Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Oczywiscie nie ma sie co obrazac ze tradycjonalisci beda mowic ze jak sie jednego dobrze nie nauczylo to tworzy sie cos innego bo taka jest prawda.

Znaczy ze zgadzasz sie z tym twierdzeniem??? 8O

To co, dzisiejsi zawodnicy MMA, cwiczac przekrojowo bo nie opanowali w dobrym stopniu shotokanu i musza laczyc rozne dystanse walki zeby poradzic sobie w walce...???
:) :lol:
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

To co, dzisiejsi zawodnicy MMA, cwiczac przekrojowo bo nie opanowali w dobrym stopniu shotokanu i musza laczyc rozne dystanse walki zeby poradzic sobie w walce...???
:) :lol:


Wydaje mi się, że jest w tym trochę prawdy. Jeśli komuś coś nie odpowiada, to nie nauczy się tego dobrze, może natomiast nadrobić czymś innym. Nie znaczy to oczywiście, że jest be bo ćwiczy nie tradycyjnie.

pozdrawiam
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Jak to nadrobic...
Ludzie drodzy, czyli twierdzicie ze Vanderlei Silva czy Randy Couture w niewystarczajacym stopniu opanowali swoj podstawowy styl walki (w przypadku Coutura sa to zapasy klasyczne, a on byl zawodnikiem klasy olimpijskiej) i teraz musi NADRABIAC boksem i konczacymi, zeby byc na szczycie UFC...???
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Znaczy ze zgadzasz sie z tym twierdzeniem??? 8O


W duzym stopniu tak - bo prawda jest taka ze ktos moze opanowac walke ale nie opanowal danego stylu tylko swoj wlasny a t oco innego.

Podobnie jest z jezykiem.

Mamy pieknie mowiaca osobe z klasycznym literackim angielskim po anglistyce i studiach na najlepszych angielskich uczelniach i druga sobe ktora masmykalke do jezykow potrafi sie szybko dogadac i to kazda odmiana lacznie z rynsztokowa. Kazdy ja zrozumie i kazdego ona zrozumie.

I teraz kto jest lepszy kto ma wieksza wiedze i kto lepiej opanowal jezyk ?
Ta osoba ktora mowie pieknie i prawidlowo zgodnie z wszystkimi kanonami ale gubi sie przy roznych zagadnieniach ktorych jej nie uczono.
A moze ta osoba ktora mimo kaleczenia jezyka dogada sie z kazdym niewazne jaki dialekt itp ;)

Zalezy od zapotrzebowania jeden i drugi jest fachowcem i zna jezyk.

Ja mimo ze robie modern czyli kalecze tradycje ;) - dodatkowo szlifuje tez techniki tradycyjne nie dla skutecznosci ale dla przyjemnosci.
Jedno dla ciala drugie dla ducha ;)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Jak to nadrobic...
Ludzie drodzy, czyli twierdzicie ze Vanderlei Silva czy Randy Couture w niewystarczajacym stopniu opanowali swoj podstawowy styl walki (w przypadku Coutura sa to zapasy klasyczne, a on byl zawodnikiem klasy olimpijskiej) i teraz musi NADRABIAC boksem i konczacymi, zeby byc na szczycie UFC...???


To jest inaczej nikt tak nie twierdzi ale jest inaczej oni zmienili formule walki a wiec musieli rozszerzyc wiedze o co innego jeszcze bo to co opanowali bylo by nie wystarczajace. Nikt z nich nie walczy tylko swoim stylem choc jest on dominujacy oczywiscie.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

I teraz kto jest lepszy kto ma wieksza wiedze i kto lepiej opanowal jezyk ?
Ta osoba ktora mowie pieknie i prawidlowo zgodnie z wszystkimi kanonami ale gubi sie przy roznych zagadnieniach ktorych jej nie uczono.


taka sytuacja jest raczej mało prawdopodobna (chyba przesadziłeś z uproszczeniem). Ludzie po anglistyce którzy są dobrzy (nie mówię o tych co przeszli przez studia przez "przeslizgnięcie") sa poprostu niesamowici. błedem jest rozgraniczanie na dwie klasy "tych ze smykałką" i tych "tradycyjnych" bo tradycyjność i smykałka to nie antagonizmy.

