Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

budo_goblins
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Goblinowo

Napisano Ponad rok temu

Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
a - Bo nigdy nie skonczył Wing Chun i nie zaszedl w tym stylu daleko

b - Wing Chun poprostu nie jest kompletnym stylem

c - Yip Man nigdy nie upowaznil go do nauczania Wing Chun

d - Chciał być tworca własnej sztuki

e - Wizja i Jego niespokojny duch zrodzily pomysl stworzenia tej metody



a Wy co myslicie?







PS. nie wiem jak sie zrobic ankiete :(
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
myślę, że pytanie już się przewijało...

myślę, że ćwiczący jeet kun do powiedzą swoje - ze nie styl - a idea

ja jako wingtsunista powiem swoje - Bruce nie był bardzo zaawansowany w WT, a uczył się od Yip'a do końca. swoją drogą ponoć naprawdę dużo wyciskał i był niezwykle sprawny. chodź na moje to filmy takie średnie kręcił ;) nie bić mnie tylko...
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Ja uważam, że Jeet Kune Do powstało aby nadać jakąś markę temu czego Bruce nauczał. W związku z tym, że jego trening nie operał się o jeden konkretny styl ciężko byłoby to wszystko nazwać. A jakieś długie wywody że Kung Fu, Boks, Zapasy... Brakłoby miejsca na ulotkach :D

Pozdrawiam

Piotrek

Ps. Czy aby na pewno Yip Man uczył Bruce'a? Czy może na zlecenie Yip Man'a uczył go Wong Shun Leung?
  • 0

budo_sith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Witam
Oglądałem film dokumentalny o życiu Lee w którym to jeden z jego byłych uczniów opowiadał że impuls do powstania JKD dała mu walka jaką stoczył w USA z przedstawicielem szkół kung fu. W trakcie tej walki doznał poważnej kontuzji kręgosłupa i na jakiś czas przerwał treningi. Podczas rekonwalescencji doszedł do wniosku że w czasie tej walki stosując klasyczne kung fu był zbyt ograniczony i sztywny.
Ile w tym prawdy nie wiem...
  • 0

budo_grozes desperades
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skądinond

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
z nudów.... 8)
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Czytałem różne rzeczy na temat Bruce'a Lee. I o tym, że wielkim fajterem był i o tym, że wielkim fajterem nie był.
Jedna z wersji to taka, że był kolejnym "chińczykiem który zna kung fu". Dla białych każdy chińczyk znał kung fu i chcieli się od niego uczyć....

Jeśli chodzi o VT to nie jest tak do ońca jasne czy Yip Man rzeczywiście go uczył. Z tego co czytałem wynikało by że VT uczył się od Cheunga i Wong Sheung Lenuga. VT chyba ćwiczył 2 lata, zdaje się że 7 razy w tygodniu.
Cośtam się pewnie nauczył, ale kompletny styl to nie był.

Jet Kune Do oznacza (to na jakimś filmie z o Brucie chyba było):
sposób do przechwycenia uderzenia, to jest system walki (bądź idea, jak zwał tak zwał), będący esencją tego co najlepsze w innych stylach. To nie mój wywód, to pamiętam z tego filmu. I tak zdaje się tłumaczył powstanie Jet Kune Do. Poza tym, może też chciał żeby to kojarzono z nim. Jeżeli rzeczywiście był tak dobry jak to się mówi, to miał do tego prawo. A skoro ludzie po dziś dzień to ćwiczął to chyba jest to lepszy twór niż chi long do czy karate tsunami :)

A z tą walką jego, sztywnością itp, to jakaś bzdura (Sith, nie piszę tego do Ciebie). Chodzi mi o to, że po pierwsze zapewne są jakieś sztywne style kung fu, ale chyba VT nie należy do tych sztywnych (jeśli rozumiem co knkretnie znaczy sztywny w tym przypadku). Poza tym chyba każdy ćwiczący cokolwiek, jeśli nie jest małpą, to zdaje sobie sprawę że nie ma takiego stylu co by idalnie do każdego pasował, więc trzeba go troszkę do siebie przystosować.

