Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opinie o aikido A. Cognard


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
No to gasimy, bo pora późna jakaś.
A co do opinii o AC, to nie spodobało mi się że na swoich stażach nie wiesza portretu Dziadka. To tylko tradycja, ale..... :roll: :roll: :roll:

  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
Hmmm, to nie Sihan Cognard wiesza obrazki :wink: tylko organizatorzy. To co szanowna redakcja pisze to jest GENERALIZOWANIE. W centralnym dojo KAKH na kamiza jest O'sensei. Bywałem na różnych stażach prowadzonych przez shihana Cognard'a i uwierz, raz było tak raz tak. :wink:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard

No to gasimy, bo pora późna jakaś.
A co do opinii o AC, to nie spodobało mi się że na swoich stażach nie wiesza portretu Dziadka. To tylko tradycja, ale..... :roll: :roll: :roll:


No :( , i że na H.Kobayashi mówi O'sensei...
(też niby tylko tradycja...) :(
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard

No :( , i że na H.Kobayashi mówi O'sensei...
(też niby tylko tradycja...) :(

Niestety Jeżu, jest to tylko kwestia tłumacza :wink: , który czasami dodawał coś od siebie. Na ostatnim seminarium Shihan Cognard kilkakrotnie poprawiał osobę tłumaczącą - jest dowód na taśmie :wink:

Pancer (zdziwiony powszechnym zainteresowaniem aikido nauczanego przez Shihana Cognarda)
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard


No :( , i że na H.Kobayashi mówi O'sensei...
(też niby tylko tradycja...) :(

Niestety Jeżu, jest to tylko kwestia tłumacza :wink: , który czasami dodawał coś od siebie. Na ostatnim seminarium Shihan Cognard kilkakrotnie poprawiał osobę tłumaczącą - jest dowód na taśmie :wink:

Pancer (zdziwiony powszechnym zainteresowaniem aikido nauczanego przez Shihana Cognarda)


A to przepraszam poklon

Wogóle biedak nie ma szczęscia do tłumaczy, a to na stazu coś źle przetłumaczą, a to w książce wymiary pomylą z kierunkami...
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard

O rany, czy ktokolwiek z was widział scenę którą opisałem?
Przyjmijcie na słowo że nie było tam żadnej techniki, po prostu gość statycznie trzymał ręke shihana, tenże bez żadnego ruchu lekko zacząl trząść tą ręką, po czym uke powoli sobie przysiadł i zgobił ukemi. Nie było nic, żadnego wychylenia, żadnej dźwigni. Spiker wyjaśnił że to przez działanie energii która zbierała sie w ramieniu mistrza. Zwykły teatrzyk.

Nie wiem o czym mówił spiker, ale tę technikę i jej odmiany widziałem na stażach z A.Cognardem, dla Ciebie jest to śmieszne, bo po prostu nie rozumiesz, jakie jest tam oddziaływanie. Przyjedź na staż, jak będzie katate-rio-te tori postaraj się być uke, sam to odczujesz. Ale nie wydaje mi się, abyś mógł być większy i dużo silniejszy od sesneia Bieńkowskiego, który trzymał A.C. napawdę mocno z całych sił i jak powiedział przy tej technice "mógł co najwyżej pierdnąć' :) A mam okazję pomęczyć się jak mnie sensei Bieńkowski trzyma, więc wiem co mówię.
Co do reszty komentarzy to przypominają trzepotanie muchy w pajęczej sieci, nie mam co się nad tym rozwodzić. To nie w moim stylu, co miałem udowodnić Ci udowodniłem, tzn 1) technika taka jest, działa, chcesz sie przekonać, zobacz sam na swoje oczy. 2) funkcja timemastera to przydatny wynalazek, który Ty oczywiście negujesz, a jak już nie negujesz, to czepiasz się nazwy :lol: 3) Twoje ataki na osobę A.C. na podstawie filmów i pewnie teraz książek są dziwne.

