Skocz do zawartości


Zdjęcie

Te Kata sa nieziemko trudne...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
162 odpowiedzi w tym temacie

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Z tego tez wzgledu nie mozna traktowac kazdego kata osobno, jako zamknietej calosci, poniewaz wszystkie kata danego stylu zmierzaja do tego samego celu, jakim jest realizacja koncepcji walki tego wlasnie stylu. Jesli wiec cwiczyc kata wielu stylow, to nie mozna ich pogodzic.
Mozna oczywiscie myslec o tym w ten sposob, ze cwiczy sie kilka stylow. W takim ukladzie jednak zadnego z nich nigdy nie poznamy do konca. A chyba kazdy zgodzi sie z tym, ze lepiej poznac dobrze jedno, niz kilka polowicznie. Ale to jest moje zdanie, podyktowane niesportowym spojrzeniem na karate jako sztuke walki sluzaca samoobronie a nie sport. Dlatego tez nie zdziwie sie jesli wielu sie z tym nie zgodzi.
Pozdrawiam


Bodhidarma oczywiscie sie z Toba nie zgodze :)
Dla mnie kazde kata to zamknieta całość dająca okreslone umiejetnosci w samoobronie. To co piszesz, ze wszystkie kata danego stylu zmierzają do realizacji koncepcji walki, to jest dla mnie troche dziwne, bo z tego mozna wnioskowac, ze dopiero poznanie wszystkich kata daje poczucie pewnosci i realności w samoobronie. Tzn , ze jezeli nie poznasz wszystkich kata to nie bedziesz umiał sie obrnonic lub twoja obrona bedzie nieskuteczna? woadomo przeciez, ze aby jedno kata dobrze poznać trzeba mu wiele czasu poświęcic ,nie mowiąc o wszystkich kata danego stylu.

Kyokushin zawiera kata z kilku styli i nie nalezy tego traktowac jako kilku odmian karate, ale jako autonomiczny styl Karate - Kyokushin.
To jest czywiscie moja spojrzenie na ten aspekt Karate :-) :)

pzdr.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Karate_koks tam po lewej miga takie okienko i pisze BCE KATA KEKUCINKAY NA BIDEO :) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] .Tam są prawie wszystkie ćwiczone w kyokushin.A co do języka to mam szczęście należeć do pokolenia które miało ruski jeszcze w szkole średniej :wink: Niestety nie ma tam tekki a już je shihan Goraj nauczał na zeszłorocznym obozie więc jakby ktoś miał link do tekki ?


Janwillen to nie jest kata z Kyokushin, to w ogole nie jest Kyokushin, tylko Shinseikai Karate. Film pochodzi z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] , a wiecej o Shinseikai Karate na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ( nie jest to odłam Kyokushin)

Zarówno Tekki, Bassai i Naichanchi były nauczane tez przez Mas Oyame , jeszcze w latach 50 , na początku Kyokushin.Pozniej zrezygnował z tych kata zostając przy obecnych.

Kyokushin, jesli bedzie trzeba tocała ksiązke zeskanuje :wink: , ale nie bede całości wrzucał na forum, bo to nie ma sensu. Tylko najpierw musze miec skaner :wink:

MeikyoAN

Karatecy z KK - rozumiem teraz wasze wypowiedzi o kata, bo widziałem skąd się wzięły i obiecuję nie wdawać się wobec powyższego w dyskusje na temat przydatności form w treningu MA.

A ja bym z przyjemnoscia poczytał o aplikacjach kata w kumite (oczywiscie z przykładami i przełozeniem na praktyczne zastosowanie).

pzdr.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

No właśnie - czyli kata kanku ćwiczone w kyokushin ma ten sam cel co kanku ćwiczone w shorin czy w shotokanie...
Chodzi mnie po prostu o to, że każdy chów wsobny jak pokazuje biologia prowadzi do degeneracji zamknietej populacji.

Tylko, ze nam nie chodzi o pokrewienstwa kanku w dwoch stylach, a o wspolgranie kanku z innymi kata w jednym stylu. W tym przypadku "chów wsobny" prowadzi do wypracowania najlepszego zgrania kata, a styl staje sie wewnetrznie jednolity.
Maniak...... :-)
To, ze wszystkie kata stylu zmierzaja do wspolnego celu nie oznacza koniecznosci poznania wszystkich. Oznacza tylko, ze kazde kolejne jest dla nas postepam w nauce samoobrony. O ile oczywiscie kata w tym systemie ze soba wspolgraja.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Maniak: Trudno znaleźć książkę, w której aplikacje kata byłyby rozpisane. Mam pdf-a z kata shotokanu i jest kilka nieśmiałych i na ogół prostych prób. Cenniejsze byłoby tu "Katate dla czarnych pasów" Habersetzera, gdzie pokazując taktykę walki autor bardzo często pokazuje układy, jakie szybko możemy zidentyfikować w kata. Ale trzeba poszukać - nie pisze "to ruch nr x z kata y" itp.
Zresztą to trener powinien ucząc kata pokazywać znaczenie poszczególnych ruchów i na treningach kumite dawać w parach układy atak obrona brane z kata i wykonywane coraz szybciej i mocniej.
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
No a jak już się jakąś książkę trafi to można znaleźć takie kwiatki jak blok shuto uke na atak kijem.
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

