Skocz do zawartości


Zdjęcie

Różnica


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
92 odpowiedzi w tym temacie

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

A dziwne bo nauka nowego jest jak najbardziej w duchu kung fu, przynajmniej na ile to co słyszałem było często stosowane w Chinach.


tez tak myślałem :) a okazuje się że żyłem w błędzie :oops: :)

pozdrawiam


Jakby co to miałem na myśli naukę "nowego" w szkołach kung fu, nie wiem czy pałaliby chęcią ćwiczenia czegos co niechińskie. Lecz mamy juz 2005 i jeżeli nie mamy odchyłek nacjonalistycznych to raczej nie przeszkadza ćwiczyc chińskiego Kung Fu i uzupełnić sobie tego systemem japońskim (choć te dwie nacje się nie kochają) czy nawet rumuńskim :wink:
Kung fu jest bardzo bogate w systemy i myślę, że każdy cos tam dla siebie znajdzie co polecam lecz z zachowaniem dystansu i ostrożności. Ważne jest odpowiedzieć sobie na pytanie co chcemy osiagnąć i czy dana szkoła może to zapewnić. Dlatego nowicjuszom polecam zorientowanie sie w teorii i popatrzenia na to jak ćwiczą w danej szkole Kung Fu oraz przejścia się do innych systemów względem wyrobienia sobie opinii i uniknięcia pomyłki owocującej pytaniem po jakimś czasie: dlaczego robię taką kaszanę ? Kung fu to kung fu, lepsze-gorsze, głównie to ludzie odstawiają chałturę.
Pozdrawiam wszystkich nowicjuszy, poszukujących i tych co znaleźli dobre kung fu.
:roll: :-) :D :)
  • 0

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

A więc co to np.
Ving Tsun / Wing Chun / Wing Tsun / Weng Chun
Hung Gar
Chow Gar
Yiquan
Shaolin
Tang Lang Men :?:



I znów polecam przeglądarkę-znajdziesz tam strony szkół systemów, które zamieściłeś-polecam szukanie Yiquan-duuużo materiału do poczytania. A Shaolin to bardzo niekonkretne słowo jeśli chodzi o systemy-czasem podpinają się nawet nie mające nic z nim wspólnego. Myślę, że pośród tej zawieruchy i cięcia powietrza po kablu w jakis tam sposób usatysfakcjonowałem Cię.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
pytanie drugie:

ilu z Was cwiczycych kungfu, potrafi zastosowac klasyczne techniki swojego stylu w walce? podejrzewam, ze wiekszosc z Was walczy jak typowy kickbokser. czyli - cos tu jest nie tak ;)

nie pije tu do nikogo ale skoro piszecie o tradycjach to poprosze

Jarozwierz, Wu Xia i inni, co powiecie? :roll:
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

dobra, pytanie.

w jakim stylu walcza Ci panowie ponizej

podpowiem tylko ze to jest kungfu.......


A do kogo kierujesz to pytanie? Do tych od tradycyjnego czy do "expertów od gong fu" :) czyli mnie miedzy innymi :)

pozdrawiam
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
do wszystkich. nie mam nic zlego na mysli, nie bojcie sie :wink:
  • 0

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

pytanie drugie:

ilu z Was cwiczycych kungfu, potrafi zastosowac klasyczne techniki swojego stylu w walce? podejrzewam, ze wiekszosc z Was walczy jak typowy kickbokser. czyli - cos tu jest nie tak ;)

nie pije tu do nikogo ale skoro piszecie o tradycjach to poprosze

Jarozwierz, Wu Xia i inni, co powiecie? :roll:


