Skocz do zawartości


Zdjęcie

Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
110 odpowiedzi w tym temacie

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Temat dla "wyznawców" CLF, choć nie tylko :)

Dość już czepiania się innych, poczepiajmy się samych siebie :)

Pogadajmy o różnicach pomiędzy odmianami CLF... "moją" czyli tą z przekazu mistrza Wong Doc-Fai i odmianą mistrza Chen Yong-Fa.

Głównie różnice w wykonaniu technik chociaż nie tylko :)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
no wlasnie, np. jakie sa formy tu a jakich nie ma tam? skad ta roznica w pisowni?
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Hmmm... ja mam zacząć ?

Różnice w przekazie są oczywiste więc to na później :)

Różnice w technikach : na pierwszy rzut oka widać że odm. Li jest jakby "krótsza", a odm. Lee "dłuższa". To samo w pozycjach... Li ma węższe pozycje.
Charakterystyczne jest też ułożenie drugiej ręki w uderzeniach : tsop-chui, cheong-ngan-chui i yum-tsop-chui.

Dołączona grafika
Na pierwszym planie mistrz Wong Doc-Fai

Dołączona grafika
Sifu Grzegorz Ciembroniewicz
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut

no wlasnie, np. jakie sa formy tu a jakich nie ma tam? skad ta roznica w pisowni?


Form jest tak wiele że Ciężko ustalić których gdzie nie ma :)

Zarówno u nas występują formy nie występujące w LEE, jak i u nich są formy nie występujące u nas. Wiele form różni się pomiędzy sobą i to czasem dość znacznie.

Różnica w pisowni... chyba tak jak wszędzie... różnica tłumaczenia :)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
czyli co? dwa takie same style ale zupelnie odmienne?
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Tsailifo, wiecej, wiecej :-)
Moze jakies wprowadzenie, program nauczania, jak sie Wam uklada wspolpraca w Polsce, roznice w treningu w obydwu organizacjach...
Wasz trening rozni sie czyms szczegolnym od innych? Ktora z Waszych organizacji ma wiecej "wyznawcow" w Polsce? Macie jakies swoje wlasne zawody, czy startujecie w "standartowych" formach i sanda? Bo jak w standartowych, to "tradycyjne" podejscie do form chyba kiepsko sie sprawdza jako balet na planszy.
Wasze podejscie do walki/sparringu jest jakies szczegolne, tzn. macie jakies niestandardowe teorie w rodzaju "bijemy tylko po prostych" albo ze kopniecie powyzej pasa to natychmiastowa i nieunikniona smierc w walce? ;-) W sparringach kontynuujecie walki na ziemi?
Wiem, ze macie duzo broni - rzeczywiscie z nia Wasi uczniowie cwicza? Podejscie do nauki walki bronia jakie jest? To nauka ruchow by na egzaminie pokazac forme albo uklad podwojny czy naprawde probujecie sparrowac z bronia?
Powiem szczerze, ze rewelacje o ilosci form zle mi sie kojarza. Bo jak duzo form, to duzo czasu traconego na zapamietywanie ruchow, a zapamietywanie ruchow to nie trening. I cwiczenie formy ktorej ruchy sie ledwo pamieta tez chyba nie jest niczym fajnym. Skomentujesz to jakos?
Dawaj wiecej fotek ilustrujacych wyjasnienia. Sa fajne :-)
Wiem, ze na te pytania mozna znalezc odpowiedzi gdzies w internecie na amerykanskich stronach, ale zawsze fajniej uslyszec odpowiedzi od polskich instruktorow :-)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut

czyli co? dwa takie same style ale zupelnie odmienne?


No cóż... to czego uczył Chan Yiu-Chi (dziadek Chan Yong-Fa) różni sie znacznie od tego co teraz robi Chan Yong-Fa... chyba norma że wszystko się zmienia pod wpływem każdego ćwiczącego, a już mastera w szczególności...

Każda z odmian się różni ale z tego co widziałem to najbardziej inna jest odmiana Fut San w wersji Hung Lee-Koon. Nasza wersja i wersja Chan Yong-Fa wbrew pozorom są bardzo podobne :)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
kiedys Grzegorz wspominal mi cos o skroconym stylu ChoyLeeFut zawierajacym tylko 9 form. Czy to prawda? Istnieje cos takiego? Nie chodzilo to czasem o Fut San?
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut

Moze jakies wprowadzenie, program nauczania, jak sie Wam uklada wspolpraca w Polsce, roznice w treningu w obydwu organizacjach...


Wprowadzenie ?
Program nauczania jest dostępny tutaj : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Współpraca w Polsce ? Nie ma współpracy... mało tego większość instruktorów Choy Lee Fut Polska (choć nie wszyscy) uważają nas za coś gorszego :)

Różnice w treningu : tego nie wiem, u nas trening jest nastawiony głównie na walkę... chociaż form nie zaniedbujemy bo są wymagane :) Zresztą wiadomo że każdy szuka w treningach czegoś innego i MY staramy się każdemu zapewnić to czego szuka (oczywiście w ramach CLF)

Wasz trening rozni sie czyms szczegolnym od innych? Ktora z Waszych organizacji ma wiecej "wyznawcow" w Polsce? Macie jakies swoje wlasne zawody, czy startujecie w "standartowych" formach i sanda? Bo jak w standartowych, to "tradycyjne" podejscie do form chyba kiepsko sie sprawdza jako balet na planszy.


