Trening dla początkujących
Jeśli masz 13-18 lat i zastanawiasz się, co robić żeby wygląd jak bohaterowie filmów akcji, to musisz wiedzieć, że to wcale nie takie proste. Nie wystarczy zjeść na obiad kurczaka z ryżem i machać ciężarkami jak najwięcej się da, bo niestety do niczego dobrego to nie prowadzi.
Jeśli chcesz doskonalić swoją sylwetkę, to musisz wiedzieć, że swoje ciało trzeba odpowiednio przygotować do treningu oporowego.
Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś siłowo to nie możesz wymagać od swoich mięśni i stawów by wytrzymywały duże obciążenia treningowe skoro nigdy wcześniej tego nie robiły.
Wyobraź sobie, że chcesz pracować w banku. Masz szczęście, dostałeś tą pracę, ale jak myślisz, czy od razu zostaniesz posadzony w dziale obsługi VIP-ów?
Może, chociaż okienku obsługi klientów detalicznych?
No to może w kasie ?
Niestety (a może na szczęście), najpierw czeka Cię szkolenie z zakresu procedur obowiązujących w banku, zasad obsługi klientów i współpracy z innymi działami, sposobu rozpoznawania fałszywych pieniędzy, obsługi systemu komputerowego i wiele, wiele innych.
Jeśli chcesz coś osiągnąć w sporcie - tak jak i w życiu zawodowym -, musisz zaczynać od podstaw, a wtedy o postępy możesz być spokojny.
W wielkim skrócie powiem teraz, co Ty - początkujący - powinieneś wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę z kształtowaniem ciała.
Musisz wiedzieć, że całe ciało człowieka jest niezwykle złożonym tworem. Nawet, jeżeli skupimy się tylko na układzie mięśniowo szkieletowym, to już tutaj napotykamy wiele zależności. Nierównomierna rozbudowa mięśni prędzej czy później spowoduje dysproporcje w Twojej postawie. Np. słabe mięśnie pleców, czy brzucha przy mocnych klatki czy barków, brak rozciągnięcia ogólnego, etc., spowodują wady postawy, które zaniedbane utrwalą się i przysporzą wiele problemów - nie tylko estetycznych.
Podsumowując, w planie treningowym trzeba uwzględnić trening wszystkich partii mięśniowych.
Do przeprowadzenia takiego treningu potrzeba pewnego minimum przygotowań, nawet w warunkach domowych.
Niezbędny będzie drążek do podciągania, dwie puste butelki 5l. po wodzie mineralnej lub innych płynach, dwa stabilne krzesła lub taborety, oraz nieco wolnego miejsca w pokoju, lub korytarzu (w zależności gdzie zamierzacie ćwiczyć).
Trening w domu, na siłowni i w terenie powinien być przeprowadzony w pełnym zakresie, tzn.:
- z rozgrzewką,
- równomiernie wszystkie grupy mięśniowe,
- z odpowiednim rozciąganiem (strechingiem)
Dzięki temu w późniejszym czasie będziecie odpowiednio przygotowani do treningów dla średnio zaawansowanych w domu lub na siłowni.
Najpierw pomieszczenie, w którym będziemy ćwiczyć należy dobrze przewietrzyć i zadbać żeby nie było w nim ani za gorąco ani za zimno - około 20°C powinno być optymalnie. Następnie zabieramy się do roboty:
W kolejności:
- Rozgrzewka
W domowych warunkach (w przyszłości na siłowni też będzie dobra) rozgrzewka powinna wyglądać nieco podobnie jak na szkolnych zajęciach wychowania fizycznego, więc myślę, że ćwiczenia nie są wam obce. Ważne jest tylko zachowanie odpowiedniej kolejności, ewentualnie doprecyzowanie sposobu wykonania. Myślę, że zamieszczone poniżej fotografie ułatwią wykonanie prawidłowej rozgrzewki.