ja bym niektóre style porównał poprostu do języków martwych, albo starych dialektów - dogadasz się ale będzie Ci ciężko stosując XIX wieczną angielszczyznę ;)

poza tym bogaty zasób sprawnego słownictwa jest więcej wart w dyskusji niż slang - można zdecydowanie więcej wyrazić

Myślenie przekrojowe jest dobre jeżeli się rozumie zasady działania. To tak jak z językami - łatwiej się uczy nastepnych jak zrozumie się jeden - ale trzeba uważać żeby potem nie mówić po niemiecku z angielskim akcentem bo głupio brzmi ;) tak samo śmiesznie może wyglądać jeżeli ktoś uprze się na prace nóg boksera a rąk zapaśnika...
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

To jest inaczej nikt tak nie twierdzi ale jest inaczej oni zmienili formule walki

HA! A widzisz! I o to chodzi. Zmienili formule walki, ktora na dzisiaj najbardziej przybliza realna, fullcontactowa na wszystkich "poziomach".
JKD zajmuje sie po prostu walka, bez formul...
Czyli zblizamy sie do tego co lezalo u podstaw stworzenia koncepcji JKD - skutecznosc w walce!
I powodem nie bylo, jak twierdzicie wybrakowanie Bruce'a w technice VT tylko to, iz w walce wystepuja rozne dystanse, rozni przeciwnicy itd i aby zblizyc sie do idealu trzeba cwiczyc przekrojowo. Powiedzialbym ze jest odwrotnie, stworzenie JKD mialo u podstaw wybrakowanie w technikach VT jesli chodzi o WALKE i aby zblizyc sie do tego jak to nazwalem "idealu" musial Bruce siegnac do innych systemow...

Martius, co z tego ze bedziesz mial wieksza wiedze z zakresu np. , tradycyjnych sztuk walki a nie z zakresu WALKI, praktycznej wiedzy. Fakt, ze karateka cwiczacy 20 lat ma ogromna wiedze z zakresu karate. Jednak w konfrontacji z kims kto ma 5-cio letni staz w MMA nie ma szans w walce...
Wiedze ma, ale jak to sie ma do wiedzy na temat WALKI?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

taka sytuacja jest raczej mało prawdopodobna (chyba przesadziłeś z uproszczeniem).


Trzeba nieraz przesadzic z wypowiedzia zeby byla zrozumiala i dla tych co nie rozumija ze to jest nie takie proste ;)

poza tym bogaty zasób sprawnego słownictwa jest więcej wart w dyskusji niż slang - można zdecydowanie więcej wyrazić


Ale najbardziej liczy sie efekt koncowy czyli porozumienie sie ;)

tak samo śmiesznie może wyglądać jeżeli ktoś uprze się na prace nóg boksera a rąk zapaśnika...


nie wazne jak smiesznie bedzie wygladac liczy sie efekt koncowy tak samo jak przy jezyku tam dogadanie sie tu wygranie walki.

oczywiscie najlepiej by bylo zeby pieknie rozmawiac i wszystko zrozumiec tak samo jak pieknie walczyc jak na filmach ;) i jeszcze walki wygrywac ;) ale to utopia w jednym i drugim.

Czyli zblizamy sie do tego co lezalo u podstaw stworzenia koncepcji JKD - skutecznosc w walce!


To dotyczy kazdego stylu to lezalo u podstaw kazdego stylu nawet teraz uznawanego za najbardziej nieskuteczne ;)


I powodem nie bylo, jak twierdzicie wybrakowanie Bruce'a w technice VT


Ale taka jest prawda ze w wing tsun byl nikim tak jak np Royce Gracie jest nikim w dziedzinie np judo chociaz mial z tym zapewne kontakt a ja nikim w stylu hakko ryu chociaz tez z tym mialem kontakt i to jest normalne i nie ma sie co obrazac.



