Skocz do zawartości


Zdjęcie

Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_paweł18
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
a ja Ci proponuje Schaolin Kempo jest to starochinska sztuka wojenna.Ale co ja Ci bede mowił przyjdz na trening to zobaczysz. Treningi odbywaja sie na ul. Ciasnej (niestety nie pamietam numeru) w szkole podstawowej.Ciasna jest blisko lini metra przystanek pl.bankowy takze zapraszam. WARTO :)
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Idź, spróbuj coś powiedzieć o Shaolin Kempo na forum kung fu / wu shu :) Na wstępie radzę się mocno zastanowić, jak to możliwe że "starochińska" sztuka ma japoński człon w nazwie 8) bo "kempo" to zdecydowanie po japońsku jest.

Starochińska 8O O mamo...

Nie opowiedzieli Ci tego na treningach mam nadzieję?
_________________________________

Dla porządku dodam, że niezależnie od tego jak bardzo głupią nazwę ma ta szkoła, i jakich bajek tam nie wkładają ludziom do głów - mogą uczyć czegoś co się sprawdza, i nadaje się do kopania tyłków. Co nie zmienia faktu, że jak ktoś się chce nauczyć jak lać w pysk, to ja z całego serca polecam żeby pochodzić na boks - choćby i pół roku, choćby i do fitness-clubu.

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_paweł18
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Dla porządku dodam, że niezależnie od tego jak bardzo głupią nazwę ma ta szkoła, i jakich bajek tam nie wkładają ludziom do głów


taaa moze zamiast krytykowac podniusl bys dupsko i sam przeszedl sie na trening :) i pogadał o tym z moim trenerem poniewaz on zna cała historie tej szkoly :roll: a ja nie jestem od tego zeby sie z toba na ten temat klucic (min dlatego ze sam do konca nie wiem) i zanim odpowoesz przyjdz prosze na trening :wink:
  • 0

budo_mart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki

radzę się mocno zastanowić, jak to możliwe że "starochińska" sztuka ma japoński człon w nazwie 8) bo "kempo" to zdecydowanie po japońsku jest.
AdamD

Dla porządku dodam, że niezależnie od tego jak bardzo głupią nazwę ma ta szkoła, i jakich bajek tam nie wkładają ludziom do głów - mogą uczyć czegoś co się sprawdza, i nadaje się do kopania tyłków.
AdamD


Adam,
ocenianie szkoły na podstawie jej nazwy, jak sam zauważyłeś, nie jest rozsądne. Wydaje mi się, że Twój tekst bardziej pasowałby do forum o językoznawstwie niż o sztukach walki.
Epitet "głupia nazwa" i tekst o "bajkach jakie tam wkładają ludziom do głowy" traktuję jako bezpodstawnie obraźliwy, ponieważ nie wiem na jakiej podstawie tak stwierdzasz.

Idź, spróbuj coś powiedzieć o Shaolin Kempo na forum kung fu / wu shu
AdamD


Przeczytałem archwium. Z całym szacunkiem dla ludzi zajmujących się sinologią, nie uważam, że wierność językowa nazwy szkoły jest najważniesza dla tego, czego się wniej naucza. Proszę, nie przenoś traumy RT na wszystko dookoła.

Pozdrawiam,
Mart
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Mart, proponuję przeczytać to co sam ze mnie zacytowałeś raz jeszcze. I postarać się zrozumieć przekaz.
  • 0

budo_mart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Adam, zamiast strofować innych i sugerować, że nie zrozumieli przekazu, proponuję nie wypisywać, że "wkładają ludziom do głów bajki", jeśli nie masz ku temu podstaw.
Co do nazwy, nikt nie napisał, że jest starochińska. Tak samo jak starochińska nie jest nazwa Modliszka albo kung fu. To styl nauczany w szkole jest starochiński.
Dla jednego wyznacznikiem starochińskości jest nazwa, dla drugiego to, czego i jak się naucza. Zostanę przy 2 opcji.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Zostań przy swoim, życzę szczęścia.