Co do mnie, to nie potrafię pisać tak skomplikowanych książek, nie jestem filozofem (aczkolwiek pióro jest bliskie mojemu sercu), ale aikido A.C. do mnie trafia: fizycznie. A cała reszta prezentowanych tu internetowych wypocin już mnie zmęczyła i rozśmieszyła, ale raczej w smutny sposób :?
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
Oj Jeżyku, czepiasz się tymi igiełkami :) To co napisał Herr Panzer to prawda. Tylko jedna osoba w Polsce używa tego tytułu w stosunku do H. Kobayashi sensei (ma to nawet na stronie internetowej). Była wielokrotnie upominana o to przez A. Cognard sensei, ale niestety jak grochem o ścianę.
Zatem prośba NIEGENERALIZOWAĆ :wink:
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard

Hmmm, to nie Sihan Cognard wiesza obrazki :wink: tylko organizatorzy. To co szanowna redakcja pisze to jest GENERALIZOWANIE. W centralnym dojo KAKH na kamiza jest O'sensei. Bywałem na różnych stażach prowadzonych przez shihana Cognard'a i uwierz, raz było tak raz tak. :wink:


Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale w Warszawie sam osobiście go o to zapytałem (po francusku) bez tłumacza. Odpowiedział że nie wiesza dziadka bo jego nauczycielem jest Kobayashi i jeden nauczyciel na ścianie wystarczy. A zatem w tej sprawie mam swój pogląd i niczym sie nie sugerowałem.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
Skoro tak Ci odpowiedział, to poklon Jednakże na stażach wieszane są różne portrety czasem H.Kobayashi sensei, czasem O'sensei Ueshiba. Zależy to li tylko od organizatora :wink:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard

Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale w Warszawie sam osobiście go o to zapytałem (po francusku) bez tłumacza. Odpowiedział że nie wiesza dziadka bo jego nauczycielem jest Kobayashi i jeden nauczyciel na ścianie wystarczy. A zatem w tej sprawie mam swój pogląd i niczym sie nie sugerowałem.


O, rany ale czepianie się, przeciez każdy ma prawo powiesić co chce, prawda :?: :lol: Jak na mistrza przyjdzie już czas, to jego uczniowie powieszą sobie Jego zdjęcie, potem zdjęcie jego następcy, potem następcy następcy, a nasze dorosłe dzieci będą już ćwiczyć przed portretem O'Pancera :peace:

:rofl: :rofl: :rofl:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
Dziwi mnie wasze zgorszenie, Tohei sensei wspominał kiedyś jak to po śmierci O`Sensei jego fotka na kamizie zastąpiona została fotą Kisomaru, Kto to skomentuje??????????????????????????
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
Co Tohei wspominał, to wspominał, ala wojna pomiędzy panami zaczęła się właśnie od portretów. Doshu przesłał list do wszystkich dojo w Stanach z poleceniem usunięcia portretu tegoż ostatniego ze ścian. To własnie rozpoczęło faktyczny rozłam aikido. Zatem, historia kołem się toczy, jak widać. :lol:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard

Co Tohei wspominał, to wspominał, ala wojna pomiędzy panami zaczęła się właśnie od portretów. Doshu przesłał list do wszystkich dojo w Stanach z poleceniem usunięcia portretu tegoż ostatniego ze ścian. To własnie rozpoczęło faktyczny rozłam aikido. Zatem, historia kołem się toczy, jak widać. :lol:


Tylko, z tego co pamiętam tam cała zabawa poszła o fotkę numer dwa. Dziadek wisał sobie tam cały czas :)