Martius, co z tego ze bedziesz mial wieksza wiedze z zakresu np. , tradycyjnych sztuk walki a nie z zakresu WALKI, praktycznej wiedzy. Fakt, ze karateka cwiczacy 20 lat ma ogromna wiedze z zakresu karate. Jednak w konfrontacji z kims kto ma 5-cio letni staz w MMA nie ma szans w walce...
Wiedze ma, ale jak to sie ma do wiedzy na temat WALKI?


Ale Kenjiro wez pod uwage jedna rzecz ze jestesmy ludzmi a nie bezmyslnymi zwierzetami ktorym wystarczy sama np walka i pokarm do jedzenia.

Po co ludziom np obrazy w muzeach, wiersze, muzyka ? jak swiat wygladal by bez tego ?
Jak sztuki walki wygladaly by gdyby tylko bylo w nich bezmozgie myslenie o skutecznosci ?
Wiesz dlaczego np w sekcjach super skutecznych systemow jest po kilka-kilkanascie osob a w sekcjach chociazby aikido po kilkadziesiat ?
Bo sztuki walki to nie tylko mordobicie a cos wiecej ... po pewnym czasei skutecznosc to tylko produkt uboczny cwiczenia i nic wiecej.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Jesli czwiczenie sztuk walki by bylo takie i polegalo na jednym to dlaczego najbardziej znany z Gracie robi np formy tai chi ?
Przeciez to takie nieskuteczne ?
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Ale taka jest prawda ze w wing tsun byl nikim tak jak np Royce Gracie jest nikim w dziedzinie np judo chociaz mial z tym zapewne kontakt a ja nikim w stylu hakko ryu chociaz tez z tym mialem kontakt i to jest normalne i nie ma sie co obrazac.

Gadamy jak gluchy ze slepym... :) Co z tego ze byl nikim w WCH??? To nie bylo przyczyna powstania JKD!

Ale Kenjiro wez pod uwage jedna rzecz ze jestesmy ludzmi a nie bezmyslnymi zwierzetami ktorym wystarczy sama np walka i pokarm do jedzenia.

To juz zupelnie co innego...

Wiesz dlaczego np w sekcjach super skutecznych systemow jest po kilka-kilkanascie osob a w sekcjach chociazby aikido po kilkadziesiat ?

Wiem, dlatego ze nie kazdy nadaje sie do takiego treningu, dostawania po ryju i nie kazdemu pozwala na to jego ego.
Martius, piszemy to o walce przez wielkie "W" a nie o pochodnych, ktore z niej powstaly. Sztuki walki powstaly w celu dac komus lepiej po ryju niz ten ktos da mnie i kropka...
A ze pozniej ludziki dopatruja sie w tym wyzszych wartosci, to juz inna sprawa. I to ze w niektorych stylach czy systemach zostal zaburzony stosunek technik WALKI z "wyzszymi wartosciami" na niekorzysc tych pierwszych, to tez juz inna sprawa.
Otoz ja mowie Tobie ze u podwalin JKD nie lezaly te wyzsze wartosci... :)
JKD caly czas ewoluuje i napedem do tej ewolucji jest wlasnie jak komus szybciej, efektywniej skopac dupe...
:)
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Jesli cwiczy taichi to napewno nie w celu podniesienia skutecznosci w walce a w innym celu - np relaksacji...
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Ale najbardziej liczy sie efekt koncowy czyli porozumienie sie ;)


tzn ja bym bardziej przyrównał walkę do dyskusji. Czyli porozumienie się + obrona swojej tezy.

Dlaczego?

bo porozumienie się jest aktem obudstronnym - czyli w każdej walce wygrywały dwie osoby.

