Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
Chciałbym zwrócić uwagę, że faktycznie ten temat i ta ankieta jest, chociaż bardzo ciekawa, to przeznaczona tylko dla nielicznych - takich jak np. xiosan czy Distephano, którzy próbowali różnych formuł walk i mogą bardziej obiektywnie je porównać. Ja trenuję Karate, z walką uliczną też miałem jakieś doświadczenia, ale niestety nie mogę obiektywnie odnieść się do innych rodzajów walk. Jej wyniki mogą być bardzo subiektywne, jeśli wpiszemy "co nam się wydaje".
Pozdrawiam (nie wypełniając, niestety, ankiety)
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?

Najbardziej wyczerpujące były pojedynki ze sportowcami 30 kg cięższymi, 20 cm wyższymi, niezależnie od regół.


Wniosek z tych słów jest jeden - najbardziej wyczerpująca walka, to taka, którą stacza w obronie swojego zdrowia i życia przeciętna kobieta z przeciętnym napastnikiem płci męskiej, któremu przyszło do głowy ją zaatakować.
  • 0

budo_xiosan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza pleców / Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
Tak.
Ale dla mnie to normalna walka sparingowa. Fajne są akcje: gościu w stójce potrafi mnie złapać jedną ręką, podnieść nad głowę i rzucić o ścianę, albo zaś w parterze rozrywa najszczelniejszą anakondę :)
  • 0

budo_vigo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?

Najbardziej wyczerpujące były pojedynki ze sportowcami 30 kg cięższymi, 20 cm wyższymi, niezależnie od regół.


Wniosek z tych słów jest jeden - najbardziej wyczerpująca walka, to taka, którą stacza w obronie swojego zdrowia i życia przeciętna kobieta z przeciętnym napastnikiem płci męskiej, któremu przyszło do głowy ją zaatakować.


Wiesz... jakby nie brać pod uwagę tzw. solówek, to to samo można powiedzieć o przeciętnym mężczyźne staczającym walkę z przeciętnymi napastnikami. I czy kobiety często są kopane przez pięciu napastników?? Bo ja przyznaje, że dla kobiety każda taka sytuacja za każdym razem jest bardzo ciężka(i dla niektórych mężczyzn na pewno też) ale kobiety nie są napadane chyba tak często jak mężczyżni jednynie w celu czystej pobicia przez kiklka osób?? Mnie najwięcej pięć osób obkładało na raz :) ale może kobietom też to się zdarza tylko nic o takich wypadkach nie wiem.

:oops: Przypomniałem sobie jednak jedną taką, sprzed dwóch miesięcy. W tramwaju (w Gdańsku) jedna znajoma została skopana przez grupę dresopodobnych (dużą grupę) która wdarła się do tramwaju w celu rozróby. Dziewczyna została poważnie uszkodzona. W ciągu paru tygodni przytyła kilkadziesiąt kilo, a lekarz powiedział, że najprawdopodobniej nie przestanie tyć i już istnieje zagrożenie życia z tego powodu 8O

Brat mojej koleżanki został pobity w wojsku tak że uszkodzili mu kość ogonową i to samo miał(nigdy już nie będzie w pełni sprawny, zawsze będzie otyły) ale to się zachamowało, a w jej przypadku to tragedia :X .
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
Z prezentowanych tutaj systemów niemiałem niestety możliwości zmierzyc sie na zasadach sanda, zapasów ani karate "klasycznego" i "klasyczno-podobnych".
I najbardziej wyczerpójące to jest mma, bowiem trzeba zwracac uwagę na najwięcej mozliwych elementów. Trzeba zachowac jakoby zwiększona czujnosc w każdym elemencie. Dużo tez zależy od przecinika, który będzie starał sie tak pokierowac walką, aby walczyc akurat w takiej formule (stójka\parter) w której jestes najsłabszy a co za tym idzie męczysz się najszybciej.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
No to może ja cóś dopowiem.
Miałem okazję powalczyć (choć wcale nie za dużo niestety) na regułach mma, bjj, karate nockdown, karate wkf, boksu, kika z i bez lowka, taja, zapasów w stylu wolnym i różnych kombinacji powyższych. (Oczywiście nie wyczynowo to wszystko. Po prostu zazwyczaj - sparingi.) No i na ulicy się też kiedyś coś niecoś przydarzało. :)

