Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Sztywne" karate :-(


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

"Sztywne" karate :-(
Poprosze o jakieś porady, bo juz nie wiem co mam robić. Chodzi o to, że podczas wykonywania technik strasznie się spinam i sztywno ćwiczę. Staram się jak najbardziej rozluźnić, jednak skutek jest odwrotny - wychodzi jeszcze gorzej. Więc zaczęłam ćwiczyć jeszcze więcej , aby zlikwidować ten problem, aczkolwiek nie ma żadnej różnicy. Cwiczę jeszcze bardziej sztywno niz dotychczas. Czy ktoś udzieli mi jakąś radę jak mam się dobrze rozluźnić? Bo im więcej o tym myślę, tym jest gorzej :cry: .

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :? .
  • 0

budo_kml
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
to normalne że jakoś technikę robimy na poczatku sztywno, ale po setkach powtużeń wychodzi ona nam juz w miarę płynno. Zamiast wiecej cwiczyć rob ćwiczenia rozlużniające nadgarstki i kata. Jak to nie wyjdzie to polecam z pół piwka ,żeby luz złapać :) :D
  • 0

budo_luki.16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
polecam tae bo , lapie sie wtedy luz :-)
  • 0

budo_oyama666
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
No cóż każdy to przerabia, z tego co zauważyłem ćwicząc samemu i ucząc kogoś danej techniki to spięcie mięśni powoduje nadmierne przyłożenie sie do techniki, wszystko polega na luzie , spiete mięśnie zwalniaja technikę. Załużmy że twoją techniką która sprawia CI problem jest uraken ganmen uchi , wykonujesz ja za sztywno, zrób cos takiego stań sobie w lewym sanchin lub moro ashi lub jakielkowiek innej podobnej pozycji podobnej do tego układu ( wszak teraz chemy uświadomić sobie luz układu a nie przyjmować pozycji idealnie wymierzonych i bądź co bądź sztywnych na poczatku nauki karate ) prawą i lewą ręke przyłóż do dolnej szzęki , ręce złóż w pięść ale nie zaciskaj ich ,niech pozostana luźne. Kolejna rzeczą jest ułożenie łokci , ułóż je w ten sposób by przylegały do ciała przy żebrach ( na treningach jest podawane by łokcie ze soba sie stykały a pięści były na wysokosci nos , oczu czy tam podobnych :D ) . W takim układzie jakim sie znajdujesz wykonaj delikatny róch prawym biodrem i barkiem do przodu , nastepnie wyprowadź technikę na wysokość nosa przeciwnika i przy samym końcu zaciśnij dopiero pięść i bardzo szybko staraj sie wrócić do układu poczatkowego, po czym sie rozluźnij odczekaj chwile i powtórz to ćwiczenie znów na prawą . Przeanalizuj sobie uderzenie batem bat przy uchwycie jest gruby i wystrczy mały dynamiczny ruch by końcówka bata była bardzo szybka przy wejściu w cel i wycofaniu. Powyższe odnosi sie do wszytskich technik , spróbuj czasami np przy tsuki uderzyć je tak na odpier....... , olej zupełnie ten ruch , zrób taki ogólny ruch jaki powinien być przy tej technice, dopiero po tym wprowadź element kime podczas uderzenia czyli napnij wszystkie mieśnie w odpoiedni sposób , jaki to podpowie Ci już praktyka i analiza z instruktorem , jego wskazówki. Ja osobiście ćwiczę jakiś 13 lat i technike tsuki robie na makiwarze , musze przyznać że na jakieś 100 uderzen na jedna ręke 1 -3 wychodzą dobrze z których moge byc zadowolony, reszta to w rzezcywistośći jakiś tam ruch zewnetrznie przypominający technikę tsuki.
  • 0

budo_paweł sępek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKÓW

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Mistress polecam tak jak Luki.16 Tae bo, aeroboxing lub zwykły aerobic złapiesz luz w technikach ja sam karate trenuję od 21 lat aeroboxing od 3 i bardzo poprawiłem swoją szybkość i kordynacje ruchową. Pozdrawiam i zyczę sukcesów.
  • 0

budo_deriusuzu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Każy na początku jest spięty... Zanim się rozluźniłem minęło chyba rok z czymś tam jeszcze. Obecnie potrafię kontrolować spinanie mięśni kiedy jest to potrzebne...
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Dziękuje wszystkim za rady.

