Skocz do zawartości


Zdjęcie

do znających sie na szermierce sportowej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

do znających sie na szermierce sportowej
takie małe pytanko, byc moze naiwne, moze nawet wyda sie komus glupawe ale oglądając różnej rangi zawody szermiercze zauważyłem niezwykle duży odsetek zawodników trzymających szablę/floret/szpadę w lewej rece
nie mówię że co drugi (bo było by to nadużycie) ale tak 1/4 -1/3 zawodników tak ma
i tu pytanie: czy jest to celowy wybieg taktyczny (a jesli tak to czemu ma sluzyc?) czy tez szermierka sportowa "przyciąga" osoby leworęczne bardziej niz inne sporty, czy tez moze jest to uzaleznione jakims nieznanym mi przepisem zawodów?
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: do znających sie na szermierce sportowej
Nie zdaje mi się żeby było to gdzieś w regulaminach ustanowione, ale to o czym wspomniałeś czyli leworęczność częsci zawodników ma wymiar stricte taktyczny.

Wiąże się to głównie z tym o czym już wspomniałeś. Leworęczni zawodnicy byli zasadzie w mniejszości.. teraz się to może zmieniać.. ale kiedyś o wiele trudniej było walczyć praworęcznej osobie z przeciwnikiem leworęcznym bo to jest symetryczne. A ponieważ było mniej leworęcznych niż praworęcznych to ci pierwsi spokojnie ćwiczyć mogli walkę tylko nastawiając się na praworęcznych a ci drudzy mieli problemy bo zazwyczaj trenowali z praworęcznymi a trening z osobą leworęczną mógł wypadać raz na jakiś czas...

Teraz to się zmienia ale wciąż osoby leworęczne mają przewage (bardziej na szczeblu amatorskim) bo są przyzwyczajeni do symetrycznej walki a praworęczni często mają z nimi kłopoty.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024