Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
194 odpowiedzi w tym temacie

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
"Heban" jest mi o tyle bliższy, że sam spędziłem dużo czasu w Afryce. Zresztą w niej zostawiłem swoje serce... :roll:
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Osobiście wyznaję filozofię, która jak najbardziej dopuszcza istnienie swego rodzaju "duszy" w zimnej stali... z resztą nie jest to chyba nic nowego, gdyż "odkryło" to już wiele kultur przed nami. Japonia, Persja, Laponia... co tam, nawet naszej poczciwej szabli zwykle nadawano cechy ludzkie, uczucia, duszę. A "scyzoryk" Gerwazego? Co, może był bezdusznym kawałkiem żelaztwa? Nie do końca...

Uprzejmie proszę mnie nie linczować za brak totalnie bezdusznego podejścia do stali, ja juz tak mam :(
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?

Wysz - co robiłeś tym SRK?


Aa..wszystko po trochu. Głównie rabanie drewna na opał, scinanie tyczek na tipi, przygotowanie posiłków, otwieranie puszek, ostrzenie kołków i patykow, oprawianie skór, otwieranie piwa - typowo obozowe czynności.

Miałem oczywiście ze sobą kilka innych noży ale SRK to mój ukochany wół roboczy. I jak już kiedyś pisałem - nie boję się nim przypierdolić - bo wiem, że wytrzyma (a nawet jak nie - to nie będzie mi go tak zal jak niektórym MD ;) ).

Dołączona grafika

PS: Jumbo - dobre, naprawdę dobre
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Kubusiu Puchatku mysle ze mylisz sie mowiac ze nozomaniacy dorabiaja sobie ideologie do posiadania i uzywania nozy przenosnych. To ze w naszych rodzinach nikt nie ma takiej potrzeby jest oczywiste z kilku wzgledow: (bede pisal o mojej rodzinie bo Twojej nie znam i nie chce byc posadzony o wymadrzanie sie choc sadze ze procesy sa podobne)
Po pierwsze wiekszosc rodzin nie wyjezdza w dzikie ostepy z namiotem gdzie sa uzaleznieni jedynie od tego co maja przy sobie w plecaku. W domu przygotowujac posilek wszyscy maja komplet nozy kuchennych a w terenie zdani sa na noz ktory zabiora ze soba. Do wszelkich prac remontowych takze uzywa sie nozy ale wtedy kazda rodzina kupuje noze tapicerskie badz uzywa kuchennych. Na dzialce badz na wyprawie samochodowej posiadaja siekiery pily itp. Ale cholernie trudno majac 80-90 l plecak zabrac to wszystko, wiec dobry noz staje sie narzedziem uniwersalnym a im lepszy tym wiecej czynnosci moze na siebie wziac.
Zwroc uwage jak sie zachowuja ludzie gdzies poza domem nie majacy noza. Sznurki przepalaja zapalniczka (a co jak ktos nie pali?), kartki dra, nie sa w stanie przygotowac kanapek bo nie ma czym pokroic chleba czy posmarowac maslem, torebki z roznymi produktami rozrzarpuja zebami, puszki staja sie problemem nie do pokonania, butelki z piwem przy braku zapalniczki tez. Przykladow mozna mnozyc w zaleznosci od tego czym dana osoba sie zajmuje. Zycie z nozem przy sobie jest duzo wygodniejsze i nawet moja dziewczyna ktora uwazala mnie za lekko stuknietego po 4 miesiacach wykopow doszla do wniosku ze to cholernie przydatne narzedzie. Kupilem jej niezbednik FOX'a bo pomimo tego ze noz jest prawie idealny zupy nie da sie nim zjesc :) ))
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Tak sobie czytam ten watek i dochodze do wniosku ze tutaj dwie postawy skrajne wystepuja.

War to racjonalista, dla niego noz to narzedzie, ktore sie uzywa, kawal blachy, jakas srubka - jednym slowem martwa natura, wsparcie dla ludzkich rak.

Z kolei taki np. Cynik to romantyk, dla niego noz posiada "dusze", w przypadku jego okazow TAKTYCZNY charakter i "magiczna" otoczke Microtechow.

Czy jest sens dociekac kto ma racje ?

