Skocz do zawartości


Zdjęcie

5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_macieek19
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
Witam Wszystkich forumowiczów i forumowiczki :)

Aikido zaczałem ćwiczyć na poczatku lat 80- tych mieszkałem wtedy z rodzicami w Belgii gdzie jako zajecia zaliczajace WF mieliśmy do wyboru: gimnastyke, gry zespołowe no i aikido :)
Po powrocie do polski na poczatku lat 90 tych ćwiczyłem aikido w róznych sekcjach m.in w Szczecinie u Jacka Wysockiego nieco później wylondowałem w Krakowie gdzie ćwiczyłem do 2002 roku. W minionym wieku :wink: to byl rok 1994 miałem okazje byc na seminarium z senseiem Filipem Orban facet zrobił na mnie ogromne wrazenie , mial technike, finezje a jednoczesnie bardzo silny przekaz. Do dziś dnia miałem okazje i wielka przyjemnosc spotkać Filipa kilka razy m.in w Krakowie, Warszawie i Oslo. To co podoba mi sie w tym człowieku to ze prze cay czas sie zmienia -rozwija a każdy prowadzony przez niego staż zawsze wnosi cos nowego.

jak to jest z Polskimi 5 danami i wyżej np. p. Roman Hoffmann, P. Borowski itd - jak wypadają w porównaniu np. z Filipem Orban!!??? 5dan vs. 5dan ?? np Hoffmann vs. Orban???

Wiem te porównania sa zbyt dziecinne i bardzo banalne ale czy Was to kiedys choć troche zastanawiało?
Może wynika to z braku nauczyciela, może czasy kiedy nasza elita zaczynała nie były zbyt dobre do edukacji aikido?? (zamkniete granice, brak kontaktu z nauczycielami z zachodu czy Japonii?)
Aikido w Polsce jest obecne juz od ponad 20 lat a cały czas cierpimy na Brak autorytetów czy prawdziwych 5-6 danów! W zamian dostajemy solidna porcję polityki i wzajemnych konfliktów naszych "elit" powstają nowe federacje a co do rozwoju i ... a szkoda pisać
Na szczęście powoli idzie ku dobremu, odwiedzaja nas coraz bardziej wybitni znawcy tematu :) , można wyjechac i swobodnie ćwiczyć za granica w dobrych dojo a póżniej zgłębiać nabytą wiedze u siebie w dojo.
Ale taka opcja jednak nie dotyczy wszystkich.
A na szczycie jak w parlamencie tak naprawde nic sie nie zmienia!?

Bardzo przepraszam o ile kogoś uraziłem, nie miałem tego na celu a raczej chciałem poznać też Wasze opinie jakie macie na ten temat?

Czy wiec można porównać Hoffmana (5dan) do F. Orban (5dan) - ....?

Pozdrawiam,

Bartek from Crakovia:) :roll:
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
Jeśli chodzi o porównania polskich mistrzów do mistrzów z zachodu, nic nie mogę powiedzieć, ponieważ nie byłem na seminarium np. z sensei Orban.
Mogę natomiast powiedzieć, że nie zgadzam się z tym, że nasi mistrzowie nie mają kontaktu z mistrzami japońskimi.
Z tego o wiem, to sensei Borowski non stop jeździ na różne starże z mistrzami japońskimi: z seinsei Kenetsuka, Fujimoto, Asai itp. Ciągle gdziś jeździ za granicę.
Pokaż mi innego nauczyciela z 5 czy 4 DAN, który tak duż uczestniczy w stażach za granicą.
  • 0

budo_koshirae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Centralna Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
1. Ja nie lubie nikogo chwalić im wypowiadać się na forum na zasadzieL: a moj nauczycel to jezdzi 500 dni w roku na seminaria bo jakby tak rzeczywiscie bylo to nie mialby czasu dla swoich uczniów. To ile kto jeździ nie znaczy przecież jak szybko rosną jego umiejętności. Przecież postep to suma wielu, wielu czynników...a nie tylko wpisów w książeczce i pieczątek.