Myślę sobie, że to jest bardzo fajnę, że wieszamy portret Dziadka w Dojo. Jeżeli ktoś ma potrzebę wieszania tam obok Toheja, Kishomara czy Kobayashiego to Ok, ale usuwać dziadka :( , przecież to jest nasze Logo firmowe :) Portret Ueshiby, zawsze mi mówi: "ćwiczymy jedno aikido", może na różne sposoby, ale jednak Aikido. Jeżeli go nie widzę w dojo, a wisi tam ktoś inny, to moje wrażenie jest takie, że ktoś się od tego chce odciąć i serce me przepełnia smutek :(
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
Cóż, trudno to dyskutować, bo wygląda na to, że nie ćwiczymy "jedno aikido" (Nie Jeżyk, nie chodzi o mnie i o Ciebie). Ki Society wiesza tylko portret Toheia, a Ueshiba w ogóle lepiej by nie istniał. Pech chciał, że jednak ... :D
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
p. Redakcjo Kissomaru sensei to chyba wasza działka liczyłem na jakąś reakcję
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard

p. Redakcjo Kissomaru sensei to chyba wasza działka liczyłem na jakąś reakcję


W odpowiedzi na wezwanie reaguję.
W Japonii na ogół wiesza sie zdjęcia osób które zmarły.
W dojo aikikai za życia Kisshomaru nie widziałem jego obrazka.
A zatem prośba o sprecyzowanie źródła informacji dot. Tohei kontra Kisshomaru.

ps.Wobec Kisshomaru używa się tytułu Doshu

  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
wspomniany wywiad przeszedł mi przez ręce, ale przyznam się że nie trafił sie do moich zasobów na stałe, jeżeli ktoś go ma to proszę o pomoc w tej kwestii.

ps.Wobec Kisshomaru używa się tytułu Doshu


tzn kto używa tego tytułu, bo zdaje się że nie moi poprzednicy a centralnej nadrzędnej? a z ciekawości, popełniłem nietakt pisząc : Kisshomaru sensei?
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard

Ki Society wiesza tylko portret Toheia, a Ueshiba w ogóle lepiej by nie istniał. Pech chciał, że jednak ... :D


Zarówno w dojo Ki Society w Berlinie jak i w Brighton wisi portret Morihei Ueshiby. Tak więc to co mówi gosc mija się z prawdą.
Pozwolę sobie także nie zgodzić się z uproszczeniem, że przyczyną odłączenia się Ki Society od Aikikai były "portrety". Z dostępnych przekazów historycznych jak i naocznych świadków wynika że były to różnice programowe - Tohej Sensei chciał rozwijać Aikido a tamci chcieli trzymać się tradycyjnych form.
Silvio
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
OK, może zanim były portrety, pojawiła się animozja w czasie wizyty Doshu na Hawajach. Zgodnie z życzeniem tego ostatniego, Koichi Tohei nie został zaproszony do stołu prezydialnego. Co to oznaczało, to może troche trzeba wiedzieć o stosunkach panujących w Japonii, jak i o szacunku dla tego shihana na Hawajach. Tak więc, przyznaję, że przekazuję kolejną plotkę, ale w moim odczuciu, z bardzo wiarygodnego źródła. Nie oczekujcie, że wyjawię to źródło, ale proszę nie nazywajcie mnie kłamcą. Kiedyś pewnie prawda wyjdzie na jaw, bo to, że aikido uległo rozłamowi, nie było intencją jego twórcy - nie wspominając już, że powodem był przerost ambicji dwóch najbliższych mu ludzi.

Maciek.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opinie o aikido A. Cognard
Zdaje się że odchodzimy zdecydowanie od tematu wyjściowego, proponuję więc założyć oddzielny, znalazłem ten wywiad z Koichi Tohei sensei, niestety stronka z której go ściągnałem już nie funkcjonuje, może jednak z kręgu osób związanych z Ki Aikido znajdą sie osoby lepiej poinformowane . Interesujące wydaje się zaprezentowanie całego wywiadu, jednak aby dokończyć kwestię kamizy pozwolę sobie wyrwać fragment jego wypowiedzi dotyczący tematu:

SEPARACJA OD AIKIKAI
AJ:
Kiedy to się stało?
TS: "Około 3 lat po śmierci Ueshiba sensei, w 1971 roku lub 72. Przedtem niemal każde amerykańskie dojo miało na ścianie fotografię moją i założyciela, ale Kisshomatu zaczął zdejmować moje i zastępować przez swoje."

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024