Powiem Ci tak, za to pytanie zazwyczaj jestem odsądzany od czci i wiary jako ten co nie zrozumiał kung fu, więc uważaj :wink: bo Cie tu zlinczują.
Rzeczywiscie dla mnie wiekszość technik jest nie do zrobienia choc jest kilka które z powodzeniem zrobie i na ulicy też są takie które wyszły. Nie walcze jak kick-boxer-inaczej się poruszam, inne trzymanie rąk, no i oni nie podcinają, nie rzucają a mi się zdarza-i to systemowymi technikami, poza tym ja obalałem wejściem lub akcentowałem technikę na odsłoniete gardło, uderzałem na krocze (raz mnie chcieli za to zdyskfalifikować na zawodach-wymskneła mi się technika z formy-uderzenie z nadgarstka), stosowałem wychaczenia szarżujacego, nieuważnego przeciwnika a tego w Kicku nie ma. Zdarzało mi się tez załoźyć gilotyne lub parter uskuteczniać po niudanym rzucie też i nie będę ściemniał, że nie robiłem parteru itp. bo ja swój honor szanuję. Przyznaję jednak rację, że wykorzystanie technik w stosunku do ich występowania jest małe. Zazwyczaj walki albo zawody tradycyjnego kung fu wyglądają jak marna podróba kicka lub klepanina nie mających nic wspólnego z czymkolwiek ludzi, ćwiczą po kilka lat i nawet jezeli sa to różne systemy to za nic nie widac różnicy. Ale pewnie nie zrozumiałem kung fu i źle patrzyłem, może potrzebna jest jakaś specjalistyczna wiedza i poziom "przeniknięcia" stylu by posród chaotycznej wymiany mało systemowych kopniaków i cepów oraz szamotaniny kończącej sie upadkiem obydwu zawodników, dostrzec subtelnie zawoalowane techniki unikalne dla systemu. Z drugiej strony pewien mistrz z Chin polecał wybranie kilku najodpowiedniejszych technik dla siebie i szlifowanie ich do perfekcji. Podsumowując: to co robiłem było dalekie od innych systemów stójkowych lecz przyznaję, że zobaczyc techniki z form(wiekszość) w walce to dla mnie rzecz obca-ale co ja taki robaczek wiem-zostawmy to znawcom, którzy zrozumieli. W każdym razie polecam kung fu, dobre kung fu-walczyc się tym da i satysfakcja z treningu też duża, trzeba jedynie unikać nie posiadających wiedzy lub nauczających lewych systemów.
Pozdrawiam tych co mają własne zdanie i zapalonych kungfiarzy również.
Niech każdy robi to co lubi :-) Dystans

A i Ving Dragon-ja się nie boję (wiara mi nie pozwala :) :rofl: :wink: )
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

do wszystkich. nie mam nic zlego na mysli, nie bojcie sie :wink:

Link sugeruje ze wing chun jakiś, ale majac na uwdze do kogo pijesz (ni mam na myśli siebie) to modliszka jakaś??? :)

pozdrawiam
  • 0

budo_jarozwierz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 341 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

do wszystkich. nie mam nic zlego na mysli, nie bojcie sie :wink:

Link sugeruje ze wing chun jakiś, ale majac na uwdze do kogo pijesz (ni mam na myśli siebie) to modliszka jakaś??? :)

pozdrawiam


A możesz opisać co tam jest i kto ? Bo nie mam tu Quick Time.
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
dwóch gości, mają jakiś sparing, trochę cośtam kombinują w stójce po chwili lądują na ziemi, przybiega jakiś kolo, zdejmuje im kaski z glowy i kombinują dalej. Trudno opisać, zainstaluj sobie quick time :)

pozdrawiam
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
witam,

przebrnalem przez dyskusje, z zainteresowaniem przeczytalem Jarku (Jarozwierz) twoj ostatni post. z moich doswiadzen generalnie w tym co robie i tobie tez jest znane czyli tang lang quan - technik moze wydawac sie wiele, ale sa oparte na bardzo prostych i kilku tylko zasadach. reszta jest ich rozwinieciem (wiec nie jest ich duzo tak naprawde). zupelnie naturalne i prawidlowe jest wybranie kilku technik " pod siebie " i ich szlifowanie. formy po przyswojeniu pracy ciala, pracy nog, techniki itd. w zasadzie spelniaja juz swoja role pod tym wzgledem. dalej wybierasz sobie to co ci pasuje bo np. jestes drobnej budowy ale szybki, czy kawal chlopa i pasuje ci rzucic. i albo cwiczysz sobie konkretne formy, albo wrecz poszczegolne techniki. i analizujesz je w sparringu. tak to wyglada i tak uczyl Yu shifu. formy to tylko element treningu (ogolnie 30%), jedna z metod - tyle ze dla poczatkujacych bardzo wazna i podstawowa. sporo osob na tym zostaje i zniecheca sie jak ktos kaze dlugo stac w niskich pozycjach, a pozniej jeszcze te ruchy w powietrze dziwne jakies robic. jest to specyficzna metodyka - nie lepsza nie gorsza - tu mozna by polemizowac w nieskonczonosc, moim zdaniem zalezy od potrzeb. ty wziales to co ci sie przydalo i poszedles szukac dalej.

