Skocz do zawartości


Zdjęcie

Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
126 odpowiedzi w tym temacie

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Wziąłem papierki wskaźnikowe (mam jakieś stare, przedział pH 6-10) i chyba wyszło mi, że roztwór jest obojętny.

W książce od chemii wyczytałem, że sole mogą być kwaśne, zasadowe i obojętne. Trzeba to sprawdzić dysocjacją jonową.

Niestety, nie pamiętam jak to się robi.

Ale tutaj: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pod koniec jest napisane, że chlorek sodu jest obojetny, więc potwierdziło to wynik moich papierków wskaźnikowych. Trzeba jeszcze się dowiedzieć temperaturę topnienia i wrzenia soli...
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Hehe, już mam.

Sorry za tyle listów.

Temperatura topnienia 801C, temperatura wrzenia 1453C

Czyli świetnie się nadaje :)

A że nie jest kwaśna, jak piasek i bardzo tania, to w tym roku będę chyba stosował.

Ale może jeszcze się ktoś wypowie, czy lepiej jednak piasek, czy sól.

Wiem, że boraks jest najlepszy, ale już w tym roku go nie zdążę dostać, dlatego wchodzą w rachubę tylko ogólnodostępne i w miarę tanie środki.
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)

Hehe, już mam.

Sorry za tyle listów.

Temperatura topnienia 801C, temperatura wrzenia 1453C

Czyli świetnie się nadaje :)

A że nie jest kwaśna, jak piasek i bardzo tania, to w tym roku będę chyba stosował.

Ale może jeszcze się ktoś wypowie, czy lepiej jednak piasek, czy sól.

Wiem, że boraks jest najlepszy, ale już w tym roku go nie zdążę dostać, dlatego wchodzą w rachubę tylko ogólnodostępne i w miarę tanie środki.


Obawiam się, że sól może nie spełnić podstawowego zadania stawianego przed topnikiem - rozpuszczanie tlenków - ale to trzeba sprawdzić. Powodzenia w kuźni. ja narazie przygotowałem sobie pakiet na damast - 4 płąskowniki z resora i 3 płaskowniki z konstrukcyjnej - teraz jeszcze muszę pomocnika dorwać i heja z tym koksem. Podczas pisania wpadł mi pomysł, że przecież ja moge ci wysłać borax - mam 1,5 butelki i w razie jakby co mogę sobie bez problemu kupić we wrocku. Więc jak chcesz to wyśle ci za pobraniem.
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Hehe, jak sobie dobrze pakiet złożę, który będzie oczyszczony mechanicznie między płytkami i szczelnie złożony, to myślę, że tam się zbytnio nie zabrudzi, jedynie na powierzchni, ale to po zgrzaniu można oczyścić. Najważniejsze dla mnie jest w tej chwili odcięcie dopływu tlenu, co jest chyba najważniejsze.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
sóla NaCl ma odcczyn obojętny bo jest solą powstałą z mocnej zasady (Na2(OH)2) i mocnego kwasu HCl
po dysocjacji (w wodzie lub w wysokiej temperaturze) ilość jonów kwasowych i zasadowych jest taka sama

obawiam się że się nie nadaje

a) topnik musi mieć oczyn nie obojętny (to rozpuszczanie zanieczyszczeń to reakcje chemiczne przecież, a związek obojętny jest mniej chętny do współpracy chemicznej niż o pH niskim lib wysokim)

B) może się zdarzyć że z jakiegoś powodu się rozłoży w wysokiej temperaturze NaCl, a wtedy panowie nie wiadomo gdzie spieprzać, Cl2 powstaje, przy odrobinie nieszczęścia drobny gaz bojowy wykombinujecie

pozdro
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Chyba jednak wyolę piasek :D Ale jeszcze to gówno mi się chyba nigdy nie stopiło :/ Więc jak to ma mi oblać powierzchnię :(
  • 0

budo_coondelboory
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)

[..]A jest może jakiś środek zastępczy boraksu, łatwo dostępny, zasadowy?