pozdrawiam
  • 0

budo_sith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
:lol:
Nie biore tego do siebie...
Sam ćwicze od kilku ładnych lat Wing Chun w lini przekazu Wiliama Cheunga i Didie Beddar'a. Tak jakl napisałeś nie jesteśmy sztywni lub ..drewniani'' (to od drewnianego manekina :lol: ) Z tą sztywnością chodziło mi o to Bruce walcząc był ograniczony zasadami prowadzenia walki określonymi przez dany styl i nie mógł być tak swobodny w TAKTYCE jak by chciał.
A prawda i tak niknie w pomrokach dziejów...
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Co Bruce Lee krytykował w innych stylach?
Że trening nie przygotowuje do dynamicznej walki! Adepci trenuję formy, niskie pozycje, dziwne ułożenia rąk, kopią w powietrze zamiast sparować i ćwiczyć na worku (siłę technik). Jeżeli walczysz w "pozycji z gardą" to po co tracić czas na długie stanie w pozycji jeźdźca?
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Kselos, ale pozycja jeźdźca nie ma ćwiczyć Twojej gardy tylko coś innego.

A skoro ludzie po dziś dzień to ćwiczął to chyba jest to lepszy twór niż chi long do czy karate tsunami :)


No jak to mich, przecież sam masz avatarka Karate Tsunami :wink:
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Slyszalem kiedys legende, ze Bruce chcial postawic Yip Manowi dom w zamian za nauke, ale Yip Man sie nie zgodzil i odmowil dosc ostro. Nie jest to, moim zdaniem, specjalnie wiarygodna historyjka, ale przytaczam dal porzadku i pelnego spektrum. :)
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Wiekszosc wypowiedzi (szczegolnie przedstawicieli WCH, VT itd) uderza w ton , ze JKD powstalo ze wzgledu na to, ze to czego nauczyl sie (albo nie) od YipMana i czy jakiegokolwiek innego przedstawiciela WCH bylo niekompletne, bo za krotko sie uczyl.
Zrozumiec to mozna tak, ze w ten sposob chcecie Panowie podkreslic w jakis sposob elitarnosc stylu jaki trenujecie, poslugujac sie znana badz co badz osoba Bruce'a. Sugerujecie zatem, ze gdyby Bruce uczyl sie wystarczajaco dlugo i otrzymal prawo nauczania WCH - nie stworzylby JKD....? Troche to smieszne i naciagane, nie uwazacie?
Proponuje aby postudiowac i poczytac wypowiedzi ludzi, ktorzy przebywali w sasiedztwie Bruce'a w momencie jak podwaliny JKD powstawaly (Dan Inosanto, Taky Kimura czy Larry Hartsell). Dostaniecie wtedy odpowiedz na to - dlaczego powstalo JKD i po co.
Pozdrawiam
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Bruce stworzył JKD z tych samych powodow z jakich Oyama stworzył kyokushin, Gracie stworzyli bjj, a ja pracuję nad internettsu :)
Uważał, że najlepiej wie w jaki sposób należy lać sie po mordach.
A czy uczył go mistrz Taki czy mistrz Śmaki znaczenia nie ma.
pzdr
przyszły mistrz internettsu
C75
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Kselos, ale pozycja jeźdźca nie ma ćwiczyć Twojej gardy tylko coś innego.

A skoro ludzie po dziś dzień to ćwiczął to chyba jest to lepszy twór niż chi long do czy karate tsunami :)


No jak to mich, przecież sam masz avatarka Karate Tsunami :wink:


bo karate tsunami żondzi zawsze i wszendzie :)

pozdrawiam
  • 0

budo_goblins
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Goblinowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

Wiekszosc wypowiedzi (szczegolnie przedstawicieli WCH, VT itd) uderza w ton , ze JKD powstalo ze wzgledu na to, ze to czego nauczyl sie (albo nie) od YipMana i czy jakiegokolwiek innego przedstawiciela WCH bylo niekompletne, bo za krotko sie uczyl


bo takie sa fakty z historii i kariery Bruce'a Lee w tym stylu. tego sie nie da zaprzeczyc

Zrozumiec to mozna tak, ze w ten sposob chcecie Panowie podkreslic w jakis sposob elitarnosc stylu jaki trenujecie, poslugujac sie znana badz co badz osoba Bruce'a



nie wiem jak inni, ale ja niczego nie sugeruje. zadalem proste pytania i dalem mozliwosc wypowiedzenia sie kazdemu

Sugerujecie zatem, ze gdyby Bruce uczyl sie wystarczajaco dlugo i otrzymal prawo nauczania WCH - nie stworzylby JKD....? Troche to smieszne i naciagane, nie uwazacie?


znajac jego sposob myslenia i dzialania, ze nawet gdyby byl mistrzem WingChun to napewno nie otworzylby swojej szkoly pod tym szyldem.

