Skocz do zawartości


Zdjęcie

ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
241 odpowiedzi w tym temacie

budo_25737
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
Czy parter jest dobry na ulicę? Moim zdaniem i tak i nie. Ktoś kto ćwiczy BJJ powie, że tak, ktoś kto ćwiczy MT powie że nie. Kwestia względna. BJJowiec będzie wolał walczyć w parterze bo to mu najlepiej wychodzi. Koleś (lub laska:D) z MT woli stójkę i już. Przekrojowiec (ważący np. 60kg) walcząc ze 100kg świnią wybierze raczej parter jeśli świnia potrafi tylko machać rękami. Po prostu w parterze ma większe szanse.

Przykład z życia wzięty: na pierwszych treningach MT sparingując się (bardzo ostrożnie, bo byliśmy jeszcze początkujący pod okiem trenera) z kolesiem ponad 100kg (ja wtedy 68kg) nie miałem żadnych szans, gdybyśmy walczyli na serio to byłaby ze mnie krwawa miazga. Za to na BJJ podczas waliki o pozycję z kolesiem blisko 100kg raz na 3 próby udało mi się zrobić dosiad lub co innego z możliwością walenia łapami, łokciem, kolanem itp. po głowie.

Wniosek-> w parterze ma się większe szanse przy braku doświadczenia z obu stron.

Doświadczenie zdobyte na treningach BJJ/zapasów/judo pozwala zniwelować przewagę w masie przeciwnika. Tak samo jak na treningach MT/kicka itp. Jedni mają większe predyspozycje do parteru, inni do stójki choć nie wiem od czego to zależy.

Kolejny wniosek-> chodzić na siłkę i trenować SW przekrojowo (ewentualnie nosić ze sobą sprzęt). Ktoś zna lepszą receptę na zwiększenia szans na ulicy?
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury

...

Ja trenuję BJJ i z pełnym przekonaniem stwierdzam, że nie jest dobry na ulicę. Z całym szacunkiem dla twojej tezy, ale przyszło ci kiedyś bić się na ulicy?

No chyba, że mówimy o szybkim obaleniu i zbutowaniu przeciwnika :wink: .
  • 0

budo_radazz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury

Czy parter jest dobry na ulicę? Moim zdaniem i tak i nie. Ktoś kto ćwiczy BJJ powie, że tak, ktoś kto ćwiczy MT powie że nie. Kwestia względna. BJJowiec będzie wolał walczyć w parterze bo to mu najlepiej wychodzi. Koleś (lub laska:D) z MT woli stójkę i już. Przekrojowiec (ważący np. 60kg) walcząc ze 100kg świnią wybierze raczej parter jeśli świnia potrafi tylko machać rękami. Po prostu w parterze ma większe szanse.


Bardzo odkrywcze :roll:

Przykład z życia wzięty: na pierwszych treningach MT sparingując się (bardzo ostrożnie, bo byliśmy jeszcze początkujący pod okiem trenera) z kolesiem ponad 100kg (ja wtedy 68kg) nie miałem żadnych szans, gdybyśmy walczyli na serio to byłaby ze mnie krwawa miazga. Za to na BJJ podczas waliki o pozycję z kolesiem blisko 100kg raz na 3 próby udało mi się zrobić dosiad lub co innego z możliwością walenia łapami, łokciem, kolanem itp. po głowie.

Wniosek-> w parterze ma się większe szanse przy braku doświadczenia z obu stron.


Na podstawie walki o pozycje, do tego jednej, wyciagasz taki wniosek? Odwaznie i glupio. Zaczynaliscie z kolan jak mniemam. Zacznij tak ze stojki (bez uderzen) ze 100kg kolesiem, zmienisz poglady na temat masy i metod przeprowadzania badan, bo raczej na ulicy nie zaczniesz sie pizgac z kolan (no chyba ze obaj bedziecie pijani :wink: ).

Troll?
  • 0

budo_25737
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
RaDazz sam nie napisałeś nic mądrego. Oświeć nas o co Ci chodziło. Wyciągam wnioski z własnych doświadczeń (z ulicy też). Nie pisałem nic o moich poglądach na temat masy a Ty już coś zmyślasz. Chodziło mi o to, że w parterze ma się większe szanse ze świnią niż w stójce ale jak widzę niektórym chyba ciężko to zrozumieć. Pozdrawiam Cię RaDazz i nie obraź się :wink:
  • 0

budo_radazz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury

RaDazz sam nie napisałeś nic mądrego. Oświeć nas o co Ci chodziło. Wyciągam wnioski z własnych doświadczeń (z ulicy też). Nie pisałem nic o moich poglądach na temat masy a Ty już coś zmyślasz. Chodziło mi o to, że w parterze ma się większe szanse ze świnią niż w stójce ale jak widzę niektórym chyba ciężko to zrozumieć. Pozdrawiam Cię RaDazz i nie obraź się :wink:


