Skocz do zawartości


Zdjęcie

po co w kerambicie dobra stal ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
126 odpowiedzi w tym temacie

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

MA jako argument w dyskusji o stali...
Ech... no więc może jeszcze zaraz przeniesiemy do „noży...” dyskusje o "najskuteczniejszym stylu walki" tzn. "czy jeśli zapiszę się na KravMagę to nikt mi na osiedlu nie wpierdoli"???

pzdr
Heimdall


Jesli sie nie myle, Blacha rozpoczynajac ten watek, mial na mysli kerambit jako NARZEDZIE OBRONY. Pozwole sobie zacytowac:

"w sumie kerambit jest nożem "ostatniej szansy" czyli po mojemu jest to "nóż do niczego" - czyli po prostu nosimy w backupie z nadzieją że nigdy nie przyjdzie nam go użyc.
W sumie można powiedzieć że ejst to nóż "pojedynczej akcji" bo w praktyce jakbyśmy go użyli to pewnei trzeba by go zaraz wyrzucić żeby nie znaleźli przy nas. (prosze pomińmy tu debaty ideologiczne że trzeba by si zgłosić na policje itp). "

W tym kontekscie sluszna wydaje sie uwaga AdamaD, iz przy takim rozpatrywaniu kerambitu rodzaj stali jest - wgledem umiejetnosci walki nim - w zasadzie POMIJALNY.

W nozach uzytkowych dla odmiany, ma on bardzo duze znaczenie, w dyskutowanym zas tutaj przypadku - niewielkie.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??
Heimdall, przyznałbym Ci 100% racji, gdybyśmy pisali o zastosowaniu każdym innym niż samoobrona i walka. Ponieważ w obronie życia, zdrowia itd. głowną sprawą są nasze umiejętnośći. Jeśli ich nie masz, nie pomoże Ci S30V. Jeśli je masz, nie ma znaczenia czy to bedzie 440 czy S30V. Temat brzmi: Czy przy kerambicie stal ma znaczenie.
Jeśli potrafisz się nim posługiwać, to nie ma. Jeśli nie potrafisz, tym bardziej nie ma.
Wojtek[/quote]

Wiesz WAR, myślę po prostu, iż nie należy popadać w skrajności - jakoś ma znaczenie, choć w przypadku stali i samoobrony różnice nie są tak drastyczne jak w narzędziu do cieżkiej pracy. I to w żadnym razie nie znaczy, że stal droższa będzie lepsza: - Nigdy bym np. nie wybrał noża z CPM440V jako noża do samoobrony, no chyba, że jako broń odłamkową :)
Poza tym chodzi też o komfort psychiczny, ostatnią rzeczą jaką bym chciał mieć w głowie podczas samoobrony to obawa o złamanie/zgięcie czubka (to drugie bardzo prawdopodobne w przypadku 420) czy ryzyko utraty palców z powodu "ekonomicznej" blokady. O utracie ostrości po natrafieniu na zamek lub guzik nie wspominając...
A umiejętności - owszem, ale to inna bajka, zresztą i tak, jeśli nawali ci psychika, to lata szermierczych zabaw z atrapami nic nie pomogą.
pzdr
Heimdall
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

A umiejętności - owszem, ale to inna bajka, zresztą i tak, jeśli nawali ci psychika, to lata szermierczych zabaw z atrapami nic nie pomogą.
pzdr
Heimdall



Jak powiedzial kiedys znany trener, Hubert Wagner - "Nie ma problemu psychiki, jest tylko problem braku umiejetnosci". Psychika ksztaltuje sie takze wraz z treningiem sportowym, niekoniecznie dotyczacym walki nozem, doskonali bowiem oprocz cech fizycznych rozwniez wolicjonalne (wole zwyciestwa, wiare w siebie, zdolnosc przezwyciezania slabosci itp.).
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

Wiesz WAR, myślę po prostu, iż nie należy popadać w skrajności - jakoś ma znaczenie, choć w przypadku stali i samoobrony różnice nie są tak drastyczne jak w narzędziu do cieżkiej pracy.