jesli chodzi o parter - dobrze wiesz ze nie ma w tym systemie parteru. jest kilka osob starszych stazem majacych inne doswiadczenia np z judo, elementami parteru z innych systemow i czasem te elementy cwiczymy. ale w samej modliszce parteru jako takiego nie ma. zalozenia sa takie by po rzucie czy podcieciu samemu zostac na nogach ( zaznaczam zalozenia ). ale jednoczesnie Yu podkreslal, iz sam probowal i cwiczyl wiele innych rzeczy i bral to co dla niego bylo przydatne, choc rdzeniem oczywiscie byla modliszka. nasz trener Slawek Milczarek sam zaczynal od jiu jitsu i mowi o tym otwarcie. nie jest to nic zlego. ostatnie powiedzmy 10 lat pokazalo jak parter stal sie bardzo popularny i jak pokazalo mma - skuteczny, czy dla osob nieobeznanych wrecz zabojczy. i dla marketingu wielu jest w stanie powiedziec w tej chwili ze ma parter nawet w prywatnej szkole spadochronowej :-) . tak to juz jest.
wszystko ma dobre i zle strony i nie ma systemow idealnych, na koncu zreszta zawsze stoi czlowiek. wiec nie jest to nic zlego isc i szukac tego co dla ciebie najlepsze po drodze zbierajac skuteczne techniki. wazne by sie przyznac, ze jest to wziete z tego czy z tego, a nie jak wielu po roku kulania u kogos na bjj po cichu - twierdzi ze np. w stylu rozowej biedronki mamy zajebisty parter od dawna - przyjdz tylko XX zlotych za miesiac.

i jeszcze pytales o duszenia w modliczce - takich typowych jakie spotykasz w jj, judo itp. nie ma, chyba ze ktos nadinterpretuje quan chui ( uderzenie powiedzmy "sierpowe") jako duszenie na szyje :wink: . sa natomiast duszenia dlonia na gardlo, pchniecia przedramieniem na szyje i gardlo, jest tez technika w duzym skrocie polegajaca na skreceniu karku - ale te forme chyba znales. jednym slowem modliszka to troche cos innego, ma inne zalozenia nazwijmy to taktyczne i dlatego tych technik nie ma. czy to dobrze czy zle? ktos kto cwiczy bjj powie - zle, bokser powie - u nas tez tego nie ma itd. jak wczesniej napisalem nie ma idealu. dlatego pewnie powstala idea treningu przekrojowego, ktora dla wielu jest rozwiazaniem najlepszym. ale wielu tez twierdzi, ze to co oni robia jest najlepsze - tylko ci co tak krzycza cwicza to zwykle 2 miesiac.
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

(...)Czy rozumiesz subtelną różnicę miedzy zwrotem treningi modliszki a system modliszki????(...)


ja moze nie jestem subtelny, moze nierozumny wystarczajaco - ale wynika chyba z tego co napisales, ze na Twoich treningach modliszki jest cos, co sie subtelnie rozni od systemu modliszki. ja mysle, ze slowo subtelnie jest za delikatne...

to nie jest modliszka, to jest uzywanie nazwy: styl modliszki i prawdopodobnie podstawowe, wyrwane z metodyki elementy treningu - i nic wiecej (jesli chodzi o tang lang quan), a przede wszystkim brak uprawnien instruktorskich, czy zgody na uczenie. jesli dobrze kojarze u kogo cwiczysz. ale to wolny kraj i jesli treningi "modliszki" na ktore uczeszczasz, przynosza Ci satysfakcje to dobrze. tylko prosze ostrozniej pisz o systemie, bo moze sie okazac, ze wiedza wyniesiona z treningow "modliszki" jest niewystarczajaca by pisac o systemie modliszki.

nie chce sie wdawac w dalsze dyskusje na ten temat, bo jest to bezcelowe i do niczego nie prowadzi - tylko moze ostrozniej z wypowiedziami, szczegolnie do osob, ktore ten system cwicza od wielu lat i znaja nie tylko subtelne ale i zajebiscie istotne roznice. (w tym miejscu pozdrowienia dla Ciebie MarkuP). to forum dyskusyjne - ok, ale to nie zwalnia z subtelnej rzetelnosci wypowiedzi. chyba Mnichu, ze ktos wprowadzil Cie w blad na treningu "modliszki", wtedy to juz zupelnie inna historia. ale tez o rzetelnosci i uczciwosci troche - tyle ze smutna to opowiesc raczej.
duzo zdrowia i sukcesow
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
sorry mialo byc Michu nie Mnichu...
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
Parter w Modliszce .... no cóż zależy to głównie od ilości wypitego piwa. Poćwiczymy na najbliższym stażu w Marcu.
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
Zacytuję siebie jeszcze raz:

Miałem nie odpowiadać, ale odpowiem.
Pisząc o parterze na ternigach modliszki nie miałem na myśli systemu modliszki. Nie napisałem też, że uczy tego nauczyciel. Parter pojawia się np. na sparingu w sytuacji gdy razem z partnerem lecimy na podłogę.
I wszędzie pełno było :) :) :) :) :) , ale widzę że nie było to do końca jasne, więc wyjaśniam co miałem na myśli.
[b]Uważam, że powinno się w tym momencie ćwiczyć dalej a nie wstawać.
Ale ktoś nie dał mi tego wyjaśnić do końca.[b/]
Na inne zajęcia nie potzrebuję chodzić, szukałem długo i myślę że znalazłem to co chciałem znaleźć

pozdrawiam



pozdrawiam :)
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

tylko moze ostrozniej z wypowiedziami, szczegolnie do osob, ktore ten system cwicza od wielu lat i znaja nie tylko subtelne ale i zajebiscie istotne roznice.


