Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co do konserwacji miecza "zamiast"?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Co do konserwacji miecza zamiast olejku goździkowego, uchiko i papieru ryżowego? Wiem, tradycja i te rzeczy, ale czas biegnie naprzód i gdyby te środki były najlepsze, to amerykanie nie wymyślili by dla celów lotów kosmicznych np. preparatu WD 40, tylko używali by wspomnianego olejku... Pytanie nie jest więc dla tradycjonalistów. Polećcie nowoczesne i lepsze środki. :)
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Po co szukać nowych skoro stare metody się sprawdzają.
W tym sklepie są tanie, tradycyjne zestawy do konserwacji miecza.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Nie którzy stosują wymiennie z choiji oliwke techniczną lub olejek goździkowy dostępny w aptekach, ale te dwa substytuty nie dorównują oryginałowi. Zamiast uchiko można stosować pastę polerską, ale moim zdaniem jest to substytut dalece niedoskonały.
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Mimo, że raczej jestem tradycjonalistą to też używam czsem zwykłych środków konserwujących :)

np: kupujesz oliwę do maszyn precyzyjnych - chodzi o to by była rzadka np do maszyn do szycia do tego wpuszczasz kilka kropelek eterycznego olejku gozdzikowego z apteki i juz masz olejek goździkowy, ale możesz też użyć czystego oleju do maszyn precycyjnych, lub wysokogatunkowego do broni. zamiast proszku uchiko możesz z powodzeniem używać miękkiego proszku polerskiego, talku lub sproszkowanej kredy.
Ale generalnie oczywiście najlepsze są oryginalne materiały japońskie :)

Aha papier ryżowy możesz kupić w sklepach modelarskich, tylko pytaj o japoński papier na skrzydła, lub w sklepach dla artystów - oczywiście nie jest to dokładnie taki papier jak do czyszczenia mieczy ale bardzo podobny i jeśli nie masz historycznej głowni to wszystko to możesz użyć bez obaw
:)
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Zresztą Madsun już Ci napisał :D
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Shiro, ja naprzyklad uwazam, ze tylko nalezy uzywac srodkow oryginalnych a dlaczego? Otusz dawno temu (no moze nie tak az dawno) kiedy rozpoczynalem swoja przygode z mieczami i nie wiedzialem, ze olejek jest gozdzikowy i ogulnie malo wiedzialem, czesto bralem u znajomego jego stare miecze i oglondalem i za kazdym razem jak wycigalem z saya czulem taki przyjemny dziwny zapach, troche kojarzyl mi sie z gruszkami w occie troche z czyms innym ale pozostalo to wspomnienie i za kazdym razem jak teraz czyszcze jakis miecz olejkiem gozdzikowym i czuje ten zapach przypominaja mi sie te wspaniale czasy pierwszych spodkan i pierwszych zachwytow japonska bronia.
Niechcial bym aby moje wspomnienia pachnialy WD40.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?

Niechcial bym aby moje wspomnienia pachnialy WD40.

hehehehe, dobre :)
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Jestem zwolenikiem środków oryginalnych, ale z drugiej strony do konserwacji miecza ze stopu szkodaby mi było drogich oryginałów i tu zastosowałbym środki proponowane przez Shirotatsu.
Jeśli chodzi zaś o miecze stalowe, przedstawiające sobą jakąś wartość, a zwłaszcza miecze historyczne, to bezwzględnie zgadzam się z Grafem.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Sentymenty dobra rzecz, ale rzecz w tym, że ja dzieciństwo mam już za sobą, a chodzi mi nie o wrażenia estetyczne, tylko o jakość.
  • 0

budo_maciek1230
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Osobiscie korzystalem z tzw. oleju do maszyn precyzyjnych lub maszyn do szycia.
I niestety osobiscie odradzam, poniewaz wdala mi sie rdza(nic powaznego odrazu usuniete).
W tej chwili swoja glownie konserwuje wazelina techniczna.
Jest to srodek zblizony bardzo do wosku.
Nie jest on estetyczny, ale za to w 100% zabezpiecza glownie przed otoczeniem, nawet po
dotknieciu palcem.
Jedynym minusem jest to ze ciezko go usunac, tzn zajmuje to wiecej czasu niz
jednorazowe przetarcie glowni szmatka(ok 2 min. zeby sie niepokaleczyc).