Zauważ, że i Adam, i Rybak dokładnie o tym pisali, że niepotrzebne są wyrafinowane stale, że w tym zastosowaniu porównujac 440 z S30V ta różnica nie ma znaczenia. A w swoim czaie bawiłem się trochę CRKT Companionem, zrobiony z AUS6 bodajże. I co ? Testowałem go na przebijanie, cięcie itd. I do tego, żeby się obronić, wystarczyłaby jego ostrość i wytrzymałość. Czyli dobrze zrobiona, wystrczy i AUS6.

A umiejętności - owszem, ale to inna bajka, zresztą i tak, jeśli nawali ci psychika, to lata szermierczych zabaw z atrapami nic nie pomogą.


A to już eskalowanie, podobne jak przykłady z bombą atomową. Bo zakładając coś takiego, stal kompletnie nie ma znaczenia, bo nie bedziemy nosić żadnego noża ze sobą. Bo psychika nam nawali.
Wojtek
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??
ale jezeli juz masz te umiejetnosci i jest bardzo duza szansa ze one cie nie zawioda, to po co ryzykowac, ze narzedzie cie zawiedzie ? czemu nie zainwestowac w cos nieco lepszego niz 420 ?
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

ale jezeli juz masz te umiejetnosci i jest bardzo duza szansa ze one cie nie zawioda, to po co ryzykowac, ze narzedzie cie zawiedzie ? czemu nie zainwestowac w cos nieco lepszego niz 420 ?


Ja już nie mam siły ... :?
Wojtek
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

Zauważ, że i Adam, i Rybak dokładnie o tym pisali, że niepotrzebne są wyrafinowane stale, że w tym zastosowaniu porównujac 440 z S30V ta różnica nie ma znaczenia. A w swoim czaie bawiłem się trochę CRKT Companionem, zrobiony z AUS6 bodajże. I co ? Testowałem go na przebijanie, cięcie itd. I do tego, żeby się obronić, wystarczyłaby jego ostrość i wytrzymałość. Czyli dobrze zrobiona, wystrczy i AUS6.

Aus6 to gdzieś miedzy 420/440A...mniejsza z tym. Chodziło mi raczej o to, że WYBÓR STALI MA ZNACZENIE, nie o to aby była ona "wyrafinowana". Mozna przegiąć i w tą i w tą, a przykładowe skrajności to "plastelinowa" 420J2 i "krucha jak szkło" CPM440V.
Ważny jest dobry balans między trzymaniem ostrości a wytrzymałością (udarnością)a "lepsza stal" to dla mnie równoległe zwiększanie x&y tej proporcji...i tyle. Agresywność cięcia też nie jest bez znaczenia i tu ewentualna przewaga stali wysoko-wanadowych w porównaniu np z klasyczną 440C.
Poza tym średnio mi się podoba koncepcja noża "tylko do samoobrony", dla mnie nóż to przedewszystkim narzędzie choć ideałem jest optymalizacja narzędzie/broń. I wówczas warto pomyśleć o czymś lepszym od AUS6, czy nie z tego powodu rybak oddał BearClaw'e teściowi 8) ?
pzdr
Heimdall

ps:

"Nie ma problemu psychiki, jest tylko problem braku umiejetnosci".

Polemizowałbym, ale to raczej do działu "ulica". Może załóż topic, ciekawy....
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

I wówczas warto pomyśleć o czymś lepszym od AUS6, czy nie z tego powodu rybak oddał BearClaw'e teściowi 8) ?

Wow, ktos czyta moje posty :oops:

Heimdall, you made my day :)
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??
-nie cwicze MA wiec co ja wiem o uzytkowaniu stali 420
-zawsze moze mnie napasc pociag drechow i mi nic nie pomoze
-lepiej miec przy sobie 9" bowie albo tomahawk (najlepiej oba)
-goscie moga byc ubrani w kurtki puchowe, blyzu, szerokie spodnie albo miec pilnik w kieszeni
-dozbrajam sie choc nie nosze noza do samoobrony
-upieram sie, ze kerambit to wybitna bron

teraz ile te dywagacje maja wspolnego z pierwszym postem Blachy ? co to ma wspolnego z moim pogladem, ze lepiej miec nozyk z czegos lepszego niz 420 ?
i ty WAR juz nie mozesz ?

ide sobie pocwiczyc nowa taktyke:
"Obrona przed napastnikiem uzbrojonym w świeże owoce" by Monty Python, tam przynajmniej jakas logike mozna odnalezc...
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

co to ma wspolnego z moim pogladem, ze lepiej miec nozyk z czegos lepszego niz 420 ?


