Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputery a pogorszenie wzroku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Komputery a pogorszenie wzroku
Dzisiaj sie troche zaniepokoilem...

Rozmawiam z babka z firmy robiacej badania do pracy. Zeszlo na wyniki poprzednich badan:

- Jaka ma Pan wade wzroku?
- Zadnej.
- 8O Jak to?
- No... nie mam zadnej wady wzroku.
- O... to swietnie.
- Mam raczej dobry wzrok.
- No tak, ale wie Pan, te 8 godzin przed monitorem...
- No, wiem, pracuje tak od 6 lat.
- O, to tym bardziej...

Się normalnie zaniepokoilem... Czy ja oslepne? Czy to jest az tak oczywiste? Bo przed monitorem spedzam o wiele wiecej czasu niz te 8 godzin... Widze go czesciej niz niebo i drzewa... Pracuje, czytam z ekranu ksiazki, forum, ucze sie przy komputerze, slucham muzyki, ogladam filmy, rozmawiam ze znajomymi... Moze ja sie jednak zajme zbieraniem truskawek... Nie chce pogorszenia wzroku... A rzeczywiscie znam ludzi, ktorzy bez okularow juz nie sa w stanie ani pracowac, ani ogladac telewizji...

PS: Dodam, ze kiedys nawet najdrobniejsze literki u okulisty widzialem wyraznie. Teraz nadal jestem w stanie je przeczytac, ale juz sie musze wysilic troche.
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
18 lat przy komputerze - co kilka lat prawie, silniejsze szkła. Live... :roll:
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
O rany, Jumbo... Ja nie chce... :nie:
  • 0

budo_ksiq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
mozna nosic szkla, a na starosc i tak to sie prostuje
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
dobry monitor z wysokim odswiezaniem minimalizuje to. ja od 7 lat przed kompem 2/3 zycia spedzam, okulary mam slabe i caly czas te same.
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku

dobry monitor z wysokim odswiezaniem minimalizuje to. ja od 7 lat przed kompem 2/3 zycia spedzam, okulary mam slabe i caly czas te same.


Od kilku lat jadę na Barco 21 cali. Mało można mu zarzucić. Ale wzrok jednak się meczy. Chyba dużo zależy od tego, co się na komputerze robi.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
tez prawda, ja ostatnio glownie www czytam.
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
to zalezy od predyspozycji - mi wada się nie zmienia od małego (noszę plusy), mimo że siedzę dużo przy kompie (już z 15 lat...), ale mam znajomych (nosza minusy) którym wzrok się regularnie pogarsza, właściwie niezależnie od czasu korzystania z komputera... Co nie zmienia fakty że na pewno monitor nie pomaga na wzrok :) . Należy też "ćwiczyć oczy" - tzn. co jakiś czas poruszać gałkami ocznymi po orbicie, a nie wlepiać wzrok w jeden punkt na ekranie - stosuję i oczy mi się nie męczą :wink:

Pozdrawiam
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
10 lat przed monitorem i czytam cala tablice :P niestety tylko 1 okiem bo drugie mam spsiute od zawsze. Moze to kwestia jakiejs regeneracji, albo wieku, albo sam nie wiem czego :P
  • 0

budo__zar_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 290 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Suwałki - dzika północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
Hmmm... To ja jestem ewenementem - przy kompie od 15 lat i nie mam wady. Znaczy się mam, ale nie do końca. :) Okresowo (najczęściej zimą) spada mi ostrość widzenia do około -0,75 a potem wszystko wraca do normy jak się cieplej robi. A ponoć minusowe wady się nie cofają :)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
ja ok.8 godzin dziennie przed kompem, duzo ksiazek czytanych przy slabym oswietleniu i.... i nic - czytam cala tablice, oboma oczami, wzrok mam swietny, widze ostro, szybko przyzwyczajam sie do ciemnosci itd. ale... boje sie ze moge taki dobry wzrok stracic, wiec chyba jednak kompa ogranicze, albo bede zakladal jakies filtrowe okulary...
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
3 lata po 8-10 godzin przy monitorze , różnie głównie gram i czytam . Od roku niezły monitor i grafika . Okularów nie nosze ,ale widzę, że ślepnę . Cykam isć do okulisty . Brachol w pinglach widzi lepiej !
  • 0