Moim zdaniem nie, kazdy ma swoj punkt widzenia, kazdy ma po czesci racje. Ja osobiscie cenie sobie i w wiekszosci zgadzam sie z racjonalnym podejsciem AdamaD czy War'a, a jednoczesnie jestem w stanie zrozumiec punkt widzenia Pitera (dla mnie np tradycyjnie wytwarzana stal damascenska ma dusze) bo sam czesciowo tak samo do tego podchodze.

Wydaje mi sie, ze kazdy ma po czesci inne podejscie do tematu i to sie chyba nie zmieni...

Takie tam moje wnioski, mam nadzieje, ze nikogo nie urazilem (bo nie chcialem...) ?
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Linczu Piter nie będzie, to raczej ja wylecę z tego forum za "nieprawomyślne" przekonania :lol:
JA bardzo lubię moje noże, i JA bardzo sie cieszę mogąc je używać. Ale odczuwanie rezerwuję tylko dla ludzi i zwierząt, nie dla kawałka stali i plastiku.
Wojtek
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
To byla tylko mala prowokacja, bo sam nosze noz codziennie. Bawi mnie jednak, ze co drugi argument odnoszacy sie do uzycia noza to niesmiertelny karton, wciaz mrugajacy do nas okiem i wolajacy: rznij, rznij! Jakby kazdy z nas byl pracownikiem... nie wiem... poczty? No, gdzie sie jeszcze ma do czynienia z tyloma kartonami?
K_P
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Z kartonami mam doczynienia duzo bardzo w pracy, rzeklbym,z e az za duzo ;)

Pozatym karton to symbol :lol:

A co do duszy noza - Harleyowcu kochaja swoje maszynki, uwazaja,z e maja dusze - nienormalni? Zamknac ich trzeba czy co? ;)
Ja mam podejscie identyczne w sumie jak Piter i Sabertooth, ten pierwszy jakby na to nie patrzec, nozowniczo mnie wychowal :lol:

Tez mn nikt nie sledzi 8)
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Kochają Harleyowcy maszyny - i dobrze :)

Ale czy opowiadają, że są najszybsze, najbardziej trwałe, najekonomiczniejsze, mają najlepsze przyspieszenie i są najbezpieczniejsze?

8)
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Cynik, czy potrafisz czytać ze zrozumieniem tekstu ? Nie piszę o tym, co czuje harleyowiec do swojej maszyny, tylko co czuje harley. Bo idąc dalej tym tropem, np. nie byłaby Ci potrzebna kobieta. Wystarczyłaby gumowa lalka, byle Cie kochała.
Wojtek
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Nie, po prostu mowia, ze sa najlepsze i wlasnie harleyow potrzebuja bo im WSK nie starcza 8) Bo Harley ma Zapas Mocy a ten dzwiek kultowy, do niczego nie potrzebny, chca miec za wszelka cene tak jak np. ja nie rzucajacy sie w oczy taktyczny wyglad czy tez w ogole Zapas Mocy, Klimat itd ;)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Hymm ale oni [znalem kilku] mowia o swoich maszynkach per "ona", "moja bejbe kochana" i tym podobne, chociaz nie mowia tego do konca powaznie czy cos ;)

WAR a czy ty czytasz ze zrozumieniem? Myslisz, ze ja smiertelnie powaznie napisalem to, ze noz sie cieszy jak go uzywasz? ;) A moze napisalem to symbolicznie?

Ehhh...
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Cytat mi sie przypomnial, o uszkodzonym Harleyu czy innym chopperze:
"bo jeszcze go nie dam rady ruszyc, i on tam taki smutny w garazu i okaleczony stoi ciagle".

To chyba jakis zboczeniec powiedzial!
A porownywanie nozy do kobiet to ja na to jeszcze nie wpadlem w tym kontekscie 8)
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Wszystko przed Tobą ;)
Wojtek
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Czyli mam rozumiec, ze ty jusz przechodziles niezdrowe zboczenie w tym kierunku az zglosiles sie do poradni, gdzie cie wyleczyli, czy co? :lol:

Dla mnie chwilowo EOT bo spadam sie napic. Jak wroce WAR to ci skrobne PW, ne bedziemy meczyc ludzi biednych ta sprzeczka ;)
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?
Nie Cynik, ja tych ludzi leczyłem, ale to jak noszenie wody sitem, wciąż przychodzą następni i następni ... ;)
Wojtek
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?

Nie Cynik, ja tych ludzi leczyłem, ale to jak noszenie wody sitem, wciąż przychodzą następni i następni ... ;)
Wojtek

Sprobuj zamknac sklep - im pewnie nie pomozesz, ale moze chociaz przestana przychodzic ;)
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?

