Skocz do zawartości


Zdjęcie

ataki w aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
220 odpowiedzi w tym temacie

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
nie jest źle.... tylko ze tak powiem "miejsce jest wyliczone" :twisted: i jak każdy robi to co każe sensej to jest dobrze.... A jesli chodzi o jakieś rzuty itp to są w grupach i wtedy jest miejsca jak licho....... :)
  • 0

budo_delta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Sa miejsca na dynamiczna odpowidz, trenuje Boks oprocz Aikido i czasami z chlopkami z boksu po sparringach robie dodatkowe dwie rundy na same wejscia i rzuty, da sie to zrobic, ale trzeba sie ruszac i nie rzucac sie na kazde uderzenie przeciwnika, trzeba wyczekac odpowiedni moment, poza tym trzymam garde, tak dla pewnosci.



Pozdrawiam
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

(ciach)
trzeba wyczekac odpowiedni moment, poza tym trzymam garde, tak dla pewnosci.


Znowu nam Szczepan do cross-budo przeniesie wątek, ale trudno, nie wytrzymam:
To normalnie nie trzymasz (-cie) gardy?? 8O
  • 0

budo_delta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Trzymam garde, ale w wiekszosci sekcji Aikido nie uczy sie trzymania gardy, nie wiem dlaczego.
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Ot co.... ja nie trzymam gardy... i chłopaki też nie .....czsem dostają nawet w splot słoneczny.......
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Ok, a widzicie sens tego, żeby takie "prawdziwe" ataki ćwiczyć?

Wg mnie nie da się zrobić porządnej obrony jeśli nie umie się atakować.

I czasami tego trochę brakuje.
Zdaję sobie jednak sprawę, że czasu mało, a tłumaczenia (dlaczego dziś walimy w worki), ale jednak... można by się trochę poboksować (w granicach bezpieczeństwa oczywiście).
Jeśli znam motorykę ruchu ciała w czasie ataku to będę wiedział jak ją wykorzystać, jak skierować, a czego lepiej nie robić (i gdzie lepiej nie być w czasie wykonywania "dłuższej" techniki)...
To takie osobiste wynurzenie...
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
faktycznie trzeba wiedzieć jak atakować... To pomaga w ewentualnej obranie...
  • 0

budo_delta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Trzeba cwiczyc ataki aby pozniej umiec sie obronic, to chyba jest oczywiste, jaki atak taka obrona. Ale w wiekszosci sekcji Aikido tego sie nie cwiczy, i pozniej wychodza rozne dziwne "uderzenia".



Pozdrawiam
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
I automatycznie nasuwa się tendencyjne pytanie (choć może nie do końca):
dlaczego się tego nie robi?
Bo za mało czasu, bo ma być dla wszystkich (a sporo osób jednak przychodzi skuszona tym, że nie trzeba się "lać")...?
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Tak jak w temacie, tylko chodzi mi głównie o to: na treningu zawsze jak ćwiczymy obronę z ataku chudan i jodan tsuki, jest założenie że uke nie cofa ręki po ataku. A ja chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda kiedy cofnie rękę. Wiem że to nie jest pytanie na forum tylko do trenera, i zdaję sobie z tego sprawę, ale chciałbym znać wasze opinie na ten temat i jak się to ćwiczy u was. Czy przy tak przeprowadzonym ataku należy zdecydowanie wejść w uke czy może inaczej. Czekam na odpowiedzi.


No cóż... Nam sensei zawsze powtarza, że przy ataku profesjonalisty (bokser, karateka) ręka po uderzeniu prostym wróci do gardy. Dlatego nie można "polować" na nadgarstek, ani na pięść ( :rofl: ) uke, tylko odpowiednio wejść w ruch, najlepiej poprzez atemi, tak aby zablokowa uderzającą rękę zanim wróci (np. atemi pod pachę)...

A z tymi karatekami to różnie bywa... Zdaje się, że niektóre formy (np jodan tsuki na zmianę prawa i lewa ręka) ćwiczy się z zatrzymaniem, ale podczas walk kumite ciosy były raczej bokserskie, powroty do gardy...
Pozdr...
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Trzymam garde, ale w wiekszosci sekcji Aikido nie uczy sie trzymania gardy, nie wiem dlaczego.


Bo w aikido nie ma gardy, takie jest założenie aby być "otwartym" na atak. Pozatym aikido to nie system walki! Aikido to aikido :) :wink:
A co do ataków to się w pełni zgadzam, że nauka poptrawnego ich wykonywania jest w ogromnej większości szkół zaniedbana. Dlatego moim zdaniem dobry sensei to taki który miał styczność z innymi SW.
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Bo w aikido nie ma gardy, takie jest założenie aby być "otwartym" na atak.


Garda zawsze jakaś tam jest, albo taka z pozycji miecza, albo bardziej "zachodnia" - kwestia dojo.
Jeśli mamy gardę "klasyczną", z niskim ułożeniem rąk, to wystarczy ludziom wbić do głowy, że mogę te ręce unosić, i zazwyczaj taka "wyskakująca" osłona sprawdza się znakomicie.
Nie łapię jak można dostać w mostek - chyba tylko stojąc nieruchomo :?:

Pozatym aikido to nie system walki! Aikido to aikido


No tu poruszyłeś drażliwy temat ;-)
Jest sztuką walki aikido, azaliż tańcem? :twisted:
Ale to już na pewno OT
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Hehe spokojnie spokojnie bo znowu wejdziemy na drażliwy temat.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, i czekam na jeszcze

Szczerze to oczekuję opinii naszego szanownego moda, chyba żem niegodny :) :wink:
  • 0

budo_desper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 145 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kądścik

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Garda zawsze jakaś tam jest, albo taka z pozycji miecza, albo bardziej "zachodnia" - kwestia dojo.