Widzisz, nic madrego juz sie chyba nie da tu wymyslec, wiec takie stereotypowe pseudonaukowe poglady (chcesz definicje tego slowa? bo widze, ze nie rozumiesz jego znaczenia) przedstawiac w dziale, gdzie napisano wszystko, jest bez sensu. Rzucasz ogolniki, ktore probujesz poprzec malo reprezentatywnymi dowodami. Przyklad: ta walka o pozycje prowadzona z kolan (juz jej forma dyskryminuje ja jako dowod na poparcie tezy) - za ktorym razem zrobiles dosiad? Mialbys druga szanse na dosiad i zlanie kolesie czy po pierwszej nieudanej probie skonczylbys w szpitalu, jezeli dzialoby sie to na ulicy?

Przeprowadz powiedzmy 100 spraingow parterowych (zaczynajac od stojki) i 100 stojkowych uderzanych, to juz bedzie lepsza baza do okreslenia, gdzie masz wieksze szanse.

Chodzilo mi po prostu o to, ze wyciagasz wnioski na podstawie nieodpowiednich "badan". Sa na tym forum osoby, ktore maja o wiele wieksze doswiadczenie w walce, zarowno na macie, jak i ulicy. Oni moga taka teze postawic, Ty na podstawie "doswiadczen" z 1 sparingu MT i 3 walk z kolan BJJ dochodzisz do aurea mediocritas przezycia na ulicy. Wiecej pokory. No offence.
  • 0

budo_25737
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
Rozumiem, że według Ciebie osoba która nie ma kilkuletniego doświadczenia w SW nie może opisywać i przedstawiać swoich poglądów. A wyciąganie wniosków na podstawie własnych doświadczeń to zbrodnia. J***e mnie to czy czy się z tym zgadzasz czy nie, przecież nie musisz.
RaDazz jesteś super, co by VORTALBUDO bez Ciebie zrobił. Gorąco Cię pozdrawiam.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
25737 - ochłoń. Możesz wyrażać swoje poglądy tak samo, jak RaDazz może wyrażać swoje. Wyciąganie wniosków na podstawie swoich własnych doświadczeń jest jak najbardziej na miejscu, po warunkim, że dotyczą one omawianej kwestii (tutaj ulicy). Powiem ci tylko tyle: jeśli biłeś się na ulicy i wygrałeś kulając się w parterze z cięższym od siebie to fajnie, ale nie polecam tego, kiedy w pobliżu są jego nabuzowani koledzy (wiem z autopsji). Pamiętaj też, że na ulicy nie ma miękkiej maty :wink: . Pozdro.
  • 0

budo_radazz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
Drazliwa ta dzisiejsza wszystkowiedzaca mlodziez. Twoja sprawa, jak 4 (slownie- cztery- o tylu napisales) starcia to wg Ciebie doswiadczenie to ok. Obys nie musial doswiadczac tego o czym piszesz poza mata.
  • 0

budo_25737
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
Poda się 4 przykłady i już z tego się robi szopka. Pozdrowienia
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury

Drazliwa ta dzisiejsza wszystkowiedzaca mlodziez. Twoja sprawa, jak 4 (slownie- cztery- o tylu napisales) starcia to wg Ciebie doswiadczenie to ok. Obys nie musial doswiadczac tego o czym piszesz poza mata.

cztery starcia treningowe - no tak
gdyby to była 4 starcia na ulicy (a nie na treningu) to by było jakieś doświadczenie, ale walka treningowa a realne to nie to samo...
  • 0

budo_25737
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
P.s.: Nie raz dostałem wpi***** i niestety ze względu na niski wzrost i małą wagę częściej to ja leżałem i ludzie mnie zbierali. Mimo wszystko wolę wszystko oprócz stójki bo wtedy mam po prostu większe szanse.
  • 0

budo_dragonn7
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
Poniewaz mam pewne doswiadczenie z tego tematu postanowilem udzielic tu kilku rad i spostrzezen dla ludzi ktorzy myslą o sposobie obrony przed atakiem na ulicy.