Kochają Harleyowcy maszyny - i dobrze :)
Ale czy opowiadają, że są najszybsze, najbardziej trwałe, najekonomiczniejsze, mają najlepsze przyspieszenie i są najbezpieczniejsze?
8)


Adam, spytam prosto, rzeczowo i spokojnie :wink: - czy ty serio uważasz, że nie można mówić o nożach lepszych i gorszych? Tylko dla tego, że te gorsze są dla przeciętnego użytkownika (i w przeciętnych sytuacjach) w pełni wystarczające?

Ech, zostawmy "górne półki" ...Wyobraźmy więc sobie, że wychodzi "ekonomiczna" wersja SRK, za 150zł powiedzmy...tyle, że glownia to nie CarbonV tylko polska sprężynówka 50HS a rękojeść zrobiono z czarnego plastiku no-name :wink: . Zamiast powłoki epoksydowej zwykła oksydacja. Aby było jeszcze ekonomiczniej pochwę adoptujemy z nadwyżek produkcyjnych pochwy do naszego Trener'a - taką b.miękką z cordury, może wdzialeś.
No i mamy dwa "identyczne" nożyki, ale posiadacze oryginalnego SRK z ColdSteel'a gorąco odradzają wersję "econo" i proponuja dozbierać brakujące 250zł. Fanatycy? Fetyszyści? Snoby? Fantaści?

Pozdrawiam
Heimdall

ps: Nie ma czegoś takiego jak "najlepszy", co najwyżej najlepszy w danej chwili...np. obecnie najbardziej optymalną stalą nierdzewną na nóż powyżej 4cali wydaje się być S30V...i nie wiem o co tu drzeć szaty, przecierz to taka sama "prawda techniczna" jak to, że ze stali konstrukcyjnej St3 nie robi się noży tokarskich.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?

Adam, spytam prosto, rzeczowo i spokojnie :wink: - czy ty serio uważasz, że nie można mówić o nożach lepszych i gorszych?


Ależ oczywiście że można, i ja nie zamierzam mówić niczego innego :)

Nóż swoje musi kosztować, nie ma siły. Tak samo jak pilnik, rower, samochód, buty, COKOLWIEK. Jest pewna granica poniżej której wyrzuca się pieniądze do śmieci. I to będzie "Twój" SRK Econo ;)

Potem razem ze wzrostem ceny jakość noża (zwykle) rośnie.

Tyle że możliwości wykorzystania tej "lepsiejszości" dość szybko się kończą, kiedy wędrujemy po kolejnych półkach z nożami do góry :) Powiedziałbym że poniżej $40 to jest kłopotliwe dostanie noża z którego będzie się dało komfortowo korzystać, natomiast okolice $100 to już jest nożowy "wypas". Za takie pieniądze możesz mieć stałego SwampRata którym da się pruć lodówkę i kruszyć cegły, za tyle możesz mieć duży folder od Benchmade'a, który na pewno nie utnie Ci palców z powodu lipnej blokady, i którego nie będziesz musiał dwa razy dziennie ostrzyć.

A potem to już się zaczyna (wracając do Harleyowców) zastanawianie czy lepiej mieć w motorze silnik który ma 150 czy 170 koni ;)

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Mocne noże... drogie noże... potrzeba czy chęć posiadania?

A potem to już się zaczyna (wracając do Harleyowców) zastanawianie czy lepiej mieć w motorze silnik który ma 150 czy 170 koni ;)
Pozdrawiam,
AdamD


No tak, potem to się już zaczyna smakowanie nożo-techniki :wink: , czyli - jak to ujał cynik - "ile mozna z wycisnąć z kawałka stali"...do tego jeszcze dołóż "klimat noża" itd.itp... To jest właśnie ta granica gdzie kończy się nożoholizm racjonalny i wkraczamy w rewiry nieco bardziej ezoteryczne papieros . Między innymi stąd mamy "magię stali" "galerię broni" "news w świecie stali" - i jest tu miejsce zarówno na kwestie wyboru dobrego EDC w rozsądnej cenie jak i na dysputy o wyższości S90V na S30V, tudzież o zapasie mocy w blokadzie SnG gen6. w porówaniu z mono-lockiem Sebi 8)

Pozdrawiam
Heimdall

ps: Mimo wszystko SRK-econo biłby na głowę wz.98 :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024