Skocz do zawartości


Zdjęcie

Miekkosc w aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Miekkosc w aikido
Powszechnie znane jest zjawisko w srodowisku aikidockim, ze cwiczacy sa albo flakowaci i fizycznie zacofani na poziomie sredniowiecza, albo przeciwnie, silni i sztywni jak rosyjska blacha pancerna.

Tymczasem, nie tylko w zalozeniach filozoficznych, ale i w zasadach fizycznych, aikido ma rozwijac elastyczna miekkosc, ktora ma sluzyc jako podstawowe narzedzie w robieniu technik na silniejszym przeciwniku, w hamonizowaniu sie z tatami, z atakiem, czy ostatecznie z Universum.

Jak sobie radzicie z tymi problemami? Macie jakies specjalne cwiczenia rozwijajace ta slynna miekkosc?
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
Osobiście uważam, że lepiej jest robić techniki bardziej "na sztywno" i stopniowo przechodzić do miękkości niż na odwrót. Wkurzają mnie uke z katate dori jak u anemika... I to ma być SW? Jak ktoś na początku robi techniki siłowo, to w miarę wychodzą,a z czasem doskonaląc się technicznie dojdzie się do tej słynnej aikidockiej miękkości... :wink:
A taki "wiecznie wyluzowany uke" to może ciągle ćwiczyć "na luzie" i będzie myślał, że umie technikę, dopóki ktoś mu lekko nie "zaoporuje".
"Relaks" i "miękkość" to nie to samo co "bezwład".
Specjalne ćwiczenia... hmmm, czy ja wiem? Myślę, że w każdym dojo są ćwiczenia, które służą do takiego rozwoju. Chociażby kokyu ho... Przynajmniej tak mi się wydaje... A co wy sądzicie?
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
gadzam się...
Początkowo zawsze jest troche siłówki....
Flakowaci uke są czasem fajnie, ale to zależy od tego jaka to technika :-)
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
niektorzy od poczatku maja te miekkosc w sobie... jak coccolino... :)
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
no to fakt........róznie bywa....
ja tam jestem twarda jak stal i się często "łamie" nie umiem się tak rozluźnić... nie wiem chyba sie troche boje.....
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido

Wkurzają mnie uke z katate dori jak u anemika...


Słusznie! Ale chyba pomyliłeś role. Uke jak najbardziej powinien atakować solidnie (nie znaczy od razu, że sztywno, ale solidnie). Natomiast zachowanie tori to już zupełnie inna para kaloszy.
No i z doświadczenia wiem, że stopniowe zmiejszanie udziału siły fizycznej w wykonywanych technikach to mit. Jeśli nauczysz się robic mocno, to zarazem nabierzesz nieodwracalnego nawyku zastępowania niedociągnięć technicznych siłą... I im dalej będziesz tak robić, tym trudniej będzie Ci się "zmiękczyć". Jest oczywiście wielu ćwiczących, którzy walą siłówkę i oczekują, że jak już będą tak wyszkoleni że mózg staje, to przyjdzie im to samo... Ale ja nie znam ani jednego takiego przypadku...
  • 0

budo_socjon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido

Jak sobie radzicie z tymi problemami? Macie jakies specjalne cwiczenia rozwijajace ta slynna miekkosc?


Specjalnych ćwiczeń nie ma. Po prostu "od małego" trzeba tak ćwiczyć.
Przykro mi to mówić, ale dla Ciebie nie ma już chyba ratunku... :(
  • 0

budo_aikidudi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wadowice/manch.

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido

Jak sobie radzicie z tymi problemami? Macie jakies specjalne cwiczenia rozwijajace ta slynna miekkosc?


Specjalnych ćwiczeń nie ma. Po prostu "od małego" trzeba tak ćwiczyć.
Przykro mi to mówić, ale dla Ciebie nie ma już chyba ratunku... :(

tak sobie czytam i czytam i muszę powiedzieć, że Panie socjon, coś tu lejesz wodę. Ja trenuje kilka sztuk walki między innymi aikido i karate. Karate trenuje od 4lat a aikido od jakiegoś roku. Świadomość robienia technik sztywno jak słup doprowadzi, oczywiście osobu chcące do tej miękkości o jaką chodzi Szczepanowi. Ja miałem taki sam problem, byłem sztywny. Dziś jestem o wiele "miększy":) ale staram się również nie dawać podpuchy ćwiczącemu ze mną. Lubię kiedy ktoś z większym starzem w aikido musi się zastanowić jak wykonać technikę żeby była skuteczna, oczywiście nie robię siłówki tak dla jasności;)

pozdrawiam 8)
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
Moim zdaniem trzeba oddzielić miękkość wykonywanych tecknik od mientkości. To pierwsze wypracowywuje sie w pocie czoła od powolnego powtarzania technik z bardziej statycznych do dynamicznych przy założeniu że partner nie atakuje jak omdlewający bo inaczej wychodzi mientkie aikido czyli balecik jedna i druga strona jest zadowolona (tori bo mu świetnie wyszło a uke bo przezyła zadajać niesamowicie morderczy atak).Jeżeli nie nauczymy sie odczuać techniki nie ma mowy o miekkości IMHO oczywiście
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido

Powszechnie znane jest zjawisko w srodowisku aikidockim, ze cwiczacy sa albo flakowaci i fizycznie zacofani na poziomie sredniowiecza...

