Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Pytanko
Przeglądam ostatnio dużo fotek i filmów z pokazów i narzuca mi się jedno pytanko.
Czy w shikko i ukemi palce powinny być zawsze podwinięte (wbite w matę ale nie pazurami :lol: ), bo jak oglądam sobie różne style to widzę, że u niektórych to stópki płasko leżą na tatami.

Nasz sensei zawsze nam powtarza, że z paluchów to siła i sprężystość idzie. Tak w shikko jak i w ukemi.
  • 0

budo_bb_zuk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Z podwiniętymi palcami, czyli w kiza jest się bardziej mobilnym. Przynajmniej tak to odbieram.

Czy w shikko i ukemi palce powinny być zawsze podwinięte


Mnie uczono: w shikko poruszamy się w kiza, a przy wykonywaniu ukemi paluchy płasko.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
to ciekawe zagadnienie.
Generalnie to są style w których siedzi się w seiza, są takie, gdzie caly czas kiza.
Argumenty za płaskimi stopami:
- Bezpieczniej, jak ci ktoś na nogę spadnie, to mie masz achillesa w proszku.
- Zdrowiej. Ja na ten przykład nie jestem w stanie wygiąć tak dużego palucha, by móc siąść wszystkich na palcach, co skutkuje tym, że w kiza opieram cały ciężar ciała na czubkach 2 palców. Nie musze mówić że to boli. W dodatku ciężko utrzymać rownowagę.
- Stabilniej - duża płaszczyzna podparcia.
- Zdrowiej przy padach - duża płaszczyzna kontaktu z mata przy rolce, brak bocznych skrętów na kostce przy wstawaniu.
Przeciw widzę tylko to, że na płasko ciężej się poruszać. Shikko zasadniczo w kiza.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Zasadniczo to tylko jeden styl aikido na calym swiecie nie podwija palcow przy shikko --- ten stworzony przez H.K. sensei.
Moze sensei mial wade anatomiczna stop, uszkodzone kostki lub takie widzimisie -- tego sie juz nigdy nie dowiemy. Wiadomo zas, ze jego spadkobiercy lubia dorabiac do tego zaraz cala filozofie.

Zarowno Dziadek, jak tez Daito ryu, oraz te Koryu ktore mialem przyjemnosc ogladac zawsze poruszaja sie na kolanach z podwinietymi palcami. Od tysiacleci wiadomo, ze cala moc technik z mieczem a takze jujutsu, rodzi sie w duzym palcu tylniej stopy. Dokladnie tak samo jest w aikido - jako ze ma korzenie w jujutsu.


Jak Majka zaczyna walczyc w ne-waza u judokow, to jej mobilnosc jest taka, ze judocy po prostu wysiadaja. Bo ona porusza sie z podwinietymi palcami a oni niezdarnie usiluja przesuwac sie z plaskimi stopami, no kompletne badziewie :P
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Zasadniczo to tylko jeden styl aikido na calym swiecie nie podwija palcow przy shikko --- ten stworzony przez H.K. sensei.
Moze sensei mial wade anatomiczna stop, uszkodzone kostki lub takie widzimisie -- tego sie juz nigdy nie dowiemy. Wiadomo zas, ze jego spadkobiercy lubia dorabiac do tego zaraz cala filozofie.


Żeby było zabawniej, to on bardzo czesto klekał również z na palce, co znakomicie widać na filmikach załączonych przez Randalla w temacie o filmach. To chyba już taka natura ludzka żeby być bardziej Japońskim od Japończyków. W kazdym razie myślę, ze sam mistrz HK oblałby egzaminy u nie jednego ze swoich uczniów za te podwiniete palce :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
żeby sie jeszcze popastwic nad końkurencją - dorabianie filozofii do płaskostopia o tyle jest dziwne ze pzreciez wywodzimy sie ruchem z tradycji japonskiej i sama geneza suwari waza to poruszanie sie w kleku. a jak wiadomo HKowcy w kleku sie nie poruszają jeno tkwiom centrum w ziemie matke wbici.
na dowód za niedoścignionymi wzorami tu na forum, zobowiazuje sie wystawic jednego z moich hartów szybkich jak rącze cośtam do wyścigu na 50 metrów w suwari waza. niech sie okaze czyje aikidowanie jest lepsze.... hehehehehe.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