PS. Dostaniesz to w kazdym przyzwoitym sklepie z farbami lub tam gdzie olej do maszyn.
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Generalnie tak jak napisałem wcześniej też raczej jestem zwolennikiem tradycyjnych środków, ale czasami jeśli jast to stalowe iaito np. z hanweia to mozna użyc tego olejku technicznego z kroplami lejku goździkowego :) - nie pachnie wtedy WD40 :lol:

W tej chwili swoja glownie konserwuje wazelina techniczna.


Osobiście absolutnie odradzam wazeline, jest zbyt gęsta i moga się do niej przyklejać paprochy, które moga przedostac się do saya i rysować głownie.
środek konserwujący (np. oryginalny olejek goździkowy) musi byś stosunkowo rzadkiej konsystencji, gdyż po przeczyszczeniu głowni nie usuwa się go całkowići tylko zostaje taki ochronny cieniutki film.
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Shiro ma świętą rację. Olejek goździkowy stosuje się ponieważ jest żadki i do konserwowanej nim głowni nie przyklejają się śmieci, a zarazem wystarczajaco tłusty by skutecznie chronić przed korozją. Wazelina jest jego dokładnym przeciwieństwem.

Sentymenty dobra rzecz, ale rzecz w tym, że ja dzieciństwo mam już za sobą, a chodzi mi nie o wrażenia estetyczne, tylko o jakość.


Tradycyjne metody stosowano przez setki lat i do dziś są stosowane. To o czymś świadczy. Moim zdaniem jedynym sensownym argumentem dla którgo warto szukać zamienników są koszty orginalnych środków lub niskiej jakości głownia.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
A czy olejek goździkowy kupiony w sklepie zielarskim się nada? :-) Jest zdecydowanie tańszy od tego japońskiego... Poza tym wyczytałem o olejku goździkowym z liści, z płatków i z pączków 8O Który to? :-)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?

A czy olejek goździkowy kupiony w sklepie zielarskim się nada?


Jest troche inny.
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Oryginalny japoński olejek goździkowy wyciskany jest ze świeżych goździków tzn tych samych, które stosuje sie jako przyprawa czyli to co zazwyczaj dodaje sie do wspomnianych przez Grafa Gruszek w occie na słodko :)
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Witam,

A czy nie zapominamy czasem o jeszcze jednym elemencie? Mam na mysli saya. Olejek gozdzikowy przenika do drewna i nie pozwala mu wyschnac. Nie wiem natomiast jak wplywaja na drewno inne wymienione tu srodki. Ktos wie? Bo ja wiem jakie klopoty sprawia wyschnieta (mea culpa) saya...
  • 0

budo_gegan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Sorry, ale nie lubie robic nowych tematów, ale ten jest dość podobny, wiec chyba moge troche nagiąć ten. Mianowicie - jakie znacie sposoby na domowo-wakacyjną konserwację bokenu, lub bokuto ? dawajcie tylko sprawdzone pomysły. Proszę.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Szmatka olej roslinny i nacierasz.
  • 0

budo_viajero
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Największa wioska w Polsce

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
Olej lniany jest fajny - można go jeszcze trochę przegrzać :) Nadaje ładnego koloru
  • 0

budo_gegan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?

Szmatka olej roslinny i nacierasz.


Każdy ? Kujawski np. się tez nada ?
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Co do konserwacji miecza "zamiast"?
"Kujawski" chyba nie jest lniany, a taki wydaje mi się najlepszy do surowego drzewa... :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024