Skocz do zawartości


Zdjęcie

Garda w karate.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
pODAJ PRZYKŁADY BO WIDZĘ,ŻE TRENUJESZ U ŻRÓDŁA TO NAPEWNO CZEGOS SIĘ NAUCZYMY :wink:
  • 0

budo_vop23
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 613 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Podaj kolego jakie tam jeszcze macie wynalazki w tym Royama Karate a ja Ci powiem czy my tez to samo cwiczymy i od jak dawna :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Tu była ciekawa dyskusja o gardzie, a Ty, karateka1, zacząłeś gadać nie na temat, a teraz jeszcze się usiłujesz pokłócić (i też nie na temat gardy). Daj sobie może spokój, wyluzuj i wróćmy do ciekawego tematu. :?


Na ciekawą rzecz ktoś tu zwrócił uwagę.
Mianowicie na wymachy i opuszczanie rąk przy kopnięciach.
Teoretycznie w wlace sparingowej jet to poważny błąd - ręce powinno się trzymać cały czas tak, aby chroniły twarz itp.
Z drugiej strony w wieeelu skecjach ćwiczy się kopnięcia okrężne, przy których 'wymachuje się' rękami (w kierunku przeciwnym do kierunku kopnięcia). Ma to kilka zalet. Wady są też oczywiste. :) Tym niemniej, nawet tajscy bokserzy w Bangkoku tak właśnie często ćwiczą.
Co Wy o tym myślicie?

Ja ćwicząc okinawańskie karate uczyłem się kopania okrężnych właśnie z takim wymachem rąk (zamiast, he, he, trzymania gardy). Przestawiając się na taja świadomie starałem się potem zmienić ten nawyk i kopać okrężne z maksymalnie szczelną gardą.
Z drugiej strony skoro sami tajowie robią to z wymachem, to pewnie wiedzą co robią. Jak dowodzi chociażby przykład Kaoklaja i tego jak skasował Mighty Moe (pisownia nazwiska własna, bo jej nie pamiętam :) )... I bądź tu mądry... :)
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Uważam że w lekkich wagach nawet jeżeli podczas kopnięcia zawodnik miałby nieszczelną garde i dostałby celny cios na głowe to małe prawdopodobieństwo że taki cios zakończyłby walke. W lżejszych wagach nokauty zdarzają się głównie przaz kopnięcia z wiadomego powodu. Natomiast w ciezkiej wadze np. K1 to mógłby być błąd który mógłby tekiego zawodnika wiele kosztować. Kto jest w temacie ten wiele razy takie błędy widział i ich skutki nawet w przypadku najlepszych zawodników.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Problem w tym ze Klaoklai (czy jakos tak) wazy niecale 80 kg a Mighty Mo cos ponad 120, zatem gadanie ze w lekkich wagach mozna sobie pozwolic na nietrzymanie gardy to bzdura. Ale w walkach wspomnianego Klaoklaia w K1 mozna zauwazyc to ze raczej nie trzymal gardy. Podobnie jak Roy Jones Jr, ktory tez gardy nie trzymal dopoki nie przeniosl sie do wyzszej kategorii. Oni stawiali na przewage szybkosci i swoje wyczucie dystansu, dlatego mogli sobie pozwolic na takie rzeczy. Willy Blain (czy jakos tak :) ) tez pokazal na olimpiadzie jak mozna walczyc bez gardy...

Poza tym nokauty w K1 wynikaja z troszke innej przyczyny. Moim zdaniem jezeli do K1 przchodzi 40-letni tlusty byly bokser (Bota) i nie zostaje tam zmasakrowany co wszyscy "znawcy" przewidywali, a ostatnio chyba o jakis tam polfinal sie obil to swiadczy to o marnym poziomie zawodow w K1 i kiepskim wyszkoleniu technicznym tych zawdonikow. Bardzo jestem ciekaw co by tam pokazal Mike Tyson... Ale pewnie nigdy tego nie zobaczymy...
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
Mike wpadlby i zasadzil sierpa i po walce by bylo ot co.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

... jezeli do K1 przchodzi 40-letni tlusty byly bokser (Bota) i nie zostaje tam zmasakrowany co wszyscy "znawcy" przewidywali, a ostatnio chyba o jakis tam polfinal sie obil to swiadczy to o marnym poziomie zawodow w K1 i kiepskim wyszkoleniu technicznym tych zawdonikow. Bardzo jestem ciekaw co by tam pokazal Mike Tyson... Ale pewnie nigdy tego nie zobaczymy...


