Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
Tak sobie przeglądałem stronke hombu dojo w Tokio i natrafiłem na taki kwiatek. :shocked!: Przypomniały mi sie od razu wszystkie głosy obrońców ekspresowych danów made in japan. :blus: Że oni ćwiczą te dwa lata, ale z dojo nie wychodza itd. itp. :nie:
A oto tekst, oryginalny i po polsku /tłumaczenie czasem dziwnie brzmiące, ale w miarę wierne/.

"The Aikido Academy, which is the only Aikido school officially recognized by the Tokyo City Government, is a course offered separate from the Regular and Beginner classes at Aikido Hombu Dojo. This course is run as a small group lesson, meeting twice a week for 90 minutes each time, for a duration of approximately 5 months. This is not a full-time study course, and does not offer any special studies other than aikido training. This course is not designed for special promotions or considerations. There are three levels of study- Beginners, Intermediate and Advanced. Each of them begins instruction with the fundamentals, and is taught by the same instructors throughout the course. Sessions for all three levels of the Aikido Academy begin in both April and October every year.
[...]
Graduates of each course will be given CERTIFICATES, and upon successful execution of grading examinations, Aikido kyu or dan ranks will be conferred. Promotions are possible as follows: Beginners Course - up to 3rd kyu; Intermediate Course - SHO DAN; Advanced Course - up to 2nd DAN."

"Akademia aikido, która jest jedyną oficjalnie uznaną przez urząd miasta Tokio szkołą aikido, jest kursem proponowanym poza normalnymi grupami początkujących i zaawansowanych w Aikido Hombu Dojo. Kurs ten odbywa się jako lekcje w małych grupach [25 przyp. tłum.], spotykających się dwa razy w tygodniu po 90 minut, przez okres, w przybliżeniu, pięciu miesięcy. To nie są pełnowymiarowe zajęcia i nie oferują żadnych dodatkowych nauk poza aikido. Kurs ten nie został zaplanowany dla wyjątkowych awansów czy rozważań /considerations/. Są trzy poziomy nauczania - początkujący, średniozaawansowani i zaawansowani. Każdy z nich zaczyna kształcenie od podstaw i jest nauczany przez tych samych instruktorów przez cały kurs. Zajęcia dla wszystkich trzech poziomów Akademii Aikido rozpoczynają się w kwietniu i październiku każdego roku.
[...]
Kończący każdy kurs otrzymają CERTYFIKATY i na podstawie pozytywnego wykonania egzaminów kończących, zostaną nadane stopnie Aikido kyu lub dan. Awanse są możliwe jak następuje: Kurs dla Początkujących – do 3 kyu; Kurs dla Średniozaawansowanych - SHO DAN; Kurs dla Zaawansowanych - do 2 dana."

Teraz ja się pytam, co taki 2 dan po 3 pięciomiesięcznych kursach może umieć?
Policzyłem:
- trzy kursy kosztują 1550 zł /w zależności od kursu yen/. Prowadzą 3 grupy po 25 osób to daje 25x1550, x2 bo przez 2 semestry. 77500 rocznie trzepią na tym kursie. Stosunkowo niewiele.
- w ciągu całego kursu osoba ćwicząca będzie na 120 półtoragodzinnych treningach. Osoba taka może zdawać na 2 dana...
TO SĄ JAJA, KPINA, TO JEST 2 DAN CO NIE POTRAFI PADAĆ!!! 120 treningów to dla normalnego człowieka rok ćwiczenia 3 razy w tygodniu. Żenada.
  • 0

budo_gusiek:)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 642 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
Kurde, jadę do Hombu Dojo, już od dawna mi się marzy 2 Dan, a po 4 latach ćwiczeń mam 4 kyu 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Strasznie mnie zszokował ten tekst... I to jest kurs aikido... A przecież, jak się chce być dobrym aikidoką, to trzeba ćwiczyć całe życie :twisted:
Kpina.
PoZdRo!
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
Pamietajmy ze owe ceryfikaty sa nadawane dopiero po pozytywnym zaliczeniu egzaminu. Jako ze owe kursy sa okreslone jako niepelno-wymiarowe, moze to oznaczac ze sa to jedynie swego rodzaju "korepetycje", jednak glowny ciezar nauki dalej bedzie spoczywal na normalnych zajeciach.
Oczywiscie, jak jest naprawde, musialby juz powiedziec ktos kto ma o tym wieksza wiedze, niz jedynie zdobyta na drodze interenowych poszukiwan :wink:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?

