Skocz do zawartości


Zdjęcie

Te Kata sa nieziemko trudne...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
162 odpowiedzi w tym temacie

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Koshokun to wziąłem z książki Karate jutsu Funakoshiego, że tak powiem chciałem być jak najbliżej oryginału :)
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

noooo troche mętne ale ja rozumieć :wink: A to kata to chyba Kushanku. W kyoku to Kanku day.

Widzialem kata kushanku i widzialem kata kanku dai. One sa zupelnie rozne.
Bardzo mozliwe, ze kanku dai pochodzi od kushanku bo niektore elementy sa do siebie podobne, ale ogolnie rzecz biorac, roznice sa tak duze, ze to po prostu dwa zupelnie rozne kata.

Tak przy okazji: nie wiem po co cwiczyc kanku dai albo wymyslac jeszcze kanku sho (takie cos tez widzialem), skoro wersja podstawowa jest wyraznie najbogatsza i doskonale zgrana wewnetrznie. Ta roznica rzuci sie w oczy kazdemu kto porowna te kata. Pochodne sa z cala pewnoscia latwiejsze do zapamietania ale chodzi przeciez o nauke walki. Tymczasem sa one wyraznie okrojone z wielu technik widocznych w kushanku - jednej z najstarszych znanych dzis form cwiczonych na Okinawie. Wiec dlaczego jej nie cwiczyc? Czyzby byla zbyt trudna?

Pozdrawiam
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
oki chemik jak zwał tak zwał ale to chyba o to samo chodzi? :wink: Anamarijaluisafiorella najgorsze są zawsze te pierwsze ,nudne ,monotonne, trudne, ale jak już załapiesz o co mniej więcej biega (raczej więcej;) ) i weżmiesz się zsa te wyższe to warto wybrać sobie jedno takie które Ci najbardziej pasuje i je ćwiczyć do perfekcji . A to chyba Funakoshi powiedział "poznaj jedno kata a inne nie będą miały przed toą tajemnic " pzdr. no i wytrwałości w tej mordędze :)
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Cze Bodhidharma . Masz racje kanku day pochodzi od kushanku ale jest bardzo uproszczone. Dlaczego?.Nie wiem .Ja to moge tylko tak ćwiczyć w kyoku jak mnie uczą . A w shotokan czy karate tradycyjnym są te kata bardziej podobne do pierwowzoru.No ale z czasem wszytko ewoluuje no i dzisiaj niewiele przypomina to co było kiedyś. pzdr.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
To czy mozemy cos cwiczyc czy nie zalezy tylko od nas samych. To my decydujemy czego sie uczymy. Kata jest jak podrecznik. Tylko nie w kazdym jest tyle samo tresci.
Pozdrawiam
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
No tak masz racje.Jeżeli chodzi o kata to my w kyoku jesteśmy delikatnie mówiąc do tyłu :wink: .Jedyne co możemy robić to nadrabiać zaległości .Już w zeszłym roku na obozie w krakowie shihan Goraj wprowadził dwa kata ze starszych styli ( bassai dai i tekki sono ichi )no i zapowiedzial więcej. M am nadzieje że to znaczy to że w kyokun będzie większy nacisk na kata.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Z tym jest troche jak z proszkiem do prania - jak cos jest do wszystkiego, to jest do niczego. Jak bedziecie sie uczyc kata ze wszystkich stylow to nie bedziecie dobrze znac zadnego stylu. No a przeciez sami trenujecie jeden konkretny styl. No i jak tu skutecznie poznac styl jesli ciagle zwieksza sie liczba kata, i to z zupelnie roznych od siebie innych stylow?
Zapamietac kata to zadna sztuka. Chodzi o to, ze kazdy system ma swoje specjalnosci i preferuje pewien okreslony styl walki (- styl karate). Nie mozna tak po prostu mieszac kata z zupelnie roznych od siebie stylow, poniewaz sa one rozbiezne, ucza czesto przeciwnych sobie nawykow. Po czyms takim nie mozna oczekiwac, ze nagle stanie sie dobrze zgrana caloscia i poprowadzi ku jakiemus glebszemu zrozumieniu prawdziwej walki w samoobronie. To jest dokladnie tak jak z tym proszkiem. :-)
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
janwillen kata w Kyokushin pochodzą z Shotokan Karate, Goju Ryu Karate, z chinskiego kempo i jedno jest autorstwa Mas Oyamy.

Kata Shotokan to taikyoku, piniany i kanku dai
Kata Goju Ryu to minn. Saiha, Seipai, Sanchin itd
Chinskie kempo to Yantsu
Autorstaw Oyamy to Garyu
Nie wiem jakie jest pochodzenia kata bo tsion.

