Skocz do zawartości


Zdjęcie

Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun
Ponieważ przez kilka lat ćwiczyłem u prof.Liu Zhongchun'a ten styl qigong, mam pozytywne wspomnienia z tamtych czasów i ze znajomościi z Liu.
Słyszę niestety wiele negatywnych opinii o stylu , atmosferze i nawet samym prof.Liu.
Bardzo proszę o wypowiedzi a starał się będę opowiadać jak było tam naprawdę.
Pozdrawiam
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun
no wlasnie, sam jestem ciekawy bo Liu mieszkal swego czasu na Slasku i kilku moich bylych uczniow jezdzilo na jego seminaria.
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun
Plusy "Lecacego Zurawia": formy dosc latwe i krotkie (caly styl forma dluga, forma krotka, forma stojaca ("slup nieskonczonosci" jak wszedzie), medytacja siedzaca.
Szybko pierwsze pozytywne efekty.Styl nowy ale zbudowany na starodawnych pojedynczych cwiczeniach chi-kung, niektore ruchy z Tai-chi.
Oprocz tego Liu mowi plynnie po polsku.
Cwiczenia moga wykonywac starsi i mlodsi, chorzy i zdrowi itd.
Mala powierzchnia do cwiczen 1 m kw., stroej rowniez obojetny, mozna w "gangu" cwiczyc np
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun

Szybko pierwsze pozytywne efekty.Styl nowy ale zbudowany na starodawnych pojedynczych cwiczeniach


Jakie sa pierwsze pozytywne efekty? ogolna poprawa zdrowia czy cwiczenia te sa na konkretne dolegliwosci?dziekuje
  • 0

budo_ruido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 214 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun
8O 8O 8O
what R U talking about?
co to za sluchy? rozwin temat
pozrd
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun

Te sluchy dotyczą o ile wiem części określanej jako qigong spontanicznych ruchów. Jest to problem zwłaszcza, gdy nie ćwiczy się pod okiem dobrego nauczyciela, który jest w stanie zareagować gdy widzi możliwość pojawienia się problemu. W Chinach jest to wręcz poważny problem - wiele osób z problemami psychicznymi, które rozwinęły się lub zostały ujawnione w wyniku tego typu ćwiczenia. Z tym, że praktycznie zawsze dotyczy to próbujących ćwiczyć samodzielnie lub w grupie bez nauczyciela. Generalnie można powieedzieć, że problemy takie wynikają często z błędnego, zupełnie sprzecznego z wymogami ćwiczenia. W dużej mierze chodzi o ludzi, którzy już mają problemy psychiczne, które pogłębiają się w wyniku błędnego ćwiczenia (chociaż w przypadku chorób psychicznych, także prawidłowe ćwiczenie może ujawnić objawy).


Zdarzalo sie ,ze osoby szczegolnie wrazliwe, mialy owe "ruchy automatyczne" wyglada to dosc swoiscie ale cwiczac u Liu pare lat poznalem 6 takich osob...
Liu delikatnie ale stanowcz ostrzegal, ze jak cos takiego sie pojawi trzeba uwazac.Ale ogolnie tez bez przesady, te ruchy to przede wszystkim powody dreszczy, mrowienia, zwyklych odruchow, ktore dzialaja oczyszczajaco i sa przyjemne.
Nie kazdy od razu jakos to pokazuje, czasem wydawalo mi sie , ze 2 przynajmniej z tych 6 osob robi to na pokaz.
Oczwiscie pojawialo sie to w czasie "stania" czy jak kto woli nedytacji stojacej.
Forma Dluga(5 czesciowa i Krotka) nic takiego nie powoduje.

Inna sprawa to osoby z chorobami lub po przebytych chorobach psychicznych. Oni w/g Liu nie powinni cwiczyc...
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun

Szybko pierwsze pozytywne efekty.Styl nowy ale zbudowany na starodawnych pojedynczych cwiczeniach


Jakie sa pierwsze pozytywne efekty? ogolna poprawa zdrowia czy cwiczenia te sa na konkretne dolegliwosci?dziekuje


Na pewno poprawa samopoczucia , pozniej witalnosci, zdrowia, kondycji itd. Mozna powiedziec, ze kazdy sport :D prawie kazdy dobrze uprawiany to powoduje, ale tu wystepuje to w naprawde krotkim czasie i niewielkim "wysilku" psychofizycznym. Oczywiscie jak wszedzie musi to sprawiac przyjemnosc inaczej nie ma sensu.

Pozniej rozpoczyna sie medytacja i to juz krok w "wyzsza szkole jazdy".

