Skocz do zawartości


Zdjęcie

niebezpieczenstwa chikung/qigong


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
89 odpowiedzi w tym temacie

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

niebezpieczenstwa chikung/qigong
Postanowilem rozbic ten temat i zrobic nowy i tutaj znalazly sie posty odnosnie qigongu i jego niebezpiczenstw...

poniewaz wbrew pozorom to wcale nie jest takie ot sobie i nie ma tak naprawde prostych qigongow bo jak sie wczoraj dowiedzialem jeden chinczyk ktorego znam przecwiczyl te proste qigong (co jak ktos pisal sa zupelnie nieszkodliwe :evil: ) i w szpitalu wyladowal - diagnoza lekarzy medycyny tradycyjnej zablokowal sobie przeplyw qi wymuszajac oddech za mocno!!!!
dlatego tez uwazam ze to wazny temat i go nawet przyklejam
pozdrawiam i przepraszam Dragonika ze wcielem sie jego post
tomasz


a jakie sa minusy? podobno dziala niekorzystnie na centralny osrodek nerwowy i moze byc powodem chorob umyslowych - takie doszly mnie sluchy

wogole to z chikung'ami nie ma zartow
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
Te sluchy dotyczą o ile wiem części określanej jako qigong spontanicznych ruchów. Jest to problem zwłaszcza, gdy nie ćwiczy się pod okiem dobrego nauczyciela, który jest w stanie zareagować gdy widzi możliwość pojawienia się problemu. W Chinach jest to wręcz poważny problem - wiele osób z problemami psychicznymi, które rozwinęły się lub zostały ujawnione w wyniku tego typu ćwiczenia. Z tym, że praktycznie zawsze dotyczy to próbujących ćwiczyć samodzielnie lub w grupie bez nauczyciela. Generalnie można powieedzieć, że problemy takie wynikają często z błędnego, zupełnie sprzecznego z wymogami ćwiczenia. W dużej mierze chodzi o ludzi, którzy już mają problemy psychiczne, które pogłębiają się w wyniku błędnego ćwiczenia (chociaż w przypadku chorób psychicznych, także prawidłowe ćwiczenie może ujawnić objawy).
  • 0

budo_ruido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 214 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
no tak... niby rozumiem. ale ===> no bo co to moga byc za cwiczenia ktore do takiego czegos doprowadzaja? w sumie jestem lama w tym temacie ale myslalem ze jakies pojecie mam... Słyszalem kiedys o takim anime od ktorego (co prawda japonskie a nie chinskie) dziec padaczki dostaly :roll: no ale telewizja robi z glowy jajo o czym wszyscy wiemy, myslałem ze chikung to bardziej prostuje niz skrzywia. Ciekawa sprawa masz jakies linki dotyczace tego tematu, moze sam cos wiecej powiesz?
pozdr
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
Mnie doszło kiedyś, że po alkoholu chi-kung jest bardzo niewskazany...ale jakie są wtedy efekty, nie wiem. Nie próbowałem i nie będę na pewno próbować, więc się wrażeniami nie podziele, ale jeśli ktoś coś wie, to chętnie bym przeczytał o tym.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
Wydaje mi się że wszystkie ujemne skutki ćwiczenia Qigong biorą się ze złego "zrozumienia" teorii jakiej się naczytali ludzie samodzielnie praktykujący tego typu ćwiczenia... często źle interpretowane doprowadzają nie w to miejsce gdzie powinny... każdy odczuwa te same sprawy w inny sposób, więc jeżeli opisuję żeczy które sam doświadczyłem, nie oznacza że ktoś inny będzie miał te same odczucia...
Tak więc pewne ćwiczenia qigong można ćwiczyć samemu, innych niestety nie... samemu nie zajdziemy zbyt daleko w tej dziedzinie :D
  • 0

budo_kinkong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong

Te sluchy dotyczą o ile wiem części określanej jako qigong spontanicznych ruchów.


te spontaniczne ruchy to takie jakby niekontrolowane drgawki górnej połowy ciała i rąk w takiej pozycji (za cholerę już nie pamietam nazwy tego ćwiczenia) - nogi lekko szerzej niż barki , ręce rozwarte wnętrzami dłoni do góry ciało wygięte w łuk do tyłu ?

heh stwaiałem przy tym na coś innego niż objawy choroby psychicznej - dobrze że już kungu nie ćwiczę :P
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong

chikung to bardziej prostuje niz skrzywia


Qigong (Chi Kung) to ogólne pojęcie, które obejmuje wiele bardzo różnych systemów ćwiczeń, od prostych, łatwych przyjemnych ćwiczeń, które niewiele wymagają, i można sobie poćwiczyć bez większej nauki i kontroli do metod, które określa się jako "chodzić przez ogień, wejść między demony" - to wyraża poziom zagrożenia i negatywne efekty.

