ci uzmysłowił co to naprawdę znaczy technika to byś mówił takie rzeczy..

Szybkość i siła się liczą.... ale nie są najważniejsze... a ponad nimi jest technika... Ktoś techniczny wygra z kimś szybkim albo silnym...
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Yagyu mnie sensei pokazywał podobne, rzeczy, że moge być szybki, ale jak nie umiem mysleć to szybkośc może być zawadą. Po prostu, jestem szybki, wykonuję jakąś technikę, przeciwnik jest tewchnicznie lepszy więc potrafi tę technikę skontrować. Technika to też szybkość, ale bardziej dynamika oraz wyczucie czasu i dystansu.
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Wasze argumenty sa raczej niepodwazalne i przyznaje, ze raczej mylilem co do iaido, moze to nie jest regula w sportach w ktorych uzywa sie broni raczej "dystansowej". Nie cwicze wiec nie za bardzo mam wglad w ten sport.
Jednak nadal jestem przy twierdzeniu, ze przy sztukach walki wrecz (szczegolnie w tych "szybszych" taki jak TKD czy niektore odmiany MMA) technika ma mniejsze znaczenie. Nie pisze, ze jest bez znaczenia. Ale nie da sie nauczyc jakiejs techniki osoby ktora jest za wolna by ją prawidlowo wykonac. Ot cala moja filozofia.
Ja trenuje już ok 4 lat wiec wiem jakie znaczenie ma DLA MNIE technika. Ja wlasnie jestem na etapie doskonalenia ruchow i strategii walki a nie podbudowywania predkosci i sily uderzen.
Ze swojego doswiadzcenia wiem, ze jak przychodzi na trening ktos nowy i jezeli nawet tej osobie uda sie technicznie idealnie kopnąć (zdarzają sie i tacy) to ja odczuwam to kopnięcie jako bardzo słabe (trzymając packe). Bez wyrobienia sily i szybkosci po prostu niemozliwe jest wykonanie wiekszosci technik.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Mylisz pojęcia, ale to Twoja sprawa. Technika to jest własnie szybkośc i siła uderzenia czy tez cięcia. Nie wchodź z tematy których nie rozumiesz (MMA), bo tam też jest potrzebna technika, czego przykładem jest chociażby Kazushi Sakuraba. Inni zawopdnicy tez musza umiec, nie nie mający techniki ale masę czy szybkośc sa obijani, więcej ci powiedzą ludzie zaangażowani w MMA. Co do kopania w tarcze, to technicznie dobre udrzenie, zawsze jest mocne, nie ma dobrego technicznie uderzenia, które by nie było mocne i dynamiczne. To samo się tyczy technik z mieczem. Szybkie cięcie kataną w tatami omote nie wyjdzie jak nie ma w tym techniki, spróbuj kiedyś, bo widze że handlujesz mieczami. Zrób jedno cięcie szybko, a drugie technicznie o ile rzecz jasna będziesz umiał ciąć technicznie.
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Marcin dla mnie pod pojeciem technika kryje sie wlasnie to co pisaliscie wczesniej, tzn. np. stopa 2cm blizej pięty, przy wymachu podnies wyzej łokieć itp.
Dla mnie technika uderzeń ma umozliwiac lepsze wykorzystanie swojej sily.
Jako przykład podam np. wydech lub okrzyk podczas uderzenia. Nijak ma się on do Twojej siły lub szybkości ale za to umożliwia ci lepsze wykorzystanie ww. czynników. IMO w każdym sporcie jest technika i predyspozycje fizyczne. Można mieć jedno lub drugie albo oba naraz. Ale tylko w przypadku obu można myśleć o jakimkolwiek prawdziwym sukcesie.
Po prostu miałem na myśli przewagę tego drugiego w pierwszej fazie treningu.
A poza tym mam dwa pytania:
Czy w iaido można wykonywać techniki nie mając predyspozycji fizycznych?
Czy w iaido wykonuje się wydech przy cięciach/uderzeniach ?
Pozdrawiam
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
odpowiem ci tylko na pytania. Predyspozycji fizycznych można nie mieć, cżłowiek z czasem je w sobie wyrobi jak kształtuje technikę, ciało uczy się poruszac, wyrabia się sprawność fizyczna, po jakimś czasie zastałe mięśnie nabierają sprężystości. Polecam spojrzeć na budowę dłoni, przedramion czy stóp ludzi z wyższymi danami. Iaido to nie taka prosta sprawa jak by się wydawało, wysiłek jest spory. Drugie pytanie jest poniżej krytyki, skoro ty takich rzeczy nie wiesz, to jakim cudem odzywasz się w temacie mieczy, gdzie jest gadka na temamt iaido. Właśnie się przekonałem, ze Ty facet nie wiesz, jak się tnie, bo w każdej sztuce walki meiczem tnie się na tych samych zasadach. Ćwicząc coś tam rękami i nogami, powinieneś wiedzieć sporo na temat uderzeń i jakie są zasady ich wykonywania - cięcie to też rodzaj uderzenia, ma za za zadanie zrobić ququ.

Aha, przy technice cięcia nie podnosi się wysoko łokci, nie wiem kto ci to opowiedział. :lol: Co do wydechu czy okrzyku, to widzisz jego natężenie, tak to nazwijmy zależy od pracy mięśni brzucha. Jak ktoś nie ma tych mięśni, albo nie zna techniki prawidłowego wydechu to wiele nie zdziała, ale jak zna zasady, to mu to dużo pomoże. Widze że wywracasz kota ogonem, pisząc, że miałeś na myśli przewagę predyspozycji fizycznych w pierwszej fazie treningów - jedno i drugie trzeba kształtować równocześnie w czymś takim jak sztuka miecza.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024