Skocz do zawartości


Zdjęcie

Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
126 odpowiedzi w tym temacie

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Ahaaaa!!!! Takie coś jak tam pokazują to nawet ma sens!
Dzięki za link, tu dobrze widać: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (nie ma to jak znajomość HTMLa i programowania :wink: ).Spróbuję czegoś w tym stylu i mam nadzieję, że piasek będzie mi się sprawował wcale niewiele gorzej niż boraks (bo w tym roku raczej nie kupię, a popróbuję coś pozgrzewać, chociażby jedną stal samą ze sobą).
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Idziesz po prostu do apteki, kwiaty te sprawy, i kupujesz borax - nie mają w sprzedaży bezpośredniej ale używają go do pozyskiwania innych leków - grunt to bajera - ja tak uzyskiwałem na początku 50g i wciskałem kity aż miło, jak to teraz jest z młodzieżą, że nic nie robią, a ja robie, ale nie mam materiałów, że tylko tego mi brakuje, że zrobie coś łądnego dla pani i w ogóle trza nakombinować się - ale się opłaca.
  • 0

budo_coondelboory
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)

Idziesz po prostu do apteki,[...]


Boraks jest uzywany w recepturze, ten apteczny jest b. czysty i drogi. Kilka miesiecy temu sciagalismy przez apteke 10 kg dla znajomego odlewnika, ktoremu nawalil piec (liczyl sie czas, nie pieniadze). Tym zamowieniem wyczyscilismy z boraksu hurtownie farmaceutyczna :D
Jesli masz mozliwosc, to jednak kup normalny boraks, przemyslowy.
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Tutaj boraks jest w ofercie:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
A co do piasku - w kisazce było napisane o czystym piasku kwarcowym - mi się wydaje że musial byś wziąć taki zwykły i go przesiać na taką mąkę - żeby żadnych zanieczyszczeń nie było. Ponadto warstwy muszą być w ten sposób sklepywane, aby wymusić wyżucanie topnika (borax, piasek) na zewnątrz, bo jeżeli zostanie on wewnatrz to znacząco osłabi strukturę - patrz na obrazki z ksiażki - na każdym obrazku wychodzą takie linie z miejsca zgrzewania.
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Hmm ... swoją drogą katana z damastu ?! Ciekawe co by z tego wyszło ?! Dzięki za linki, napewno skorzystam i nie ukrywam że będzie to wyzwaniem :)
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Damast to jedno, a klinga wielowarstwowa to drugie - w damaście masz warstwy poprzeplatane ze sobą a w klindze wielowarstwowej masz miękki rdzeń - twardy płaszcz lub też inne kombinacje - na którejś z w-w stronek było to pokazane.
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] o prosze
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)

Tutaj boraks jest w ofercie:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Do Krakowa, ani Chorzowa po Boraks nie pojadę :?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Tutaj jest tekst "Surowce sprzedajemy w ilościach tonowych.", więc nie wiem, czy mam tam po co jechać, bo tony boraksu nie chcę kupić :)
Ale może dzisiaj tam wpadnę, ale na prawdę wątpię, żeby udało mi się 1 czy 2 kg w takiej hurtowni kupić :(
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Dostałem odpowiedź, bo wysłałem zapytanie do magazynu (szybcy są z tą odpowiedzią :) ):

"Tak, mamy boraks w opakowaniach odczynnikowych, 1 kg kosztuje 29 zł netto. Ale
nie mamy możliwości sprzedać tego od razu dziś, bo w magazynie nikogo nie ma.
Najwcześniej byłoby możliwe w poniedziałe, w biurze na ul. Suszki 10 w
godzinach między 9 a 16."


Paskudnie drogo, no nie? 35 zł brutto za kg! Co to za boraks? Jakiś super hiper czy co?
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Matgaw, mam za Ciebie jeszcze się z nimi w sprawie boraksu pokłócić???

:roll:
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)

Dostałem odpowiedź, bo wysłałem zapytanie do magazynu (szybcy są z tą odpowiedzią :) ):

"Tak, mamy boraks w opakowaniach odczynnikowych, 1 kg kosztuje 29 zł netto. Ale
nie mamy możliwości sprzedać tego od razu dziś, bo w magazynie nikogo nie ma.
Najwcześniej byłoby możliwe w poniedziałe, w biurze na ul. Suszki 10 w
godzinach między 9 a 16."


Paskudnie drogo, no nie? 35 zł brutto za kg! Co to za boraks? Jakiś super hiper czy co?