Walka na regułach mma wymagała faktycznie dużego skupienia, ale to na ile była wyczerpująca było baaaaardzo zróżnicowane. Jeśli kończyła się szybko i w parterze np. to nie męczyła mnie zbytnio. Jeśli miała przebieg przeważnie uderzany także nie. Jeśli zaś trzeba było się długo naskakać, a potem jeszcze kulać, to było to faktycznie dość męczące...
Najmniej męczyły mnie jakoś walki bokserskie, karateckie oraz walki na zasadach bjj (przynajmniej od kiedy nauczyłem się odpoczywać w parterze 'przetrzymując' przeciwnika oraz w miarę szybko je kończyć). :)

Zdumiewa mnie czemu aż tyle osób walkę uliczną (którą dodałem dla kawału!) uważa za najbardziej wyczerpującą fizycznie. Przecież zazwyczaj jest ona bardzo krótka i gwałtowna. Nie ma tu miejsca na fizyczne zmęczenie.

Mnie osobiście najbardziej ze wszystkich męczyła zawsze walka zapaśnicza (wolny). Ktoś tu już pisał o zgiętej pozycji (utrudnione oddychanie). Do tego obrony, mocowanie się i wyniesienia kosztują naprawdę sporo siły i energii.
To oczywiście tylko moje subiektywne odczucia.

Czekam na dalsze opinie.
I piszcie proszę - w jakich rodzajach walki macie doświadczenia, żeby było wiadomo, co z czym w rzeczywistości porównujecie.
Pozdrawiam
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
Yojimbo, a po cholerę zamkmnąłeś ta ankietę? i po co rozdrabniałes się na tyle rodzajów? wiadomo, walk zapasnicza, a czy judo, czy bjj, czy zapasy, to juz nie ma takiego znaczenia
  • 0

budo_singlaub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
Dałem zapasy styl klasyczny. To dopiero mordęga.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?

Yojimbo, a po cholerę zamkmnąłeś ta ankietę? i po co rozdrabniałes się na tyle rodzajów? wiadomo, walk zapasnicza, a czy judo, czy bjj, czy zapasy, to juz nie ma takiego znaczenia

Nie zamknąłem ankiety.

Ma olbrzymie znaczenie, czy to walka bjj, czy zapasy.
Czy walczyłeś kiedykolwiek na zasadach zapasów?
Naprawdę nie widzisz różnicy?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?

Dałem zapasy styl klasyczny. To dopiero mordęga.

Ano. :)
  • 0

budo_motyllek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mega wieś zachodniopomorskiego :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
... moim zdaniem ... jakikolwiek ... jeśli dajesz z siebie 110% ... to wyczerpiesz się napewno ... pytanie ... tylko w jakim czasie? ... :twisted:
  • 0

budo_scorpio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
w waszych wypowiedziach brak logiki wszyscy bezprzerwy trąbią jakie to bjj jest strasznie techniczne że nie potrzeba aż tyle siły a liczy się technika a tu nagle twierdzicie że jest najbardziej męczące bardziej od judo w którym przecież używa się dużo więcej siły
moim zdaniem najlepiej czy dany rodzaj jest wyczerpujący można ocenić po długości rund i ich ilości na zawodach bo przecież jak by zawodnik wytrzymał więcej to na zawodach walczyło by się dłużej
poprawcie mnie jak się pomyle
a więc boks 3min po 10-12 rund =30min około
kb chyba podobnie
bjj zależy od organizacji myśle że od 10min wzwyż ale nie ma podziału na rundy jak by był to pewnie z godzine dało by sie powalczyć
mma zależnie od organizacji ale zdarza się 5*5min =25min
k1 3*5min tajski chyba podobnie = 15min
judo kilka min chyba 5 + dogrywka
zapasy niezależnie od stylu 2rundy po 3 min + dogrywka (ma się zmienić na 3 rundy po 2 min a może już się zmieniło)

chyba jasno widać że judo/zapasy są najbardziej męczące
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
Uzupełniając twoją wypowiedź

Karate Kyokushin - jedna runda po 3 min. , w przyp. braku decyzji (często) + 2min, w ekstremalnych przyp. 2 dogrywka + 2 min.
Po uśrednieniu 5 min.