Proponuje aby postudiowac i poczytac wypowiedzi ludzi, ktorzy przebywali w sasiedztwie Bruce'a w momencie jak podwaliny JKD powstawaly (Dan Inosanto, Taky Kimura czy Larry Hartsell). Dostaniecie wtedy odpowiedz na to - dlaczego powstalo JKD i po co.
Pozdrawiam


te historie juz znamy. Jest wiele bo powstawaly zarowno w szkolach JKD jak i w WingChun.
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Kenjiro:
nie zauważyłem, żeby ktoś tu się wywyższał, anie nie podkreślał elitarności swojego stylu.
Kurcze aż pzrejrzałem wszystkie odpowiedzi od początku, wskaż mi proszę w którym miejscu ktoś napisałe że:

Wiekszosc wypowiedzi (szczegolnie przedstawicieli WCH, VT itd) uderza w ton , ze JKD powstalo ze wzgledu na to, ze to czego nauczyl sie (albo nie) od YipMana i czy jakiegokolwiek innego przedstawiciela WCH bylo niekompletne, bo za krotko sie uczyl.


Uważam, że jest to jak najbardziej luźna rozmowa, tak sobie gaworzymy i gdybamy. :)
Nikt tu nic nie naciąga, nie uważam(y) wcale, że gdyby Bruce Lee znał cały system to by przy nim w jego czystej formie został.

To o czym piszesz, o wypowiedziach różnych postaci, dla mnie to są bajki (może coś z tego jest prawdą, może wszystko, a może nic). Panowie nadużywają imię Bruce kiedy tylko mogą, nie mówię że Ci których wymieniłeś, ale ogólnie. Jak byłem młodszy byłem zafascynowany Brucem, niestety z biegiem czasu nabrałem trochę dystansu do tego co się o Brucie mówi. Na pewno nie można mu odmówić rozsławienia kung fu na świecie. Nie umniejszam tu JKD, kiedyś sam myślałem nad JKD, ale u mnie niestety nie było i nie ma nadal sekcji JKD.

Wiemy również o tym, że nie tylko VT był składnikiem JKD, ale i inne style, z tymże jak by nie patrzyć, mnie się wydaje że jednak tego VT było najwięcej. Nie ma w tym nic złego, że łączy się elementy różnych stylów. Jak dla mnie np. noże motylkowe z VT nie bardzo są praktyczne (nie weźmiesz tego ze sobą na ulicę), no to dołączamy do tego pałki, nóż, nunchaku i co tam jeszcze. Nie będzie człowiek ganiał z ponad metrowym jakimś ostrzem po ulicy. Ma do wyboru - tradycja, i ćwiczy miecz, czy praktyczność i dołącza sobie np. nóż.

Myślę, że trochę się zdenerwowałeś, ale jak przeczytasz na spokojnie to może wtrącisz coś ciekawego do dyskusji. Ja bardzo chętnie się dowiem czegoś ciekawego.

pozdrawiam
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
holender, było bład 503 i dwa razy mnie się wysłało :oops:

pozdrawiam
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?

nie zauważyłem, żeby ktoś tu się wywyższał, anie nie podkreślał elitarności swojego stylu.

Oczywiscie posrednio... Wypowiedz w stylu - nie naumial sie calego WCH i dlatego stworzyl JKD i zapisal sie w historii jako jeden z najwiekszych innowatorow MA...
(To co dzieje sie dzisiaj, dzieki UFC i Rorionowi - Bruce przpowiedzial i robil dawno) to co by dopiero bylo jakby naumial sie CALEGO systemu...Wtedy to hoho...;)

Co do poslugiwania sie osobom Bruca, to raczej wiecej szkol WCH robi sobie marketing na jego osobie - plakaty z podobizna, teksty w stylu - styl cwiczony przez Bruce'a Lee itd.
Szanujace sie organizacje JKD nie uzywaja sylwetki Bruce'a poniewaz tego zyczyl sobie Dan i sam Bruce..