Moze jakis zuzel, pokruszony na proszek. Albo drobno tluczone szklo (tak na pyl)? Z soda na przyklad?
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
"..co prowadzi do nieodwracalnego przepalenia i zniszczenia materiału. Aby temu zapobiec, posypywano zgrzewane elementy piaskiem lub pokruszonym żużlem"
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
"..Ciekły topnik rozpuszczał tlenki żelaza oczyszczając zgrzewane powierzchnie i izolował je od dostępu tlenu. W przypadku kucia dziweru, płynny topnik dodatkowo łączy termicznie spajane fragmenty umożliwiając równomierne nagrzanie całego pakietu. Prawdopodobnie taki sam efekt podczas zgrzewania łupki dawał wyciskany z niej żużel. Niestety niemożliwe jest zupełne odizolowanie powierzchni odkuwki od zawartego we wdmuchiwanym do paleniska powietrzu tlenu, co powoduje duże straty utlenianego żelaza sięgające nawet kilkudziesięciu procent, a tym samym uniemożliwia zgrzewanie elementów drobnych i blachy. Nie zgrzewa się również już wykończonych detali, ponieważ każdy zgrzew należy dodatkowo przekuć.
"
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Właśnie se przypomniałem, że chemik jestem.
Boraks jest po prostu świetnym TOPNIKIEM.
Sorki - muszę mózg przestawić z pisania wierszyków o malowaniu gwiazdek na myślenie. Faktycznie - ma dosyć wysoką temperaturę topnienia (ważniejsze - wrzenia - nie odparuje Ci w palenisku) i wiąże chemicznie (niech będzeie - rozpuszcza) - tlenki metalu, krótko mówiąc - nie "wkujesz" do środka klingi tzw. "rdzy", która ma tą kurewską właściwość, że jak powstanie, to nawet bez dostępu tlenu - rozprzestrzenia się wewnątrz (wędruje).
Mówiąc inaczej (a nie wymądrzając się) boraks (stopiony!!) jest bardzo silnym reduktorem - działa tak jak pieprzony kwas askorbinowy (czyli witaminka C) dodawana do piwą :blus:
"Zabiera" tlen, dzięki temu skuwasz czysty metal.
Krzemionka (SiO2) czyli po naszemu czysty piasek kwarcowy ma podobne właściwości, ale o wiele wyższą temperaturę topnienia.
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - tu ciekawostka co robi siew polsce ze "Stali damasceńskiej" he he
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Dołączona grafika

A ta klientka to chyba występowała w programi 1TVP o biznesie erotycznym - czarek tam był taki pedalski i ona z mężem prowadziła też jakąś agencję "modelek"

sorry za offtopic ale musiałem to powiedzieć[/img]
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Jesli moge cos od siebie.

Odnosnie kucia wymadzac sie nie bede bo choc prubowalem kilka razy wykuc jakies tanto lub wakizashi (na katane sie nie porywalem niemam warunkuw i umiejetnosci) to efekty byly marne, raz ostrze peklo przy hartowaniu w wodzie raz sie wykrzywilo przekomicznie, hamon ledwo ledwo mi wychodzil i to miejscami i wyglondal jak jakas horoba skurna.

Zato polecic ci moge nastepujaca literature.
Arai Hakuseki "The sword book, in honcho gunkiko" to rarytas z konca 19w ja mam jakies nedzne xero, podejzweam ze moze kosztowac tyle co miecz.
I latwiej dostepna:
Leon Kapp, Hiroko Kapp, Yoshido Yoshihara, Tom Kishida
"The Craft of the Japanese Sword"
Tam masz krok po kroku opisane co jak sie robi, bogato ilustrowane.