Rowniez kata wykonywane ura (w Kyokushin taikyoku,piniany,sokugi) sa pomysłem Oyamy.

Bodhidarma TYLKO IKO 1 właczyło jeszcze kilka kata z Shotokan(były one wyknywane na początku kształtowania sie stylu Oyamy).

A jak jest z kata w Goju? one były tworzone tylko przez założyciela stylu? czy tez były wzorowane na dokonaniach innych mistrzow? Widzisz Oyama wział okreslone kata, tylko te, które wg niego były najlepsze i spełniały w jego oczach pewne kryteria. nie brał wszytskiego co popadnie. I ne nalezy zapominac ze Kyokushin w duzej mierze jest nastawione na kumite (równiez jako forme samoobrony) a nie na kata.

i poprowadzi ku jakiemus glebszemu zrozumieniu prawdziwej walki w samoobronie.


A jak wyglada ta prawdziwa walka w samoobronie?

Przeciez kata jest same w sobie kompletna calościa. Funkcjonowanie jednego kata obok drugiego , przyjmijmy ze z innego stylu, w niczym ze soba nie koliduje ( np Kyokushn, Oyama).Bo kazde kata zostało stworzone z ta samą mysla - samoobrona. A skoro kazde kata służy do samoobrony, to gdzie tu widzisz jakas niespojnosc czy wzajemne wykluczanie sie?
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

To może byś je jakoś zarzucił :wink:


Kyokushin, mam xero tej ksiązki (jakos srednia), narazie nie mam dostępu do skanera, jak bede miał to wrzuce te kata tutaj i na mojej stonie.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Witaj Maniaku
Wzorowane nie byly. Sa to kata cwiczone w Naha-te i po usystematyzowaniu tej galezi karate przez Chojuna Miyagi nadal pozostaly. Po prostu sa od dawien dawna. Sam Miyagi wprowadzil trzy nowe kata, ktore dopelnialy dotychczasową wiedze (Kanryo Higaonna uczyl sie u chinskiego mistrza Ryu Ryu Ko a Chojun Miyagi po smierci Higaonny podazyl do Chin i uczyl sie dalej u ucznia mistrza Ryu Ryu Ko).

Walka w samoobronie przede wszystkim nie ma nic wspolnego ze sportem. Zgodnie z idea "pokonac silniejszego" nie nalezy sie wdawac w bezposrednia wymiane ciosow tylko korzystac z wiedzy karate: rzuty, podciecia, chwyty i dzwignie obezwladniajace, wytracanie z rownowagi.

Co do kata to bede sie upieral. Juz na etapie wyroznienia nurtow Shuri-te i Naha-te nastepuje wyrazne zroznicowanie w dziedzinie strategii walki, preferowanych metod i co za tym wszystkim idzie - metod nauczania, czyli kata byly nastawione na ksztaltowanie roznych odruchow i umiejetnosci. Nie mozna wypracowywac predkosci przemieszczania i super szybkich atakow (shuri-te) chcac jednoczesnie zyskac na sile poprzez dbalosc o stabilna postawe i utrzymujac specjalny oddech (naha-te). Po prostu sa to dwie zupelnie rozne koncepcje prowadzenia walki.
Z tego tez wzgledu nie mozna traktowac kazdego kata osobno, jako zamknietej calosci, poniewaz wszystkie kata danego stylu zmierzaja do tego samego celu, jakim jest realizacja koncepcji walki tego wlasnie stylu. Jesli wiec cwiczyc kata wielu stylow, to nie mozna ich pogodzic.
Mozna oczywiscie myslec o tym w ten sposob, ze cwiczy sie kilka stylow. W takim ukladzie jednak zadnego z nich nigdy nie poznamy do konca. A chyba kazdy zgodzi sie z tym, ze lepiej poznac dobrze jedno, niz kilka polowicznie. Ale to jest moje zdanie, podyktowane niesportowym spojrzeniem na karate jako sztuke walki sluzaca samoobronie a nie sport. Dlatego tez nie zdziwie sie jesli wielu sie z tym nie zgodzi.

Pozdrawiam
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Wzorowane nie byly. Sa to kata cwiczone w Naha-te i po usystematyzowaniu tej galezi karate przez Chojuna Miyagi nadal pozostaly. Po prostu sa od dawien dawna. Sam Miyagi wprowadzil trzy nowe kata, ktore dopelnialy dotychczasową wiedze (Kanryo Higaonna uczyl sie u chinskiego mistrza Ryu Ryu Ko a Chojun Miyagi po smierci Higaonny podazyl do Chin i uczyl sie dalej u ucznia mistrza Ryu Ryu Ko).


