Skocz do zawartości


Zdjęcie

filmik z katana na discovery


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery

Predyspozycji fizycznych można nie mieć, cżłowiek z czasem je w sobie wyrobi jak kształtuje technikę, ciało uczy się poruszac, wyrabia się sprawność fizyczna, po jakimś czasie zastałe mięśnie nabierają sprężystości


I myslisz, ze taka osoba zaprezentuje taki sam poziom jak osoba ktora ma dobrze podbudowane cialo pod wzgledem sily i elastycznosci (predkosci) ?
Druga sprawa to fakt, że w czasie roku ciężko jest nabrać mięśni i szybkości.

Przyjdzmy więc do sytuacji skrajnej zeby latwiej bylo zobrazowac o co mi chodzi.
Postaw na przeciwko siebie Tomeczka waga 60kg i wzrost 170 (czyli suchar ktory trenowal rok iaido) i Zdzisława waga 100kg, wzrost 190 który nie trenował rok iaido ale za to jest bardzo szybki (i silny). Zalozmy ze Zdzislaw wie mniej wiecej jak trzymac miecz i sie nim poslugiwac . Jak sam pisales w iaido ciezko bedzie rozstrzygnac ktory z nich wygra i w zasadzie przyznalem ci racje, bo miecz to taka "uproszczona" wersja pistoletu. Tak samo broń i tak samo 3/4 sukcesu to nie szybkość ale umiejętność posługiwania się. Ale nie probuj mi nawet wmawiac ze Tomek bedzie w stanie pokonac Zdziska w walce wręcz. To jest po prostu nierealne.

Drugie pytanie jest poniżej krytyki, skoro ty takich rzeczy nie wiesz, to jakim cudem odzywasz się w temacie mieczy, gdzie jest gadka na temamt iaido.


Bo mnie to interesuje. Czy uwazasz, ze jedynie ludzie trenujacy i majacy ogromne doswiadczenie i wiedze mogą się tutaj odzywać? Jako mniej doświadczony zadaje pytania i imo niegrzecznie jest na nie nie odpowiedzieć tylko zbyć człowieka tekstem "co ty tutaj robisz skoro nie wiesz".

Właśnie się przekonałem, ze Ty facet nie wiesz, jak się tnie, bo w każdej sztuce walki meiczem tnie się na tych samych zasadach. Ćwicząc coś tam rękami i nogami, powinieneś wiedzieć sporo na temat uderzeń i jakie są zasady ich wykonywania - cięcie to też rodzaj uderzenia, ma za za zadanie zrobić ququ.


Mylisz się. Porównaj Taiji i Iaido (z tego co piszesz). Zupełnie co innego. A oba zaliczają się do sztuk walki mieczem, w obu występują cięcia. Spytałem dlatego, bo nie wiem i chcialbym sie dowiedziec.

Aha, przy technice cięcia nie podnosi się wysoko łokci, nie wiem kto ci to opowiedział


Źle przeczytałeś :D . Wcale nie pisałem o cięciu mieczem.

Jak ktoś nie ma tych mięśni, albo nie zna techniki prawidłowego wydechu to wiele nie zdziała, ale jak zna zasady, to mu to dużo pomoże


Tutaj sam przyznajesz mi przecież racje. Technika dużo pomoże ale nie na tyle aby wygrać silniejszym i większym. Techniki też wymagają siły!

Widze że wywracasz kota ogonem, pisząc, że miałeś na myśli przewagę predyspozycji fizycznych w pierwszej fazie treningów


Dlaczego "odwracam kota ogonem" ? Od początku pisałem właśnie to i nie zmianiałem zdania. Czy możesz mi wskazać miejsce w którym odwróciłem owego biednego kotka za ogon ?

Pozdrawiam
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Marcin chyba za bardzo się zapędziłeś w tej swojej krytyce i preszło to trochę do agresywnego ataku. Nie sądzę żeby to był dobry sposób na prowadzenie dyskusji... jeżeli ma być ona na poziomie... Kolega wyraził pewną własną koncepcje i skoro nie posiada na ten temat konkrtnej wiedzy to od tego są ludzie wiedzący coś na ten temat aby spokojnie i z szacunkiem wyprowadzić go z błedu.

Ja mam tylko do powiedzenia pewną synteze tego co już zostało napisane: Technika nie jest sama dla siebie, z techniki właśnie na powstać i szybkość i siła. Poza tym technika to kontrola nad przeciwnikiem, umiejętność wyczuwania jego zamierzeń itd.

W technikach ręcznych jest trochę inaczej, w zasadzie ja dziele sztuki walki wręcz na dwie grupy. Na te które polegają na własnym introwertycznym rozwoju (czyli uderzenia i kopnięcia) - takie sztuki walki opierają się faktycznie na tym żeby jak najlepiej rozwinąć własne ciało, technika przejawia się w tym aby doprowadzić do perfekcji właśnie te aspekty.
I na sztuki walki które opierają się na technicznej kontroli nad przeciwnikiem (ju jitsu itp) w takich SW istotne jest aby technika była na najwyższym poziomie ( i dlatego trzeba się ich uczyć tak długo)

W mieczu bywa różnie ale głównie liczy się technika, a co do predyspozycji fizycznych to zobacz po ile lat mają mistrzowie kendo... i wielu z nich pokonuje młodzików... właśnie dzięki technice.