Na pewno sukcesem Liu sa przypadki pozytywnego wplywu na "stwardnienie rozsiane". Sa cale grupy i obozy dla ludzi, ktorzy maja ta nieuleczalna chorobe...
Sam poznalem jedna dziewczyne, u ktorej "stwardnienie" minelo w 100% u kilku sie zatrzymalo. Oczywiscie u wielu cwiczenia nie pomogly tez nic.
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun

Plusy "Lecacego Zurawia": Szybko pierwsze pozytywne efekty...

a jakie sa minusy? podobno dziala niekorzystnie na centralny osrodek nerwowy i moze byc powodem chorob umyslowych - takie doszly mnie sluchy

wogole to z chikung'ami nie ma zartow


Jak juz pisalem z tymi ruchami automatycznymi moze byc problem, ponadto pytanie czy od medytacji mozna zwariowac?? :D

Ale powaznie mowiac jak ktos ma predyspozycje do chorob psychicznych to medytacja "zle" skierowana (ciezko to wyrazic slowami) na pewno moze je wyostrzyc.

A naprawde do Liu oprocz "normalnych" trafialo na obozy wielu: uzdrowicieli,bioenergoterapetow, znachorow, szamanow itp. (niestety dziwacy i swoisci wariaci tez sie zdarzali)
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun

Mnie doszło kiedyś, że po alkoholu chi-kung jest bardzo niewskazany...ale jakie są wtedy efekty, nie wiem. Nie próbowałem i nie będę na pewno próbować, więc się wrażeniami nie podziele, ale jeśli ktoś coś wie, to chętnie bym przeczytał o tym.


Kacper na pewno jak jestes "wstawiony" qigungu nie cwicz. Na drugi dzien jak najbardziej!!
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun

chikung to bardziej prostuje niz skrzywia


Qigong (Chi Kung) to ogólne pojęcie, które obejmuje wiele bardzo różnych systemów ćwiczeń, od prostych, łatwych przyjemnych ćwiczeń, które niewiele wymagają, i można sobie poćwiczyć bez większej nauki i kontroli do metod, które określa się jako "chodzić przez ogień, wejść między demony" - to wyraża poziom zagrożenia i negatywne efekty.

U nas, i generalnie na Zachodzie, niezależnie jaka to konkretnie odmiana qigong, mówi się zwykle tylko, że qigong to metoda naturalna, bezpieczna, bez skutków ubocznych.

Natomiast w Chinach niemal każda książka o qigong posiada rozdział dotyczący niebezpieczeństw, sposobów zapobiegania i reagowania gdy wystąpią. Są też książki w całości poświęcone tej kwestii. Mam w biblioteczce trochę takiej literatury.


Zgadzam się!

Znów przekładając na przykład akurat "Zurawia", owe proste ćwiczenia to 2 Formy i to można robić bez większej kontroli.
Ale w Formie Stojącej(medytacji) mogą pewne komplikacje u osób wrażliwych nastąpić.Dlatego np Liu nie kazał prowadzić medytacji na normalnych treningach przez instruktorów.Tylko robiliśmy to na zjazdach w jego obecności.
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun

ja na to patrze tez pod innym katem:

mowi sie, zeby nie cwiczyc u tego czy innego nauczyciela bo to, bo tamto. a moze to jest po prostu czysta zazdrosc spowodowana konkurencja? wpajanie i powielanie plotek

moze to byc tez swego rodzaju "pranie mozgu". wmawianie ludziom by cwiczyli tylko pod jego okiem bo jak nie to im sie cos "zlego" stanie.

o cwiczeniach chi kung slyszalem wiele zlego i dobrego ale nie cwicze tego i jest mi z tym dobrze

:wink:


Pranie mózgu u wielu "natchnionych nauczycieli" występuje i rozprzestrzenia się z prędkością światła. Jest zapotrzebowanie i zawsze było na rzeczy nadnaturalne!!
Ale uparcie wracając do tematu u Liu tego nie było, choć jak wspominałem masa natchnionych przyjeżdżało ale najczęściej przerywali edukacje po 2-3 zjazdach.
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun

Wydaje mi się że wszystkie ujemne skutki ćwiczenia Qigong biorą się ze złego "zrozumienia" teorii jakiej się naczytali ludzie samodzielnie praktykujący tego typu ćwiczenia... często źle interpretowane doprowadzają nie w to miejsce gdzie powinny... każdy odczuwa te same sprawy w inny sposób, więc jeżeli opisuję żeczy które sam doświadczyłem, nie oznacza że ktoś inny będzie miał te same odczucia...
Tak więc pewne ćwiczenia qigong można ćwiczyć samemu, innych niestety nie... samemu nie zajdziemy zbyt daleko w tej dziedzinie :D


Tu się oczywiście zgadzam.Mamy Paweł (sam wiesz)podobny pogląd na te sprawy
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Qigong "Lecącego żurawia" w/g prof. Liu Zhongchun

Na demoniszcza i piekliszcza, ale mnie wystraszyliście przestraszony


Dlatego jeszcze raz pisze, tych treningow chi-kungu, ktore tu sie prowadzi nie ma sie co obawiac!!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024