Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gu Zhizi - 2 filmiki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Gu Zhizi - 2 filmiki
Gu Zhizi, czyli Stare Chuojiao. Ponoc pierwotna wersja Chuojiao cwiczona w Suning, w prow. Hebei.
Oba filmiki maja po ponad 120 mega i b. wolno sie sciagaja, ale warto.
Zwlaszcza filmik drugi jest wart obejrzenia; takie wioskowe kungfu.
Jibengong, cwiczenia w parach - miodzio :-)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
Znakomite filmy, dzieki za linki. Z towarzyszacych artykulow wynika, ze jest to pierwszy material video o tej galezi wywodzacej sie w prostej linii od Feng Keshana i przekazywanej w rodzinie Yin. W tym wszystkim brakowalo mi jednak miekkosci i poruszania (ruchow ciala) w linii Wu Binlou - Hong.

Oby wiecej takich rarytasow wychodzilo na swiatlo dzienne.

Jarek
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
witam,

miodzio Andrzej, dzieki. "wiejskie" znaczy sie dobre czyz nie? :wink: niezly material, rzadko mozna cos takiego wyczaic w necie. BTW czy Twoje jest rzeczywiscie duzo mniej twarde? poklon
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
Czesc! Ciesze sie, ze Wam sie podobalo :-)
Co do twardosci, czy braku miekkosci, to faktem jest, ze wyglada to znacznie mniej subtelnie niz chuojiaofanzi, ktore cwiczymy. Natomiast porownujac samo nasze chuojiao (ten niby-rdzen chuojiaofanzi) do chuojiao, jakie widac na filmiku nr 1, gdzie demonstruje mlodziez, to nasze wydaje mi sie bardziej 'solidne' nawet od ichniego. Naturalnie dwoch panow z drugiego filmiku rozwiewa wszelkie watpliwosci ;-)

Co mi sie bardziej (z roznic) rzucilo w oczy, to to, ze maja tendencje do odchylania sie do tylu przy kopaniu, czego raczej u nas unikamy. Druga rzecz to inny sposob poruszania sie (chodzenia) w quasi sparingowych cwiczeniach.
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
Solidnosc, "ciezkosc" techniki bierze sie z rozluznienia (budowanego np Zhan Zhuangiem), bez tego bedzie "piao" - w zastosowaniu "odbije sie" od przeciwnika, zamiast "wniknac" w niego. Gdzies posrodku pierwszego filmiku zreszta ktos z boku wlasnie krytykuje, ze demonstrujacy robi zbyt "piao".

pzdr

Jarek
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki

Solidnosc, "ciezkosc" techniki bierze sie z rozluznienia (budowanego np Zhan Zhuangiem), bez tego bedzie "piao" - w zastosowaniu "odbije sie" od przeciwnika, zamiast "wniknac" w niego. Gdzies posrodku pierwszego filmiku zreszta ktos z boku wlasnie krytykuje, ze demonstrujacy robi zbyt "piao".

pzdr

Jarek


Szczerze mowiac, piszac swego posta nie myslalem o ciezkosci/lekkosci, jako cesze wykonania, ale bardziej o tym jak sa skonstruowane ich formy. To chuojiao jest z natury bardziej lotne jakies w moim odczuciu (nie to, ze gorsze oczywiscie).

Ja ogladam bez dzwieku, jakby mowili cos ciekawego jeszcze, to skrobnij przy okazji :-)
  • 0

budo_czarny rafał
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
Cze
Ja oglądałem z dzwiękiem, ale oni tam mówią po chińsku więc bez różnicy :-) . Chyba że Jarek nam coś podpowie czy mówią coś ciekawego :-) , ale filmy świetne. Wielkie dzięki.
A mam tylko pytanie do drugiego filmu. Możecie mi wyjaśnić co ma znaczyć to trzymanie nóg i rąk chyba nad parą przed ćwiczeniami kopnięć i uderzeń. To ma jakieś znaczenie w rozlużnieniu czy wzmacnianiu.
Pozdrawiam i jeszcze raz Wielkie dzięki za ciekawe filmy.
  • 0

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki



Szczerze mowiac, piszac swego posta nie myslalem o ciezkosci/lekkosci, jako cesze wykonania, ale bardziej o tym jak sa skonstruowane ich formy. To chuojiao jest z natury bardziej lotne jakies w moim odczuciu (nie to, ze gorsze oczywiscie).