To, ze wszystkie kata stylu zmierzaja do wspolnego celu nie oznacza koniecznosci poznania wszystkich. Oznacza tylko, ze kazde kolejne jest dla nas postepam w nauce samoobrony. O ile oczywiscie kata w tym systemie ze soba wspolgraja.


znawcy twierdzą, że należy znać dogłębnie jedno - góra dwa kata, a że nie ma kata które obejmuje wszystkie możliwe sytuacje, to można dojść do wniosku, że z założenia system ma być niepełny.
Poza tym jak rozumiesz stwierdzenie, że kata w systemie wspołgrają?

pzdr
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Chemik

No a jak już się jakąś książkę trafi to można znaleźć takie kwiatki jak blok shuto uke na atak kijem.

Albo moje ulubione yama-uki w basssi-dai jako obrona przed chwyceniem za włosy;\.

Prośba - jeżeli ktoś zna (lub wymyślił) rozsądne aplikacje kata niech opisze lub prześle po privie - zwrotnie dam swoje pomysły. A może nowy post na ten temat?
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Albo moje ulubione yama-uki w basssi-dai jako obrona przed chwyceniem za włosy;\.

Prośba - jeżeli ktoś zna (lub wymyślił) rozsądne aplikacje kata niech opisze lub prześle po privie - zwrotnie dam swoje pomysły. A może nowy post na ten temat?



Ja znam inne mozliwosci interpretacji tego ruchu (o zlapaniu za wlosy nie slyszalem):NP.

Obrona i wyprzedzenie sierpa, badz oi-zuki.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

znawcy twierdzą, że należy znać dogłębnie jedno - góra dwa kata, a że nie ma kata które obejmuje wszystkie możliwe sytuacje, to można dojść do wniosku, że z założenia system ma być niepełny.
Poza tym jak rozumiesz stwierdzenie, że kata w systemie wspołgrają?
pzdr

To jest bledny wniosek. Jesli system jest niepelny to ludzie szukaja wiedzy nawet w boksie (smiech na sali). Ma byc jak najbardziej pelny, bogaty i uniwersalny. Znac nalezy jak najwiecej kata swojego systemu, ale we wlasciwej kolejnosci, od najprostszych do najbardziej skomplikowanych. Doglebnie nalezy poznac jedno kata - zanim zacznie sie nauke nastepnego. Wszystko to ma sens wtedy gdy kata wspolgraja. Wtedy wlasnie mozna powiedziec, ze tworza system.

Co to znaczy wspograja? To co pisalem wczesniej: daza do jednego celu, ukladaja sie w logiczna calosc, od prostszych do skomplikowanych. W moim stylu celem jest maksymalne zblizenie sie do przeciwnika. Zgodnie z ta koncepcja walki kata rozwijaja umiejetnosci, ktore sa do tego potrzebne. Kolejne kata rozwijaja po kolei znajomosc podstawowych technik, sposoby poruszania i skracania dystansu, techniki przechwytujace, miekkie techniki pozwalajace kontrolowac rece przeciwnika.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Karate_koks napisał:

Ja znam inne mozliwosci interpretacji tego ruchu (o zlapaniu za wlosy nie slyszalem):NP.

Obrona i wyprzedzenie sierpa, badz oi-zuki.

I owszem. Mi najbardziej pasuje tu zagarnięcie nogą (krótkie) jako zbicie mae-geri, zaś yama-zuki jako obrona i jednoczesny kontratak na ren-zuki idące za mae-geri.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

I owszem. Mi najbardziej pasuje tu zagarnięcie nogą (krótkie) jako zbicie mae-geri, zaś yama-zuki jako obrona i jednoczesny kontratak na ren-zuki idące za mae-geri.


Tez taka wersje znam, moze byc :wink:
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Panowie "problem" jest w tym, ze mamy zupełnie inne formuły walki w Kyokushin , Goju i Gosoku. I z tego wynika nastawienie do kata ludzi z Kyokushin. Po prostu w takiej formule nie da sie zastosowac ruchów (nawet zmodyfikowanych) z kata (widzieliscie walki knockdown wiec wiecie o czym mowie).