Bota to bokser światowej czołowki. Walczył swego czasu także z Tysonem jak równy z równym (no powiedzmy :wink: ). Nie jest też takim znowu emerytem w porównaniu np. z Ernesto Hoostem... Ani nie jest tłusty w porónaniu z Huntem... :)
A do tego przegrał z Abidim, który do najlepszych w K1 wcale nie należy...
Jak by nie było Bota, jest to najlepszy jak dotychczas bokser jaki zdecydował się na starty w K1.
Tyson też miał okazję, ale nie chciał... być kopany. :)

A co do poziomu K1, to startują tam najlepsi w wadze ciężkiej zawodnicy na świecie (jeśli chodzi o taja i kicka), zatem nie wiem co masz na myśli pisząc o marnym poziomie i kiepskim wyszkoleniu? Pokaż mi JAKICHKOLWIEK lepszych w tych wagach, niż czołówka K1?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

Mike wpadlby i zasadzil sierpa i po walce by bylo ot co.

Przed jego ostatnią walką też wielu 'wróżbitów' tak twierdziło... :wink:
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

Bota to bokser światowej czołowki. Walczył swego czasu także z Tysonem jak równy z równym (no powiedzmy :wink: ).


A ile lat temu to bylo? :wink:

Nie jest też takim znowu emerytem w porównaniu np. z Ernesto Hoostem... Ani nie jest tłusty w porónaniu z Huntem... :)


Nie Hunt po prostu ma taka posture, a Bota jak pewnie wiesz kiedys wygladal "troszke" inaczej, obecnie na oko ma 50 kg nadwagi :)

A do tego przegrał z Abidim, który do najlepszych w K1 wcale nie należy...
Jak by nie było Bota, jest to najlepszy jak dotychczas bokser jaki zdecydował się na starty w K1.



Moim zdaniem taki czlowiek powinien przegrac z kazdym jesli piszesz ze to sama swiatowa czolowka.

Tyson też miał okazję, ale nie chciał... być kopany. :)



To nie chodzi o to ze Tyson nie chcialbyc kopany. Np. Roy Jones Jr nie wychodzi do walki jak mu nie zaplaca 10 mln dol. za walke. Ciekawe czy w K1 jakakolwiek pula nagrod w jednym turnieju tyle wyniosla?

A co do poziomu K1, to startują tam najlepsi w wadze ciężkiej zawodnicy na świecie (jeśli chodzi o taja i kicka), zatem nie wiem co masz na myśli pisząc o marnym poziomie i kiepskim wyszkoleniu? Pokaż mi JAKICHKOLWIEK lepszych w tych wagach, niż czołówka K1?


Lennox Lewis, Andrzej Golota, nieemerytowany Bota i dawny Tyson :) Im wieksi ludzie (dla scislosci wyzsi) tym maja gorsza koordynacje ruchowa, co za tym idzie sa gorsi technicznie od ludzi lzejszych (nizszych). A z K1 zrobila sie zabawa kto ciezszy ten lepszy
i dlatego przestalo mi sie to podobac. Przypomnij sobie pierwsze walki Hoosta kiedy wazyl ponad 80 kg a teraz... Moim zdaniem nie ma porownania. Zgadza sie ze to swiatowa czolowka ale zazwyczaj kiedy osiagali swoje mistrzostwa w muyai thai czy KB wazyli mniej i walczyli bardziej technicznie. Nie mowie tez ze nikt w K1 nie walczy ladnie, bo sa dwa wyjatki :) i chyba tylko potwierdzaja regule.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
nie chciał bym zebyśmy przeskoczyli w temat bokserzy a K-1

http://budo.net.pl/v...der=asc&start=0

zawodnicy którzy ważą za dużo stają się wolniejsi i przegrywają na punkty
finały w K-1 wcale nie są już zdominowane przez starych, dobrych zawodników, tylko przez młodszych, szybszych, bardziej dynamicznych...