U nas, i generalnie na Zachodzie, niezależnie jaka to konkretnie odmiana qigong, mówi się zwykle tylko, że qigong to metoda naturalna, bezpieczna, bez skutków ubocznych.

Natomiast w Chinach niemal każda książka o qigong posiada rozdział dotyczący niebezpieczeństw, sposobów zapobiegania i reagowania gdy wystąpią. Są też książki w całości poświęcone tej kwestii. Mam w biblioteczce trochę takiej literatury.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
ja na to patrze tez pod innym katem:

mowi sie, zeby nie cwiczyc u tego czy innego nauczyciela bo to, bo tamto. a moze to jest po prostu czysta zazdrosc spowodowana konkurencja? wpajanie i powielanie plotek

moze to byc tez swego rodzaju "pranie mozgu". wmawianie ludziom by cwiczyli tylko pod jego okiem bo jak nie to im sie cos "zlego" stanie.

o cwiczeniach chi kung slyszalem wiele zlego i dobrego ale nie cwicze tego i jest mi z tym dobrze

:wink:
  • 0

budo_angmoh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Antypodów

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong

Kacper na pewno jak jestes "wstawiony" qigungu nie cwicz. Na drugi dzien jak najbardziej!!


No dobrze, ale dlaczego nie powinno sie cwiczyc w stanie wskazujacym? Czy chodzi po prostu o to zeby sie nie wyglebic w trakcie medytacji, czy o to ze wtedy jest niebezpieczenstwo cwiczenia w niewlasciwy sposob ktory doprowadzi do tych negatywnych efektow o jakich pare osob tutaj wspominalo?
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong

Kacper na pewno jak jestes "wstawiony" qigungu nie cwicz. Na drugi dzien jak najbardziej!!


No dobrze, ale dlaczego nie powinno sie cwiczyc w stanie wskazujacym? Czy chodzi po prostu o to zeby sie nie wyglebic w trakcie medytacji, czy o to ze wtedy jest niebezpieczenstwo cwiczenia w niewlasciwy sposob ktory doprowadzi do tych negatywnych efektow o jakich pare osob tutaj wspominalo?


Ogólnie ćwiczenie chi-kung w stanie wskazującym nic nie da. Czy komuś może zaszkodzić - nie sądzę(choć różne cuda zdarzyć się mogą). Ale proponuję szereg innych ciekawych zajęć w tym stanie :D .
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong

metod, które określa się jako "chodzić przez ogień, wejść między demony" - to wyraża poziom zagrożenia i negatywne efekty.


Można prosić o bardziej "dosłowne" rozwinięcie i przykłady: jakie to są ćwiczenia i co dokładnie może się stać?
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
Chi moze zaczac plynac w przeciwna strone, i wtedy wszystko jest na odwrot chodzi sie do tylu, je sie nie ustami ale...no dobra nie moglem sie powstrzymac jakis mam dzisiaj glupi dzien.

A na powaznie, czytalem kiedys o panu ktory zanadto stosowal jakies chikungi zwiazane z seksem, ogolnie wstrzymywanie wytrysku itd. Mial glownie problemy natury psychicznej, maniakalno-depresyjne typowe.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong

Można prosić o bardziej "dosłowne" rozwinięcie i przykłady: jakie to są ćwiczenia i co dokładnie może się stać?


Nie bardzo mam czas i ochotę na rozwijanie, bo to zagadnienie mi zwisa i powiewa, jako że od dawna nie intersują mnie qigongi, poza tym co mamy w yiquanie, a co do qigongu daje się zaliczyć z dużym trudem.

Wspominam tylko, poniważ gdy się tym kiedyś bardziej interesowałem zgromadziłem spory księgozbiór na temat qigong, np. 气功- 走火入魔. Teraz nie chcę sobie zaprzątać głowy tymi sprawami.

Generalnie największe ryzyko stwarzają ćwiczenia z grupy zifa donggong (自发动功) i taoistyczne ćwiczenia wewnętrznego eliksiru. Pojawiające się problemy przejawiają się często jako choroby psychiczne, z nietypowymi reakcjami somatycznymi, nasi egzorciści pewnie w wielu wypadkach określiliby to jako stany opętania.

W przypadku zifa donggong najprawdopodobniej dochodzi po prostu do ujawnienia istniejących problemów psychicznych.

W przypadku praktyk taoistycznych prawdopodobnie problem polega na braku kontroli przez mistrza - pojawiają się reakcje, stany psychiczne, które w klasztorze oceniał mistrz i reagował odpowiednio, zgodnie z przekazywaną zebraną w długim czasie wiedzą i doświadczeniem. Problemy wynikają najczęściej z samodzielnego eksperymentowania z nietypowymi stanami psychicznymi. Np. wzbudzanie i wzmacnianie jakiegoś stanu, wizji, która przez ekspertów uznana zostałaby za złudzenie, negatywny objaw, który należy zwalczyć, czy coś co ma się wprawdzie pojawić w pewnym momencie, ale nie należy się tego trzymać, a tymczasem domorośli taoiści robią po swojemu. W rezultacie nie osiągają kolejnych stanów psychicznych zgodnie z założeniami nauk określonej szkoły taoistycznej, ale "świrują", niezależnie czy patrzy się na ich zachowanie z punktu widzenia zwykłej "normy", czy z punktu widzenia taoistów. Te problemy mogą się pojawić też przy nauce pod okiem mistrza.