Kurcze aż pzrejrzałem wszystkie odpowiedzi od początku, wskaż mi proszę w którym miejscu ktoś napisałe że

Moja wypowiedz dotyczy nie tylko tego watku ale i innych wypowiedzi przy okazji takich postow i takze na wielu innych forach, takze zagranicznych gdzie najwiecej do powiedzenia i najwiekszymi znawcami tego kim byl Bruce i co robil sa zazwyczaj osoby z obozu WCH...

Wiemy również o tym, że nie tylko VT był składnikiem JKD, ale i inne style, z tymże jak by nie patrzyć, mnie się wydaje że jednak tego VT było najwięcej.

Fakt, dobrze ze napisales ze BYLO, jakos tak do 1965 roku...

no to dołączamy do tego pałki, nóż, nunchaku i co tam jeszcze

To nie do konca tak, ze JKD to dolaczanie tego i tamtego...a i moze jeszcze tego... :)

Myślę, że trochę się zdenerwowałeś, ale jak przeczytasz na spokojnie to może wtrącisz coś ciekawego do dyskusji.

Ja jestem bardzo spokojny i juz dawno mi przeszlo denerwowanie sie tym co ktos napisze na forum.
[/b]
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
oki, to w porządku, że się nie zdenerwowałeś :)
Z tymże tutaj nie raczej nie mówiliśmy o tym, że stworzył JKD bo za krótko ćwiczył VT. To ktoś inny, gdzieś indziej :)
No jak by znał cały VT to by dopiero było :)
Z tym marketingiem to nawet szkoły Yong Chun nie związane z Yipmanowskim VT próbuja w jakis tam sposób wykorzystać Bruce'a.

A o tym dołączaniu to spox, to taka moja wariacja :)

pozdrawiam
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że JKD ma tyle wspólnego z tradycyjnym Kung-fu, ile kickboksing z tradycyjnym karate...

W książce "Tao of JKD" położony jest nacisk ma to, że Bruce Lee dążył do zerwania z tradycją, odcięcia wszystkiego, co zbędne (formy, niskie pozycje, nieefektywne techniki, gardy). Kopania należy się uczyć kopiąc, uderzania - uderzając (w worek i podczas sparingów)


Pozdr!
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego Bruce Lee stworzył Jeet Kune Do?
Dlaczego Bruce Lee stworzyl JKD ?
Jak wielu napisalo nie jest to styl a idea - rozpropagowal idee nowoczesnego treningu i samodoskonalenia sie dopasowujac do wlasnych predyspozycji. Jeszcze nie spotkalem sie z tym aby dwoch bardziej znanych instruktorow JKD robilo to samo pod wzgledem technicznym ale wszyscy rozwijaja ta sama idee.
Duzo wczesniej takie idee byly propagowane przez prekursorow walki wrecz w Rosji, Brazylii itp
Podobne idee propagowali prekursorzy nowoczesnego jujitsu na poczatku wieku w europie.
Oczywiscie nie ma sie co obrazac ze tradycjonalisci beda mowic ze jak sie jednego dobrze nie nauczylo to tworzy sie cos innego bo taka jest prawda.
Ale powody sa rozne i to zalezy od czlowieka - jedni jak czegos nie beda mogli opanowac to stworza cos wlasnego i oglosza sie mistrzem inni natomiast widzac ze cos nie jest dla nich odpowiednie kombinuja aby w ich wykonaniu bylo skuteczniejsze i w ten sposob powstaja nowe style, techniki, idee oraz metody treningowe.
Bruce Lee mial pomysl ktory potrafil rozpropagowac bo mieszkal w ameryce obracal sie we wlasciwych kregach itp. Zobaczcie np czy BJJ by sie tak rozpropagowalo gyby czesc nie wyemigrowala do ameryki ? Rosyskie sztuki walki tez sie tam staly znane dzieki emigrantom a duzo pozniej u nas w kraju. Jeszcze na poczatku lat 80 znajomy student z ZSRR nie mogl utrzymac sekcji w wawie bo przychodzilo nas na zajecia 4 osoby bo ludzie woleli bardziej wschodnie rzeczy cwiczyc.
Dzieki takim ludziom jak Bruce Lee jest caly czas postep w sztukach walki. Mozna narzekac na wypaczanie tradycji, strych kanonow postepowania ale jest ciagly rozwoj. Takie osoby byly przez wieki i beda przez wieki tylko ze jedne bardziej znane drugie mniej.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024