Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czyje aikido najlepsze?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyje aikido najlepsze?

Z tego co piszesz Szczepan (powyżej ale i w innych topicach) wyciągam wniosek, że im bardziej "wojenne", "krawędziowe" czy jak je zwał aikido, tym lepiej - w Twej opinii. Jeśli dobrze odczytuję Twoje intencje, to stwierdzenie, że każda praktyka aiki winna być rozpatrywana li tylko w kontekście życia bądź śmeirci - jest dla Ciebie czyms więcej niż pustym, marketingowym sloganem. Well, ja tak właśnie myślę, ale co wtedy począc z tym, co Dziadek zrobił ze swoją praktyką pod koniec życia? Co z przekazem tych Jego uczniów, którzy wtedy praktykowali (np. Kobayashi, który z owej odmienności zrobił znak rozpoznawczy swojego przekazu)?

Widzisz, apas, Dziadkowe aikido sklada sie z dwoch nieodlacznych czesci: "wojennej" - odziedziczonej po Daito ryu aiki jujutsu i "duchowej" -powiedzialbym nawet religijnej - odziedziczonej po sekcie Omoto.
Nie wynika to z mojej zachcianki, ale z historii, jak Dziadek formowal aikido. Sa ludzie ktory sa w stanie to zwyczajnie zaakceptowac i probowac wlaczyc do swojego treningu(jak ja staram sie to robic), sa tez inni, ktorzy zdecydowali sie z roznych powodow to ignorowac, i zastapili te elementy czyms w rodzaju zabawy ludycznej.

Ta zabawa oczywiscie nie ma nic wspolnego z Dziadkowym aikido, gdzie element "wojenny" byl obecny zawsze, nawet jak byl w podeszlym wieku.

Moze to trudno dostrzec na filmach, ale Kanai sensei opowiadal jak bedac uchideshi, wszyscy sie Dziadka zwyczajnie bali. Reakcje Dziadka byly nie do przewidzenia.
Np Dziadek w podeszlym wieku byl w stanie przyjmowac wyzwania expertow miecza, sensei sam to widzial. Nakayama Hakudo
Sensei, tworca Muso shinden ryu byl jego doskonalym przyjacielem, a w Dziadkowym dojo cwiczyli za mlodu Kiyoshi Nakakura Sensei i najlepsi uczniowie Hakudo Nakayama Sensei jak Jun’ichi Haga Sensei. Poczytaj o nich troche, zobaczysz jekiego formatu to byli ludzie.

Nota bene: Kanai sensei uczyl sie iaido wlasnie bezposrednio od Jun’ichi Haga sensei.

Rozumiesz juz jaka przepasc dzieli go od jego wiekszosci uczniow? Oczywiscie w dzisiejszych czasach ten pierwiastek "wojenny" jest nieslychanie trudny do cwiczenia, ale np w nauczaniu Tamury sensei widac go wyraznie. Sensei sie usmiecha, ale tylko kompleni naiwni moga to brac za dobra monete :wink:

Za to wielu innych instruktorow robi bardzo grozne miny, ale po pierwszym rzucie oka widac ze to tylko Geba.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyje aikido najlepsze?

Oczywiscie w dzisiejszych czasach ten pierwiastek "wojenny" jest nieslychanie trudny do cwiczenia, ale np w nauczaniu Tamury sensei widac go wyraznie. Sensei sie usmiecha, ale tylko kompleni naiwni moga to brac za dobra monete :wink:


Hehehe.... widac oj widac.... i slusznie...... :P :P
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyje aikido najlepsze?

Oczywiscie w dzisiejszych czasach ten pierwiastek "wojenny" jest nieslychanie trudny do cwiczenia, ale np w nauczaniu Tamury sensei widac go wyraznie. Sensei sie usmiecha, ale tylko kompleni naiwni moga to brac za dobra monete :wink:


to mi przypomina jedna dyskusje na innej liscie (bardziej sprofilowanej)

the difference between Chida and Takeno's aikido....
well when Chida smiles you want to smile. When Takeno
smiles you want to run away...


  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyje aikido najlepsze?
Dzięki Szczepan. W tym co piszesz jest wiele rzeczy zbieżnych z moimi przemyśleniami i obserwacjami. A co do trudności we włączaniu tego, co nazywasz "elementem wojennym" do codziennej praktyki - znam to aż nazbyt dobrze. I nie chodzi o własną słabość, ale o niechęć partnerów z sekcji, którzy większą wagę przykładają do widowiskowych, aczkolwiek niewymuszonych ukemi... Lecę nadrabiać braki w lekturze (google rules!) :)
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyje aikido najlepsze?

Tylko przez szacunek dla Twojej siwej...... znaczy się łysej głowy nie będę się odgryzał.

:wink: :) :) :) :) :) :)

poklon poklon poklon poklon poklon poklon :)
...noo, ale mnie waść w człowieczeństwo ubogacił! Teraz żadna nie powie do mnie "ty zwierzaku" :(


to z sympati bo leży mi to co piszesz (styl, treść itd.) :D

co do "żadnych" - nie poddawaj się tylko walcz. nie grzywa czyni lwa :wink: :) :) :)

pozdr

kurm
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Czyje aikido najlepsze?

to z sympati bo leży mi to co piszesz (styl, treść itd.) :D



No, to jakiś poetęp. Jak kiedyś napisałem podanie o podwyżkę to szef stwierdził, że jemy wisi to co ja piszę... :)

co do "żadnych" - nie poddawaj się tylko walcz. nie grzywa czyni lwa :wink: :) :) :)

pozdr

kurm


Nooo, z tą grzywą to waść przegiąłeś! :twisted: Toż to cios poniżej pasa :twisted: :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024