Skocz do zawartości


Zdjęcie

Walka z cieniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem


Samemu to chyba już lepiej jest ćwiczyć ashi sabaki ukemi itepe.


Chavez, nie żebym się czepiał... ale mógłbyś objaśnić mi tę technikę? Ze szczególnym naciskiem na ukemi itepe. :wink: :wink: :wink:


Służę uprzejmie, Shawnee,

Ukemi, a bardziej itepe niż ukemi robią początkujący. :) :)
Kajam się pokornie za zaniedbanie interpunkcji, zwykle staram się pisać w miarę po polskiemu.
Przez itepe miałem bardziej na myśli wszelkie metody poruszania się, których należy się nauczyć niezależnie od technik: pady, praca rąk, praca nóg, praca... głowy 8) ...i...i... :wink:

Pozdroofka

chavez (zawstydzony swą amatorszczyzną)
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem
ja nie mam na kim trenowac w domu a treningi na razie mam tylko 2 razy w tygodniu to sobie cwicze z cieniem, po to zeby lepiej pamietac to, co bylo na treningu, pomaga...
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem
Bo to chavez wiecie, rozumiecie....ja tylko dlatego pytałem, żeby troszkę pożartować.... Wiem co chciałeś powiedzieć przez to co napisałeś :D Tylko, że właśnie brak takich małych robaczków, przez ludzi dziwnie przecinkami zwanych, w tekście nasunął mi te czepialstwo :wink:

Pozdrowienia również. :wink:
  • 0

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem

ja nie mam na kim trenowac w domu a treningi na razie mam tylko 2 razy w tygodniu to sobie cwicze z cieniem, po to zeby lepiej pamietac to, co bylo na treningu, pomaga...


I o tym mówiłem, brawo Kantele :D
Też mam treningi tylko 2 razy w tygodniu a już bym chciał więcej 8)

Bo to chavez wiecie, rozumiecie....ja tylko dlatego pytałem, żeby troszkę pożartować.... Wiem co chciałeś powiedzieć przez to co napisałeś Tylko, że właśnie brak takich małych robaczków, przez ludzi dziwnie przecinkami zwanych, w tekście nasunął mi te czepialstwo


Shawnee, przecież wiem :-)
Okrasiłeś swoje żartobliwe "czepialstwo" odpowiednimi emotkami, ja je zrozumiałem właściwie i wporząsiu, a rację miałeś w 100%.
Na Vortalu obowiązuje pewien poziom kultury wypowiedzi, zaś aikidocy to ludek szczególnie dowcipny, wszystko to rozumiem i mi się to podoba, dlatego to czytam i piszę tutaj :-)
Czasami coś mi mniej ładnie wyjdzie ale to tylko wtedy, gdy moje KI nie nadąża za tym co chcę napisać :oops: :wink:
I proszę mnie to wybaczyć bo poziom fachowej elokwencji PMasza, Łabędzia, Szczepana i paru innych dostojnych tutaj bywalców jest dla mnie wzorem niedoścignionym. poklon poklon poklon (Jak narazie :) :twisted: :wink: )

Pozdrawiam serdecznie :D
  • 0

budo_malekith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem

Malekith:

Wprawdzie nie zbyt ma się to do trenowania skuteczności techniki, ale pomaga w utrwaleniu, przypomnieniu sobie ruchów, ashi sabaki, tai sabaki, te sabaki...

Troszke sobie przeczysz. Niemal kazdy ruch wykonywany na macie w efekcie po latach daje "skutecznosc". Nawet irimi tenkan wielokrotnie powtarzany. Przeciez te ruchy sa potem w wielu technikach. Doskonale wykonanie ruchu bez partnera jest wiecej warte niz silowanie sie z partnerem ruchem ktory jest do d...y. Pozniej "wystarczy" to powtorzyc z partnerem.

Cwiczenie bez partnera na treningu: czasem gdy początkujący nie potrafi zrobic ruchu z partnerem (np. ikkyo ura na jednym z pierwszych treningow) warto polecic by zrobil bez, a pozniej powtorzyl wykonujac na partnerze, ale tak jakby go nie bylo ;-) Calkiem niezle im wtedy wychodzi.