No własnie, co ma z postem Blachy wspólnego Twoje uważanie, że lepiej mieć nożyk z czegoś lepszego niż 420 ? Bo w zasadzie nie podałeś żadnych sensownych argumentów za tym. Po prostu stwierdziłeś "że lepiej", po czym bronisz swojego stwierdzenia trochę w stylu "mam prawo do swojego zdania".
-420 może się złamać.
tu zaczynamy mówić o przypadkach, a w tej kategorii, złamiesz również nóż ze 154cm
-420 się tępi
nie stępisz jej na tyle, żeby nie wykonała swojego zadania, chyba, ze z uporem maniaka bedziesz atakował wszelkie metalowe części na ubraniu napastnika
itd. itp.
qkiel, racjonalizować można wszystko, chcesz mieć kerambit z lepszej stali, proszę bardzo, nikt z tu obecnych nie odwiedzie Cię od decyzji zakupu takiego, bo nikomu na tym nie zależy.
natomiast pytanie brzmiało, czy taka stal robi różnice. i tu nie wykazałeś tego, że robi.
Wojtek
P.S. Jak widzisz, w tym poście nie ma Indian, głowic atomowych, siekier, noży bowie, ćwiczeń MA i całej reszty, która wcale Ci sie nie podobała ;)
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

co to ma wspolnego z moim pogladem, ze lepiej miec nozyk z czegos lepszego niz 420 ?


No własnie, co ma z postem Blachy wspólnego Twoje uważanie, że lepiej mieć nożyk z czegoś lepszego niż 420 ? Bo w zasadzie nie podałeś żadnych sensownych argumentów za tym. Po prostu stwierdziłeś "że lepiej", po czym bronisz swojego stwierdzenia trochę w stylu "mam prawo do swojego zdania".
-420 może się złamać.
tu zaczynamy mówić o przypadkach, a w tej kategorii, złamiesz również nóż ze 154cm
-420 się tępi
nie stępisz jej na tyle, żeby nie wykonała swojego zadania, chyba, ze z uporem maniaka bedziesz atakował wszelkie metalowe części na ubraniu napastnika
itd. itp.
qkiel, racjonalizować można wszystko, chcesz mieć kerambit z lepszej stali, proszę bardzo, nikt z tu obecnych nie odwiedzie Cię od decyzji zakupu takiego, bo nikomu na tym nie zależy.
natomiast pytanie brzmiało, czy taka stal robi różnice. i tu nie wykazałeś tego, że robi.
Wojtek
P.S. Jak widzisz, w tym poście nie ma Indian, głowic atomowych, siekier, noży bowie, ćwiczeń MA i całej reszty, która wcale Ci sie nie podobała ;)

no i o cos takiego mi chodzilo ! moim zdaniem mogla sie stempis na rzebrach/telefonie/kajdanie przeciwnika, przy upadku etc. ty rozwiewasz moje watpliwosci ale przynajmniej teraz nie odwolujac sie do moich umiejetnosci walki nozem/wrecz, kosmitow, bowie 9" itp.
ja nie chce miec narazie zadnego kerambitu bo nie nosze noza dla samoobrony
bronilem mojego zdania uzywajac wydaje mi sie sensownych (przynajmniej nieco) argumentow a slyszalem o jakims moim samopoczuciu ewentualnie pilniku - no tobie by rece nie opadly ?

jak ja sie ciesze, ze czasem mozna dojsc do porozumienia :]
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??
aha moja teze opieralem rowniez na doswiadczeniu kolegi, ktory dostal dwa ciachniecia od typa i gdyby to nie byl nozyk bazarowy (motylek, splycam to do tego ze byl tempy i z kiepskiej stali) to by mial po kablach i po zyciu zapewne

ktos zrobi test 3 fikolki z podwojnym tulupem + upadek na koniec coby sprawdzic jakis kiepski kerambit ? :)
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

aha moja teze opieralem rowniez na doswiadczeniu kolegi, ktory dostal dwa ciachniecia od typa i gdyby to nie byl nozyk bazarowy (motylek, splycam to do tego ze byl tempy i z kiepskiej stali) to by mial po kablach i po zyciu zapewne


Mam motylka "bazarowego" i balisonga Herbertza z ostrzem ze stali 420 - roznica jest, ze tak powiem, zasadnicza. No chyba, ze stali 420 w jarmarcznych nozach juz uzywaja, w co osmielam sie watpic...
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??
Czesc Swingline - znowu takiego Taranika dzisiaj sobie macalem, jak masz. Nawet troche dluzej.

