Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

No obejrzałem i w irimi tori przesuwa się na kolanach bez podparcia stopami. Czy to daje stabilność? No i w irimi tenkan po zejściu widać zdrowe rąbnięcie kolanem o tatami.


Przesunięcie stopy jest całym piszczelem. Jezeli nie miałby podparcia to by się wogóle nie przesówał. Siłą pochodzi z bioder nie z palców stopy.
Nie wiem gdzie ty widzisz irimi tenkan ;) Prawdopodobnie chodzi ci o zejsciece z linii ataku ura. Również w tym przypadku ciązar spoczywa na drugiej nodze nie na tej, którą odchodzi. Tam nie ma zadnego rąbnięcia, bo jest ona zupełnie odciążona inaczeej bys wogóle nie mógł zrobić takiego ruchu.
Pozatym zapomniałem dodać fragment tego egzaminu był fragmentem kihonu na czas (tori tu musi mykonac 16 techinik w 60 sek.) więc siłą woli trochę precyzja spada na drugi plan.
Dlatego proszę nie wytykać błędów bo linka usunę ;) Filmik dałem tylko jako ilustrację do tematu i opinii ze w takiej pozycji nie pozna się przemieszczać

Zadaniem palcy jest przecież ochrona kolana. Tak nam senseie różniste do głów wbijają. I racji troszkę w tym jest.

Pozwolę sobie na żart. Nie mamy tak długich palcy :)
Nie mam żadnej idei jak niby palce miały by chronić kolana. Jak masz podkurczone stopy, masz tylko i wyłącznie trzy punkty podparcia na których spoczywa cięzar całego ciała (rzeczywiscie gdyby nie palce były by tylko dwa). U nas cięzar rozkłada się na całę piszczele, więc kolana są odciążone znacznie.

A poza tym widziałem na aikido journal syna H.K. i on wykonywał shikko po aikikaiowemu. Z paluszkami.


Nie ćwiczymy u syna HK. Z tego co do mnie doszły jak na razie niepotwierdzone słuchy jego syn już nie zajmuje się aikido.

No i aby wstać trzeba podwinąć paluszki. Bo z seiza to można zrobić tylko stając na rękach lub wyskokiem.


Dla mnie to troche dziwne pytanie, wy nie siedzieliscie nigdy w sei-za?
Wstecie po mokuso z wyskoku?

Ja tylko tak z ciekawości pytam, a nie aby udowadniać, że moja racja jest najmojsza Laughing


Spoko lubię techniczne dyskusje, nieczęsto tu się zdażają.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

a dzięki, dzięki :-)
pmasz (pozdrawiający wszystkich ćwiczących z rozwalonymi kolanami od 4 podstawowych technik płaskostopowych w suwari waza) :) :)


Jak spotkam taką osobę nie omieszkam przekazać :)
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Garry zejście z lini ataku i wykonanie ura to irimi tenkan się mi tak wydaje :roll:
A gość w moim odczuciu wypada raczej przekonująco. Pracę bioder też widać.
Z seiza wstajemy wysuwając prawą łapkę do przodu, klęcząc równocześnie na lewej i w tym momencie pojawiają się paluszki i wstajemy jednym płynnym ruchem.

Ponoć kto pyta nie błądzi.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Garry zejście z lini ataku i wykonanie ura to irimi tenkan się mi tak wydaje :roll:


W waszej terminologii najbardziej by pasował kaiten tenkan.
U nas irimi znaczy wejscie, tam nie ma wejscia.

A gość w moim odczuciu wypada raczej przekonująco. Pracę bioder też widać.
Z seiza wstajemy wysuwając prawą łapkę do przodu, klęcząc równocześnie na lewej i w tym momencie pojawiają się paluszki i wstajemy jednym płynnym ruchem.

Ponoć kto pyta nie błądzi.


Przy wstawaniu podkurczamy palce, przenosimy na nie cięzar następnie odrywamy oba kolana równoczesnie. Ale jak wstaniesz tak jak napisałeś nie będzię to grzechem. Ale generalnie pokutuje opinia ze podpierają się rękami stare dziadki ;)
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Garry ale ja nie pisłem o podpieraniu się rękami. Lewa noga równa do prawej, rąsie przed zawodnikiem. No full profi.