Natomiast trenowanie poszczegolnych elementów z kata uwazam za pozyteczna sprawe, bo faktcznie podnosi to umiejetnosci, ale wg mnie tylko w samoobronie, a nie w takiej formie kumite.Nie oznacza to tez ze jeden czy drugi styl jest gorszy czy niekompletny.

Być moze w waszych styach to sie sprawdza (tzn zastosowanie kata do waszej formuły walki), ale niestety nie w knockdown. Dlatego tez nowsze style, jak Oyama Karate,Ashihara Karate czy Enshin maja swoje kata, które mocno przypominają walke.Był tu kiedys temat o tym.

MeikyoAN takze mam tego pdf - ciekawe rozwiązania, mam tez 3 częsci Shotokan Karate z kata ( i kilka cd z Goju i Wado Ryu - niekóre rzeczy tampokazane sa naprawde ciekawe). Pokazane jest tam zastosowanie poszczegolnych elementów kata - tez ciekawa sprawa.

Pzdr.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Maniak:
Mam w sumie sporo materiałów dotyczących kata i zastosowań, choć przyznam, że w większości to filmy avi i mpg, z niewielką ilością zastosowań oraz trochę opisów. Chętnie wymienię te materiały.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
A macie moze panowie wszystkie heiany(pinany) z kijem-chodzi mi o bo kata??????
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Maniak
Wydaje mi sie, ze walka ma jedna formule. Jest nas dwoch zostanie jeden. Chyba miales na mysli formuly zawodow sportowych. Ale to juz zupelnie inna spiewka.

Wracajac do interpretacji. W wielu sekcjach uczy sie interpretacji przed atakami ktore sa zupelnie nierealne, do tego stopnia ze az smieszne. Oczywiscie jesli chodzi o walke. W przypadku samoobrony moga sie okazac skuteczne. Niestety zmiana techniki w kata spowodowala ze wielu karatekow w obecnych czasach moze miec problem z obrona przed prostymi na jodan. Dlaczego? Bo sa szkoleni pod zawody sportowe, zarowno w shotokanie jak i kyokushin, gdzie nie wolno uderzac na jodan, albo wolno uderzac z bardzo ograniczonym kontaktem, lub jego brakiem. A gdy ktos nie atakuje na jodan, to druga strona nie broni sie, i w ten sposob dochodzi do parodii, gdy napadniety karateka nie umie sie obronic bo dostal dwa szybkie na jodan.
  • 0

budo_marjan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
czy ma ktos video z wykonaniem kata sanchin ?? albo przynajmniej rozrysowane?? z góry dzięki
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
był już ten link :www.superkarate.ru/video_kata.htm z tym że to kyokushin, a podobno my żle robim kata;)
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Kyokushin, jesli bedzie trzeba tocała ksiązke zeskanuje :wink: , ale nie bede całości wrzucał na forum, bo to nie ma sensu. Tylko najpierw musze miec skaner :wink:


To załatwiaj skaner :!:
Moj mail jest podany w info o mnie.

P.S.
Niech siła Kyokushin będzie z tobą :wink:
  • 0

budo_milo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Maniak
Wydaje mi sie, ze walka ma jedna formule. Jest nas dwoch zostanie jeden. Chyba miales na mysli formuly zawodow sportowych. Ale to juz zupelnie inna spiewka.

Bo sa szkoleni pod zawody sportowe, zarowno w shotokanie jak i kyokushin, gdzie nie wolno uderzac na jodan, albo wolno uderzac z bardzo ograniczonym kontaktem, lub jego brakiem. A gdy ktos nie atakuje na jodan, to druga strona nie broni sie, i w ten sposob dochodzi do parodii, gdy napadniety karateka nie umie sie obronic bo dostal dwa szybkie na jodan.


tak na początek mówie o shotokanie bo na tym sie znam trenuje 7 lat! i uwierz mi
na zawodach atak na jodan jest dozwolony. W kategoriach bodajże młodzików\juniorów
wzwyż atak na głowe musi być z kontaktem, jedynym ogranicznikiem jest kontrola.
Pojedź kiedyś na zawody, np. puchar polski, tam na ten przykład nie raz spodkałem się z technikami jodan po których delikwent miał zakrwawiona twarz a przeciwnik dostawał punkty za prawidłową technikę!!
Sorko za obcięty cytat, odałem tylko interesujący mnie fragment!!!

pozdrowienia
milosz
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

tak na początek mówie o shotokanie bo na tym sie znam trenuje 7 lat!


jestem pod wrazeniem :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024