Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie o pojecia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Pytanie o pojecia
chodze juz ladnych pare lat na karate ale do tej pory nie czaje pewnych pojec ktore wystepuja w wielu miejscach, np przy wymaganiach na stopnie, szukalem wszedzie ich znaczenia ale nigdzie nie moglem znalezc 8O

randori
renraku
kyokushin kumite
jiyu kumite
jiyu ippon kumite
sanbon kumite
yakusoku ippon kumite
karate ne waza

z gory dziekuje za szczegolowe wyjasnienia 8)
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
Hmmm......... jeśli idzie o przetłumaczenie dokładnie pojęć to raczej nie umiem tego zrobić, ale mogę spróbować opisać swoimi słowami te które znam:

jiyu kumite - jest to wolna walka (czyli taka gdzie atak nie jest z góry ustalony i która nie jest przerywana po określonej liczbie akcji)

jiyu ippon kumite - kumite jednego kroku. Atak jest z góry ustalony. Takie kumite ma najczęściej schemat: atak --> blok --> kontra

sanbon kumite - kumite trzech kroków. Mamy trzy ustalone ataki (powiedzmy oi tsuki jodan, potem chudan, potem gedan), które trzeba zablokować, a potem skontrować.

Jeśli coś powiedziałem nie tak, to mnie poprawcie :) .
  • 0

budo_sombre
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 296 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Gdańska

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
"ne waza" znaczy parter / walka w parterze, a randori to walka - to są terminy używane w judo (zamiast kumite mówi się randori )
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia

randori


Z tym terminem się na karate nie spotkałem. W Aikido oznacza ona walkę przeciwko kilku przeciwnikom.

karate ne waza


Tak w kyokushin określa się techniki walki w parterze.

Pozdr.
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia


karate ne waza


Tak w kyokushin określa się techniki walki w parterze.

Pozdr.

W kyokushinie walki w parterze powiadasz...hmmmm :? Są takowe w ogóle?
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia

W kyokushinie walki w parterze powiadasz...hmmmm :? Są takowe w ogóle?


Matysshido napisałem w Kyokushin, bo to określenie pierwszy raz słyszałem właśnie od znajomego, który ćwiczy kyoka. W innych stylach karate z którymi się zetknąłem nie spotkałem się z tym terminem. Zetknąłem osobiście, bo z Shidokanem się nie zetknąłem a tam zapewne ne waza występuje jako integralna część stylu.

A czy takie techniki się ćwiczy teraz czy w jakichś zamierzchłych czasach pewne elementy parteru się w kyokushin ćwiczyło to tego nie wiem.

Pozdr.
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
dziekuje za odpowiedzi i wyjasnienia, teraz mam troche bardziej rozjasnione w glowie :-)

mimo to zostalo kilka pojec ktore mnie nurtuja - moze jakis mily sensei wyjasni mi je? np karateka1? :P
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
Randori - wolna walka
Renraku - kombinacja technik w pozycji walki
  • 0

budo_elwin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MM

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
kyokushin kumite - ponoc jest ich 5. ostatnio na treningu cwiczylismy pierwsze. generalnie jest to uklad atak-obrona-kontra, atak nastepuje na 3 krok.
Pierwsze wyglada tak: atakujacy jodan tsuki - obrona chudan uchi uke, atak chudan tsuki - obrona chudan soto uke, i gedan barai. i teraz broniacy przechodzi do kontry, czyli: mae geri, shuto, hiza i odepchniecie (nie wiem jak ta technika nazywa sie po japonsku)
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia

atakujacy jodan tsuki - obrona chudan uchi uke,


Jezeli bronisz uderzenia na jodan to powinno byc seiken jodan uke ... uchi uke jest blokiem na strefe chudan
  • 0

budo_elwin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MM

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
moze i powinno, ale nie jest. uchi uke jest dosc wysokim blokiem jak na chudan, moze dlatego.

znalazlem to w wymaganiach:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
zobacz 6 kyu:
9. Jiyu - ippon - kumite: /4.3/ I kyokushin - kumite :
atakujący migi zenkutsu - dachi i migi - jodan - tsuki, hidari - chudan - tsuki, broniący się hidari - uchi - uke, hidari - soto - uke , hidari - gedan - barai, neko - ashi - dachi, hidari - mae - geri - chudan, migi - shuto - sakotsu - uchi, morote - tensho - kubi, hiza - grei, morote - shotei ( w kumite dachi ).
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia

... uchi uke jest blokiem na strefe chudan


Nie koniecznie, chociaz w grupie poczatkujacej tak wlasnie sie uczy.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
Blok chudan uchi uke nie jest wysokim blokiem. W fazie koncowej piesc jest na wysokosci barku, reka w stawie jest ugieta pod katem 90 stopni, odległosc łokacia od zeber jest na szerokosc piesci.