Rozgrzewka w kolejności:
1. Bieg w miejscu, w trakcie biegu krążenie ramion w przód i w tył po 15-20 razy.
2. Stanie w rozkroku ramiona w góre, skłony tułowa w przód i w tył z pogłębieniem po 15-20 razy.
3. Stanie w rozkroku ramiona na biodra, naprzemianstronne skłony tułowi w bok 15-20 razy.
4. Stanie w rozkroku, opad tułowia, ramiona w bok, skręty tułowia 15 razy.
5. Krażenia bioder w staniu w obie strony 15-20 razy.
6. Stanie w szerokim rozkroku, ramiona na biodra, półprzysiady na lewej i prawej nodze 10-15 razy.
7. Klęk podparty, ugiecia ramion 10-15 razy.
8. Leżenie przodem, skłon tułowia w tył wytrzymać kilka sekund, ćwiczenie powtórzyć.
9. Leżenie tyłem, naprzemianstronne unoszenie nóg 10 razy każda noga.
10. Stanie w lekkim razkroku, skręty głowy z jednoczesnym krażeniem nadgarstków.
11. Pajacyki ok.20 razy.
Ruchy powinniśmy wykonywać w umiarkowanym tempie, bez bezwładnego "machania" kończynami, po prostu z wyczuciem, ale w miarę dynamicznie. Po zakończeniu jednej serii danego ćwiczenia rozgrzewkowego odpoczywamy kilkanaście sekund, po czym przechodzimy do kolejnego.
Kiedy zakończymy rozgrzewkę przechodzimy do treningu.
- Trening
Ponieważ każdy początkujący lub powracający do treningu powinien stopniowo pobudzić swoje mięśnie, w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie treningu obwodowego. Polega on na wykonaniu zestawu ćwiczeń jedno po drugim od pierwszego do ostatniego. W zależności od zaawansowania taki cały zestaw ćwiczeń (obwód) po odpoczynku wykonujemy ponownie, nawet do 4-5 razy. Jednak należy tak dobrać ćwiczenia i ilość powtórzeń by nie zakłóciło to kontynuowania treningu.
Wiem, że niektórzy z Was mogą mieć nadwagę lub być zbyt szczupli, oraz z reguły jesteście stosunkowo słabi, np., dlatego że nie jesteście zbyt aktywni fizycznie.
Specjalnie dla Was przedstawię zestaw ćwiczeń z opcją wyboru łatwiejszych i trudniejszych. Myślę, że z radością po niedługim okresie przemyślanych treningów zaczniecie wykonywać trudniejsze ćwiczenia - aż do momentu, kiedy w ogóle będą dla Was łatwe do wykonania.
Zaczynamy trening.
Zestaw ćwiczeń dla początkujących
1) Unoszenie zgiętych nóg wisząc na drążku (m. brzucha) 12-15 powtórzeń - trudne, lub
1a) Napinanie mięśni brzucha leżąc (m. brzucha)12-15 powtórzeń - łatwe
Ad.1
Po rozgrzewce możemy zabrać się do pierwszego ćwiczenia na mięśnie brzucha. Łapiemy się drążka średniej szerokości uchwytem, uginamy nogi w kolanach i przyciągamy je do góry, jak najbliżej klatki piersiowej. Ważne jest by zaakcentować ruch miednicy do góry, a nie tylko samych nóg. Nogi opuszczamy kontrolowanym ruchem, unikamy bujania całym ciałem, poniżej fotografie.
Ad.1a
Kładziemy się wygodnie na podłodze, najlepiej na dywanie lub złożonym kocu, uginamy nogi tak żeby w stawie biodrowym i kolanowym utworzyły w przybliżeniu kąt prosty, stopy opieramy na krześle lub łóżku.
Ćwiczenie polega na tym, żeby jak najmocniej napiąć mięśnie brzucha bez unoszenia całego tułowia do góry. Odrywamy tylko górną część pleców, ponieważ staramy się najmocniej przyciągnąć dolny fragment żeber do miednicy. Zobaczcie na zdjęcia.
2) Wspięcia na palce na jednej nodze (łydki) 15-20 powtórzeń - trudne, lub
2a) Wspięcia na palce obunóż (łatwe) 15-20 powtórzeń - łatwe
Ad. 2
Przygotowujemy sobie niewielkie podwyższenie z grubej książki lub deski, ewentualnie korzystamy z niskiego, stabilnego mebla. Podpieramy się ręką o coś stabilnego i stojąc na krawędzi podwyższenia rozciągamy mięśnie łydek. Ruch musi być kontrolowany i niezbyt szybki. Wykonujemy w kolejności trening jednej i od razu drugiej łydki
Ad. 2a
Ćwiczenie obunóż (łatwiejsza wersja) wykonujemy zachowując takie same zasady jak w ćwiczeniu nr 2, tylko z tą różnicą, że ćwiczymy dwie łydki jednocześnie.