Czyli jak zaczekamy parę lat to to co dzisiaj jest nowe bedzie tradycją...
Funakoshi nauczał różnych form - zarówno tych z shorin jak i z shorei-ryu. Co ciekawe kata Naihanchi, które uznaje się za podstawowe dla shorin-ryu, według Funakoshiego wywodzą się z shorei-ryu.
W goju podstawowym kata jest sanchin - jeżeli to uznać za wizytówkę stylu to co tam robi kata sanseru?
A może każdy z wielkich chciał by jego system był jak najbardziej kompletny i stąd taka różnorodność form które się ćwiczy, lub powinno się ćwiczyć.

A tak poza wszystkim, to z tego co mnie uczono ideą walki sportowej, każdej zresztą, jest maksimum efektu przy minimum kosztów.

pzdr
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Jeżeli chodzi o kata z Bo . To nastronie wwww.superkarate.ru dodali Pinian sono ni in bo . Słyszał ktos cos żeby piniany wykonywać z bo?. Nawet fajjnie to wygląda cza spróbować :wink:
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Jeżeli chodzi o kata z Bo . To nastronie wwww.superkarate.ru dodali Pinian sono ni in bo . Słyszał ktos cos żeby piniany wykonywać z bo?. Nawet fajjnie to wygląda cza spróbować :wink:


A mozesz zarzucic konkretnym linkiem, bo nie znam ruskiego i nie moge znalezc. :?: :?:
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Karate_koks tam po lewej miga takie okienko i pisze BCE KATA KEKUCINKAY NA BIDEO :) [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] .Tam są prawie wszystkie ćwiczone w kyokushin.A co do języka to mam szczęście należeć do pokolenia które miało ruski jeszcze w szkole średniej :wink: Niestety nie ma tam tekki a już je shihan Goraj nauczał na zeszłorocznym obozie więc jakby ktoś miał link do tekki ?
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Ten pinian z Bo jest pod pinian sono go tylko napis z takim plusem.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

W goju podstawowym kata jest sanchin - jeżeli to uznać za wizytówkę stylu to co tam robi kata sanseru?
A może każdy z wielkich chciał by jego system był jak najbardziej kompletny i stąd taka różnorodność form które się ćwiczy, lub powinno się ćwiczyć.
pzdr

Nie zrozumialem pytania o sanseru. Co robi? Po prostu jest jednym z kata. Tak samo jak sanchin. W niczym sobie nie przeczą a nawet sa bardzo podobne.

O tym czy system jest kompletny raczej nie decyduje roznorodnosc kata, tylko to jak te kata ze soba wspolgraja. Jesli techniki zawarte w nich wszystkich w wyrazny sposob opieraja sie na tych samych zasadach to znaczy ze mają wspolny cel. Wtedy calosc jest zgrana wewnetrznie a system jest kompletny.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Litości, obejrzałem kanku (i parę innych) na tym ruskim serwerze i doprawdzy przestałem się dziwić, że chłopaki z KK uważają, iż kata nijak się nie przenoszą na walkę. W życiu nie widziałem czegoś tak wydumanego i udziwnionego. Podobne toto było do kanku-dai jakie występuje w shotokanie, gosoku i pokrewnych jak pudel do wilka. Niby to pies i to pies.

Karatecy z KK - rozumiem teraz wasze wypowiedzi o kata, bo widziałem skąd się wzięły i obiecuję nie wdawać się wobec powyższego w dyskusje na temat przydatności form w treningu MA.

Oss.
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

To może byś je jakoś zarzucił :wink:


Kyokushin, mam xero tej ksiązki (jakos srednia), narazie nie mam dostępu do skanera, jak bede miał to wrzuce te kata tutaj i na mojej stonie.


Będe wdzięczny :wink:

Całej książki :?:
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

O tym czy system jest kompletny raczej nie decyduje roznorodnosc kata, tylko to jak te kata ze soba wspolgraja. Jesli techniki zawarte w nich wszystkich w wyrazny sposob opieraja sie na tych samych zasadach to znaczy ze mają wspolny cel. Wtedy calosc jest zgrana wewnetrznie a system jest kompletny.

No właśnie - czyli kata kanku ćwiczone w kyokushin ma ten sam cel co kanku ćwiczone w shorin czy w shotokanie...
Chodzi mnie po prostu o to, że każdy chów wsobny jak pokazuje biologia prowadzi do degeneracji zamknietej populacji.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Ten pinian z Bo jest pod pinian sono go tylko napis z takim plusem.


A jeszcze jedno pytanko.

Nie wie ktos skad mozna sciagnac wszystkie Heiany (lub Pinany jak kto woli) wykonywane z kijem :?: :?:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024