Z tego by wynikało ze kyokushin (stójka) jest bardziej męczący niz zapasy. Twoja teoria ma jednak jedną wade. Każdy zawodnik walczący na zawodach inaczej nastawia sie i trenuje, jeżeli wie ze ma stoczyc 1-2 rundy, a inaczej jezeli ma stoczyc rund 12.
Wiem to z własnego doświadczenia, ze jak na zawodach była tylko 1 runda (ta dogrywka wcale nie jest taka pewna), to od razu idzie sie na maksa, i po takich 3 min. mozna sie bardziej zmachac niz po 3 min. parteru.

Jednak po przemysleniu wszystkiego uważam ze i tak najbardziej męcząca SW są zapasy, z powodu braku możliwości odpoczynku.
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
Brak edycji

Tam powinno byc ze w takie jednej rundzie 3 min. mozna sie bardziej zmachac (przynajmniej ja sie zwykle bardziej zmachałem) niz podczas 3-4 rund normalnych mocnych sparingów. To samo tyczy sie i innych form walki.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
W walce w stojce zawsze mozna troche pounikac starcia, chodzac swietnie na nogach, czy to na macie, czy ringu (tutaj takze wejsc w klincz). W parterze nie ma takiej mozliwosci, jezeli przeciwnik z konsekwencja dazy do poddania, to nie ma szans zrobic sobie przestrzeni na odpoczynek nawet kilkusekundowy.
O stosowaniu szczegolnych technik mozna mowic, wtedy kiedy jest duza roznica poziomow, albo mamy do czynienia z wybitnymi zawodnikami.
K_P
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
I w parterze możesz przeciwnika czasem np. przytrzymać i dać sobie trochę odpoczynku...
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
W stojce mozesz pounikac walki nawet pol rundy, po to zeby zebrac energie na nastepna. W parterze nie jest to raczej mozliwe.

K_P
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
Walka w zwarciu a w szczegolnosci w parterze jesli jest walka aktywna obu przeciwnikow nie pozwala na chwile rozluznienia i oddechu. Jesli nie jest ograniczona wieloma przepisami ciezko powalczyc na tzw przetrwanie rundy. Druga sprawa ze wielu przeciwnikow narzuca silowy styl walki i nawet jesli druga osoba jest bardzo techniczna to musi takze utracic sporo energii zeby oprzec sie sile przeciwnika.

Walka uliczna moze jest najbardziej stresujaca ale zazwyczaj rozstrzyga sie w pierwszych sekundach kiedy nawet wielu nie zdazy sie zmeczyc zanim rozlozy przeciwnika czy tez sama straci przytomnosc ;)

Mam znajomego - trzeba przyznac jednego z lepszych ulicznikow ktory wiekszosc walk konczy w pierwszych sekundach - niestety kiedy dochodzi do walki na ringu lub macie kwestia jest przetrzymanie pierwszych 15 - 30 sekund dalej juz traci sily i sie go technicznie rozpracowuje.

Dlatego uwazam ze najbardziej meczaca jest walka mieszana bez limitu w parterze lub parter.
Nawet z wiekszym naciskiem na parter bo w walce mieszanej zawsze moze nadarzyc sie okazja do ucieczki w stojke i kilku sekund odpoczynku.
Ale i tak najwiecej do powiedzenia ma rodzaj przygotowania czlowieka.
Osoba bazujaca na parterze zancznie wolniej sie w nim zmeczy niz osoba bazujaca na stojce tak samo jak parterowiec znacznie szybciej odczuje wysilek tanczac w stojce i bawiac sie na ciosy.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
Tak. Slusznie zauwazyles, ze odmiennie niz np. w stojce, to w parterze jesli ktos narzuca walke silowa, a nie techniczna, to nie masz wyboru musisz ja podjac, jakos zneutralizowac te sile i dopiero bazowac na swojej - jesli sie ma- lepszej technice. Zreszta silowe rozwiazania czasami preferuja takze ludzie dobrzy technicznie.

K_P
  • 0

budo_scorpio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Najbardziej wyczerpujący rodzaj walki wręcz?
głupoty prawicie przecież walki w parterze trwające po 10 min to nic nadzwyczajnego mi na sparingach zdarzało sie walczyć i z godzine z małymi przerwami w parterze się leży a więc nie trzeba dodatkowo walczyć z siłą grawitacji :) nie używa się tak mocno nóg które są przecież największym mięśniem i pobierają najwięcej tlenu a odpocząć się da bo przecież przeciwnik po jakimś czasie też jest zmęczony i nie będzie ciągle atakował
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024