budo_carrneiro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
7-8 lat przy kompie, ostatnie 4 lata jakoś po 8h najmniej dziennie. Żadnej wady..
  • 0

budo_qlfi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 560 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
no cóż do czasu :cry: , to tak samo jakbyś się katował jakimś zajebistym techno na maxa, nawet jeśłi to lubisz i Ci odpowiada to organizm nie wytrzyma, po prostu ciało się "zużywa"

a co do kompa, to jeśli masz świadomość że tyle siedzisz przed nim to wypadałoby zaopatrzyć się w okularki do pracy przed monitorem. Ważna jest też odległość od monitora, im więcej tym lepiej i im większy monitor (i rozdzielczośc) tym lepiej, musi być też nowy (duża częstotliwość odświeżania).
Oczy właśnie się psują od migania (wysusza oko) i wpatrywania się z bliska (zmienia się krzywizna gałki ocznej)

i wiec że od ciągłego ślęczenia szlag oczu nie trafi, najpewniej za parę lat będziesz nosił okulary i wada będzie się pogłębiać, ale nie oślepniesz :wink:

P.S. promieniowanie EM działa tylko na boki i do tyłu (najbardziej)
  • 0

budo_zolniez
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
okulary juz nosilem zanim dorwalem sie do jakiego kolwiek kompa
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
Haqqax, pocieszę cię, możesz spać spokojnie.
Ja też się obawiałem, że te godziny spędzone przed ekranem powodują automatycznie pogarszanie się wzroku. Jak już kilkakrotnie wspominałem - moja lepsza połówka jest okulistą. Klinicznym zresztą. Podzieliłem się z nią swoimi obawami i... zostałem łagodnie wyśmiany ;)
Pogarszanie się wzroku jest związane przede wszystkim z genetyką (wrodzonymi skłonnościami), wiekiem i ewentualnymi chorobami. Co nie znaczy, że o oczy nie należy dbać i wspominany powyżej problem syndromu suchego oka występuje u ludzi wpatrujących się w monitor z uwagi na powstrzymywanie naturalnego odruchu mrugania.
Oczywiście nasze gały się męczą, tak jak męczą się od czytania. Dlatego warto zadbać o bhp pracy z kompem - odpowiednie ustawienie monitora, świadome mruganie, odrywanie co jakiś czas wzroku od ekranu i spoglądanie w dal, dobry sprzęt. No i co jakiś czas warto zrobić sobie totalny odpoczynek od komputera, żeby nie zapomieć jak świat wygląda ;)

K.
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
Dzieki, Krzysztofie. Bo juz zaczalem sie zastanawiac nad tymi truskawkami :-)
Obys mial racje.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
Dobrze ponad dziesiec lat regularnej - bo "dorywczej" wczesneij w czasie studiow, czy jakiegos tam atari w sredniej szkole nie licze - pracy na kompie.

Niedawno mialem badania okresowe, tu sie tego nie robi za pomoca tablicy, tylko specjalnego przyrzadu z okregami... kogos tam, nie pamietam, jak sie nazywaly. Do tego rozroznianie kolorow, widzenie przestrzenne itd.

Jeden blad w calosci testu mi sie zdarzyl, dopuszczalne jest po kilka w kazdej czesci - lekarz stwierdzil, ze lepszego wyniku juz dawno nie widzial.

Ale zmeczenie oczu zdarza mi sie dosc czesto odczuwac.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
8 lat przed kompem, z tego
4 lata po 10-12h - praca
nigdy okularami sięm nie skalał.
2 lata temu kurs na prawo jazdy:
3 godzina jazd
instruktor się pyta:
jaki to znak?
moja odpowiedź:
który?? (nie widziałem żadnego :) )
4 godzina jazdy dopiero po 2 tygodniach z cwanami na nosie

pozdro
  • 0

budo_glus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
Duuużo przy kompie, również czytanie książek, KOLOSALNA różnica dla mnie to przejście na LCD. Przy zwykłym, nie takim najgorszym baniaku po 2-3 godzinach już "czułem" oczy (odswieżanie 85 Hz, rozdzielczość standardowa do przekątnej). na LCD po 8 godzinach nie ma problemu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024