Najwyraźniej styl jest tak bardzo starochiński, że jeszcze wtedy nie znano chińskiego 8) i trzeba się było posiłkować językami obcymi.

Co do "starochińskości": możesz mi proszę powiedzieć na jaki wiek datowany jest przekaz Shaolin Kempo?

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_mart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Mój trener jest uczniem pana Kawakaze, ucznia pana Doshin So.
Szkoły ewoluują i datowanie przekazu technik dalej niż na 300-400 lat wstecz to zajęcie ryzykowne. Powinieneś to wiedzieć.
Nie grzeje mnie, po co rzymski bóg wojny w słowach Martial Arts i dlaczego karate do lat 30-tych XX w. znaczyło "chińska ręka", potem "pusta ręka".
Życzę szczęścia w poszukiwaniu nazwy, która jest wyznacznikiem prawdziwego stylu.
Ze swojej strony polecam wszystkim trening Shaolin Kempo.

Pozdrawiam,
Mart
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
No, i to właśnie nazywam "opowiadaniem bajek". Chyba, że człowiek sam sobie wymyślił tą starochińskość. BTW, nie sądzisz że nazwiska Nauczycieli Twojego Nauczyciela brzmią ... japońsko?

Pozdrawiam,
AdamD

PS: gdyby ktoś nie zauważył, daleki jestem od krytyki materiałów nauczanych w stylu Shaolin Kempo.
  • 0

budo_mart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Nazwiska są japońskie bo to Japończycy. Doshin So mieszkał w Chinach 17 lat. Uczył się sztuk walki. W 1946 wrócił do Japonii i założył Shorinji Kempo, zmarł w 1980. Japończycy, jak to Japończycy, nauczali stylu twardo. Niektórzy uczniowie powrócili do tego co uznawali za oryginalny przekaz ich nauczyciela.
Podaj swoją definicję starości stylu to może coś wymyślimy.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki

Idź, spróbuj coś powiedzieć o Shaolin Kempo na forum kung fu / wu shu
AdamD

Przeczytałem archwium. Z całym szacunkiem dla ludzi zajmujących się sinologią, nie uważam, że wierność językowa nazwy szkoły jest najważniesza dla tego, czego się wniej naucza. Proszę, nie przenoś traumy RT na wszystko dookoła.


ja podpisuje się pod tym co pisze AdamD rekami i nogami. to nie sprawa tylko dla sinologów
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki

Podaj swoją definicję starości stylu to może coś wymyślimy.


Nie starości stylu, tylko starochińskości. Poszukałem po googlach z jakim wiekiem kojarzony jest zwrot "staropolski", i natknąłem się na piętnasty wiek naszej ery. Chiny są państwem o historii (o ile się nie mylę ;) ) dłuższej niż Polska, więc ... powiedzmy odejmijmy jeszcze ze trzy wieki.

XII w n.e.

Myśl :)

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_mart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Staropolski - 300 lat = starochiński
Podoba mi się.
Od razu widać że szkołę skończyłeś i liczyć potrafisz.
Powiem tak: jest stary, jest chiński -> jest starochiński.
Wybacz, nie jestem tak uczony w piśmie jak Ty.

to nie sprawa tylko dla sinologów


Czesc WingTsun,
co powiesz jako niesinolog na temat różnicy między WingTsun a WingChun? Inne ceny treningów?

Pozdrawiam,
Mart
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Tak sobie strzeliłem. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości może być jeszcze trudniej. Poszukiwania za pomocą google zaprowadziły mnie w miejsce, w którym odnalazłem określony jako "starochiński system myślowy" Konfucjanizm. A jego założyciel, Konfucjusz, według tego źródła żył w latach 551-479 pne. Ten okres zdaje się być dość wiarygodny, bo powtarzany przez wiele źródeł.

No to w takich okolicznościach jedziemy ze starochińskością do V wieku p.n.e

No, chyba nie będziesz dla odmiany prześmiewał się z mojej "matematyki", bo z Google to i Ty jak mniemam potrafisz skorzystać, i dojść do tych samych wyników.