Chodziło mi o subtelne różnice w zwrotach dotyczących języka polskiego nie systemu modliszki. Doświadczenie w sztuce walki nie uprawnia do zaatakowania słowem kogoś kto ma tego doświadczenia mniej. Wystarczyło się dopytać normalnie a wszystko by było jasne. Mnie się to kojarzy to z taką sytuacją: rozmawiam sobie z kimś luźno:
- wiesz u nas na treningach jest parter :)
- taaaa 8O
- no bo wiesz...... (tutaj by było wyjaśnienie )
a tu nagle przychodzi jakiś koleś
- co ty pier......

tyle, na ten temat

pozdrawiam
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

chyba Mnichu, ze ktos wprowadzil Cie w blad na treningu "modliszki", wtedy to juz zupelnie inna historia.


ja już napisałem wcześniej:

ze ktos wprowadzil Cie w blad na treningu "modliszki", wtedy to juz zupelnie inna historia. ale tez o rzetelnosci i uczciwosci troche - tyle ze smutna to opowiesc raczej.


Nie napisałem też, że uczy tego nauczyciel.


Myślę, że to jest jasne.

pozdrawiam
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
Tia....nadal nie odpowiedziałeś na moje pytnia.... i jeżeli nadal jestem dla ciebie koleś......................to świadczy tyklo o tobie chłoptasiu :rofl: michałku co niewiele (czytaj 3 razy w roku) przychodzi na trening.....
mistrzu życzę wieluuuuuuuuuuuuu sukcesów :rofl: :rofl: :rofl:
i zapraszam do siebie na trening :)
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica

pytanie drugie:

ilu z Was cwiczycych kungfu, potrafi zastosowac klasyczne techniki swojego stylu w walce? podejrzewam, ze wiekszosc z Was walczy jak typowy kickbokser. czyli - cos tu jest nie tak ;)

nie pije tu do nikogo ale skoro piszecie o tradycjach to poprosze

Jarozwierz, Wu Xia i inni, co powiecie? :roll:


Najpierw Dragonie na pierwsze pytanko :P
Te filmiki to przepraszam ale parodia czegokolwiek, a zwłaszcza kung fu 8O
Tradycyjne gong fu (czytaj oryginalne) bardzo łatwo poznać po specyficznym sposobie poruszania się, które nie ma nic wspólnego z kickiem.
W naszym małym kraju taką metodykę widziałem u chłopaków z Kaczuchy i ....u nas.....i.............................bez komentarza
ale jeszcze na bank mają to chłopaki od Andrzeja K....Krzysio T pokazywał na dachu domu Tomasza w Pekinie ( Serdecznie pozdrawiam Krzysia i jego ekipę)
Mam też nadzieję, iż Tomasz kiedyś wróci i będziemy bogatsi o kolejne autentyczne gong fu (Tomaszu trzymam kciuki) :wink:
Pytanie Drugie
Ja dziękuję nie narzekam :) i nie wyobrażam sobie abym ćwicząc gong fu zakladał rękawice i robił kicka :)
W moim systemie jest cała metodyka ucząca wolnej walki, więc mamy co robić przez długie lata :)
myślę , że warto pomyśleć co to znaczy tradycja - jak ją rozumiemy i jakie niesie to słowo przesłanie ale to może być nowy temat na forum :wink:
pozdrawiam
  • 0

budo_lukas.maz
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
Do tej pory nie wypowiadalem sie na forum poniewaz zaden temat nie dotyczyl mnie osobiscie.

Mich123, ponownie prosze o nie wypowiadanie sie na tematy, o ktorych nie masz pojecia!
Twoj staz w modliszce: 2 miesiace w roku 2003 + 3 treningi w roku 2005 - to wszystko na temat twoich kompetencji.


Lukasz Maziarczyk


Ps. pozdrowienia dla Shifu, Marka P i Piotrka J.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnica
wpadacie w pulapke tradycji i szablony systemow ktore cwiczycie.

przykladem miedzy innymi jest tu parter. gdyby tak naprawde jakis chinczyk pokazal wam parterowe techniki to napewno opowiadalibyscie ze w waszych systemach parter tez jest.

przyklad ponizej:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

rozumiem, ze tradycje kungfu, techniki, formy, poruszanie sie itp, ale miejscie troche szacunku dla systemu Wing Chun, ktory jakby nie bylo jest hybryda tradycyjnych styli kungfu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024