Zabawka :) ale w sumie fajna ;)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??
Panowie
dzieki za wszystkie odpowiedzi. Poznałem zdanie części z was i argumenty - przyznam że troche wpłyneło to na moje zdanie i myślenie i dzieki za to - nie ma to jak spojrzenie z różnych a innych od mojego punktów widzenia.
Teraz moja mała prośba

gdyby ktoś z was kojarzył jakiś kerambit folder średniopółkowy - czyli dla mnie to granice 200 - 300 pln
chyba że ktoś zna kerambit z przynajmniej 440 A taniej - wtedy chętnie.
Ja znajduje albo kosmiczna i w kosmicznej cenie stal albo plastelinostal made in china za 7 $
do tej pory ciekawy jest Gilla Hibbena z 420 - ale to fixed a wolałbym folderek.
Macie może jakieś pomysły ??
(pytam ogólnie a nie tylko co jest w polsce)
z góry dzięki jak ktoś coś wrzuci.
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

Mam motylka "bazarowego" i balisonga Herbertza z ostrzem ze stali 420 - roznica jest, ze tak powiem, zasadnicza. No chyba, ze stali 420 w jarmarcznych nozach juz uzywaja, w co osmielam sie watpic...

ja nie mialem osobiscie doswiadczenia ani z jednym, ani z drugim, wiec ciezko mi wnioskowac po ranach, ewentualnie opisach kolegi (raczej sie nie przypatrywal :wink: )
aczkolwiek nie-najwyzszych-lotow vg10 zacial sie przy probie sprawdzania ostrosci kciukiem i tylko na tym opieram moja opinie

maly OT, dzis przeprowadzajac kumpla z mieszkania wspollokatorom bloku udala sie niemilosierna sztuczka. Zastawilismy drzwi malym hantelkiem 2,5kg i w trakcie znoszenia wiekszych rzeczy udalo sie to komus ukrasc...
nieprawdopodobne... chcielismy sprawdzic kto ma jeszcze z sasiadow cieple buty coby odkryc sprawce, ale dalismy sobie luz :wink:
ehhhh swiat na trzezwo jest nie do przyjecia :)
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??
Nie najwyższych lotów VG-10? 8O :?

To ja przepraszam, co ma być w tym kerambicie, skoro stal powinna być przyzwoita, a VG-10 uważasz za stal raczej niespecjalną?

Pozdrawiam,
BARDZO zadowolony ze swojego noża z VG-10
AdamD
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??

Nie najwyższych lotów VG-10? 8O :?

To ja przepraszam, co ma być w tym kerambicie, skoro stal powinna być przyzwoita, a VG-10 uważasz za stal raczej niespecjalną?

Pozdrawiam,
BARDZO zadowolony ze swojego noża z VG-10
AdamD

oj adam nie czepiaj sie ! moj native tez jest z vg10 i bardzo, naprawde bardzo go lubie, chcialem zaznaczyc poprostu ze sa lepsze, ktore tna agresywniej
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??
Nie czepiaj się? Jak bym powiedział że 911 Turbo to taki-sobie-sportowy-samochodzik, żadna rewelacja (bo w końcu są takie co jeżdżą lepiej!) to nie zdziwiłoby Cię to cokolwiek?

Zdrówka,
AdamD
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: po co w kerambicie dobra stal ??
owszem, ale podszedlbym do tego z usmiechem 8)
no i sa jak powiedziales sa lepsze i szybsze, ale juz tej duszy nie maja :wink:
( dlatego najbardziej lubie 440C w nozach, nie highend ale dla mnie gitara :) )
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024