żeby sie jeszcze popastwic nad końkurencją - dorabianie filozofii do płaskostopia o tyle jest dziwne ze pzreciez wywodzimy sie ruchem z tradycji japonskiej i sama geneza suwari waza to poruszanie sie w kleku. a jak wiadomo HKowcy w kleku sie nie poruszają jeno tkwiom centrum w ziemie matke wbici.
na dowód za niedoścignionymi wzorami tu na forum, zobowiazuje sie wystawic jednego z moich hartów szybkich jak rącze cośtam do wyścigu na 50 metrów w suwari waza. niech sie okaze czyje aikidowanie jest lepsze.... hehehehehe.

Ale pod warunkiem ze obaj beda sie poruszac uzywajac tylko irimitenkan, :lol: :lol: ach prawda, konkurencja nawet nie jest w stanie wykonac irimitenkanu w suwari waza :P
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Ale pod warunkiem ze obaj beda sie poruszac uzywajac tylko irimitenkan, :lol: :lol: ach prawda, konkurencja nawet nie jest w stanie wykonac irimitenkanu w suwari waza :P

Ach jak się stęsknilem za Twoimi paszkwilami :wink:
Są, potrafią, łażę i tak i tak. Co prawda nigdy nie potrafiłem zrozumieć po co to łażenie.
Jak Jeżyk słusznie zauważył, HK robił i tak i tak. Nie ma więc sztywnej reguły.
Fakt że z płaskostopiem ciężej się chodzi, nie świadczy o tym, że się nie da. Panowie, nie popadajmy w skrajności.
Od jutra zaczynam trening zabójczych irimitenkanów, w klęczkach i na czas. :) :lol: :wink:

Randall (cieszac się ze ma wadę anatomiczną podobną do tej misztrza HK)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Co prawda nigdy nie potrafiłem zrozumieć po co to łażenie.
Randall

Och, my to robimy, zeby miec ucieche, robiac jiu waza w hanmi handachi przeciwko 5 atakujacym. Poruszajac sie na nogach, jiu waza robi sie czesto zbyt rutynowa.
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Palce bolą na początku, ale jak się wszystko porozciąga to jest już oki. Po ukemi z wybicie z palców daje też całkiem dobrą dynamikę. A swoją drogą widzę, że ci co na skuteczność narzekają mają lekkie braki do nadrobienia. :lol:
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Zasadniczo to tylko jeden styl aikido na calym swiecie nie podwija palcow przy shikko --- ten stworzony przez H.K. sensei..............


Ale zauważyłem, że syn H.K. podwija palce. Natomiast w rodzimym wykonaniu jest to rzadkością.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Palce bolą na początku, ale jak się wszystko porozciąga to jest już oki. Po ukemi z wybicie z palców daje też całkiem dobrą dynamikę. A swoją drogą widzę, że ci co na skuteczność narzekają mają lekkie braki do nadrobienia. :lol:

Ja mam dobrą dynamikę bez wybijania się z palców. :twisted: Jakie braki 8O :lol:
A paluchów nie rozciągnę, bo je miałem poskrecane niejednokrotnie. Wiesz obrotówki 8)

Szczepan jak zwykle nowość powiedział i napuszył sie jak fugu. :roll: My też, tyle ze jeśli techniki robi się w seiza, to podczas jiu waza trzeba siedzieć w seiza i poruszać sie w seiza, bo nie ma za bardzo czasu na zmienianie pozycji :lol:
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
To Randall jak będziesz miał irimi tenkan nagrany to chętnie obejrzę. Ale w shikko z zapartymi paluchami jesteś mocno mobilny, bo poza pracą bioder masz jeszcze z czego się odbić. I jak z seiza przechodzisz do tachi waza? Wyskokiem ala Bruce Lee? Do tego właśnie paluszki służą.
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
A takie cosik jak sonkyo macie?
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

I jak z seiza przechodzisz do tachi waza?