Ja ogladam bez dzwieku, jakby mowili cos ciekawego jeszcze, to skrobnij przy okazji :-)

Cześć
No właśnie nawiązując do kopania, odchylają się jak w Zitianowym CJFZ przy kopnięciach "kołyskowych".
Ale trzeba przyznać, że kopnięcia w piszczele wyglądają prawie tak samo, różnica jaką wyłapałem to odchylanie i przekazywanie siły z kroku w trochę inny sposób. Przypomina mi to dyskusję z nauczycielem na temat low kicków (których nie ma) i kości piszczelowej...trzeba przyznać, że jest to argument przekonujący (cegłówki mpeg):) "jak trafisz to złamiesz" , zatem nie pozostaje nic innego jak nadal kopać w słupki,drzewa etc. ;)
Gdzieś na forum KUNG FU magazine, jakiś turysta wspominał jak mistrz Hong Zitian "wykorzeniał" go właśnie kopnięciami w piszczele. Doskonały przykład idei wyłączania kończyn przeciwnika - "nie może sie poruszać, nie może walczyć"
I w pekińskim odłamie nie zauważyłem takich obszernych ruchów. Skojarzyły mi się z Choy lee fut, podobne uderzenia z szerokiego zamachu...
Robią panowie wrażenie....
Pozdrawiam
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
witam,

tak przy okazji. Yu Tiancheng preferowal kopniecie bez odchylenia, bardzo blisko gora ciala pozostajac w kontakcie, wrecz wiazac rece. natomiast Jego Brat Yu Tianlu kopie bardziej klasycznie z odchyleniem i ze sie tak wyraze bardziej do srodka po luku. mielismy teraz okazje latem wymienic techniki z kilkoma starszymi uczniami Yu Tianchenga, bardzo ciekawe bylo porownac stara technike uczona 20 lat temu i pozniejsza oparta o doswiadczenia, ze sie tak wyraze - czeste. ewolucja oczywiscie uzasadniona choc szczerze przyznam, ze ze wzgledu na moja budowe kilka starych " sposobow " bardzo mi podpasowalo. oczywiscie te drobne roznice nie wplywaja na wspolne zasady ruchu. i rzeczywiscie obserwujac ludzi widze, ze bez zhang zhuangu zbudowanie sily, " ukorzenienia" ( prosze wybaczyc okreslenia - braki jezykowe) uniemozliwia kopanie prawidlowe. wlasciwie uniemozliwia zrozumienie czegokolwiek, poniewaz czlowiek praktycznie jest odciety od sily - i nawet okreslenie " piao " to czasem za duzo - bo bywa calkiem " koslawo "...
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
no faktycznie Jarku robia wrazenie i troszke te obszerne ruchy - takie zamachowe kojarza sie z clf. a te wylaczanie nog jest dosc popularne i jak sie przekonalem potrafi zadziwic. zreszta Marek ma tez takie doswiadczenia. malo ludzi jest w stanie zareagowac, chyba ze wchodza mocna w nogi - no ale robia sie dywagacje - pozdrawiam serdecznie
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
Wsluchiwalem sie w pierwszy filmik, ale oprocz szumu, klekotania traktorkow, jakichs przygluszonych rozmow z silnym lokalnym akcentem, trudno jest cos wylowic. Uwaga "piao" pada gdy forme robi chlopak ubrany na czarno gdzies kolo 6:30; przedtem ktos kogos sztorcuje mowiac "wyprostuj plecy", i poganiajac "szybciej" przy krotkiej sekwencji z obrotem na koncu.

Powiem szczerze, ze choc generalnie podobaja mi sie te filmy, to poziom techniczny szczegolnie na drugim filmie nie zwala mnie z nog. Juz w drugiej polowie pierwszego klipu widac to, gdy gosc w brazowej wiatrowce robi krotkie kombinacje (chyba wieczorem, w kazdym razie nie w sloncu) - jest sztywny, kopie kiepsko (wyraznie widac to w jego Yuan Yang Tui, ktore tu nazywaja Hou Ding Tui), a techniki reczne to takie cepy pelne "Man Li" (dzikiej sily). Widac to pozniej wyraznie podczas cwiczen utwardzajacych, gdy uderza w worki zawieszone na scianie.

Czarny Rafal, pytales o to "wedzenie rak" i nog na drugim klipie. Sa to cwicenia rozwijajace "Stalowe Stopy" Tie Jiao Tou), "Stalowe Ramiona", etc. Ta odmiana Chuojiao wykorzystuje specjalne "lekarstwo", nad ktorego oparami "wedzi" sie utwardzana potem konczyne (lekarstwo znajduje sie w otworze w podlodze). Pobudza to krazenie krwi i zapobiega powstawaniu urazow, ktore moglyby przeksztalcic sie w powazne kontuzje. Zwykle lekarstwo stosuje sie dwukrotnie - przed utwardzaniem i po nim (choc nie jestem pewien, czy tak jest w tym przypadku). Z artykulow o tym stylu wynika, ze rok takich cwiczen daje juz bardzo dobre utwardzenie. NB w niektorych galeziach Bagua stosuje sie podobne metody utwardzania, glownie dloni, ktore najpierw "wedzi" sie nad gotowanym "lekarstwem", a gdy jego temperatura spadnie, obmywa w nim dlonie i wciera w skore. Utwardzanie poparte stosowaniem takiego srodka nie tylko nie znieksztalca dloni (nie powstaja zadne narosla, etc), ale wrecz powoduje, ze wygladaja one jeszcze delikatniej.