Nie wiem czy czymś szczególnym... technik w powietrze jest dość mało, głównie tarcze, ćwiczenia w parach i sparingi... nauka form.
Więcej ćwiczyczy Choy Lee Fut, nas jest mniej.
Startujemy czasem dla rozruszania kości, a co do sędziowania to już był wątek co o tym sądzę :) BALET jest znacznie wyżej oceniany :)

Wiem, ze macie duzo broni - rzeczywiscie z nia Wasi uczniowie cwicza? Podejscie do nauki walki bronia jakie jest? To nauka ruchow by na egzaminie pokazac forme albo uklad podwojny czy naprawde probujecie sparrowac z bronia?


Ćwiczą - nauka ruchów, nauka zastosowań, nauka form... co do sparingów... owszem ale właściwie tylko kij i miecz... nawet na zawodach w naszej federacji są konkurencje walki :) Reszta broni no cóż wiadomo że to już głównie tylko tradycja... choć nie do końca :)

Wasze podejscie do walki/sparringu jest jakies szczegolne, tzn. macie jakies niestandardowe teorie w rodzaju "bijemy tylko po prostych" albo ze kopniecie powyzej pasa to natychmiastowa i nieunikniona smierc w walce? ;-) W sparringach kontynuujecie walki na ziemi?


W mojej szkole walczymy z użyciem dowolnych technik (łącznie z kolanami, łokciami i głową). Walki w piąstkówkach + kask z kratą + ochraniacze :)
Na ziemi ? Pytasz czy sie "kulamy" ??? Raczej nie... parter robimy czasem jako rozgrzewkę :) dla wyrobienia kondychy... ale nic ponadto... oczywiście przerabiamy obrony przed chwytaczami bo pewnie to też Cie onteresuje.
Oczywiście nie dotyczy to osób ćwiczących tylko Sandę bo oni robią tylko wersję sportową zgodną z przepisami sportowymi PZWS

Powiem szczerze, ze rewelacje o ilosci form zle mi sie kojarza. Bo jak duzo form, to duzo czasu traconego na zapamietywanie ruchow, a zapamietywanie ruchow to nie trening. I cwiczenie formy ktorej ruchy sie ledwo pamieta tez chyba nie jest niczym fajnym. Skomentujesz to jakos?


Z formami jest tak że naucza się np. broni zgodnie z predyspozycjami ucznia... instruktor musi ich zanć tyle aby mógł dobrać uczniowi odpowiednią formę... chociaż na początku i tak jedzie się zgodnie z programem.
  • 0

budo_marcin(18)
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zakopane

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Charakterystyczne jest też ułożenie drugiej ręki w uderzeniach : tsop-chui, cheong-ngan-chui i yum-tsop-chui.

Być może się mylę, ale sądzę, że odmienność ułożenia drugiej ręki nie wynika z różnic pomiędzy jedną a drugą odmianą stylu Choy Lee Fut. Cofnięcie drugiej ręki jest metodą treningową mająca na celu rozciągnięcie mięśni, równie dobrze można jednak ustawić rękę (także w Choy Lee Fut rodziny Chen) tak jak na zdjęciu z mistrzem Wong Doc-Fai. Ci którzy mają dostęp mogą zobaczyć jak ułożył drugą rękę Sifu Grzegorz Ciembroniewicz na zdjęciu w książce "Dynamiczna pięść" (s. 40) prezentując uderzenie charp choy.
Pozdrawiam ćwiczących CLF wszystkich odmian!
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut

kiedys Grzegorz wspominal mi cos o skroconym stylu ChoyLeeFut zawierajacym tylko 9 form. Czy to prawda? Istnieje cos takiego? Nie chodzilo to czasem o Fut San?


Nie wiem o jakiej odmianie mówił... ale chyba chodziło mu o przekaz pochodzący od Chan Kowk-Wai mieszkającym w Brazylii, ale on "zna" i naucza kilkunastu styli więc możliwe że jego CLF to tylko kilka form. Faktycznie w roku 1983 był w Polsce jego uczeń Carlos Moreira i faktycznie twierdził że to odmiana Fat Sam i że to berdzo ortodoksyjna wersja zawierająca tylko 10 form.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut

równie dobrze można jednak ustawić rękę (także w Choy Lee Fut rodziny Chen) tak jak na zdjęciu z mistrzem Wong Doc-Fai.


Oczywiście że można tak jak i w naszej odmianie można ją cofnąć, ale chyba co innego że można, a co innego jak sie wykonuje :)

Dołączona grafika
samo trzymanie tylnej reki jest tez odmienne od naszego... ale to tylko szczegóły :)

pozdo
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Tutaj charakterystyczne wg mnie dla odmiany LEE wychylenie w kierunku atakowanego.

Dołączona grafika
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Ta sama technika w naszym LI

Dołączona grafika
  • 0

budo_troops
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podbeskidzie

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Coś nie moge otworzyć tych fotek z yahoo. :?
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Poprawiłem, a do formy sie nie dostaniesz niestety :(
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
fajne fotki, ale troche duze :) niektore techniki podobne do Weng Chun widze. Z tych zdjec widac, ze w Krakowie cwiczy sie bardziej klasycznie, stylistycznie natomiast u Ciebie bardziej bojowo, realnie. Wrzuc jakies fotki albo wideo zastosowan
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Owe wychylenia w LEE są w dużej mierze dziełem samego mistrza Chen Yong Fa i wynikają z jego warunków fizycznych...
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
Dołączona grafika
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: Różnice pomiędzy Choy Li Fut, a Choy Lee Fut
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

forma w wykonaniu T.Chabowskiego
wiecej na:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024