A z kiza to wstajemy też do sonkyo i do prostego. Rączki przed sobą, osobnik wyprostowany. No full profi. :lol:
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Nie mam żadnej idei jak niby palce miały by chronić kolana. Jak masz podkurczone stopy, masz tylko i wyłącznie trzy punkty podparcia na których spoczywa cięzar całego ciała (rzeczywiscie gdyby nie palce były by tylko dwa). U nas cięzar rozkłada się na całę piszczele, więc kolana są odciążone znacznie.


hmmm...
jak chodzisz na nogach to masz 2 punkty podparcia i wystarcza, dyskusja juz była, każdy jak zwykle miał swoje argumenty nie do zbicia ;)

jedno tylko dodam - shikko z palcami podwiniętymi jest bezpieczne dla kolan, ale tylko wtedy jezeli robi się je dobrze, tzn. tak żeby ciężar ciała trzymac na stopach a raczej palcach, w większości na duzych palcach, inaczej mówiąc z tyłu, kolana podczas ruchu dotykają maty bardzo lekko, mobilność jest wtedy o niebo większa niż w przypadku płaskich palców a kolana są bezpieczne

na filmie z tego egzaminy widać garry że facet biega właśnie na kolanach, za kazdym razem jest zmuszony przenieść ciężar ciała na kolana żeby się ruszyć bo nie może go przenieść na palce, nie wmawiaj mi że da się tak szybko chodzić z ciężarem ciała "pośrodku" piszczeli...

no ale sam pisałeś - inne cele macie 8)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

hmmm...
jak chodzisz na nogach to masz 2 punkty podparcia i wystarcza, dyskusja juz była, każdy jak zwykle miał swoje argumenty nie do zbicia ;)


Wiem, wiem Łukaszu i wpominałem już o tym ;)

jedno tylko dodam - shikko z palcami podwiniętymi jest bezpieczne dla kolan, ale tylko wtedy jezeli robi się je dobrze, tzn. tak żeby ciężar ciała trzymac na stopach a raczej palcach, w większości na duzych palcach, inaczej mówiąc z tyłu, kolana podczas ruchu dotykają maty bardzo lekko, mobilność jest wtedy o niebo większa niż w przypadku płaskich palców a kolana są bezpieczne


Nigdy nie pisałem ze nasz pozycja jest bardziej mobilna ;)
Natomiast ciekawy jestem jak wy robice te irimi tenkany trzymając cięzar ciała na palcach. :)

na filmie z tego egzaminy widać garry że facet biega właśnie na kolanach, za kazdym razem jest zmuszony przenieść ciężar ciała na kolana żeby się ruszyć bo nie może go przenieść na palce, nie wmawiaj mi że da się tak szybko chodzić z ciężarem ciała "pośrodku" piszczeli...

no ale sam pisałeś - inne cele macie 8)


Nie jest naszym celem sensu stricto tak szybko robić w suwari waza ;) , niestety nie mam zadnego filmiku z suwari waza osób niższych stażem które nie jest obarczone ramami czasowymi. Wtedy jest miejsce i czas na pokazanie precyzji. Aby zmiesciec się wczasie niektórzy stosuja troche tricków, a to nie docisnięta dzwigina, czy tak jak w tym wypadku podniesione deko biodra w trakcie przemieszczenia. Lepiej stracic parę 'punktów' na tym niz nie zwiescic się wczasie (inaczej straszne konsekwencje ;) ).

Generalnie problem polega w waszym spojrzeniu na tę sprawę, u was normalne techniki przekładają się na suwari waza i na odwrót. U nas gdzie zostało to ograniczone w zasadzie tylko do dźwigni, taka mobilnosc nie jest potrzebna.

BTW. Czy da się tak szybko przemieszczac w suwari waza, nie wiem egzamin na 1 kyu ciągle przedemną, a w suwari waza nie czuję się mocarzem ;)
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

A poza tym widziałem na aikido journal syna H.K. i on wykonywał shikko po aikikaiowemu. Z paluszkami.