Co do pokazu rozbijania cegiel, to bez watpienia chlopaki maja "pare" w kopnieciach, choc jest w tym tez zastosowany trik - cegly ustawione sa w pewnej - choc niewielkiej - odleglosci od siebie i tak naprawde rozbijaja sie jedna o druga; sila kopniecia skierowana jest po skosie do gory, wiec gora pierwszej cegly uderza o gore drugiej, ta o nastepna, itd.

pzdr

Jarek
  • 0

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki

(wyraznie widac to w jego Yuan Yang Tui, ktore tu nazywaja Hou Ding Tui

Jarek



Mam prośbę - co znaczy Hou Ding Tui ? Nie widzialem 1 klipu-ciekawe jak bardzo różni sie od tego w Cjfz.

Pozdrawiam
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
W końcu udało mi sie obejrzeć filmiki :) (kilka godzin sciągania) ale warto było :) Jak dla mnie rewelacja, więcej takich poproszę aby zmienić w naszym kraju obraz chińskiego gong fu :)
Andrzej Jesteś Wielki :)
  • 0

budo_sj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
Hou Ding Tui (Hou Ding Tang) to najbardziej reprezentatywne kopniecie Chuojiao, tzw. Jiu Fan Yuan Yang Tui (Kopniecie 9 Zmian Kaczki Mandarynki).

Na pewno wiesz o co chodzi, tylko nazewnictwo Cie zmylilo.

pzdr

Jarek
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
sciagnelem sobie wlasnie te i filmiki i szczeka mnie opadla bo wlasnie TA wersje kiedys cwicyzlem przez bardzo krotki czas i tych form ktore wykonuje ta dziewczyna w rozowym sie uczylem :) :!: az sie wzruszylem :!:
byla pewna roznica w przekazie np kopiac mandarynke nie skrecac tulowia do tylu w kierunku nogi kopiacej i te slynne tupanie tez bylo nieco inaczej bo ruchem kolistym biodra i na koncu zakorzenienie cialo (tulow) proste i stabilne
  • 0

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki

Hou Ding Tui (Hou Ding Tang) to najbardziej reprezentatywne kopniecie Chuojiao, tzw. Jiu Fan Yuan Yang Tui (Kopniecie 9 Zmian Kaczki Mandarynki).

Na pewno wiesz o co chodzi, tylko nazewnictwo Cie zmylilo.

pzdr

Jarek


Dziękuję.
Yuan Yang Tui sprawiło mi już nieraz "wstyd" przed nauczycielem, po prostu czułem, że marnuję jego czas.
Chińsko-języczny Taaigihk (pozdrawiam :D ) przetłumaczył mi kiedyś nazwę wraz z jej drugim "dnem", dlatego ciekaw byłem jaką inną nazwą (Hou Ding Tang) potraktowali te kopnięcie w przekazie na filmach. Braki językowe to straszna rzecz. A swoja drogą to nazewnictwo technik może czasem być "rozbrajające" (nieprawdaż panie Oldman :wink: ? kotki i kurczaki :) )
Pozdrawiam serdecznie.
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
Tak naprawde to u nas to kopniecie tez sie nazywa czasem houtui, albo hou ding chang (ta ostatnia nazwa tylko dla wersji z przybiciem w glebe) :-)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
Też się wzruszyłem jak obejrzałem te fimiki :)

To kopnięcie w podudzie wykorzystujemy w Splashing Hands (esds). Jesli jego efekty sa takie jak na cegłach widocznych na filmie, to tylko mnie to utwierdza w przekonaniu ze dobrze wybrałem.

Zresztą jeden z lepszych filmików instruktarzowych kung fu jakie w życiu widziałem :!: Jest pokazana technika, metodyka/metoda treningowa. I prosta skuteczna rzecz, a nie czary mary z kulą z drewna czy innym device
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki

Zresztą jeden z lepszych filmików instruktarzowych kung fu jakie w życiu widziałem Exclamation Jest pokazana technika, metodyka/metoda treningowa. I prosta skuteczna rzecz, a nie czary mary z kulą z drewna czy innym device


To po prostu taki standardowy trening jest pokazany, a nie jakieś cuda. Ale faktem jest, że niektóre patenty fajne, choćby ten z pudłem do okopywania :)
A wy się odchylacie przy tym kopie, czy nie? Bo u nas się robi troszkę inaczej niż tu, bardziej "w kroku".

K.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gu Zhizi - 2 filmiki
Krzyś chciał powiedzieć "w trakcie kroku". To znaczy, że jeśli kopnięcie nie trafi, robi się z togo od razu krok zmniejszający dystans. Ważniejsze jest poruszanie, a kopnięcia są bardziej "w przelocie".
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024