A co do tego człowieka z pracą nóg bokserską a rąk zapasniczą - nie sądzisz ze to troche gorzej by funkcjonowało? chodzi mi o to zeby nie mieszać sprzecznych założeń ze sobą.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

bo porozumienie się jest aktem obudstronnym - czyli w każdej walce wygrywały dwie osoby.


smedzisz :) - powinienen napisam nie porozumienia sie a zrozumienia co mowi jeden i co drugi ;)
I chodzilo nie o porozumienie sie miedzy soba ale wyjezdzasz za granice i normalnie rozmawiasz gdziekolwiek jestes
Dlaczego tak mowie ? W klasie mialem chlopaka ktory za granica wychowywal sie od malosci a w szkole z angielskeigo mial trojke bo niepoprawnie mowil i nie mial odpowiedniego akcentu a jak przyjechala wycieczka ze szwecji to po angielsku on tlumaczyl bo nauczycielce jezyk sie platal i nie potrafila zrozumiec ;)

A co do tego człowieka z pracą nóg bokserską a rąk zapasniczą - nie sądzisz ze to troche gorzej by funkcjonowało? chodzi mi o to zeby nie mieszać sprzecznych założeń ze sobą.

Mozna laczyc nawet sprzeczne zalozenia i nieraz to daje dobry efekt choc w tym przypadku to dosc trudne ;)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Gadamy jak gluchy ze slepym... :) Co z tego ze byl nikim w WCH??? To nie bylo przyczyna powstania JKD!


Co bylo przyczyna nie wiem ani ja ani Ty ani te osoby co znaly go osobiscie jedno jest pewne ze nie odnalazl tego co mu bylo potrzebne w wing tsun



Sztuki walki powstaly w celu dac komus lepiej po ryju niz ten ktos da mnie i kropka...

Od wiekow sztuki walki czy wschodnie czy europejskie byly zwiazane z mistycyzmem

wartosciami" na niekorzysc tych pierwszych, to tez juz inna sprawa.


Po prostu tylko madre narody potrafia zyc bez walki do tego nalezy dorosnac glupie narody prowadza ciagle wojny wyniszczajac sie nawzajem.
Byc moze niektore sztuki walki to zrozumialy a niektore nie.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Po prostu tylko madre narody potrafia zyc bez walki do tego nalezy dorosnac glupie narody prowadza ciagle wojny wyniszczajac sie nawzajem.
Byc moze niektore sztuki walki to zrozumialy a niektore nie.

No dobra, to sie troche OT zrobil...
Co narody zrozumialy a co nie, nie ma za wiele wspolnego z tym o czym tu mowimy. Podstawa we wszystkich sztukach walki byla/jest walka a jak sie je interpretuje - bardziej lub mniej wzniosle - to juz inna bajka zalezna od cwiczacych i czym cwiczacy chca aby sie stala...
Ja na pytanie zadane w topiku odpowiedzialem, jak na moja wiedze, jak najlepiej potrafilem.
Konczac pozdrawiam wszystkich cwiczacych niezelnie od tego co cwicza....
  • 0

budo_goblins
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Goblinowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
W jednej ksiazce Taky Kimura czy Ted Wong (nie pamietam dokladnie kto) napisali, ze po kilku latach prowadzenia treningow Bruce Lee zamknol swoje szkoly w Seattle i innych miastach bo

cytat: "uczniowie nie spelniali pokladanych w nich nadzieji"

czy ktos to skomentuje?
  • 0

budo_nevermind
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Dlaczego zamknął sieć szkół? W odpowiedzi pomogły mi słowa wydobyte z wywiadu przeprowadzonego z Danem Inosanto (przyjacielem Bruce'a), otóż: Bruce wierzył , że instruktor jest bardziej przewodnikiem , nie dyktatorem, i że nauczyciel jest “wskazującym” prawdę, nie “dającym” prawdę (...)jego podstawowa zasadą jako nauczyciela było pomóc uczniowi znaleźć swoją własną wersję prawdy
Bruce może trenować w jednym czasie dwie góra trzy osoby , ale to wszystko. On chciał poznać daną osobę pod względem fizycznym i psychicznym. To był prawdziwy powód odrzucenia idei sieci szkół w USA. “to nie jest sposób na pokazanie sztuki Dan” stwierdził Bruce. Jego system nigdy nie był stworzony dla mas.
Człowiek judo uzyska coś z wrestlingu inną drogą niż człowiek karate. Bruce wierzył w dawanie uczniom doświadczeń, z których mogliby budować więcej. (są to fragmenty z moich cyfrowych notatek, także nie wiem, czy są to dosłowne słowa Dana, czy mój skrót myślowy:))
Myślę, że ostatnio zdanie mówi na ten temat najwięcej. Jednak "budowanie" czegoś więcej wymaga pracy, eksperymentowania i poznawania właśnie "czegoś więcej". Chyba dlatego Bruce uważał, że nie można nauczać mas - ponieważ ludzie ćwicząc 2 h w tygodniu mogliby "wziąc program zajęc za „prawdę”, a rozkład zajęc za „drogę”" (słowa Bruce'a). Nie byliby w takiej sytuacji w stanie znaleźć własnej drogi w sztukach walki (bo chyba o to chodziło, prawda?), czyli wyrazić własnego "ja". A właśnie to było dla Bruce'a kluczowe w sztukach walki.