To chyba wstac trzeba, czy jak? :roll: :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Generalnie juz kiedys gadaliśmy na ten temat 8) , moze ktos wyciągnie linka do starej dyskusji

Poruszanie w suwari waza z obciągniętymi stopami jest jak najbardziej mozliwe. Wymaga jednak bardziej rozciągniętych bioder.
Tutaj przedstawiam fragment egzaminu jednego z moich kolegów (Który to egzamin mi bardzo się podobał swoją drogą)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na następującą rzecz suwari waza w naszej szkole ma zupełnie inne zadaznia i inne cele. Uwazam ze nie należy więc ich tutaj porównywać.
W naszej szkole w suwari waza (nie licząc cwiczen kokyu ho, itp.), wykonuje się tylko cztery techniki: ikkyo, nikyo, sankyo, yonkyo (w wersji omotye i ura).

W tym miejscu chciałbym wszystkie osoby z rowalonymi kolanami po cwiczeniu suwari waza z podwiniętymi palcami ;)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
a dzięki, dzięki :-)
pmasz (pozdrawiający wszystkich ćwiczących z rozwalonymi kolanami od 4 podstawowych technik płaskostopowych w suwari waza) :) :)
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
No obejrzałem i w irimi tori przesuwa się na kolanach bez podparcia stopami. Czy to daje stabilność? No i w irimi tenkan po zejściu widać zdrowe rąbnięcie kolanem o tatami.

Zadaniem palcy jest przecież ochrona kolana. Tak nam senseie różniste do głów wbijają. I racji troszkę w tym jest.

A poza tym widziałem na aikido journal syna H.K. i on wykonywał shikko po aikikaiowemu. Z paluszkami.


No i aby wstać trzeba podwinąć paluszki. Bo z seiza to można zrobić tylko stając na rękach lub wyskokiem.

Ja tylko tak z ciekawości pytam, a nie aby udowadniać, że moja racja jest najmojsza :lol:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Zadaniem palcy jest przecież ochrona kolana. Tak nam senseie różniste do głów wbijają. I racji troszkę w tym jest.

Jak robisz tenkany w klęczkach, to jakbys nie siedział, jest moment gdy obracasz się na kolanie. Kwestia kontaktu z matą, czyli "stawiania nogi po obrocie" jest róznicująca, nie powinno sie walić kolanem o matę, powinno się postawić całą płaszczyznę nogi. W ogóle powinno się sunąc po macie, nie podnosić.

No i aby wstać trzeba podwinąć paluszki. Bo z seiza to można zrobić tylko stając na rękach lub wyskokiem.

Można wstac robiąc rolkę w przód, tył, lewo, prawo, "foczkę" przez stanie na rękach i hgw co jeszcze. Tylko po co?
Podnosisz dupę do góry, stawiasz jedną nogę na stopie i wstajesz. Druga sobie cały czas leży. W czym problem?
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Chodzi mi o to czy jak leży stopa płasko przy wstawaniu czy masz mozliwość wykonać w trakcie wstawania dynamiczne tsugi ashi. W trakcie a nie po wstaniu. Bo tak naprawdę nie masz w tym momencie podparcia.

To, że ćwiczę aikikai nie znaczy, że nie mogę podpatrywać innych systemów. Powtarzam jeszcze raz nikogo nie atakuję, tylko się dopytuję, podpatruję, analizuję i wyciągam wnioski. Przecież aikido to miłość, harmonia, mnóstwo pracy nad sobą i energią ki :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024