A teraz podziele sie swoja wiedza jesli wolno.
Na razie klingi sobie odpuscilem za trudne za mala wiedza brak miejsca. Postanowilem ze sie poucze jeszcze pare lat teorii poprubuje jakies male kogatany porobic i dopiero zabiore sie za cos konkretniejszego. Zato robie z mozna zecz powodzeniam oprawy do mieczy japonskich( jestem rzezbiarzem). I teraz odrazu na wstepie musze cie ostrzec, ze niedasz rady robic wszystkiego samemu. A jak dasz bedzie to miernaj jakosci i nic nie warte. Miecz japonski robilo okolo 30 osub, kazdy byl mistrzem w swoim fachu. Dlatego pierwsza moja rada podstawowa i jak zapewne sie sam przekonasz niepodawzalna to ukierunkuj sie. Okresl za co chcesz sie zabrac i co jest twoim celem i nie wychodz poza to. chcesz robic glownie ok ucz sie, chcesz robic oprawy prubuj, chcesz robic drewniane czesci tesz niema problemu ale jak powiedzial muj znajomy. Na poczatku chcial robic wszystko, potem stwierdzil ze zajmie sie oprawami potem stwierdzil ze same tsuby potem ze tsuby tsukashi a teraz ma 2 ulubione szkoly i muwi ze w sumie jedna tesz by wystarczyla. A druga rada wiecej pokory. Pul roku zajelo mi zanim wymyslilem jak robic shitodome idealnie takie samo jak japonskie. Pul roku a to przecziesz taki maly element. Mam nadzieje ze da ci to skale jaki to skomplikowany temat.
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Widziałem gdzieś w necie kurewsko dobry sposób na to, żeby długa klinga się nie wyinała przy hartowaniu - gościu przyłożył pręt do klingi i mocno to owinął drutem - jak hartował to pręt (okrągłu - coś koło 20mm) zapobiegał wzdłużnemy wyginaniu się klingi - co do osiowego to nie wiem - jedno jest pewne taki pręt zapobiega też odprowadzaniu ciepła - ale on go przywiązał w środku klingi - gdzie w zasadzie moze być klinga odpuszczona.
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Ciekawa koncepcja, ale jak klinga bardzo by się chciała wygiąć, to pęknie...
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mssg1
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Spokojnie :) Narazie zbieram informacje i szczegółowo je gromadzę :) Następnie próby różnych technik i sposobó kucia, nauka hartowania i tak dalej. Powoli, ale do przodu :) :):) Wychodzę z założenia że wszystkiego da sie nauczyć, ale czasami produkt finalny potrafi być różny ;) CO do specjalizacji to masz racje. Najpierw jednak trzeba sie przekonać co komu łatwiej przychodzi. Zdaje sobie sprawę, ze wykucie katany to masakrycznie skomplikowana sprawa, ale spróbować zawsze można. Właśnie dziś skończyłem naukę polerki na moim nożu wosjkowym :) Co prawda zaćżąłem od końca, ale jesli chodzi o polerowanie to już wiem, że idzie mi to całkiem dobrze :E

Co do postu z książami to dziękuję :) Mam pytanko gdzie można je nabyć ?!
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Hello!
ja jeszcze odnośnie damastu, skuwania i boraxu. Widzieliście tą stronke?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
wg. mnie jest całkiem nieżle opisane uzywanie boraksu... i jest wideło.
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Wow, dzięki. Jedyne co mi się nie podobało, to jego metoda kucia :?

Zastanawiam się tylko, skąd się biorą takie kształty na damaście... Tlim, jak już te płytki zgrzejesz, to następnie je ukręcasz, żeby zrobić spiralę, a następnie skuwasz? Czy ten nożyk to tylko właśnie pakiet płytek zgrzany?
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: Informacje rzecz najważniejsza - kucie katan :)
Tez sie nad tym zastanawiałem... jak uzyskać taki wzór?
jak sie naoglądałem damastu w "encyklopedii nozy" to mi sie te wzory po nocach sniły :roll: a swoją drogą to może ktoś wie jak sie "podbarwia" damast? co do kucia na tej stronce... to sie zgadzam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024