Dołączona grafika

Zreszta Panowie sama nazwa wskazuje na strefe chudan, i nie ma co tu dywagowac jak sie go uczy,bo jezeli inaczej niz wskazuje na to nazwa to cos jest nie tak.


Washi bloki w Kyokushin roznia sie od tych jakie sa w Shotokan...ogolnie mozna powiedziec,ze Shotokan ma w ogole "wyzsze" bloki niz Kyokushin,jednak w tym wypadku chodzi o blok w Kyokushin.
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia

....


W tym co wyzej napisales (jak i ja) ne padlo chudan-uchi-uke a uchi-uke. A ten drugi tak jak i soto-uke moze byc wykorzystany do obrony przed atakiem na jodan. Podobnie jak poprzez gedan-barai mozna (i z reguly tak jest) blokowac kopniecia na chudan. No chyba, ze zaraz napiszesz, ze w shotokanie atakuje sie piescia na jodan a w kyokushin nie.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
Otoz Washi padł "chudan" - ja sie odniosłem do konkretnego stwierdzenia ,w ktorym jest napisane :atakujacy jodan tsuki - obrona chudan uchi uke - i o to mi głownie chodzi. Ja bym nigdy nie blokował jodan tsuki za pomoca tego bloku. Po to sa bloki na okreslone strefy ,zeby z nich korzszystac, a nie modyfikowac inne bloki, bo ta modyfikacja zmienia juz zastosowanie danego bloku.

chyba,ze jest blok jodan uchi uke....??

Owszem , gedan barai blokuje sie kopniecia na chudan i uderzenia na gedan...jakos nie wyobrazam sobie aby gedan barai mozna zablokowac mawashi geri gedan, albo kanzetsu geri.

A własnie ,jak blokujecie kanzetsu geri??
:wink:

No chyba, ze zaraz napiszesz, ze w shotokanie atakuje sie piescia na jodan a w kyokushin nie.


A co to ma wspolnego z tym o czym mowimy?Kazdy wie ,ze Shotokan rozni sie od Kyokushin na poziomie pojedynczych technik, walki sportowej i kata i nie mozna zapominac o tych roznicach w wykonywaniu blokow ...w koncu z powodow tych roznic powstało tyle odmian Karate .
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia

A własnie ,jak blokujecie kanzetsu geri??


W shotokanie jako-takiego kansetsu-geri nie ma (o ile mamy na mysli to samo kopniecie) cos ala low-kick pod kolano. A w sekcjach w ktorych to cwiczylem (sporadycznie) blokowalo sie przez uniesienie podudzia do gory.
  • 0

budo_shalom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:Będzin / Kraków / Leiden
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
kansetsu-geri to przecież yoko-geri gedan....
a low kick to "mawashi-geri-gedan"
:)
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia

kansetsu-geri to przecież yoko-geri gedan....

Blokowanie tego ? hmmm,..w sumie to u nas takie kopnięcie jest zabronione na zawodach. Nie wiem jak u was. Poza tym mało praktyczne. Bardziej na ulicy by się przydał, ale raczej nie jest to moja ulubiona technika.
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
Własnie ..to yoko geri gedan... piszac odpowiedz Washi'emu w poprzednim poscie tak sie zaczałem zastnawiac nad blokowanim tego kopniecia...czy w ogole sie da?zejscie?unik?odstawienie nogi??podnisienie nogi??

W walce sportowej Kyokushin rowniez zabronione (jednak walor praktyczny jest duzy w walce ulicznej), ale nie znaczy to,ze nie mozna znac obrony przed takim kopnieciem na staw kolanwoy/kolano...

Jakies pomysły Panie, Panowie? :wink:
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o pojecia
nie uczono mnie blokowania tego kopniecia, wydaje mi sie ze skuteczne mogloby byc np szybkie podniesienie nogi na ktora spada kopniecie, lub szybka zmiana pozycji, np z lewej walki (kopniecie na lewa noge - wykroczna) na prawa walki poprzez przeskok :roll:
ale to tylko take luzne pomysly
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024