3)Przysiady z obciążeniem w rękach (m. ud) 12-15 powtórzeń - trudne, lub
3a)Przysiady klasyczne bez obciążenia z wyprostowanymi ramionami (m. ud) 15-20 powtórzeń - łatwe
Ad. 3
Jeśli bez problemu możesz wykonać więcej niż 20 zwykłych przysiadów, to możesz wykonać to ćwiczenie z obciążeniem. W tym celu napełnij baniak z woda w całości i trzymając go oburącz przy klatce wykonujemy ćwiczenie.
Stajemy w lekkim rozkroku, palce stóp skierowane nieco na zewnątrz, zachowujemy prosta postawę i wykonujemy przysiad do momentu aż linia ud nie znajdzie się równolegle do linii podłoża, następnie powracamy do pozycji wyjściowej nie blokując jednak kolan i nie zatrzymując ruchu w pozycji górnej, ale płynnie przechodzimy do kolejnego powtórzenia. Zwracamy uwagę, aby zachowywać właściwą wyprostowaną pozycję ciała, a w pozycji zejścia nie by odrywać pięt od podłoża.
Ad. 3a
Wszystkie uwagi jak w ćwiczeniu z obciążeniem, ramiona w przód.
4)Podciąganie na drążku podchwytem na szerokości barków (m. pleców) 8-10 powtórzeń - trudne, lub
4a)Podciąganie na drążku j.w. ze stopami opartymi o krzesło (m. pleców) 10-12 powtórzeń - łatwe
Ad. 4
Pozycją wyjściową jest zwis swobodny. Drążek mocno ujęty, kciuk w pozycji przeciwstawnej. Kontrolowanym, dokładnym, lecz dynamicznym ruchem unosimy ciało w górę, aż do pozycji, w której broda znajdzie się powyżej drążka. Nie zatrzymujemy się w tej pozycji, lecz płynnym ruchem przechodzimy do opuszczania ciała. Nie zatrzymujemy też ruchu w dolnej pozycji, lecz przechodzimy do ponownego powtórzenia.
Staramy się opuszczać ciało kontrolowanym i spokojnym ruchem.
Ad. 4a
W tym ćwiczeniu, pomagamy mięśniom ramion i pleców w wykonaniu unoszenia poprzez kontrolowaną prace nóg znajdujących się w oparciu o krzesło. Należy uważać, aby ćwiczenie to nie przerodziło się w przysiady zwieszone, nogi angażujemy tylko w niezbędnym stopniu.
5)Pompki klasyczne (m. klatki piersiowej) 10-12 powtórzeń - trudne, lub
5a)Pompki na kolanach (m. klatki piersiowej) 12-15 powtórzeń - łatwe
Ad. 5
Pozycja wyjściowa podpór leżąc przodem. Dłonie oparte o podłogę na szerokość barków. Stopy razem oparte o podłogę. Kontrolowanym ruchem opuszczamy tułów, aż do momentu, gdy klatka piersiowa dotknie podłogi, następnie bez zatrzymania prostujemy ramiona. Po dojściu do pełnego wyprostu ramion płynnym ruchem, bez blokowania wykonujemy kolejne powtórzenie. Unikamy wyginania się w kręgosłupie.
Jeśli ćwiczenie jest zbyt ciężkie możemy wykonać jego łatwiejszą wersję.
Ad 5a
Technika wykonania ruchu jest taka sama jak w zwykłych pompkach, ruch jednak będzie sporo łatwiejszy gdyż zamiast na stopach oprzemy się na kolanach.
6) Wyciskanie baniaków z wodą siedząc (m. naramienne) 8-10 powtórzeń - trudne, lub
6a) Podciąganie wzdłuż tułowia baniaka z wodą, oburącz (m. naramienne) 10-12 powtórzeń - łatwe
Ad 6
Aby wykonać to ćwiczenie potrzebujemy stabilnego krzesła, oraz dwóch baniaków z woda napełnionych w stopniu odpowiadającym naszym możliwościom. Siadamy na krześle, stopy mocno oparte o podłogę. Chwytamy po jednym baniaku w każdą rękę i dynamicznym, kontrolowanym ruchem wyciskamy je w górę a następnie opuszczamy do pozycji wyjściowej. Zwracamy uwagę, aby baniaki wyciskać równo i osiowo, pamiętamy również o prawidłowym ułożeniu kręgosłupa, nie garbimy się i ale także nie robimy nienaturalnego przeprostu kręgosłupa.
