Bodhidarma w koncu mi napisałes konkretna odpowiedz. Oczywiscie jest toTwoje zdanie i nie mam zamiaru Ciebie przekonywac. Nie zgodze sie tylko z tym ,ze Oyama nie jest autorytetem, i ze Karate Kyokushin nie jest japońskim. Mam jednak jeszcze kilka pytan , na które proesze Cie abys odpowiedział - podając konkrety.
Starzy mistrzowie sa autorytetami, gdyz byli niedoscignieni w sztuce karate. Ich nauczyciele naznaczyli ich jako swoich kontynuatorow i spadkobiercow. Bez wzgledu na to jaki styl reprezentuja sa uznawani przez praktykow innych stylow oraz przez siebie nawzajem.
Masutatsu Oyama poprzez swoje dokonania zyskał szacunek i uznanie w oczach innych Mistrzow Sztuk walki (chociaz by Masahiko Kimury).
Nawet uzyskanie tak wysokich stopni w tylu roznych sztukach walki nie oznacza ukonczenia nauki w zadnej z nich. Dlaczego nie dokonczyl nauki? Mozemy sie tego tylko domyslac. Na uwage zasluguje jednak fakt, ze starzy mistrzowie nie chcieli mu nadac wyzszych stopni, mimo ze bylo ich wielu. Z jakiegos powodu nie chcieli go dalej uczyc.
Mas Oyama, jak juz wczesniej pisałem, zaczynał od Judo. doszedł w nim do 4 dana. Judo jednak nie spełniało jego oczekiwan , jakie pokładał w Sztukach walki. Zostawił je na rzecz Karate (Shotokan i Goju Ryu). Karate ,którym sie zajmował po czasie również mu przestało odpowiadac. I nie on przestał byc nauczany przez Mistrzów, tylko On od nich odszeł w poszukiwaniu czegos nowego w Karate. Tym czyms była mzliwosc sprawdzenia swoich umiejetnosci w realnej walce.Oyama miał swoja wizje Karate - Karate pełnokontaktowego, akcentujace walke, siłe , sprawnośc fizyczna, a nie głownie Kata. Chociaz do Kata tez przywiązywał wage, jednak w centrum Kyokushin stoi Kumite.Powiem wiecej...we wczesnym okresie poszukiwan innej drogi Karate Mas Oyame wspieral So Neu Chu Mistrz Goju Ryu.
Na czym opierasz swoja wiedzę o Mas Oyamie?
w przypadku M.Oyamy, poniewaz jego styl nie nalezy ani do jednego ani do drugiego.
A po czym stwierdzasz ,ze Kyokushin nie jest japońskim Karate? Jakie sa wg Ciebie japońskie style?
To ze Honbu Dojo jest w Japonii nie swiadczy o miejscu powstania stylu. O tym przeciez tez pisalem mowiac, zeby zwrocic uwage naCytat:
miejsce rzeczywistego powstania, pierwszego zrodlowo potwierdzonego wystapienia stylu, a nie zakladania pozniej kwatery glownej w Japonii)
Kyokushin jako styl Karate powstało w Japonii. Kwatera gówna powstała duzo pozniej niz sam styl. Oyama pierwsze dojo otworzył w 1956 roku na Uniwersytecie.Liczyło wtedy około 700 osob trenujących. Ikeburuko Honbu Dojo było znaczne pozniej. Organizacja swiatowa jako taka powstała w 1964 roku.
Kiedy Oyama zakladal Honbu Dojo w Japonii Kyokushin cwiczylo juz mnostwo ludzi w wielu miejscach, w wiekszosci poza Japonia.
Kiedy Oyama zakładał Honbu Dojo Kyokushin cały czas sie kształtował. Zgadza sie, ze wtedy był popularny, ale nie tylko na swiecie, ale głownie w Japonii.
Byl pierwszy, tzn. jego razace odstepstwo bylo pierwszym takim aktem dokonanym na tak wielka skale. Inni to wszyscy ci, ktorzy poszli jego sladem i zrobili to samo, wywodzac sie z roznych stylow okinawskich, japonskich a nawet samego Kyokushinu
To teraz wiedzczym jest ta ciemna strona - Wam chodzi poprostu o to,ze Oyama zmienił wizerunek Karate - z tego jakie proponowali okinawscy Mistrzowie, na kontaktowe, nastawione na walke. Wiesz to nie jest przejscie na ciemna stone, to jest realizacja wizji Mas Oyamy.
Widze tez kolejne kryteria podziału Karate jako takiego - okinawskie , japońskie i Kyokushin - to teraz jak bys mogł, napisz mi na jakiej podstawie dokonujesz takiego rozróznienia.
Bodhidarma skad czerpiesz wiedze o Kyokushin ?Zarówno Ty jak i Ninja wypowiadacie sie z taka pewnoscia i z takim przekonaniem o Kyokushin jakbyscie je trenowali conajmniej od kilkudziesieciu lat. Prponuje najpierw poczytac o założeniach tego stylu, motywach ,ktorymi sie kierował Mas Oyama w tworzeniu swojego Karate, filozofii, historii, wartosciach, jego stosunku do swoich nauczycieli ( zawsze podkreslał,ze ceni Ich za wiedze ,która mu przekazali) o tym,ze podrózował po całyej Azji (Chiny, równiez Okinawa) ucząc sie równiez u starych mistrzów, o jego wizji Karate, a dopiero pozniej wyrazac takie stwierdzenia.