No może nie super hiper tylko "anhydrous" czyli odwodniony - nie pieni się tak i nie pozostawia prawie takiego nalotu, ja bym go nazwał wulkanicznego.
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Dzięki Mrozik ;)
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Nie ma problemu. Jak odzyskam tamtą lepszą to wam podam linka. - Tajność nad tajnościami, a wszystko to tajność.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
jeśli mogem wtrącić

lepszym topnikiem jest boraks niż piasek

stopiony borak ma odczyn zasadowy (na Na kurna nie), piasek kwaśny (na Si kurna nie)

lepsze własności ma stal (i nie tylko, miedzia tyż np.) po kontakcie z topnikiem (żużlem) zasadowym w którym rozpuszczają się dość ładnie zanieczyszczenia nie na metalu oparte właśnie (zwizki siarki np.)

przykład już nie prowadzi się wytopów kwaśnych ino zasadowe (używa się np wapna jako topnika w stalownictwie do wytworzenia żużla)

pozdro
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
A faktycznie, czytałem o tym.
W końcu rudy wydobywane w Polsce są kwaśne i używa się topników zasadowych... A jest może jakiś środek zastępczy boraksu, łatwo dostępny, zasadowy?
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Nie jestem pewien, ale tak mi przyszło do głowy, że sól ma chyba odczyn zasadowy. NaCl. Tylko czy to można użyć jako topnik do zgrzewania?
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Oj drodzy moi !!! Czy sól nei ma odczynu kwaśnego ?!
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Troche materiałów na temat odmian soli :

"
Sole nieorganiczne są w przyrodzie dość dobrze rozpowszechnionymi związkami chemicznymi o budowie jonowej - ich sieć krystaliczna zawiera kationy metalu oraz tzw. RESZTY KWASOWE. Reszta kwasowa to ta grupa atomów lub jeden atom, który(e) pozostają po 'oderwaniu' od cząsteczki kwasu atomu(ów) wodoru.

Pod względem rodzaju reszty kwasowej wyróżnić możemy dwa podstawowe typy soli:
1. SOLE KWASÓW TLENOWYCH - np. niektóre sole tlenowego kwasu siarkowego (VI): Na2SO4 (siarczan (VI) sodu - zawiera jednododatnie KATIONY sodu - Na+ oraz dwuujemne ANIONY tlenowej reszty kwasowej SO42-); MgSO4 (siarczan (VI) magnezu - zawiera dwudodatnie kationy magnezu Mg2+ oraz aniony reszty kwasowej) itd.
2. SOLE KWASÓW BEZTLENOWYCH - np. sole beztlenowego kwasu chlorowodorowego (solnego): NaCl (chlorek sodu, czyli dobrze nam znana sól kuchenna, zbudowana z kationów sodu i anionów reszty kwasowej, czyli anionów Cl-); MgCl2 (chlorek magnezu) itd.

Istnieje, jak zauważyłeś różnica w nazewnictwie obu typów soli. Pierwszy człon nazwy soli, pochodzący od kwasu, z którego sól powstała, kończy się dla soli tlenowych na -an (skojarz, że reszty kwasowe są dla tych soli duże), a dla soli beztlenowych na -ek (małe reszty kwasowe). Np. chloran (I) sodu to sól tlenowego kwasu chlorowego (I) - HClO, a chlorek sodu to sól beztlenowego kwasu chlorowodorowego - HCl.

Część soli to związki dobrze rozpuszczalne w wodzie i chętnie dysocjujące na jony (np. Na2SO4 2Na+ + SO42- albo CdCl2 Cd2+ + 2Cl-). Reszta soli strąca się całkowicie lub częściowo w postaci różnobarwnych osadów.
"
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - borax rules!

Boraks - bezbarwne, wietrzejące na powietrzu, słabo rozpuszczalne w wodzie ( w temp. 21oC 2,7g w 100cm3) krystaliczne ciało stałe. Podczas ogrzewania rozpuszcza się we własnej wodzie krystalizacyjnej, stopniowo traci wodę i stapia sią na szklistą masę, w której rozpuszczają się tlenki metali (perła boraksowa; może być używana do identyfikacji metali - w zależności od dodanego związku zabarwia się w płomieniu na określony kolor). Bezwodny tetraboran sodu topi się w temp. 878oC. W wodzie tworzy roztwór słabo zasadowy o pH=9,2 i prawie niezależnym od stężenia. Otrzymywany z minerałów: kornitu, boraksu lub innych przez rozpuszczenie w gorącej wodzie pod ciśnieniem i krystalizację. Minerał boraks rodzimy ma wzór Na2[B4O5(OH)4]*8H2O . Stosowany jest w przemyśle szklarskim, ceramicznym i kosmetycznym, do lutowania, produkcji środków piorących oraz w laboratoriach chemicznych jako substancja buforowa.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024