Skocz do zawartości


Zdjęcie

Garda w karate.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

budo_kwck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Garda w karate.
Mam pytanie jaka garde stosujecie w walce i dlaczego akurat taka, plusy i minusy. Pozdrawiam.
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Cieżko stwierdzić - w zależności od nastroju. Jakiej bym nie miał, wszystko i tak przechodzi przez nią jak przez masło :( . Sporo zależy od dystansu. Jeśli jest bliski to przybliżam ręce do głowy, aby ją chronić, jeśli trochę dalszy to i ręce trzymam dalej, gdyż w ten sposób mam trochę więcej czasu na blokowanie. Bez przesady jednak, żeby nie dać się złapać za rękę i żeby zostało mi trochę przestrzeni na "wyprost" ręki celem wyprowadzenia kontry. Jedną rękę trzymam trochę z przodu (tą samą co nogę). Ta ręka najczęściej ma (w teorii przynajmniej :P ) blokować, podczas gdy tą "schowaną" kontruję.
  • 0

budo_kwck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Dzieki Patrol, mam jeszcze pytanko ta druga(blizej ciala) jest przy Twojej szczece czy moze ponizej w okolicach splotu? Wszak szczegoly sa wazne:)
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Ta bliżej jest przy szczęce, splot staram się chronić wąsko trzymanymi łokciami. Garda to sprawa bardzo osobista, więc zamiast powtarzać schematy trenuj po prostu i sparuj, a wraz z doświadczeniem zobaczysz jaka ci najbardziej pasuje. Oczywiście nie zaszkodzi podpatrzeć jak inni ją trzymają, bo można nauczyć się pożytecznych rzeczy, ale nadal głównym wyznacznikiem pozostaje to jak tobie dana garda pasuje, a nie innym.
  • 0

budo_r0bak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kędzierzyn/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

Garda to sprawa bardzo osobista.

U nas zabraniaja bronic splotu lokciami zeby sie przeciwnik kontuzji nie nabawil i maja racje. Ale w sumie garda zalezy od sytuacji i

Garda to sprawa bardzo osobista.


:)
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Wysoka garda `ala bokserska = sensowna ochrona głowy!
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

U nas zabraniaja bronic splotu lokciami zeby sie przeciwnik kontuzji nie nabawil i maja racje.


Ehm... Garda ma skutecznie chronić CIEBIE, nie przeciwnika. Rozumiem tego typu ograniczenia przy aranżowanych kombinacjach, ale w wolnej walce?
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

Wysoka garda `ala bokserska = sensowna ochrona głowy!

Otoz to.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

Wysoka garda `ala bokserska = sensowna ochrona głowy!

Otoz to.


Jasne, ale w karate troszke inaczej sie walczy... Po kazdej akcji walka jest przerywana wiec taka szczelna garda nie jest niezbedna. Owszem jest przydatna i ja niegdys tak wlasnie walczylem, ale:
1. krotsza droga reki jest od splotu do przeciwnika przy kontrze (zakladajac ze kontrujemy gyaki tsuki :) )
2. w dlugim dystansie w jakim w karate sie walczy nie trzeba caly czas trzymac gardy
3. a ogolnie garda zalezy od tego z kim sie walczy: wyzszy przeciwnik czy nizszy itd.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

U nas zabraniaja bronic splotu lokciami zeby sie przeciwnik kontuzji nie nabawil i maja racje.


To niech się uderzać nauczy :wink: (takim tokiem myślenia to powinniście jeszcze mae-geri zabronić itd. kiedyś sobie tak palec zbiłem (albo wybiłem lub złamałem) i do dziś nie jest taki jak przedtem (ale to moja wina, nie jestem jakimś supermenem), nie róbmy z karate jeszcze większej szopki.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

U nas zabraniaja bronic splotu lokciami zeby sie przeciwnik kontuzji nie nabawil i maja racje. Ale w sumie garda zalezy od sytuacji
:)


:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Az spadlem ze stolka jak to czytalem :)

Ale zgodze sie ze czasem garda zalezy od sytuacji :) :) :) :) :) :) :)
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.


U nas zabraniaja bronic splotu lokciami zeby sie przeciwnik kontuzji nie nabawil i maja racje. Ale w sumie garda zalezy od sytuacji
:)


:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Az spadlem ze stolka jak to czytalem :)

Ale zgodze sie ze czasem garda zalezy od sytuacji :) :) :) :) :) :) :)

może to jest jakaś niekontaktowa werja karate ...hmmm...a można blokować lowy? :D
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Tymbardziej w niekontakotwej wersji karate powinno sie blokowac kolesia lokciem zeby poczul bol albo nabawil sie kotuzji podaczas walki. Jak pare razy trafi w lokiec to mu sie moze odechciec walczyc :) A jak on zle trafi to przeciwnika nie zdyskwalifikuja...
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

Wysoka garda `ala bokserska = sensowna ochrona głowy!