Tylko nie bardzo rozumiem ćwiczenie , które opisał Oyama666.

spięcie mięśni powoduje nadmierne przyłożenie sie do techniki,


Eh masz rację, gdyż staram się przykładać do każdej techniki, aby wykonac ją poprawnie , a wychodzi sztywna kaszana :( .

Pozdrawiam również. :-)
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Polecam wspaniałe ćwiczenia IKEN , które sa bardzo przydatne karate. Ruch trochę przypomina tai chi ale bardzo uzupełnia karate
  • 0

budo_green_lady
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(

Polecam wspaniałe ćwiczenia IKEN , które sa bardzo przydatne karate. Ruch trochę przypomina tai chi ale bardzo uzupełnia karate


Na czym polegają te ćwiczenia :?: Co nieco czytałam, ale to ogólniki.
Da się je poprawnie wykonywać w domu, samemu, jeśli nie ma się innej możliwości :?:
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Karateka1 jeśli możesz to prosze opisz coś więcej o tym.

Z góry dziękuje...

Pozdrawiam cieplutko :-) .
  • 0

budo_green_lady
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Mistress, nie dygaj, też miałam z tym problemy, czasami wracają, ale to odchodzi z czasem, to spięcie.

PS. Został nam do opanowania jeszcze ten "kijek" :wink:
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
tak jak karateka1 polecam iken lub jakieś ćwiczenia tai chi.

pozdr.
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Ruch w tai chi jest wykonywany bez napięcia mięśni, wyciszony umysł działa w zjednoczeniu i harmonii z ruchem ciała. Rozluźnienie mięśni całego ciała powoduje zwiększony efekt szybkiego odpoczynku. Tak wykonywany ruch wpływa na umysł, który kształtuje rzeczywistość wewnętrzną oraz otaczający nas świat.

Właśnie przegladam stronkę [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] , bardzo ciekawe to jest.

Ale czy można się tego nauczyć z książki? :roll: , bo w najbliższej okolicy mojego miasta na pewno nie ma takich zajęć :cry: .
  • 0

budo_kazama
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 473 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia/Warszawa/Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
aerobik sportowy
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Panowie tai chi to nie iken ,gdyż ruchy iken i metodyka zostały dopracowane typowo do walki kontaktowej kyokushin szczegóły i jakiś opis jest na stronie gdańskiego klubu kyokushin ale bez udziału w seminarium czy obozie lub treningów a klubie to się nikt nie nauczy sam :(
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Ani iken (oryginalna nazwa chińska yiquan, znany też w chinach jako dachengquan, a w wariancie japońskim jako taiki-ken), ani tai chi (taijiquan, t'ai chi ch'uan) nikt nie nauczy się bez nauczyciela. Nie mówię o bezsensownym naśladowaniu ruchów, i stwarzaniu pozorów, ale na prawdziwym rozumieniu o co chodzi i wyciąganiu autentycznych, praktycznych korzyści. Gdy ktoś nie ma możliwości bezpośredniej nauki, lub choćby udziału w seminariach, obozach, to już lepiej poznać jakieś proste ćwiczenia relaksacyjne, niż uczyć się tak zaawansowanych i wyrafinowanych systemów.

W uzupełnieniu do karateki. Iken (w oryginale yiquan) to pełnokontaktowa sztuka walki powstała w Chinach w latach 20. XX wieku na bazie bardziej tradycyjnego systemu xingyiquan (hsing-i ch'uan - jeden z tak zwanych "systemów wewnętrznych", do których zalicza się też tai chi/taijiquan).

Do Japonii sztukę tę sprowadził Kenichi Sawai, który uczył się w Chinach bezpośrednio od jej twórcy Wang Xiangzhai'a, ale przede wszystkim od asystenta i głównego sukcesora twórcy - Yao Zongxun'a. Po powrocie do Japonii Sawai, który po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej nie miał możliwości kontaktu ze swoimi chińskimi nauczycielami, zmodyfikował system, wykorzystując swoje doświadczenie z judo (miał 4 dan) i kendo (miał 5 dan). Swój własny wariant systemu nazwał taiki-ken. Przez podobieństwo nazwy, niektórzy ciągle mylą taiki-ken z taijiquan (tai chi). Jednak i nazwa jest zapisywana inaczej znakami chińskimi/japońskimi i sztuki te poza pewnymi podobieństwami, nie są z sobą bezpośrednio spokrewnione.