1.Po pierwsze jest faktem ze ulica to calkiem inne warunki niz sparring na treningu (w jakimkolwiek stylu - to niema znaczenia czy judo, czy boks) Z doswiadczenia wiem ze sparring poprzedza zawsze przygotowanie (rozgrzewka) i STRATA ENERGII jest duzo mniejsza niz w warunkach zaskoczenia i pewnego stressu (wiecej agresji,chaosu etc)

2.Jesli trenujesz cokolwiek moze byc siłka czy nawet koszykowka, byleby jakis sport - to juz ci daje pewną przewage podczas takiego zdarzenia. Chodzi o KONDYCJE, ktora jest nie tylko niezbędna zeby przetrwac taki atak, ale takze np skutecznie uciekać - chociaz to moze brzmiec smiesznie, sama kondycja i masa miesniowa jest niezbędna zeby zwiekszyc szanse w takim starciu.

3. zanim dojdzie do ataku- bardzo duzo szansy daje tak zwany "przegląd sytuacji" - tego na ogol nie ucza na sparringach - bo masz zasady i jednego przeciwnika przed sobą.
Wiec trzeba sie uczyć samemu po prostu obserwując ulice. WAZNE : trzeba widziec wszystko - ale unikać kontanktu wzrokowego

4. jesli ktos cie zaczepia NIE REAGUJESZ , zachowujesz spokoj idziesz dalej jakby nigdy nic- tak to powinno wyglądac na zewnątrz - ale przygotowywujesz sie tez psychicznie od razu do szybkiego ataku (tu kwestia znowu doswiadczenia) TWOJ SPOKOJ dziala na przeciwnika deprymująco.

5. moment ataku : jesli walka jest nieunikniona

- przewaznie ludzie atakujący na ulicy to w wiekszosci amatorzy troche wytrenowani w jakimś SW na poziomie nowicjusza, przewaznie kiedy idą na taką akcje są pod wplywem alko albo pod dzialaniem "dopingu" w postaci jakiegoś drugu, - to ci daje przewage szybkosci reakcji

samą walke na ulicy bym okreslił tak w sensie decydujących o starciu cech:

1. szybkosc i skutecznosc ciosu ( praktycznie kazdy twoj cios musi byc skuteczny KNOCK-OUT na granicy nawet ryzyka ze kogos uszkodzisz niestety) wiec polecam ciosy : proste uderzenia w splot , okolice szyji, kopniecia w genitalia , precyzyjne ciosy w twarz.

trening mozna poprowadzic pod kątem umiejetnosci zadawania jednego prostego uderzenia szybko i wiele razy - szybkosc i skutecznosc jest tutaj niezbędna - dobry cios prosta techniką eliminuje od razu przeciwnika z walki.

2. nie polecam zadnego szarpania typu judo- strata czasu , energii i robi sie chaos

3. nauczyc sie walki dystansem - praca na nogach jest podstawą kazdego takiego starcia- wlasciwie cala sila idzie z NÓG I BIODER - ale nie w sensie ze przewaga ciosow to kopniecia. Najskuteczniejsze w blizszym dystansie są proste ciosy piescią. Przewanie amator atakuje od razu kopnieciem - jesli dobrze czujesz dystans jest to idealny moment do kontry
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
Dobry post, w zasadzie z wszystkim sie zgadzam z wyjątkiem jednego:

2. nie polecam zadnego szarpania typu judo- strata czasu , energii i robi sie chaos


Bardzo często to nie odnas zależy. Wielu "uliczników" ma tendencję to łapania jedną ręką za twój rękaw a drugą napier*** ile wlezie. Wtedy chyba jedynym ratunkiem jest klincz i kolana/łokcie, lub obalenie. Jakieś inne pomysły? :roll:
  • 0

budo_dragonn7
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
Skupilem sie na prostocie opisu z najwazniejszymi zasadami : przeglad sytuacji,szybkosc, skutecznosc, proste techniki. Jesli ktos trenuje pod kątem samoobrony w realnej (uliczna bojka) sytuacji to wlasnie powinien uwzględnic te rzeczy ktore opisalem.
Wiadomo ze sprawa moze sie skomplikowac (najczesciej tak jest), bo my popelniamy bląd i przeciwnik takze. Dlatego trzeba wiedziec (a nawet przewidziec) kiedy zaczyna sie MOMENT ATAKU- to jest takie zagrozenie ze unikniecie walki jest juz niemozliwe
Zaskoczonym mozna byc nie tylko chwytem , ale np takim prozaicznym kopnieciem z obrotu - JESLI BIERNIE CZEKASZ. Ale ok wejdzmy w szczegoly przypuscmy ze dajesz sie zaskoczyc chwytem za ubranie:

1.jest kilkadziesiąt skutecznych technik uwalniania sie od roznych chwytow np w JU JITSU dosc latwych do nauczenia (w praktyce wystarczy kilka nawet)

