Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputery a pogorszenie wzroku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_iblis
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa Ursus

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
Wracając do tematu:
Podczas siedzenia przy współczesnym monitorze przez osiem godzin otrzymuje się dawkę promieniowanie mniej więcej taką jak podczas przebywania 15 min. na słońcu w lato (wcale nie patrząc w słońce). W związku z tym starzenie się wzroku wskutek używania monitora ekranowego jest raczej wątpliwe.

Odrębną sprawą jest nadmierne spięcie mięśni odpowiadających za kształt soczewki w oku w skutek długotrwałego patrzenia się na coś znajdującego się w bliskiej odległości (bez względu na to czy to książka, czy monitor). W tym przypadku rzeczywiście można przyśpieszyć rozwój krótkowzroczności jeśli się nie przerywa pracy/gry przy monitorze przez wiele godzin.

Pozdrawiam
  • 0

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
jeszcze kwestia przy jakim monitorze się siedzi, lcd'eki są o niebo lepsze
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
Pracuje przy kompie wiele godzin dziennie (przewaznie 8-12h). Niestety od wielu lat wzrok mi sie pogarsza. Teoretycznie w wiekszosci przypadkow w wieku dwudziestu paru lat powinna sie wada ustabilizowac. Ja mam pod trzydziestke a wada caly czas sie poglebia. Aktualnie podchodzi pod -5 dioptrii :(
Co do soczewek i komputera to dla mnie masakra, nie wysiedze w soczewkach 15 minut przed kompem. Tylko okulary. Soczewek uzywam bez problemow ale tylko na treningach.
Ale podejrzewam ze pogarszanie wzroku jest bardziej uwarunkowane genetycznie niz od komputera, gdyby tak nie bylo, ludzie ktorzy pracuja tyle co ja tez by mieli coraz gorszy wzrok, a nie maja. Choc nie mozna mowic ze komputer wplywu zadnego nie ma, jednak co zrobic, jakos trzeba zarabiac na zycie :)
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
Myślę, że każdy organizm inaczej reaguje. Są ludzie, którzy wiele lat pracują przed kompem, a mimo to nie potrzebują okularów/soczewek. Ważne są chyba regularne przerwy i odpowiednie odświeżanie monitora... a także dostarczanie sobie odpowiednich witamin.
  • 0

budo_gouge
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
Ja mam dużą wadę wzroku... A nie chodzę czesto w okularach - niewygodne, nie pasują do sportów jakie uprawiam i kufa wyglądam jak mół! A soczewek nosić nie mogę, bo mam astygmatyzm - to za drogo i nie wiadomo czy się w ogóle przyjmą... Jak siedzę przy kompie to mam okularejsy, jak czytam też... oglądam telewizję, ogólnie noszę je w domu. Za jakiś czas zdecyduję się na operację laserowego usunięcia wady... aj hołp soł
  • 0

budo_wspac
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Komputery a pogorszenie wzroku
od 11 lat spedzam przed komputerem nie mniej jak 8h na dobe, pierwsze 4 na monitorze 15' 800x600 z odswiezaniem 50Hz (nie wiedzialem nic o ustawianiu odswiezania :P ) pozniej juz kilka na 65Hz, pozniej z 5lat na 75Hz, od miesiaca dopiero LCD, wzrok mam bardzo dobry, nawet widze troszke za ostro :P sie smieja kumple, oczywiscie nie mam okularow...
ost 4 lata bywa ze siedze przed komputerem po 12-16h...
na kazdego dziala to inaczej
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024