Wiadomo że wytrzymałość, siła i szybkość są istotne ale nie oszukujmy się. Na pewnym poziomie dochodzi do momentu gdy pomiędzy dwiema osobami trenującymi SW nie ma tak wielkiej przepaści w tej materii. Szybkość i siła ma swoje granice wyznaczone przez anatomie... no i nie możesz być aż o tyle szybszy od kogoś żeby on tych braków nie mógł nadrobić właśnie techniką.

A co do techniki cięcia mieczem. Oddech kontrolowany jest przez "kiai" sztukę oddychania wyrażaną (w uproszczeniu) w okrzykach napinających mięśnie głównie brzucha przez działanie przepony. To wzmacnia cięcie i powoduje wartościowsze korzystanie z tlenu. Dlatego nie tylko przy uderzeniach powinno się robić kiai ale przykażdym ruchu. Jednak Kiai to nie jest taki sobie wydech... bo wydech rozluźnia organizm... to jest bardziej okrzyk napinający mięśnie... i nie na pełnym wydechu ale tylko na szczątkowym..

Kiai dobrze opisał mój sensei to jest tak jakbyś napompował balonik... potem ścisną szyjkę ciasno... a drugą ręką przejechał (zaciskając wokół balona) od szyjki do dołu tak aby powietrze pod dużym ciśnieniem uleciało. Chyba jaśniej nie potrafie się wyrazić... w każdym bądź razie Kiai to praca przepony.

Pozdrawiam
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Spokojnie panowie.

Technika jest wazna, szykosc tez jest wazna, sila tez jest wazna ale jest jeden element najwazniejszy, bez wspulpracy, ktorego inne traca zueplnie znaczenie.

Glowa, wszystko siedzi w glowie a konkretniej w psychice. Dlaczego opisany powyzej zawadiaka bil wszystkich nawet osoby cos trenujace? Bo mial silna psychike, narzucal swoj styl walki, terroryzowal od samego poczatku i osoby z nim walczace tracily opanowanie i gubily sie w swojej technice. (oczywiscie jest tez kwestia iz po prostu byl juz zaprawiony w bojach i posiadal swoja wlasna podworkowa technike, ktora jest dosc skuteczna wbrew pozorom i byc moze byla skuteczniejsza niz innych ale to juz wdawanie sie w niepotrzebne dywagacje i odchodzenie od tematu)

W sztukach walki mieczem psychika jest o wiele bardziej wazna niz w innych sztukach walki. Tu jedno niefortunne ciece zakanczalo cala sprawe, dlatego wytrzymanie presji, napiecia jest elementem kluczowym, ten kto pierwszy spanikuje nawet bez zadnej wymiany ciosow, jest przegrany.
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Dzieki GrafRamolo i Yagyu za wyczerpujace odpowiedzi.
Mam tylko jeszcze jedno pytanie dot. oddechu kiai - "okrzyku". Czy w iaido jest to tylko przenośnia czy rzeczywiście się krzyczy ? Z filmów ktore widzialem to raczej nikt nie wydawal zadnych dzwiekow.

Co do kwesti psychicznej o ktorej pisał GrafRamolo to wlasnie chyba o to chodzi. Sterroryzowanie przeciwnika i narzucenie mu przybranie pozycji defensywnej - wtedy walka jest juz wygrana. W koncu nie bez powodu powiedziano, ze najlepszą obroną jest atak. Jak ktos chce sie bronic i uzywac technik defensywnych to imo na 80% przegra potyczkę.

Miecz w końcu powstał po to, żeby było łatwiej. Łatwiej kogos skrzywdzic/zastraszyc. Nie ma co sie oszukiwac, w tym samym celu powstala broń palna - i tutaj zdecydowanie widać przesunięcie w stronę zmniejszenia ilości technik i ułatwienia obsługi broni.
Jednym słowem ludzie wymyślili broń po to, aby osoba bez doswiadczenia i techniki byla w stanie pokonac wytrenowanego wojownika.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: filmik z katana na discovery
Jest taka fajna sztuka walki polegająca na jak najefektywniejszym wykorzystaniu pistoletu z bliskiego zasięgu. Ta SW była inspiracją dla filmu "equilibrium". ;) W każdym razie trochę za bardzo operujesz terminem "iaido". Iaidonie jest tożsame ze sztuką władania mieczem, iaido jest sztuką szybkiego wyjęcia i zadania ciosu najczęściej z pozycji siedzącej czyli seiza. Natomiast do szermierki japońskiej zalicza się kendo i ogólnie reszte styli kenjutsu. Kendo i Iaido to formy współczesne dawnych styli kenjutsu i iaijutsu. Nie są one całkowicie "usportowione" ale ich hierarchizacja oraz stopień zorganizowania są dostosowane do naszych współczesnych czasów.

Z tego co wiem to w każdej sztuce walki powinno być kiai, bo to uczy odpowiedniego sposobu oddychania. Tak jaknapisałem to nie jest koniecznie taki okrzyk jak jest w "karate kid" (aaajjjjaaaaaaa) tylko sposób napięcia mięśni przez prace przepony. Kiai łatwo zaobserwować przy walkach kendo oraz przy pracy mistrzów kenjutsu. W iaido też powinno być kiai... tyle że może nie jest tak eksponowane... chociaż faktycznie jakoś średnio mogę skojarzyć jakiś filmik z iaido na którym by słychać było znaczące kiai.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024