Ps.Karatecy z KK żeby wygrywac w K-1 (Hug, Filho) musieli nauczyć się inaczej trzymać gardę!
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
[quote=
Ps.Karatecy z KK żeby wygrywac w K-1 (Hug, Filho) musieli nauczyć się inaczej trzymać gardę![/quote]

Nie rację aby był to dla nich problem przestawić się na inne profil walki .KK jest uniwersalne do nie wątpliwie wpływa na to ,że ich zawodnicy radzą sobie wszędzie.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
[quote name="budo_Perminator"][quote name="budo_Sanjuro Yojimbo"]Bota to bokser światowej czołowki. Walczył swego czasu także z Tysonem jak równy z równym (no powiedzmy :wink: ).[/quote]
A ile lat temu to bylo? :wink:
[quote] Nie jest też takim znowu emerytem w porównaniu np. z Ernesto Hoostem... Ani nie jest tłusty w porónaniu z Huntem... :) [/quote]
Nie Hunt po prostu ma taka posture, a Bota jak pewnie wiesz kiedys wygladal "troszke" inaczej, obecnie na oko ma 50 kg nadwagi :) [/quote]
Każdy ważył kiedyś mniej. Hunt pewno także. :wink:
Fakt, że czasy kiedy Bota mógł dokazywać w boksie już minęły. Ale zwróć uwagę, że jedym z istotnych czynników, który sprawia że osoba powiedzmy grubiej po trzydziestce nie zdziała już nic w boksie, a może zdziałać wiele w K1 jest ilość rund.
Liczni starsi panowie :) nie wyrobią nawet ośmu rund, za to w trzyrundowym pojedynku mogliby jeszcze wielu młodszym gwiazdom nałomotać. Mają technikę, mają doświadczenie, mają siłę ciosu. Dynamika, to kwestia głównie utrzymywania odpowiedniego treningu. Tracą za to wytrzymałość i 'kondychę' co skreśla ich np. w boksie.
Dlatego o Bocie jako o zawodniku jestem nadal dość dobrego zdania.

[quote]Moim zdaniem taki czlowiek powinien przegrac z kazdym jesli piszesz ze to sama swiatowa czolowka.[/quote]
Abidi snuje się tylko w ogonku tej czołowki. Z innymi Bota już przegrał, lub niebawem przegra.
Co nie zmienia faktu, że wcale nie jest cieniasem. Wprost przeciwnie.

Co do stawek w boksie i w K1 masz rację. To też rzutuje. Ale sądzę, że nie tylko to.


[quote]...Pokaż mi JAKICHKOLWIEK lepszych w tych wagach, niż czołówka K1?[/quote]
Lennox Lewis, Andrzej Golota, nieemerytowany Bota i dawny Tyson :) [/quote]

No, ale bedziesz mógł stwierdzić, że oni są lepsi dopiero kiedy pokonają np. Ignashowa, Hoosta, Aertsa itp... :)
Na pewno lepiej boksują, ale przykładów na to, że sam boks to zamało, żeby wygrywać walki w taju lub w K1 jest masa.

[quote]Im wieksi ludzie (dla scislosci wyzsi) tym maja gorsza koordynacje ruchowa, co za tym idzie sa gorsi technicznie od ludzi lzejszych (nizszych).[/quote]
Racja. Co nie zmienia faktu, że masa jest istotnym czynnikiem mogącym przesądzić o zwycęstwie, zwłaszcza przy zbliżonych umiejętnościahc technicznych. Dlatego stworzono kategorie wagowe. Ciężsi bokserzy, kickbokserzy, zapaśnicy, choć tacy ślamazarni i nieskoordynowani :wink: zazwyczaj leją lżejszych... :)

[quote]Przypomnij sobie pierwsze walki Hoosta kiedy wazyl ponad 80 kg a teraz... Moim zdaniem nie ma porownania. [/quote]
Były ładniejsze technicznie i bardziej efektowne. Jednak zazwyczaj wygrywają więksi i silniejsi (wyjąwszy potwory w rodzaju Sappa, Schilta itp.). I dlatego Hoost, Aerts i reszta pakują w siebie tę całą chemię. :wink: Przeciez nie po to, żeby stać sie gorszymi, tylko akurat odwrotnie...