No, to jak? Jak wyglądały treningi Shaolin Kempo na pięćset lat przed Chrystusem?

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Aaa... idąc Twoim tokiem rozumowania, chciałem powiedzieć że powinienem mieć gdzieś w domu ... staropolskie radio.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
ćwiczyłem i jedno i ćwiczę drugie - różnic jest całe gro, różnice w cenach - przynajmniej w Poznaniu nie są jakieś znaczące - podejście, metodologia, zastosowania technik różnią się diametralnie - co chcesz wiedzieć? to naprawdę duży temat

kultura chińska jest naprawdę stara i 300 lat to nie za długo Shaolin kempo z tego co piszesz nie jest zbyt stary, a z nazwy wnioskując nie jest czysto-chiński, zresztą jałowa dyskusja :)

to co z tym WT a WC? spotakłeś się z czymś ciekawym ?
  • 0

budo_mart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Adam, 2 posty wyżej zapytałem o Twoją definicję "starości stylu", bo rozumiem, że kredens jest stary jak jest z przed wojny a samochód to wystarczy, że 5 lat ma. A Ty mi z chińskim filozofem z googlów wyjeżdżasz, co żył 1000 lat przed klasztorem Shaolin.
Więc jeśli powiesz "Konfucjusz jest ojcem sztuk walki", zrozumiem.
Powiem "OK, klasztor Shaolin nie jest starochiński."
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki
Mart, bez jaj :)

Pięcioletniego samochodu nie nazwiesz "starojapońskim" dlatego, że ma pięć lat, i pochodzi z Japonii.

Dlatego uważam właśnie, że sformułowanie "starochinska sztuka wojenna" to pomyłka.

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_mart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki

Mart, bez jaj :)


Pewnie, że nie, powaga :)

Pięcioletniego samochodu nie nazwiesz "starojapońskim" dlatego, że ma pięć lat, i pochodzi z Japonii.


Ale mogę powiedzieć, że sztuka walki, która swoje korzenie ma w klasztorze z przed 1500 lat jest starochińska. A Ty nie jesteś w stanie przedstawić dowodu, że tak nie jest.
Myślę, żę do niczego więcej nie dojdziemy. Z mojej strony EOT.

co chcesz wiedzieć? to naprawdę duży temat


Słyszałem dużo dobrego o "lepkich ręach". Fajne to?

Pozdrawiam,
Mart
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Shaolin Kempo - Starochińska Sztuka Walki

Ale mogę powiedzieć, że sztuka walki, która swoje korzenie ma w klasztorze z przed 1500 lat jest starochińska. A Ty nie jesteś w stanie przedstawić dowodu, że tak nie jest.
Myślę, żę do niczego więcej nie dojdziemy. Z mojej strony EOT.
Pozdrawiam,
Mart


No tak to rzeczywiscie nie dojdziemy do wielu konkluzji wiecej, bo spora czesc systemow logicznych (na ogol klasycznych, a na nich zasadza sie zwykle logika dyskusji, ale rowniez w sumie Karl Popper, u ktorego jest to nieco bardziej skomplikowane) wychodzi z zalozenia, ze niemozliwe jest logiczne wykazanie nieistnienia czegos. Dlaczego tak jest tlumaczyl o tej porze nie bede, bo jeszcze cos pokrece. :wink: Z podobnego zalozenia wychodz takze nauki prawne - Ei incumbit probatio qui dicit, non ei qui negat. Ciezar dowodu spoczywa na tym kto [cos] twierdzi, nie zas na tym, kto zaprzecza. A mowiac prostszym jezykiem - nikt nie ma obowiazku Ci udowadniac, ze nie jest wielbladem, ale to Ty mozesz mu ewentualnie wykazac, ze tymze wielbladem jest. Natomiast jezeli jakas sztuka walki powoluje sie na rzekomy 1500 letni rodowod bez przedstawienia nawet cienia przekonujacych dowodow, to moim zdaniem nalezy to uznac li tylko za farmazony.[/i]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024