Skocz do zawartości


Zdjęcie

Te Kata sa nieziemko trudne...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
162 odpowiedzi w tym temacie

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
No i nie zapominajmy panowie o "Keri Kata", ktorego tez sie nie wilcza :)
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Karate_koks czy keri kata w shotokan to może to samo co sakugi w kyokushin czy może coś innego?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

No i nie zapominajmy panowie o "Keri Kata", ktorego tez sie nie wilcza :)

A cóż to takiego, bo pierwszy raz o tym słyszę?
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Sorry ale mam jeszcze jedno pytanie do shotokańców . Czy Gojushiho day lub sho to to samo co w kyokushin Sushiho. Z góry dzięki za odpowiedż. Sorry że tak pytam ale interesuje mnie skąd Mass. Oyama brał kata do kyokushin. Jestem w tym temacie początkujący.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

A cóż to takiego, bo pierwszy raz o tym słyszę?


Juz objasniam:

Keri Kata jest forma, w ktorej wystepuja same kopniecia. Kata to jest forma, ktora ma sluzyc nauce kopniec w rozne strony, z obrotu i takie tam.

Wykonuje sie je tak jak kata taikyoku shodan-po tej samej sciezce, tyle ze blok gedan-bari jest zastapiony yoko-geri-kekomi, a oi-zuki przez mae-geri. Mae-geri mozna, zastepowac inna technika nozna, do wyobru, do koloru :)
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Podobno Gichin Funakoshi nauczal 16 kata. Twierdzil, ze te "16 to liczba zupelnie wystarczajaca". Skad sie wziela cala reszta i to w takiej ilosci?
Pytam z czystej ciekawosci.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Juz objasniam:

Keri Kata jest forma, w ktorej wystepuja same kopniecia. Kata to jest forma, ktora ma sluzyc nauce kopniec w rozne strony, z obrotu i takie tam.

Wykonuje sie je tak jak kata taikyoku shodan-po tej samej sciezce, tyle ze blok gedan-bari jest zastapiony yoko-geri-kekomi, a oi-zuki przez mae-geri. Mae-geri mozna, zastepowac inna technika nozna, do wyobru, do koloru :)

Ciekawe kto to wymyślił. :)
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...



Faktycznie trenuje Kyokushin 8)
+ 1 ze słyszenia Bo kata tsyon, niestety nigdzie nie udało mi się znależć nawet ilustracji tego kata wymaganego na sandan.


To kata jest w "Advanced Karate" Mas Oyamy. Jest równiez bunkai do niego pokazany.


To może byś je jakoś zarzucił :wink:
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

A cóż to takiego, bo pierwszy raz o tym słyszę?


Juz objasniam:

Keri Kata jest forma, w ktorej wystepuja same kopniecia. Kata to jest forma, ktora ma sluzyc nauce kopniec w rozne strony, z obrotu i takie tam.

Wykonuje sie je tak jak kata taikyoku shodan-po tej samej sciezce, tyle ze blok gedan-bari jest zastapiony yoko-geri-kekomi, a oi-zuki przez mae-geri. Mae-geri mozna, zastepowac inna technika nozna, do wyobru, do koloru :)


To chyba jak Saguki Taikyoku w Kyokushin.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Ciekawe kto to wymyślił. :)


Nie wiem :)
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Sorry ale mam jeszcze jedno pytanie do shotokańców . Czy Gojushiho day lub sho to to samo co w kyokushin Sushiho. Z góry dzięki za odpowiedż. Sorry że tak pytam ale interesuje mnie skąd Mass. Oyama brał kata do kyokushin. Jestem w tym temacie początkujący.