Cwiczenia bez partnera na stażu: Katsuaki Asai sensei. Polecam!

Na dwóch egzaminach dostałem polecenie wykonania kilku technik bez partnera. Calkiem sympatyczne doswiadczenie.

Krotko: cwiczenie bez partnera jako uzupelnienie: tak. Jako zastepstwo treningu z partnerem, nie.


Racja, można powiedzieć, że troszkę sam sobie zaprzeczyłem ale co do skuteczności to chodziło mi o to, że trening na sucho nie zastąpi treningu z partnerem. Na sucho ruchy "wychodzą" łatwiej, bo nie ma żadnego oporu. Ćwicząc z uke lepiej widać czy robisz dobrze. Lepiej widać potencjalne otwarcia, w które możesz zasadzić atemi lub zrobić coś innego. To miałem na myśli jeśli chodzi o skuteczność :-) Choćby nie wiem jak długo ćwiczyć na sucho, ani razu nie próbując z partnerem, to potem dupa blada, nic nie wyjdzie :-)

Co zaś się tyczy treningów początkujących to owszem. Uczymy ich ruchu właśnie w taki sposób jak napisałeś. Pokazujemy na sucho poszczególne ruchy, zarówno jako uke i tori. Łatwiej im w ten sposób przyswoić sobie to, co takie trudne wydaje się na początku ;)
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem
Wykonywanie technik na sucho może być przydatne ale w nauce układu kroków i samej pracy nóg, bo działania(w sensie wpływu jaki wywrze ona na uke)techniki nie można sprawdzić w powietrzu. Sposób wykonania techniki zależy przecież ściśle od pracy partnera.

Ale to tylko moja subiektywna opinia.
  • 0

budo_eutyfrona
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Derby

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem
Czasami sobie ćwiczę w domku "z cieniem", żeby lepiej opanować sekwencje ruchów. Jednak, w związku z niedorozwojem wyobraźni przestrzennej, czasami sobie pomagam i zamiast z cieniem ćwiczę z jakąś dużą maskotką, inaczej nie potrafie sobię wyobrazić, gdzie i jak jest uke.
:lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem
No jasne, wszystkie ruchy ćwiczone na sucho należy potem sprawdzić na mokro. Osobiście polecam wannę..... i doświadczonego partnera (partnerkę). Trochę kłopotu jest z ukemi tudzież z krokami, ale ogólnie może być. :wink: :wink: :) :) :) :) :)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem

Jednak, w związku z niedorozwojem wyobraźni przestrzennej, czasami sobie pomagam i zamiast z cieniem ćwiczę z jakąś dużą maskotką, inaczej nie potrafie sobię wyobrazić, gdzie i jak jest uke.
:lol: :lol: :lol: :lol:


Jak rany...jesteś kolejną kobietą, która przyznaje siędo braku wyobraźni przestrzennej. Mam u siebie taką jedną dziewuchę. 3-ci rok trenuje, nazwy jej sie ten tego..., bez dokładnego instruktaż przed każdym ćwiczeniem nie jest w stanie wykonać techniki. A po godzinie i tak zapomina. W domu nie powtarza nic, bo nie "widzi i nie czuje" wyobrażonego uke. Podobne przypadki spotkałem na kilku stażach. Bez żadnej złośliwości zastanawiam sie teraz czy to jest jakaś przypadłość dotykająca płeć piękną, czy może faceci się tym nie chwalą ... :?:
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem
Nie każdy jest stworzony do Aikido. A czy facecii też to mają? Pewnie tak ale oni, kiedy sobie to uświadomią po prostu rezygnują z treningów. Z czystego lenistwa.
  • 0