Ad 6a
W celu wykonania tego ćwiczenia stajemy w lekkim rozkroku, chwytamy baniak za uchwyt oburącz. Kontrolowanym ruchem podciągamy ciężar do brody, starając się jednocześnie, aby w trakcie ruchu łokcie znajdowały się wyżej niż nadgarstki, po czym powoli opuszczamy go do pozycji wyjściowej. Ruch musi być płynny i bez zatrzymania w dolnym położeniu. Uważamy także, aby nie bujać ciałem, ciężar baniaka powinien być dostosowany do naszych możliwości.
7)Uginanie przedramion z baniakami z wodą (m. dwugłowe ramion) 10-12 powtórzeń - średnie.
Ad 7
W celu wykonania tego ćwiczenia stajemy w lekkim rozkroku, chwytamy baniaki w ręce a następnie wykonujemy zgięcie przedramion, aż do wykonania pełnego zakresu ruchu, który wykonujemy płynnie bez zatrzymywania w górnej czy w dolnej pozycji.
8) Pompki z wąskim ustawieniem rąk(m. trójgłowe ramion) 8-10 powtórzeń - trudne, lub
8a)Pompki w podporze tyłem (m. trójgłowe ramion) 12-15 powtórzeń - łatwe
Ad 8
Technika wykonania tego ćwiczenia jest podobna jak zwykłych pompek. Dłonie jednak układamy jak najbliżej siebie na podłodze, natomiast łokcie staramy się prowadzić blisko ciała.
Ad 8a
Ćwiczenie to polega na wykonywaniu ruchów opuszczania i unoszenia tułowia opierając się o ławkę lub krzesło z tyłu, podczas gdy nogi zostają oparte na drugiej ławce lub na podłodze. Ramiona prostujemy do końca, ruch opuszczania jest powolny, unoszenia bardziej dynamiczny.
9)Nawijanie ciężarka na sznurek z uchwytem prostym (m. przedramion) - trudne, lub
9a)Uginanie nadgarstków z baniakiem z wodą (m. przedramion) 12-15 powtórzeń - łatwe.
Ad 9
Do wykonania tego ćwiczenia będziemy potrzebowali kawałek drążka, mocny sznurek i obciążnik (wystarczy przywiązać grubą książkę lub butelkę 1,5 l napełnioną do połowy). Ćwiczenie polega na nawijaniu sznurka z ciężarkiem na kijek. Dbamy o to, aby ciężar nie obijał się nam o nogi oraz aby zakres ruchu pracy nadgarstków był pełny. Po nawinięciu sznurka do końca, odwijamy go kontrolowanym ruchem.
Ad 9a
Ćwiczenie polega na wykonywaniu ruchu ugięcia nadgarstków z założonym obciążeniem. Siadamy na krześle opierając przedramiona o uda tak, aby dłonie z baniakami wychodziły poza kolana. Ćwiczenie można wykonywać w dwóch wersjach - nachwytem bądź podchwytem.
Podsumowanie
Jeśli zapoznaliście się z opisem ćwiczeń do planu dla początkujących to teraz należy wykonać trening.
Trening ten będziemy prowadzić według zasad ACT (AREOBIC CIRCULIT TRAINING):
1.Ćwiczenia wykonujemy 3 razy w tygodniu, co drugi dzień.
2. Trening zawsze rozpoczynamy od rozgrzewki, a kończymy rozciąganiem.
3. Cały trening podzielimy na obwody - na obwód składać się będą wszystkie wymienione wyżej ćwiczenia, pomiędzy ćwiczeniami odpoczywamy 30 sekund.