Pamietajmy ze owe ceryfikaty sa nadawane dopiero po pozytywnym zaliczeniu egzaminu. Jako ze owe kursy sa okreslone jako niepelno-wymiarowe, moze to oznaczac ze sa to jedynie swego rodzaju "korepetycje", jednak glowny ciezar nauki dalej bedzie spoczywal na normalnych zajeciach.
Oczywiscie, jak jest naprawde, musialby juz powiedziec ktos kto ma o tym wieksza wiedze, niz jedynie zdobyta na drodze interenowych poszukiwan :wink:

Wyraźnie zaznaczone jest że ten kurs odbywa sie poza normalnym trybem nauczania. Więc nie są to żadne zajęcia uzupełniające. Zaznaczone jest też, iż nie został zaplanowany "for special promotions", zatem twoja interpretacja jest chybiona. Żenujące ale prawdziwe.
Nie jest to też informacja z klubu dyskusyjnego niedzielnych aikidoków, tylko z oficjalnej strony hombu dojo. Nie jest mi dostępne bardziej wiarygodne źródło. Osoba która byłaby tam i opowiadała po powrocie staje się z klucza mniej wiarygodna.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
nie wiem czy dobrze rozumiem, ale moze takie kursy wyzsze sa organizowane juz dla osob bedacych na pewnym poziomie. Zeby przystapic do kursy sredniozaawansowango np trzeba miec stopien 1 kyu, a do zaawansowanego 1 dan. Kur poczatkujacy , konczacy sie 3 kyu przy zaczynaniu od zera, to tez expres, ale nie niemozliwe. Napewno znajdzie sie ktos kto wie wiecej na ten temat i nam napisze:)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
hmm...dziwne. Poczekam ze sie temat rozwinie ;)
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
marketing, marketing, marketing... nawet aikido nie oprze się sile pieniadza przykre ale prawdziwe.
ninja zaraz mnie zje :)
Pozdro

  • 0

budo_vigo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
Na Discovery czy National Geographic pokazywali szkolenie Tokijskich policjantów. W 1 rok otrzymywali 1 dan. Ćwiczono chyba 6 godzin dziennie... nie wiem czy przez 7 dni w tygodniu... raczej nie... to było coś jakby no.. taka szkoła dodatkowa... wieczorowa.. bo swoją pracę nadal wykonywali ale była tak ustawiona żeby nie kolidowała z treningami. Treningi były wybitnie kondycyjne, a techniki uproszczone i podzielone na sekwencje tak żeby w rezultacie jak najwięcej ludzi w jak najkrótszym czasie jak najwięcej nauczyć i chyba najważniejsze żeby mieli świetną kondycję.
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
Z tego tekstu wcale nie wynika że po 15 miesiącach masz 2-go dana. O ile zrozumiałem to po kursie dla początkujących będziesz zadawał na stopień od 6 do 3 kyu. Tak samo po średniozaawansowanym od 2kyu do shodana.....
Wydaje się że są to po prostu zwykłe treningi aikido z jakimś tam z góry ustalonym programem nauczania.
Ale czaekam na wypowiedz kogoś kto był w Hombu i może coś więcej o tym powiedzieć.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?

nie wiem czy dobrze rozumiem, ale moze takie kursy wyzsze sa organizowane juz dla osob bedacych na pewnym poziomie. Zeby przystapic do kursy sredniozaawansowango np trzeba miec stopien 1 kyu, a do zaawansowanego 1 dan. Kur poczatkujacy , konczacy sie 3 kyu przy zaczynaniu od zera, to tez expres, ale nie niemozliwe. Napewno znajdzie sie ktos kto wie wiecej na ten temat i nam napisze:)


Tak dokładnie.
To są trzy kursy, każdy po pięć miesięcy treningu.
Warunkiem uczestnictwa w beginers jest 18 lat.
Warunkiem uczestnictwa w intermediate jest ukończenie beginers lub posiadanie kyu /3,2,1/.
Warunkiem uczestnictwa w advanced jest pierwszy dan.