Z tego co wiem, sushiho bazuje na gojushiho podobnym do tego ćwiczonego w shorin-ryu, ale są tam też elementy z innych kata, albo zmodyfikowane przez Oyamę.

pzdr
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Dzięki za odp. Wygląda na to że Keri to to samo co sakugi.Nie wiem czy to prawda ale o sakugi słyszałem że wymyślił je Oyama.No ale skąd by było to w takim razie w shotokan?.Widocznie je też zapożyczył. :wink:
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Nie ma sprawy. Co do "keri kata" to zdaje się, że nie jest to forma bardzo ścisła :) Raz na seminarium Iorga powprowadzał jakieś "keri kata" bazujące najpierw na Taykioku później na Heianach. Shirai naucza Taykioku, które jest znowu zlepkiem wszystkich trzech Taykioku, a znowu jakiś Francuz udoskonalił karate dokładając Taykioku Yodan i Godan. Kase "wynalazł" Heian-oyo, Iorga Heian oi-kumi, Nishijama coś co w zamierzeniu nie miało być kata i nazywa się ki-tei, Kubota ma swoje kata i tak co styl, organizacja to jest inaczej. I bądź tu mądry...
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

... i tak co styl, organizacja to jest inaczej. I bądź tu mądry...


W ksiazce funakoshiego jest standardowa 15-tka (o ile sie nie myle). To wystarczy. Reszta to ciekawostki (shotokan).
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
W kyokushin Oyama to troche usestymatyzował (trudne słowo :wink: ) sakugi sono ichi : yokogeri gedan a potem mae kage; sakugi sono ni :yoko geri chudan mae geri jodan; sakugi sono san :yoko geri jodan soto kage i uchi kage; A jak robicie keri w shotokan? A jeszcze pytankom robicie piniany ( to u was chyba heian ) ura? No i ktoś gdzieś tu wspomniał o kata ushiro jak to wygląda? thx za odp. pzdr.
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Z tej 15-tki Funakoshi wyróżnia Koshokun jako najważniejsze a reszta jako pochodne. W shorin-ryu ważnych jest 5 kata, w uechi-ryu jedno (czyżby reszta to balet jak to określa Shimoji?).
W shorin piniany robi się na jedną stronę, w shotokanie również wykonuje sie ura. Ushiro kata przynajmniej u Kasego i Shiraia wygląda w ten sposób, że przejścia w których wykonuje się bloki wykonuje się z krokiem w tył czyli w pinan shodan zamiast lewą nogą do w bok do hidari neko ashi dachi odchodzisz prawą w bok też do hidari neko ashi dachi. Ataki wykonuje się normalnie z krokiem w przód. Ushiro kata w zamyśle ma przygotowywać do interpretacji takiej ciut realniejszej.

pzdr

PS. W shotokanie są inne pozycje, a keri kata :) nie robię więc nie będę sie wypowiadał
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Teraz tak patrzę, że to trochę mętne co napisałem wcześniej
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
noooo troche mętne ale ja rozumieć :wink: A to kata to chyba Kushanku. W kyoku to Kanku day.
  • 0

budo_anamarija
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
te kata sa nieziemsko trudne...

-yh, zaczelam chodzic na karate, bo moj trener stwierdzil, ze przyda mi sie inny trening (cwicze KB, kocham KB i wogole i w szczegole)...dostalam prikaz, by poprawic koordynacje. Pewnie zaraz mnie tu ktos "przeklnie" ale powiem Wam tak - JA TEGO WOGOLE NIE KUMAM!!! Uprzedzilam sie chyba do karate, cwicze bo cwicze, nie umiem sie przelamac. Kumite owszem, ale kata???? Wiem, wiem, poprawia koordyancje ruchu itp itd...
te kata sa nieziemsko trudne...

pozdrowka
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

te kata sa nieziemsko trudne...

-yh, zaczelam chodzic na karate, bo moj trener stwierdzil, ze przyda mi sie inny trening (cwicze KB, kocham KB i wogole i w szczegole)...dostalam prikaz, by poprawic koordynacje. Pewnie zaraz mnie tu ktos "przeklnie" ale powiem Wam tak - JA TEGO WOGOLE NIE KUMAM!!! Uprzedzilam sie chyba do karate, cwicze bo cwicze, nie umiem sie przelamac. Kumite owszem, ale kata???? Wiem, wiem, poprawia koordyancje ruchu itp itd...
te kata sa nieziemsko trudne...

pozdrowka


To jest chyba ewenement trenera na polska skale. Uznal, ze ktos inny lepiej nauczy czegos niz on sam. Niewiarygodne w tym kraju ;) Gratuluje trenera.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024