Chętnie bym zobaczył ten filmik - poprosze o adres :wink: .
Z tego co wiem to syn Senseja Hirokazu Kobayashi nigdy nie ćwiczył aikido - natomiast ćwiczy syn innego Kobayahsiego i to też 8 dana - mianowicie Yassuo Kobayashi - a imię jego Hiroaki. Możliwe, że chodzi o niego....chętnie sprawdzę Twoje spotrzeżenia.
Zapewniam cię, że niczym specjalnym nie zachwycał - przebywał w naszym kraju chyba przez pół roku, a wręcz przeciwnie nie umiał się przystosować do naszych zwyczajów. :wink:
Proponuje by zastanowić się po co robi się techniki w suwari-waza....nie lepiej przejść do parteru? :wink:

Pancer (szczęśliwy, ze już nie ćwiczy shikko :D )
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Proszę bardzo. Ale linki do aikido journal nie działają (jak mnie Randall poinformował).
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
W video kliknij na Saito i pierwszy odz góry z numerem 17
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Natomiast ciekawy jestem jak wy robice te irimi tenkany trzymając cięzar ciała na palcach. :)


:) imposible :) oczywiście na kolanach, a jak inaczej... grunt to jak najszybciej ;)

BTW. Czy da się tak szybko przemieszczac w suwari waza, nie wiem egzamin na 1 kyu ciągle przedemną, a w suwari waza nie czuję się mocarzem ;)


wciąż? opieprzasz się i tyle... :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

W naszej szkole w suwari waza (nie licząc cwiczen kokyu ho, itp.), wykonuje się tylko cztery techniki: ikkyo, nikyo, sankyo, yonkyo (w wersji omotye i ura).

ech, ubozeje te aikido w dzisiejszych czasach, ubozeje........a moze zblizacie sie do poziomu Dziadka? :) on pod koniec zycia to robil tylko jedna technike : iriminage 8)
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Proszę bardzo. Ale linki do aikido journal nie działają (jak mnie Randall poinformował).
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
W video kliknij na Saito i pierwszy odz góry z numerem 17


No w zasadzie nie musiałem sprawdzać - to nie ten (jeżeli otworzyłem dobry film;-) )
Skąd wziąłeś pomysł że jest to ktoś związany z Hirokazu Kobayashi?
Nazwisko Kobayashi w Japonii to tak jak u nas Kowalski....jest ich ak mrówków :wink: .
W aikido journal o Hirokazu Kobayashi masz tylko:
1. informacje w encyklopedii aikido,
2. krótkie wzmianki w wywiadach z kilkoma shihanami
3. występuje też na tablicy pokazującej pokolenia uczniów Dziadka.
Natomaist Yassuo Kobayshi - tez 8 dan, i też działa na terenie Osaki.

Pancer (szukający nadal informacji o H.K.)
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
A to sorki :oops:
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Natomaist Yassuo Kobayshi - tez 8 dan, i też działa na terenie Osaki.

... a nawet w naszym, mlekiem i miodem płynącym, kraju :wink:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Zasadniczo to tylko jeden styl aikido na calym swiecie nie podwija palcow przy shikko --- ten stworzony przez H.K. sensei.


Obawiam się Szczepciu że nie masz racji,

H Kobayaszi w shikko zawsze używał pozycji podwiniętych palców, być moze zmyliła cię jego praca suwari waza, gdzie pozycja stóp była zgoła inna, jednak są to dwie zupełnie oddzielne sprawy
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

Obawiam się Szczepciu że nie masz racji,

H Kobayaszi w shikko zawsze używał pozycji podwiniętych palców, być moze zmyliła cię jego praca suwari waza, gdzie pozycja stóp była zgoła inna, jednak są to dwie zupełnie oddzielne sprawy

W takim razie do czego uzywacie shikko jak nie przy suwari waza??? 8O 8O
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
Najczęsciej chyba przy odbiorze certyfikatu :)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
pozwoliłem sobie zauważyć jedynie że to co napisałeś mija się z prawdą, a co do shikko to pozwala ono dosyć swobodnie poruszać się w pozycji klęku i jest w naszej szkole czasami praktykowane do przemieszczania się w różnych celach :D po macie, jednak suwari waza to praca w której bardziej zwracamy uwagę na takie elementy jak ki no musubi, czyli związanie z energią partnera, praca otwarcia pozycji bioder w warunkach zachowania stabilności horyzontalnej co dla nas z punktu widzenia tachi waza wydaje się bardziej interesujące niż tylko praktykowanie tego aspektu dla samej biegłości ich wykonywania w warunkach pozycji siedzącej. Rezygnacja z shikko, w suwari waza nie była więc spowodowana chęcią pokazania odrębności jedynie dla niej samej.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko
A w jakich innych celach, niz wykonywanie techniki, poruszacie sie po macie?
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanko

... praca otwarcia pozycji bioder w warunkach zachowania stabilności horyzontalnej....

8O 8O 8O :peace: :peace: :peace: :paker: :paker: poklon poklon :rofl: :rofl:
Normalnie musze sobie gdzieś w kajecik wpisać :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024