W latach 50. Masutatsu Oyama i Kenichi Sawai poznali się i zaprzyjaźnili. Oyama polecił kilku swoim najlepszym uczniom, żeby dodatkowo uczyli się taiki-ken od Sawai'a. Dziś głównymi propagatorami tej metody wewnątrz kyokushinu są Royama i Hiroshige. Po śmierci Sawai'a, gdy Chiny zaczęły się otwierać na świat, jego uczniowie zaczęli tam jeździć, by zapoznać się z oryginalnym chińskim yiquan. Shihan Kubo Isato, prezez Japońskiego Stowarzyszenia Taiki-ken, spędził w Chinach kilka lat, ucząc się m.in. u Yao Chengguanga, syna Yao Zongxun'a (wspomnialem, że głównie u Yao Zongxuna uczył się Sawai). Przy okazji wspomnę, że my (Akademia Yiquan) reprezentujemy przekaz właśnie Wang Xiangzhai -> Yao Zongxun -> Yao Chengguang.
Natomiast w Japonii zamieszkał Chińczyk Sun Li, uczeń Dou Shiminga, który też był uczniem twórcy yiquan Wang Xiangzhai'a. Ci przedstawiciele kyokushinu, którzy wcześniej uczyli się u Sawai'a, później zaczęli uczyć się yiquan u Sun Li. Sun Li z tego co wiem prowadził zajęcia yiquan w dojo Royamy. Stąd w ostatnich latach użycie obok taiki-ken także nazwy iken (japońskie czytanie tych samych znaków, którymi pisze się yiquan).

Royama dostosował metody taiki-ken i iken do potrzeb kyokushinu, tak że są one dobrze zintegrowane w jego kyokushinie. Zatem, jeśli mówimy o iken Royamy, to tak jak stwierdził karateka, ruchy i metodyka zostały dopracowane do walki kontaktowej kyokushin.

Natomiast jest też oryginalny chiński yiquan, który przygotowuje do realnej walki, w którym sparingi przypominają boks tajski (z tym, że unika się wysokich kopnięć i duży nacisk położony jest na pozbawianie przeciwnika równowagi).

Więcej o yiquan na stronie Akademii (w mojej stopce).
Właśnie wróciliśmy z obozu letniego, i jest już mały ilustrowany reportaż, gdzie można sprawdzić, jak to wygląda: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Jeśli chodzi natomiast o najbardziej podstawowe ćwiczenia, to są one przedstawione w darmowym e-booku "Zhan Zhuang Qigong". Wprawdzie zaakcentowany tam został aspekt zdrowotny, ale od takich ćwiczeń zacznyna się naukę, stopniowo idąc dalej. E-book do ściągnięcia na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Nie pisze żeby samemu sie uczyć.
Znalezienie jakiegoś nauczyciela tai chi czy chi kung nie jest trudno w większym mieście.
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Tak, ale jeśli ktoś mieszka w małym... :?

Cóż...nie zawsze można mieć to co się chce...

Pozdrawiam i dziękuje za rady :-) .
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(

[...] Gdy ktoś [...]


podziwiam i szanuje ten profesjonalizm! sadze rowniez, ze mistress nauczy sie rozluznienia potrzebnego do kime wlasnie na treningach swojego karate. musi tylko sie do tego wlasciwie przylozyc
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Sztywne" karate :-(
Podziękowanie jak zawsze do pana Kalisza :!: , ale dodam od siebie,że adepci kyokushin moga trenować iken i kyokushin u sensei Jeremicza lub skorzytać z bezpośrednich szkoleń przez niego prowadzony w COS Wałczu lub Tucholi , gdzie odwiedzali nas kancho Royama i Hiroshige o których wspomina p. Kalisz.
Pozdrawiam

zapraszam do obejrzenia zdjęc na stronie :

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024