Jeśli chodzi o gardę to opisałem jak jest w mojej szkole i nie wziąłem pod uwage że w innych może być inaczej :oops:

No tu poruszyłeś drażliwy temat
Jest sztuką walki aikido, azaliż tańcem?


Nie chce prowokować naszej ulubinej :twisted: dyskusji, ale aikido jest diametralnie różne od innych SW (szczególnie tych bardziej bojowych) więc moim zdaniem nie ma sensu ciagle porównywać aikido z nimi
Aikido to napewno sztuka a zrozumienie jej jest trudną drogą, więc cóż innego niż ćwiczyć permanentnie i zgłębiać jej arkana nam pozostaje :wink:

pozdrófffka ;)
  • 0

budo_czarna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Aikido jest "sztuką miłości" nie?
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
No wiesz, to bardziej Indie, ale... :-)

Na pewno jest to sztuka inna niż wszystkie, ale mimo wszystko - skoro jest obrona - musi być atak.
Jak sie nie umie atakować - nigdy nie nauczysz się obrony...
To truizmy, z drugiej strony takie jakieś... rzadkie... na macie...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Tak jak w temacie, tylko chodzi mi głównie o to: na treningu zawsze jak ćwiczymy obronę z ataku chudan i jodan tsuki, jest założenie że uke nie cofa ręki po ataku. A ja chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda kiedy cofnie rękę. Wiem że to nie jest pytanie na forum tylko do trenera, i zdaję sobie z tego sprawę, ale chciałbym znać wasze opinie na ten temat i jak się to ćwiczy u was. Czy przy tak przeprowadzonym ataku należy zdecydowanie wejść w uke czy może inaczej. Czekam na odpowiedzi.

Dzięki i pozdro


Szczerze to oczekuję opinii naszego szanownego moda, chyba żem niegodny


Mowiac szczerze to nie wiem co mam napisac, bo temat jest mocno skomplikowany, a jednoczesnie niezmiernie prosty :wink:

Atak tsuki, jak kazdy inny atak uderzany jest cwiczony na wyzszym poziomie, zwykle najpierw robi sie techniki z uchytu, potem nieco szybsze shomen czy yokomen, a potem tsuki......Sprawa jest skomplikowana, bo 99.99% aikidokow ma klopoty ze statycznymi atakami z uchwytow, czyli logicznie rzecz biorac niema co zaczynac atakow dynamicznych z uchwytow nie mowiac juz o atakach uderzanych.

Fakt, czy ktos cofa reke po uderzeniu czy nie, jest calkowicie poza naszym polem zainteresowania. :) Mowiac wprost, nie ma to zadnego znaczenia.
Przeciez w aikido cala praca polega na tym, zeby nie dopuscic do drugiego ataku/kontrataku. Dlatego usiluje sie np. obrocic biodra atakujacego tak, zeby nie mogl skontrowac techniki tori. Samo wejscie w atak jest tez tak pomyslane zeby sie ustawic pod takim katem i w takiej linii, zeby ewentualny drugi atak byl niemozliwy albo co najwyzej nieskuteczny.

Popularny blad, polega na uzywaniu "narzedzi" czy umiejetnosci z treningu statycznych technik chwytanych w treningu przeciw uderzeniom.
Chociaz techniki statyczne sa podstawa porzadnego aikido, poziom dynamiczny uzywa rzeczy duzo bardziej wyrafinowanych. Byc moze, instuktorzy ktorzy to usiluja uczyc, nie maja o tym pojecia i ucza jakichs dziwactw, ja nie wiem :?

Przeciez nastepny poziom po atakach uderzanych to ataki ostrym sprzetem. Jest chyba oczywiste, ze tam za ostrze sie nie lapie, skad pomysl zeby lapac uderzajacy atak za nadgarstek, ze posluze sie tutaj takim porownaniem? 8O Ostrze nawet nie trzeba cofac zeby ponowic atak czy skontrowac, wystarczy je nieco obrocic i zmienic kat ciecia :P

Stad, cwiczac przeciw uderzeniom uzywa sie umiejetnosci odpowiednich do tego poziomu, to jest ten aspekt prosty twego pytania. Zeby je wycwiczyc serdecznie polecam cwiczenie bronia, ale nie jakies mniej czy wiecej przypadkowe cwiczenia typu przekladania technik recznych na miecz czy odwrotnie jak aikiken, ale powazny system cwiczenia broni.

Ale to oznacza znalezienie odpowiedniego nauczyciela. :)
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Sprawa jest skomplikowana, bo 99.99% aikidokow ma klopoty ze statycznymi atakami z uchwytow, czyli logicznie rzecz biorac niema co zaczynac atakow dynamicznych z uchwytow nie mowiac juz o atakach uderzanych.


poklon
  • 0

budo_delta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Sczepan pieknie to ujales :)
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Jeśli technika jest dobrze wykonana i zostanie zadane atemi to atakujący nie ma jak cofnąć ręki, więc nie jest ważne czy bedzie to robił czy nie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024