budo_eutyfrona
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Derby

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem
Uogólniając, kobiety mają słabszą wyobraźnię przestrzenną niż męzczyźni, co wynika po cześci z różnic w budowie móżgu, po części z wychowania. Ja się z tym pogodziłam, staram się z tym żyć :D
Jak zaczynałam przygodę z Aikido (pozdrawiam Lubliniankę) to miałam bardzo podobnie jak dziewczyna, którą opisujesz. Po roku treningów musiałam zrobić przerwę, która twała 3 lata. Kiedy wróciłam, już nie na Lubliniankę, sama się zdziwiłam, jaka zmiana zaszła w moim uczeniu sie technik. Choć na początku, po powrocie, pamietałam tylko jedną technikę, ikkyo ura i ta technika "robiła mi się" niezależnie od tego, co aktualnie ćwiczyliśmy. Pamiętam, że przez ten cały pierwszy rok na Lubliniance nie mogłam zapiamietac żadnej nazwy, nie mówiąc o przyporządkowaniu jej do techniki (oprócz ikkyo :D ). Na każdym treningu wszystkiego musiałam uczyc się prawie od nowa, jak się nauczyłam na prawą stronę, to na lewą nie umiałam przełozyć, musiałam uczyć się od nowa. Po powrocie, w bardzo krótkim czasie zauważyłam, że pamietam nazwy i łączę je z technikami, mam transwer z prawej na lewą, nie muszę na każdym treningu uczyć się od nowa, bo po prostu pamiętam, co mam robić.
Nie jestem pewna, dlaczego tak mi sie zmieniło po przerwie w treningach, podejrzewam, że wynika to z różnicy w metodyce treningów, ta, którą wykorzystuje mój obecny sensei bardzie odpowiada mojemu sposobowi uczenia sie w sytuacji niedorozwoju wyobraxni przestrzennej.
  • 0

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem
A ja jestem zdania, iż wyobraźnię przestrzenną można sobie wyćwiczyć (szczególnie gdy wyobrażamy sobie uke jako przedstawiciela płci przeciwnej :) :) :) )
A na poważnie, jak zaczynałem moją przygodę ze sztuką Aiki to trafiłem na maj, gdy ludzie w mojej sekcji przygotowywali się do egzaminów i powtarzali techniki. Siłą rzeczy podłapałem kilka, ale żeby się w nich nie pogubić to wykonywałem je w myślach. Dzięki temu po półrocznej przerwie jeszcze pamiętam jak się je wykonuje, choć po wznowieniu treningów dwa miesiące temu jeszcze nie miałem tamtych z maja poza shiho- i irimi-nage.

Taka wizualizacja w wyobraźni pomogła mi wydaje mi się w łatwiejszym odbieraniu tego co pokazuje Sensei i szybszym złapaniu kształtu techniki.
Poza tym trenuję sobie w domu na sucho techniki z treningu i z grubsza czuję co w danym momencie robi wyimaginowany uke i gdzie się znajduje.
Nie powinno się jednak tego robić z technikami prosto z książki, bo wyjdzie to co napisałem w moim pierwszym poście w tym wątku.

Pozdroofka
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem

Jak rany...jesteś kolejną kobietą, która przyznaje siędo braku wyobraźni przestrzennej. Mam u siebie taką jedną dziewuchę. 3-ci rok trenuje, nazwy jej sie ten tego..., bez dokładnego instruktaż przed każdym ćwiczeniem nie jest w stanie wykonać techniki. A po godzinie i tak zapomina. W domu nie powtarza nic, bo nie "widzi i nie czuje" wyobrażonego uke. Podobne przypadki spotkałem na kilku stażach. Bez żadnej złośliwości zastanawiam sie teraz czy to jest jakaś przypadłość dotykająca płeć piękną, czy może faceci się tym nie chwalą ... :?:


no to chyba norma? przeciez wiadomo, ze baby na przyklad ogladajac mape, musza ja sobie odwrocic tak, zeby pasowala do kierunku, w ktorym stoja...
ja jestem chyba dziwna jakas, bo moim ulubionym przedmiotem byla kiedys geometria przestrzenna i zupelnie nie rozumiem, jak mozna z nia miec problemy... ;)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem

ja jestem chyba dziwna jakas, bo moim ulubionym przedmiotem byla kiedys geometria przestrzenna i zupelnie nie rozumiem, jak mozna z nia miec problemy... ;)

Ale na pewno jesteś kobietą :?: :!: :wink:
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Walka z cieniem
no jak ostatnio zagladalam do lustra, to mialam dwie wypuklosci na klatce piersiowej i nic wystajacego miedzy nogami... ale moze to byl plakat pameli a nie lustro... ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024