Uch... :lol: Chybione porównanie, Szczepanie.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
Haha. Szczepan znowu nie wie i odpowiedzi szuka na forum :twisted:
To ja odpowiem że trzeba ćwiczyć dynamicznie /tak tak, z biegającymi uke 8) /. :peace: :peace: :peace:
  • 0

budo_pszczola
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
:idea: A ja mogę wam powiedzieć co jest dobre na rozluźnienie spiętej osoby.. na przykład masaż relaksacyjny albo basen.. rewelacyjnie rozładowuje napięcia w organiźmie..
  • 0

budo_aikidudi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 281 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wadowice/manch.

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido

:idea: A ja mogę wam powiedzieć co jest dobre na rozluźnienie spiętej osoby.. na przykład masaż relaksacyjny albo basen.. rewelacyjnie rozładowuje napięcia w organiźmie..



albo yoga:)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
To rowniez wina nauczyciela, jesli nie poprawia was i robicie techniki silowo. kiedys robilem najtwardsze aikido w dojo, poki nie dolaczyl do nas rosjanin. i zobaczylem swoje bledy jak w powiekszeniu.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido

albo yoga:)

Rozluznienie w aikido, yodze i plywaniu to zupelnie inne rozluznienie. Plywacy sa wyspecjalizowani w kilku ruchach na krzyz, ale po wyjsciu z wody to straszne sztywniactwo, w yodze brak dynamiki, wiec yogini przy kazdym szybszym ruchu wala silowe, bo silni sa zwykle jak byki.
  • 0

budo_robin_de_ro
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
Jezeli chodzi o nadgarstki, to ich luz pieknie wyrobilem sobie za pomoca nagashi z jo i bokken. A ogolna miekkosc niezle sie cwiczy za pomoca codziennego bieganiu i plywania wlasnie, gdzie spinajac sie daleko sie nie zajedzie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido

Rozluznienie w aikido, yodze i plywaniu to zupelnie inne rozluznienie. Plywacy sa wyspecjalizowani w kilku ruchach na krzyz, ale po wyjsciu z wody to straszne sztywniactwo, w yodze brak dynamiki, wiec yogini przy kazdym szybszym ruchu wala silowe, bo silni sa zwykle jak byki.

Zgadzam sie z kolega w 100%. Miec elastyczne miesnie w cwiczeniach bez partnera to zupelnie co innego niz jak ma sie wykonac na kims technike. Pierwsze zaklada kontrole nad wlasnym systemem miesniowym w sposob powiedzialbym "bierny". Podczas jakiejs tam aktywnosci ruchowej "obserwuje" sie samego siebie i mozna pracowac nad miekkoscia w sposob dosc latwy.

Co innego jak masz wykonac na kims technike, a do tego, bardzo dokladnie, i tak, aby dzialala skutecznie w warunkach dojo. Momentalnie uwaga z wlasnego ciala przenosi sie na otoczenie, i w takich warunkach praca nad utrzymaniem elastycznosci miesni i calego ciala nie jest wcale taka prosta.
Moze dlatego w niektorych stylach aikido jest zalozenie ze atakujacy w ogole nie oporuje, przeciwnie, jeszcze pomaga tori ostro biegajac? :?

Jednakze, taka nadmierna pomoc moze byc postrzegana jako calkowite zafalszowanie rzeczywistosci, bowiem "luzik" w ten sposob zdobyty ma sie nijak do prawdziwego zrelaksowania i elastycznosci ciala.
  • 0

budo_robin_de_ro
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido

Zgadzam sie z kolega w 100%. Miec elastyczne miesnie w cwiczeniach bez partnera to zupelnie co innego niz jak ma sie wykonac na kims technike. Pierwsze zaklada kontrole nad wlasnym systemem miesniowym w sposob powiedzialbym "bierny". Podczas jakiejs tam aktywnosci ruchowej "obserwuje" sie samego siebie i mozna pracowac nad miekkoscia w sposob dosc latwy.

Ale jak sie nie ma nigdy elastycznych miesni, albo raczej ma sie tendencje do spinania ich niepotrzebnie, to w czasie treningu bedzie jeszcze gorzej. Potrafiac juz rozluzniac sie w trakcie ruchu trzeba to "tylko" przelozyc na sytuacje stresowe takie jak randori czy sparring. Stad tez wydaje mi sie, ze idea oporujacego uke jest dobra, ale oczywiscie dla zaawansowanych.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido
Zgadzam się w 100% z przedmówcami. Relaks w aikido jest po to, by lepiej czuć przeciwnika i móc dostosować się do jego ruchu. Co to za sztuka, być zrelaksowanym, kiedy i tak nie jest to potrzebne, bo uke i tak biega za nas... Niestety znam osoby, które za warunek dobrze wykonanej techniki uważają (prawie :wink: ) totalne rozluźnienie zarówno ze strony tori jak i uke...

Tylko do czego taki trening ma prowadzić? Jakby to o to chodziło, to aikido ćwiczyłoby się w kata bez przeciwnika, jak i tak żadnego oporu nie ma (chyba że oporu powietrza :) )

Pozdrawiam
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Miekkosc w aikido

Zgadzam się w 100% z przedmówcami.

Z wszystkimi??? 8O :?:

Co to za sztuka, być zrelaksowanym, kiedy i tak nie jest to potrzebne, bo uke i tak biega za nas...

A jednak to jest sztuka, dla wielu z nas stan rozluznienia jest nieosiagalny, niezaleznie od tego, czy ruszaja sie, stoja, siedza, leza. A potem pojawiaja sie pytania o jakies specjalne cwiczenia na rozluznienie. :!: :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024