2. Nie czuję kompetencji i potrzeby oceniania 5 danów bo jeszcze nie mam takiego poziomu.

3. Zaręczam Cię, że jest w Polsce nauczyciel który jeździ na staże zagraniczne stosunkowo często a nawet prowadzi treningi wśród wysokich danów :) zagramanicą.

Życie jest sztuką wyboru...i poszukiwania wiedzy. Znajdują ją tylko nieliczni.

Pozdrawiam
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?

Aikido w Polsce jest obecne juz od ponad 20 lat a cały czas cierpimy na Brak autorytetów czy prawdziwych 5-6 danów!

Ale za to mamy 7. dan! :D
Przejrzyj archiwum, o porównaniach było już parę razy.
Żeby jednak zaoszczędzić Ci trochę czasu, powiem Ci jaki wniosek można najszybciej wyciągnąć z naszych wcześniejszych tutaj dyskusji. Otóż taki, że od 3. dana w górę nikt w Polsce na swój stopień nie zasługuje :wink: :lol:
Pozdrawiam :-)
h-k
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
Wcale nie. Jest jeden Miszcz z Sarapat :) Tylko tak do końca nie wiaadomo którego on ma Dana :)
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?

Żeby jednak zaoszczędzić Ci trochę czasu, powiem Ci jaki wniosek można najszybciej wyciągnąć z naszych wcześniejszych tutaj dyskusji. Otóż taki, że od 3. dana w górę nikt w Polsce na swój stopień nie zasługuje :wink: :lol:
Pozdrawiam :-)
h-k


Widziałem w tym roku egzamin na 3 dana, w którym zdający pokazał się z bardzo dobrej strony. I wydaje mi się, że powyższe jest uogólnieniem. Natomiast porównania mistrzów pozostawiłbym samym mistrzom.
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
Cóż jako, że padło nazwisko mojego nauczyciela (P.Orban) pozwolę sobie zabrać głos...
Kiedyś miałem podobne problemy, ale obecnie staram się nie oceniać w ten sposób..
Każdy szuka własnego nauczyciela, lini, przekazu, który mu najbardziej odpowiada - jedni wolą R.Hoffmana, inni P.Orban, a jeszce inni Doshu. Każdy dobiera sobie to co mu najbardziej odpowiada. Dla mnie P.Orban jest zdecydowanie numerem 1 ze wszystkich widzianych dotąd nauczycieli - i tych z 8 danami i tych z 1 ... ale dla kogoś innego może być zupełnie inaczej. W aikido nie ma klarownych zasad oceny, nie ma możliwości konfrontacji - więc po nie ma co strzępić języka.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?

jak to jest z Polskimi 5 danami i wyżej np. p. Roman Hoffmann, P. Borowski itd - jak wypadają w porównaniu np. z Filipem Orban!!??? 5dan vs. 5dan ?? np Hoffmann vs. Orban???

gratuluje tupetu.. mi, by przez mysle nie przeszlo porownywanie..
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?


jak to jest z Polskimi 5 danami i wyżej np. p. Roman Hoffmann, P. Borowski itd - jak wypadają w porównaniu np. z Filipem Orban!!??? 5dan vs. 5dan ?? np Hoffmann vs. Orban???

gratuluje tupetu.. mi, by przez mysle nie przeszlo porownywanie..


Aiki - to pewnie dlatego, że jesteś zajęty bronieniem bastionu męskości w walce z budo+baby...... czasu po prostu nie masz.



:wink: :) :) :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?