Tylko jak robisz kursy pod rząd, powiedzmy ze masz zdolności i zdajesz te egzaminy, to kończysz po półtora roku z 2 danem. Nie ma takiej opcji, nie wiem czy smiać sie czy płakać.
A tak poza tym, to jakoś nie mogę sobie wyobrazić 3 kyu po 5 miesiącach ćwiczeń 2 razy w tygodniu. Po prostu za mało czasu żeby sie naumieć. U nas 5 nie dostaniesz tak szybko, a o 4 nawet nie ma co myśleć, i to ćwicząc 3x tygodniowo. :roll:

Acha, oto link do info: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
Randal,
czytasz i znasz język obcy a nic nie rozumiesz.
Sa to zajęcia w nieco bardziej elitarnej formule (czytaj korepetycje dla bogatszych)
stopnie uzyskuje się w takim samym trybie jak pozostali ćwiczący na treningach ogólnych.
Jest przeciez wyraźnie napisane że aby przystąpić do grupy zaawansowanej należy mieć shodan, i nikt nawet nie pomyśli że mógłby się zapisać nastepnego dnia po świeżo uzyskanym 1dan. W normalnym trybie między 1 a 2 dan musi minąć 2 lata. Uczestnicy Akademii podlegają tym samym zasadom.
Czyli Randal robisz burzę w szklance wody, jedź do hombu i poćwicz to sam sprawdzisz jaki jest poziom 2 danów. Z mojego doświadczenia bardzo różny, podobnie jak u nas i wszędzie tam gdzie nas nie ma.

  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?

Randal,
czytasz i znasz język obcy a nic nie rozumiesz.

Coś tam rozumiem.

Sa to zajęcia w nieco bardziej elitarnej formule (czytaj korepetycje dla bogatszych)
stopnie uzyskuje się w takim samym trybie jak pozostali ćwiczący na treningach ogólnych.

Nic nie zostało napisane o tym, że to elitarne zajęcia dla bogatych.
Poza tym w ofercie hombu dojo są treningi indywidualne i treningi dla indywidualnych grup.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Jak ktos ma psa co sra dolarami moze sobie na takie zajęcia pozwolić, te bez wątpienia są elitarne.
Za to zostało napisane że kursy można ukończyć zdając na taki a taki stopień, zostały też określone warunki początkowe kursanta.
Wyraźnie zaznaczona jest rozłaczność kursu względem normalnych treningów, a także to że każdy poziom kursu zaczyna się od podstaw.
Całość swoją formułą przypomina półroczny intensywny kurs samoobrony dla kobiet, po którym otrzymuje sie certyfikat, wychodzi z połamaną deseczką i dobrym samopoczuciem :D :D:D Taka matura w jeden rok :roll:

Jest przeciez wyraźnie napisane że aby przystąpić do grupy zaawansowanej należy mieć shodan,

Sam to napisałem.

i nikt nawet nie pomyśli że mógłby się zapisać nastepnego dnia po świeżo uzyskanym 1dan. W normalnym trybie między 1 a 2 dan musi minąć 2 lata. Uczestnicy Akademii podlegają tym samym zasadom.

A to już interpretacja /całkiem rozsądna, choć roszczeniowa/, co by było poprawnie politycznie. Wyraźnie napisane jest, że waruniem jest 1 dan, więc zapisać może sie każdy z jedynką. Pytanie tylko czy zdawać może.

Czyli Randal robisz burzę w szklance wody, jedź do hombu i poćwicz to sam sprawdzisz jaki jest poziom 2 danów. Z mojego doświadczenia bardzo różny, podobnie jak u nas i wszędzie tam gdzie nas nie ma.

Nie w szklance i nie burzę. Po prostu kurs zaoczny aikido wydaje mi sie śmiesznym pomysłem. Chciałem podzielić się z innymi dobrą nowiną - nie trzeba wylewać potu na macie, wystarczy pojechac do hombu i sypnąć z kiesy ;)