4. Odstępy czasowe miedzy obwodami (całym zestawem ćwiczeń) powinny wynosić ok. 3-5 minut.
5. Czas treningu będzie wynosił 20 - 40 minut bez rozgrzewki i strechingu.
6. Trening ten stosujemy przez około 3 - 4 miesiące.
7. Przez pierwsze dwa tygodnie wykonujemy po dwa obwody.
8. W trzecim tygodniu dodajemy trzeci obwód.
9. Począwszy od czwartego/piątego tygodnia wykonujemy pełne cztery obwody.
10. W kolejnych tygodniach treningu stopniowo zwiększamy obciążenia lub przechodzimy do trudniejszych wariantów ćwiczeń.
- Rozciąganie
Na zakończenie każdego treningu należy pamiętać o ważnym elemencie, jakim jest streching, czyli o rozciąganiu. Rozciąganie jest wyciszeniem organizmu po treningu jak również powoduje zwiększenie zakresu ruchomości w stawach, wzmocnienie ścięgien, polepszenie ukrwienia mięśni, a co za tym idzie szybszą ich regenerację, oraz rozluźnienie.
W rozciąganiu potreningowym stosujemy metodę statyczną polegającą na stopniowym rozciąganiu mięśni aż do momentu ich maksymalnego oporu. W tym miejscu zatrzymujemy się na chwilę i wracamy do pozycji wyjściowej, aby po chwili ponowić ćwiczenie.
Plan stretchingu:
1. Rozciąganie mięśni klatki piersiowej i obręczy barkowej - 10 razy.
2. Rozciąganie mięśni grzbietu, tylnej partii mięśni nóg i pośladków 10 razy.
3. Rozciąganie mięśni wewnętrznych ud - 10 razy.
4. Rozciąganie mięśni czworogłowych - 4 razy.
5. Rozciąganie mięśni łydek - 10 razy.
6. Rozciąganie mięśni przedramion i ramion - 10 razy.
Ad1
Aby wykonać to ćwiczenie stajemy tyłem do ściany, wyciągamy do tyłu wyprostowane ramiona i opieramy je wewnętrznymi stronami dłoni o ścianie na wysokości nieco powyżej pasa. Z tej pozycji wykonujemy płytkie przysiady.
Ad 2
W tym ćwiczeniu stajemy w wąskim rozkroku i wykonujemy skłon tułowia w przód z ramionami wyprostowanymi w kierunku podłogi.
Ad 3
Stajemy w szerokim rozkroku, tułów wyprostowany. Z tej pozycji wykonujemy półprzysiady raz na jednej raz na drugiej nodze.
Ad 4
Stajemy na jednej nodze najlepiej przy ścianie druga uginamy w kolanie i chwytamy za stopę w kostce przeciwną ręką. W tej pozycji podciągamy ugiętą nogę maksymalnie do góry.
Ad 5
Ćwiczenie to najlepiej wykonywać na schodach lub podwyższeniu jak przy treningu łydek. Trzymając się czegoś jedną ręką wykonujemy na jednej nodze - na przemian, pogłębianie piętą.
Ad 6
Stajemy w lekkim rozkroku, dłonią jednej ręki chwytamy za palce drugiej (dłoń skierowana w spodem w górę), w tej pozycji przyciągamy palce do siebie odginając jednocześnie dłoń w nadgarstku i prostując rękę w stawie łokciowym.
Trening dla początkujących.
Rozpoczęty przez Mefiu, Ponad rok temu
Brak odpowiedzi do tego tematu
Podobne tematy
Temat | Forum | Autor | Podsumowanie | Ostatni post | |
---|---|---|---|---|---|
Treningi LUTA LIVRE |
BJJ, LUTA LIVRE, SAMBO |
|
|
||
Street Workout - częstotliwość treningu, objętość, intensywność |
Porady Trenerów |
|
|
||
Sensei Sato 8. DAN Kodokan Judo na treningu WT |
KUNG-FU/WUSHU |
|
|
||
Elementy dietyTak/Nie dla produktu |
Dieta |
|
|
||
Tenis, a napoje regeneracyjne. Co na intensywny trening ? |
Odżywki i Suplementy |
|
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
oceniajcie trening
Mefiu - Ponad rok temu
-
Jak poprawnie robić przysiady?
- Ponad rok temu
-
Pomoc
- Ponad rok temu
-
CEL KLATKA
- Ponad rok temu
-
Co zrobić z taką klatką ?
- Ponad rok temu
-
Problem z klatka
- Ponad rok temu
-
Kupno ławeczki .
- Ponad rok temu
-
Pomoc :) Kompletnie zielony
- Ponad rok temu
-
Małe Pytanie (ważne)
- Ponad rok temu
-
Zmiana Planu
- Ponad rok temu