[quote]Nie mowie tez ze nikt w K1 nie walczy ladnie, bo sa dwa wyjatki :) i chyba tylko potwierdzaja regule.[/quote]
A któż to zasłużył w Twoich oczach na tę pochwałę? Napisz proszę, bo mnie ciekawość dręczy... :wink:
pozdrawiam
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

nie chciał bym zebyśmy przeskoczyli w temat bokserzy a K-1

http://budo.net.pl/v...der=asc&start=0

zawodnicy którzy ważą za dużo stają się wolniejsi i przegrywają na punkty
finały w K-1 wcale nie są już zdominowane przez starych, dobrych zawodników, tylko przez młodszych, szybszych, bardziej dynamicznych...

Ps.Karatecy z KK żeby wygrywac w K-1 (Hug, Filho) musieli nauczyć się inaczej trzymać gardę!


Ajajaj! Racja, racja. Sam zwróciłem komuś uwagę, że pisze nie na temat, a teraz ja to robię. :oops: Przepraszam.

Co do wagi, to faktycznie można wazyć za dużo. Weźmy chociazby Akebono... :wink:
Jednak ważąc grubo poniżej setki trzeba byc fenomenem, żeby w K1 zaistnieć. Nasuwa się wniosek o wadze optymalnej, powiedzmy 100-130 kg, przy wzroście np. 190-195 cm, do wygrywania w K1.

Co do gardy masz rację. Żeby walczyć na ringu w rękawicach najlepiej jest nauczyć się gardy bokserskiej itp.
Choc jak już pisałem niejednokrotnie widziałem tajów, którzy pomimo swojej nieszczelnej gardy wygrywali nokałtując przeciwników walczących po boksersku (i to niekoniecznie nogami).
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

Co do gardy masz rację. Żeby walczyć na ringu w rękawicach najlepiej jest nauczyć się gardy bokserskiej itp.
Choc jak już pisałem niejednokrotnie widziałem tajów, którzy pomimo swojej nieszczelnej gardy wygrywali nokałtując przeciwników walczących po boksersku (i to niekoniecznie nogami).


Czy wynikało to z faktu, że ta nieszczelność im coś dawała czy dlatego, że nadrabiali ją innymi czynnikami (szybkość, dynamika, itd.)?
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

A któż to zasłużył w Twoich oczach na tę pochwałę? Napisz proszę, bo mnie ciekawość dręczy... :wink:
pozdrawiam


Zgadzam sie z Toba w wielu kwestiach, chcialem jednak zwrocic uwage ze K1 nie sa dla mnie zawodami, z ktorych nalezy brac przyklad co do gardy czy umiejernosci technicznych.
Oczywiste tez jest ze bokserzy technicznie beda lepsi od innych bo maja mniej ciosow do opanawania.

A na moje wyroznienie zasluzyli sobie: Bonjasky i Klaoklai (czy jakos tak) no i lzejszy i mlodszy Hoost :) . A co do dyskusji o gardach to zaden z nich nie trzyma bokserskiej gardy :wink:
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.
może chodzi o nietypowy kąt wyprowadzania uderzeń, trudny do zablokowania dla przyzwyczajonego do określonego rodzaju ataków k-boksera?


Pamiętam , że był taki Chorwat - bokser który przednią rękę trzymał odchyloną - niby go to odkrywało, ale znokautował Saletę i "wytrzymał" chyba 12 rund z Lanoxem Louis`em ...
Potem Saleta narzekał na nietypowy kąt uderzeń zadawanych przednią ręką!