Na temat dlaczego stworzył JKD wiele już zostało napisane, dodam tylko, że JKD było osobistą drogą Bruce'a, było to to, co robił. Sam żałował, że nadał temu nazwę, ponieważ w jego mniemaniu ludzie mogli przez to zamknąć w ramach to, co robił, a dla niego najważniejszy był brak ograniczeń...nie wiem, czy można powiedzieć, że JKD odeszło wraz ze śmiercią Bruce'a? Stawiam taką hipotezę do rozpatrzenia, sam nie jestem pewien, co o tym sądzić :) :D


Sith (str 1): Czy to nie był przypadkiem film fabularyzowany o tytule "Bruce Lee historia smoka"? Przedstawiono w nim Bruce otrzymującego kopnięcie w kręgosłup i że niby z tego powodu miał długotrwałą kontuzję...czy ten uczeń, o którym piszesz (że się w tym filmie wypowiadał) mówił o tej kontuzji? Bo zawsze wydawało mi się, że była ona spowodowana wykonaniem ćwiczenia zwanego Good Morning (sztanga przytrzymana za głową i skłony do 90 st. między tułowiem a nogami) bez rozgrzewki...
  • 0

budo_goblins
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Goblinowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
pozostaje porzucic szkoly walki i rozwijac sie samemu. :lol: i wtedy zostana tylko sami mistrzowie,

dziekujemy Ci Bruce poklon
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
W tym temacie najlepiej, według mnie oczywiście, wypowiedział się cynik 75, jego wypowiedź popiera popularny pogląd - rozwiązania najprostsze są najlepsze oraz klasyczna fizyka i matematyka -najkrótszą drogą łączącą dwa punkty jest prosta. Pytam zatem - po co komplikować, dorabiać teorie, przytaczać "fakty", których absolutnie nikt nie jest w stanie sprawdzić a już w ogóle udowodnić. Więc przyjmijmy do wiadomości - Bruce Lee stworzył JKD, ponieważ uważał, że najlepiej potrafi lać po mordach. Kto ma jakaś inną terię, niech ją opublikuje i poprze stosownymi dowodami. Ja nie mam zadnych dowodów, dlatego kieruję się zdrowym rozsądkiem i mierzę siły na zamiary. Efektem tego jest absolutne poparcie dla wypowiedzi cynika 75.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Jesli cwiczy taichi to napewno nie w celu podniesienia skutecznosci w walce a w innym celu - np relaksacji...


Tutaj bym się z Tobą nie zgodził... ćwiczenie tylko i wyłącznie Taijiquan do celów walki to w dzisiejszych czasach właściwie nierealne przedsięwzięcie (mówimy o skuteczności), natomiast ćwiczenie Taijiquan jako tzw. drugiego stylu, może pomóc (po odpowiednim zrozumieniu) w "ulepszeniu" wykonywanych technik... np. Taijiquan pomaga zrozumieć jak wytworzyć "siłę" dzięki której Twoje uderzenia mogą być mocniejsze. Jest to oczywiście tylko teoria gdyż wiem jak trudno jest to przełożyć na praktykę, ale przy odpowiednim podejściu jest wykonalne :)

Zgadzam się jednak że 99% ćwiczących taijiquan robi to TYLKO dla "zdrowia" :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024