Czasem w przypadku bardziej popularnych form ćwiczeń pojawiają się problemy, ale wynika to praktycznie zawsze z robienia czegoś całkowicie niezgodnie z wymogami. Szczególnie narażeni są ćwiczący samodzielnie, bo nauczyciel wcześniej może zauważyć problem. Główną przyczyną jest przesada, gdy wymogiem jest na przykład, by robić coś tak sobie na luzie, od niechcenia, niektórzy zbyt się wysilają, zbyt starają, rozwijają obseję, zamiast osiągnąć relaks, zwiększają napięcie, np. przez przesadną koncentrację na oddechu rozwijają czasem problemy z oddychaniem. Są nawet przypadku ludzi, którzy tak się przejeli kontolą oddechu, że gdy przestawali myśleć o oddychaniu, przestawali oddychać!

Generalnie najbardziej narażeni są ci, których na pierwszy rzut oka można określić jako "nawiedzonych", którzy mają jakieś swoje dziwne fantazje i spekulacje i próbują za nimi iść, robić wszystko po swojemu.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong

bo nauczyciel wcześniej może zauważyć problem. Główną przyczyną jest przesada, gdy wymogiem jest na przykład, by robić coś tak sobie na luzie, od niechcenia, niektórzy zbyt się wysilają, zbyt starają, rozwijają obseję, zamiast osiągnąć relaks, zwiększają napięcie, np. przez przesadną koncentrację na oddechu rozwijają czasem problemy z oddychaniem. Są nawet przypadku ludzi, którzy tak się przejeli kontolą oddechu, że gdy przestawali myśleć o oddychaniu, przestawali oddychać!


ja znam osobiscie takie przypadki jak niektorzy tacy madrali zaczeli pluc krwia
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
Zgadzam się jeszcze raz to powtarzam, z uwagami Dachenga, trochę się qigongu naćwiczyłem, naczytałem i trochę na własne oczy widziałem...
Ale nie demonizujmy sprawy, 98% ćwiczy qigung na podstawowym poziomie i czy jest np. "Lecacy Żuraw", "Lohan", "8 Kawałków Brokatu", "I Chuan"itd, to na pewno to krzywdy nie uczyni wręcz przeciwnie!!

Ale jak już pisałem dla tych 2%, można nazwać ich jak się podoba :nadmiernie czuli, słabi psychicznie,chorzy psychicznie uważać TRZEBA.By nie powstało jak to celnie Dacheng powiedział znane w naszej kulturze "opętanie".

Zreszta qigong to temat-ocean, jest ich tyle odmian, że nikt nie ogarnie...

Chodziło mi w tym temacie tylko o sprawe prof.Liu
  • 0

budo_len@
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wałbrzych

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
Na demoniszcza i piekliszcza, ale mnie wystraszyliście przestraszony
  • 0

budo_pai mei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
Niektóre ćwiczenia oparte na głębszej medytacji są niewskazane dla osób z chorobą psychiczną z tego samego powodu co głęboka medytacja- polegają na "zanurzeniu" się w głębsze warstwy psychiki, co u osoby chorej powoduje zanurzenie się w głębsze, że tak powiem, obszary szaleństwa. jo!
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong

Niektóre ćwiczenia oparte na głębszej medytacji są niewskazane dla osób z chorobą psychiczną z tego samego powodu co głęboka medytacja- polegają na "zanurzeniu" się w głębsze warstwy psychiki, co u osoby chorej powoduje zanurzenie się w głębsze, że tak powiem, obszary szaleństwa. jo!


jak juz kiedys chyba pisalem w Pekinie jest specjlany szpital dla ofiar qigongow.... :evil:
  • 0

budo_mask of sanity
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z tego czego sie boisz

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong
Takich dyskutantów i taką tematykę to nic tylko zaprosić do działu CROSS BUDO do topicu " Sifu oszołom" :)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: niebezpieczenstwa chikung/qigong

Postanowilem rozbic ten temat i zrobic nowy i tutaj znalazly sie posty odnosnie qigongu i jego niebezpiczenstw...
pozdrawiam i przepraszam Dragonika ze wcielem sie jego post
tomasz

nie mam nic przeciwko temu. ja tez uwazam ze to jest dobry temat, bo mimo pochwal i korzysci plynacych z praktyk chikung ma to rowniez swoje negatywne strony
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024