Ps. A obecnie w K-1 to optymalna waga wynosi chyba bardziej 100 (a Boniarski?) kg niż 120-130 (LeBanner, Hunt?)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

Co do gardy masz rację. Żeby walczyć na ringu w rękawicach najlepiej jest nauczyć się gardy bokserskiej itp.
Choc jak już pisałem niejednokrotnie widziałem tajów, którzy pomimo swojej nieszczelnej gardy wygrywali nokałtując przeciwników walczących po boksersku (i to niekoniecznie nogami).


Czy wynikało to z faktu, że ta nieszczelność im coś dawała czy dlatego, że nadrabiali ją innymi czynnikami (szybkość, dynamika, itd.)?

Jedno i drugie jak sądzę... :)
Lepiej blokowali łokcie i wysokie kopnięcia. Lepiej klinczowali i naciągali na kolanko.
Za to oczywiście wyłapywali więcej prostych i w wymianach bokserskich czasami zbierali baty (wtedy musieli nadrabiać szybkością, dynamiką, łokciami itp.)

Ja osobiście próbując tajskiej gardy zawsze jakis lewy prosty wyłapię, tak że wolę bokserska gardę. Pewnie brak mi szybkości. :? Z drugiej strony nie sparowałem nigdy na ful z użyciem łokci. :oops: To mogłoby mnie być może szybko przekonać do używania tajskiej gardy. Ko to wie. :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

A na moje wyroznienie zasluzyli sobie: Bonjasky i Klaoklai (czy jakos tak) no i lzejszy i mlodszy Hoost :) . A co do dyskusji o gardach to zaden z nich nie trzyma bokserskiej gardy :wink:

Garda Hoosta jest w każdym razie do bokserskiej bardzo podobna... :-)
Nie sądzisz, że Ignashov, zanim utył :) , też był niesamowitym zawodnikiem?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

może chodzi o nietypowy kąt wyprowadzania uderzeń, trudny do zablokowania dla przyzwyczajonego do określonego rodzaju ataków k-boksera?
Pamiętam , że był taki Chorwat - bokser który przednią rękę trzymał odchyloną - niby go to odkrywało, ale znokautował Saletę i "wytrzymał" chyba 12 rund z Lanoxem Louis`em ...
Potem Saleta narzekał na nietypowy kąt uderzeń zadawanych przednią ręką!
Ps. A obecnie w K-1 to optymalna waga wynosi chyba bardziej 100 (a Boniarski?) kg niż 120-130 (LeBanner, Hunt?)


Bardzo możliwe. W końcu wyjściowe ustawienie rąk (garda) na kąt uderzenia siłą rzeczy mocno wpływa.
Zwraca też uwagę fakt, że z gardy tajskiej dogodniej bić łokcie niż z bokserskiej.

PS. Racja, co do tej wagi. Ale to dlatego, że Hunt się na MMA przeżucił :) , a Sefo ma coś niestety ostatnio jakby pecha... :evil:
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Garda w karate.

może chodzi o nietypowy kąt wyprowadzania uderzeń, trudny do zablokowania dla przyzwyczajonego do określonego rodzaju ataków k-boksera?


Pamiętam , że był taki Chorwat - bokser który przednią rękę trzymał odchyloną - niby go to odkrywało, ale znokautował Saletę i "wytrzymał" chyba 12 rund z Lanoxem Louis`em ...
Potem Saleta narzekał na nietypowy kąt uderzeń zadawanych przednią ręką!


Ps. A obecnie w K-1 to optymalna waga wynosi chyba bardziej 100 (a Boniarski?) kg niż 120-130 (LeBanner, Hunt?)


Znokautowac Salete to chyba nie sztuka, a sam Saleta narzeka na wszystko. Pamietam jak po ostatniej walce, gdzie trzy razy w ktorejs rundzie lezal na deskach i dziennikarz zarzucil mu ze mial opuszczona lewa reke, Saleta odpowiedzial: Bo zarzucaja mi to ludzie, ktorzy sie na boksie nie znaja, ja chcialem blokowac ciosy barkiem...

Rzeczywiscie by zblokowac cios barkiem to musi on miec nietypowy kat uderzenia :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024