2.Balans ciałem - to istotna sprawa i w sumie klucz do dobrej kontry. Nawet lepsza metoda niz uwalnianie sie od chwytu, po prostu wykorzystująca mozliwosc łatwego wytrącenia przeciwnika z rownowagi. Otoz z punktu widzenia teorii walki wręcz - zwlaszcza realnej walki - chwytanie czy proba chwycenia kogos jest blędem i mozna ten bląd latwo wykorzystać (na tym w wiekszosci opiera sie np AIKIDO)

Jakiej techniki uzyjesz to juz sprawa indywidualna, i kwestia wytrenowania sobie roznych sposobow
  • 0

budo_adax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z twojej lodówki

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
Wszystko co teraz napiszę jest moim zdaniem i poglądem na temat poruszany w tym temacie,.

Nie wiem jak reszta, ale ja jeśli ćwiczył bym judo jiu jitsu itp. style, to nie myślałbym nawet o tym żeby się z gościem bawić w parter, nie lepiej na chłopski rozum (jak już się musimy bic czy coś w tym stylu) przerzucić gościa przez biodro, zastosować dźwignię, poprawić kopem i uciekać czy się oddalić z miejsca ?? po co schodzić do parteru czy nawet się z nim szarpać ? Najlepsza zasada to zasada szybko sprawnie i efektywnie. Niestety czasami się tak nie da, ale jeśli można to czemu nie.
Sam nie trenuje grappling'u, ale jakieś pojęcie mam, czy to w obaleniach, czy też znajdując się na dole. Chciałbym się zapisać na judo, jiu jitsu, bjj, może nie dlatego, że na nie których forach czy tam stronach przeczytałem o tym że są to jedne z lepszych sztuk walki na ulice, po prostu chce być wszechstronny, nigdy nie wiadomo co może człowieka spotkać, czy to 100 kg koks, 2 metrowy dryblas czy też gość który potrafi wyciągać kosę leżąc przywalony przez przeciwnika. Najlepiej wszystko ujął y3ti, ja tylko na koniec mogę napisać, że życie to jak loteria, dziś możesz wygrać a jutro przegrać... I życzę wam jak największej liczby zwycięstw.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
Ktos kto ma pojecie o judo, czy zapasach - to sie raczej napastnik z nim nie naszarpie, podejrzewam, ze latwiej walke skonczyc rzutem niz kogos znakautowac.
Zreszta to wszystko pier... W piatek zostalem zostalem zaczepiony przez 3 podpitych osobnikow, a na dodatek bylem z moim starym, malym pieskiem, ktory nie spodobal sie tamtym s.... Jeden rzucil butelka, we mnie, drugi w psa (w nasze plecy). Zaden nie trafil. Ale mieli nastepne pelne butelki w rekach (raczyli sie piwkiem), wiec nie czekalem na kolejna salwe, tylko warknalem pod nosem i... wykorzystujac zmieniajace sie w ostatniej chwili swiatla, przebieglem na druga strone, zostawiajac ich pod drugiej stronie.
Jeszcze slysze rechot tych s... i wrzask jednego: "Dawaj k... pieniadze!" I Bog mi swiadkiem, ze gdyby nie moj piesek i, ze kolesie mieli kaptury na mordach, i nie jestem w stanie rozpoznac ich - to bym sie postaral kazdemu osobno, recznie przetlumaczyc, ze zle robia. Zwlaszcza, ze wysiedli z autobusu w okolicach mojego osiedla.

K_P
PS. Na dodatek mam jeszcze kontuzje lewego barku i w zasadzie jedna reka wylaczona. To co teraz jakies rady, jak walczyc z niesprawnym bolacym barkiem przy kazdym ruchu?
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
jak będę trochę bardziej zchorowany
to będę chodził z solidną laską....
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
po powrocie do kraju przestalem nosic cokolwiek - wydawalo mi sie, ze sie zrobilo w miare bezpiecznie, zadnych zabawek powiedzialem sobie, bo samo noszenie nosi w sobie potencje uzycia - tak myslalem. ale bede musial zrewidowac moje stanowisko.
Ale takie zdarzenia pokazuja absurd rad - pt. uzyj tego, uzyj tamtego. acha jeszcze wialo sniegiem z nieprzywidywalnej strony, wiec uzycie gazu, gdybym mial ze soba, tez by sie na nic zdalo.
pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_adi_b-tów
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

takedown + duszenie z judo + klucz na łapę :) oczywiście z przymrużeniem oka
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ULICA I PARTER - przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury

....

takedown + duszenie z judo + klucz na łapę :) oczywiście z przymrużeniem oka


adi: na przyszłość
http://www.forum-kul...showtopic=75958
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024