PS. Walnąłem sie w obliczeniach, nie wiem jak :? ;) Hombu robi na 6 kursach rocznie 266741,5 zyli. /Liczone wdg dzisiejszego kursu 100yen=2,9887PLN :D / To całkiem silny argumnet za prowadzeniem tego typu kursów.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
cholera Randal to jest pomysl na zycie...:)
chym mozliwe jest to ze bariera jest mentalnosc japonczykow
nie pojda za szybko na kolejny kurs

a tylko my sie czepiamy i kombinujemy jak by oni tu mogli pokombinowac
zeby sie nie narobic, dany zrobic i przy tym zarobic :)

ponadto tak wlasnie pomyslalem, ze tam tez tempo zycia duze i nie kazdy ma czas
na codzienne meczace treningi.
zreszta co to jest 1 dan...
Znam taka japonke co jak do polski jechala jako wolontariuszka z ... z ... danem to musiala zrobic jeszcze dana w czyms. ..
po 2 mies cwiczen miala 1 dan w iaido :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
O tym jak cwiczy sie w Hombu Aikikai pisal kiedys chyba Marek Kaczmarz, pare lat temu. Nie wiem czy jeszcze czyta Budo. Wyglada na to, ze zasada jest ze i uke i tori sie staraja niezmiernie aby technika wychodzila jak najbardziej harmonijnie.

Moze szanowna Redakcja cos napisze, bo wg. legendy, ponoc kiedys nawet zaszczycila swoja obecnoscia tatami w Hombu :lol: Ale nie wiadomo na pewno, bo rozne to historie gorale w Himalajach opowiadaja :wink:
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?

marketing, marketing, marketing... nawet aikido nie oprze się sile pieniadza przykre ale prawdziwe.
ninja zaraz mnie zje :)
Pozdro



Hmm nie zje :) bo dobrze gadasz :]
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?

O tym jak cwiczy sie w Hombu Aikikai pisal kiedys chyba Marek Kaczmarz, pare lat temu. Nie wiem czy jeszcze czyta Budo. Wyglada na to, ze zasada jest ze i uke i tori sie staraja niezmiernie aby technika wychodzila jak najbardziej harmonijnie.

Moze szanowna Redakcja cos napisze, bo wg. legendy, ponoc kiedys nawet zaszczycila swoja obecnoscia tatami w Hombu :lol: Ale nie wiadomo na pewno, bo rozne to historie gorale w Himalajach opowiadaja :wink:


W każdej legendzie jest trochę prawdy, a w każdej prawdzie sporo legendy....
Za dużo by pisać, ale w Budojo w ciepły letni wieczór w ogródku i przy małym jasnym,
chętnie opowiem. Lato już niedługo.Zapraszam.
8)
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
Widać marketing to podstawa nie tylko w hombu :/
A szaraczkom odległym od Budojo zostają jedynie te legendy.

W każdej legendzie jest trochę prawdy, a w każdej prawdzie sporo legendy....

Taki frazes, że gdybym nie wiedział ktoś zaś jest pan Redakcja, to pomyślał bym żeś w temacie wogóle niezorientowany.

  • 0

budo_bb_zuk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
O poziomie pisać nie będę... ale mam pytanie odnośnie Mistrzów nauczających w kwaerze głównej Aikikai.
Dla mnie większość tych Shihanów jest zupełnie anonimowa. Często są tu głosy odnośnie jakiegoś typowego Aikido Aikikai. Wedle grafika ze stronki Hombu zajęcia prowadzą tam:
Doshu 7x ; Kanazawa 1x ; Seki 3x ; Yasuno 3x ; Kobayashi 2x ; Osawa 1x ; Yokota 2x ; Sasaki 1x ; Toriumi 1x ; Endo 1x ; Kuribayashi 1x ; Watanabe 1x ; Masuda 2x ; Miyamoto 3x ; Sugawara 2x
Czy wszyscy Oni reprezentują tradycyjny Aikikai?
Czy mógłby ktoś przybliezyć część z tych postaci?
Z góry dziękuje :-) .
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?
Może poziom nauczania w Hombu jest tak wysoki, że te pół roku, to tak jak 4 lata 5x/tyg w Polsce...?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Poziom Hombu Dojo? Mity i legendy?

Może poziom nauczania w Hombu jest tak wysoki, że te pół roku, to tak jak 4 lata 5x/tyg w Polsce...?

Zapomniałeś dodac na końcu " :lol: :lol: :) :rofl: :rofl: :rofl: ", tak to ktoś może pomyśleć że to na poważnie...

No chyba że w Japoni mają już takie fotele a'la Matrix, podłaczją cię i myk, 3 dan :) :wink: :) 8) .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024