Otoz to.


Jasne, ale w karate troszke inaczej sie walczy... Po kazdej akcji walka jest przerywana wiec taka szczelna garda nie jest niezbedna. Owszem jest przydatna i ja niegdys tak wlasnie walczylem, ale:
1. krotsza droga reki jest od splotu do przeciwnika przy kontrze (zakladajac ze kontrujemy gyaki tsuki :) )
2. w dlugim dystansie w jakim w karate sie walczy nie trzeba caly czas trzymac gardy
3. a ogolnie garda zalezy od tego z kim sie walczy: wyzszy przeciwnik czy nizszy itd.

Ja mówię o karate - teraz nawet w walkach system knock-down staram się trzymać wysoką gardę, żeby nie robić sobie złych nawyków...
Wolę oberwać w korpus niż w głowę!
Pozdr!
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

może to jest jakaś niekontaktowa werja karate ...hmmm...a można blokować lowy?


Sorki tu coś było ale juz nie ma :) robaq trenuje budokai kyokushin (więc sienie wypowiadam bo nie znam się)
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

Po kazdej akcji walka jest przerywana wiec taka szczelna garda nie jest niezbedna.

A w jakim Karate tak jest?
W Kyokushin sedzia przerywa po tym jak jeden z zawodnikow sie przewroci a nie po kazdej akcji.

Owszem jest przydatna i ja niegdys tak wlasnie walczylem, ale:
1. krotsza droga reki jest od splotu do przeciwnika przy kontrze (zakladajac ze kontrujemy gyaki tsuki :) )

Wole raz nie skontrowac niz oberwac noga w glowe. Pozatym nie przesadzaj, z okolic brody droga do przeciwnika nie jest az taka dluga.

2. w dlugim dystansie w jakim w karate sie walczy nie trzeba caly czas trzymac gardy

Jakim Karate?
W Kyokushin czesto zdarza sie bliski kontakt gdzie wymieniane sa tylko techniki reczne, lowkicki i kopniecia kolanami. Pozatym w dalszym dystansie szczela garda jest wazna ze wzgledu na latajace nogi oponenta. Oczywiscie zdarzaja sie tacy co z bliskiego kontaktu kopna na glowe ale wiekszosc nie jest az tak rozciagnieta.

3. a ogolnie garda zalezy od tego z kim sie walczy: wyzszy przeciwnik czy nizszy itd.

Zebys sie nie przejechal. Ja jestm dosyc wysoki (193cm) a kiedy walcze z kumplem co ma 170 moze wole uwazac, bo uwierz mi, potrafi zdjac glowe z ramion.

Wszystko zalezy.
  • 0

budo_r0bak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kędzierzyn/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Budokai Kyokushin jest jak najbardziej kontaktowe ale jak sie wczesniej dowiedzialem na treningach zrezygnowano z obnizonej grady dla samego bezpieczenstwa. Tak samo jak nosicie ochraniacze a na turniejach ochraniaczy juz nie ma (przynajmniej nie w formule budokai). Napisalem to tylko i wylacznie jezeli chodzi o trening. Na treningu nie wolno bic pietami a na turnieju juz tak...
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
No tak. Jak kazdy z nas bedzie pisal o innym karate, to nie dojdziemy do porozumienia :)

Liczmistrz, chyba nie sadziles ze pisalem o KK, bo tam nie walczy sie w duzym dystansie ani nie przerywa walki...

Nie pisalem tez o knockdownie, bo to logiczne ze tam trzeba uwazac na glowe.
Zreszta fajnie by bylo zeby autor napisal w jakim karate :) Bysmy wiedzieli o czym pisac...
  • 0

budo_kwck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Nie chodzi mi wlasnie o konkretny styl, nie chodzi mi o garde "pod zawody", tylko o w miare skuteczna ochrone wlasnego ciala w prawdziwej walce. Garda to tylko w niewielkim stopniu specyfika stylu(w kazdym przeciez sa uderzenia na jodan, chudan i gedan i trzeba sie jakos bronic), chodzi przede wszystkim o to aby byla szczelna, trudna do pokonania. Zgodze sie z opinia ze jest to indywidualna sprawa ale moim zdaniem tez tylko w pewnym stopniu. Chodziło mi o jakies konkretne rady ktore sa byc moze wynikiem doswiadczenia badz nauczania w konkretnym stylu tj. trzymam garde w ten sposob bo...
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

chodzi przede wszystkim o to aby byla szczelna, trudna do pokonania.

Dlatego wysoka garda bokserska - żeby dobrze chronić głowę!
Jak opuszczasz ręce żeby chronić korpus, to odsłaniasz głowę!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024