Aiki - to pewnie dlatego, że jesteś zajęty bronieniem bastionu męskości w walce z budo+baby...... czasu po prostu nie masz.


glupi albo prowokator...
tamten watek nie byl bronieniem meskosci, postawiona zostal teza i nie bylo sensownych kontragumentow. jak chcesz tosie tm dopisz a nie wrucaj jakies offtopicki do innych watkow.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
Moim zdaniem odpowiedź jest prosta..Nigdy stopień nie jest równy stopniowi :wink:
I tak sobie myślę,że nie wypada porównywać róznych nauczycieli bo 1. napewno jest to wiele osób z różnych sekcji i nie jest im miło,kiedy słyszą złe słowa o swoim senseiu a 2. po co? ;P W aikido nie ma konfrontacji,także ciężko jest co kolwiek udowodnić ;)
POzdrawiam jesiennie :wink:
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?

(...) tak sobie myślę,że nie wypada porównywać róznych nauczycieli bo (ciach) po co? ;P

Eeee... boo... i tak wiadomo, że najlepsi są nauczyciele klubu Meian...? :wink:
Pozdrawiam ciepło :-)
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
Oczywiście,że są najlepsi :) Klub Meian rządzi! ;) I nie wstydzę się tego głosić wszem i wobec ;) Sensei Orban jest swietny i już nie mogę się doczekać stażu z Nim!!!! :)
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?

tamten watek nie byl bronieniem meskosci, postawiona zostal teza i nie bylo sensownych kontragumentow. jak chcesz tosie tm dopisz a nie wrucaj jakies offtopicki do innych watkow

g..., pardon: "madry inaczej", albo prowokator... :)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
eee tam Pszczyna rządzi! :roll: :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
wolnosc rzadzi

to idz sie nią cieszyc...
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?


Aiki - to pewnie dlatego, że jesteś zajęty bronieniem bastionu męskości w walce z budo+baby...... czasu po prostu nie masz.


glupi albo prowokator...
tamten watek nie byl bronieniem meskosci, postawiona zostal teza i nie bylo sensownych kontragumentow. jak chcesz tosie tm dopisz a nie wrucaj jakies offtopicki do innych watkow.


OT ON

pfff... aleś Ty napiety Aiki. coś Ci chyba nie służy, bo się usztywniłeś jak guma na mrozie.

gwoli wyjaśnienia - te buźki, które się wkleja to służą do wyjaśniania emocji. mrugnięcie oczkiem i szeroki uśmiech powinny Ci powiedzieć w jakim tonie była ta wypowiedź.
jak nie to wal na priva - wyjaśnie co i jak.

zapal sobie jointa albo walnij piwko, bo się jeszcze nerwicy nabawisz.

pozdrawiam

k.

OT OFF
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
w sumie nie ma co porównywać bo jeden na przykład może dopiero co zdał na 5 dana a drugi 5 dana otrzymał wieki temu i nie miał ochoty na egzaminy ale nie poprzestał na doskonaleniu technik .W tym wypadku porównanie nie ma sensu. A pozatym stopień to tylko stopień jak siedzisz w rzędzie to przeciez nie masz myśli typu "kurde to ja powinienem siedzieć na tym miejscu" tylko chcesz hierarchicznie w odpowiednim porządku żeby(jak to nasz sensei żartobliwie mawia) "świat sie nie przewrócił" :P
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
No ot zagwostka. :roll:
Do klatki z nimi, wyjdzie lepszy, słabszego się wyniesie :twisted:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 5 Dan równy 5 Danowi...?? - jakie są wasze opinie?
z ksiazki mądrości zydowskie:

byly dwie wsie.. grzybkow i pipkow, ludzie z kazdej wsi uwazali ,ze ich rabin jest najmądrzejszy. ale w koncu postanowili to sprawdzic.. i namowili rabinow na spotaknie. obie wsie poszyly zobaczyc jak bedzie wygladal pojedynak madrosci pomiedzy rabinami.
rabuini zas przyszli, usiedli,, posiedzieli godzinke i rozeszli sie w milczeniu..

koniec koncow ktos nie wytrzyma i pyta sie rabiegoo. rabe.. dlaczego nic nie mowiles?
a rabin a to: a po co? on wie wszystko, ja wiem wszystko.,. o czym tu gadac?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024